Eating Disorders Last active: Never
Not logged in [Σύνδεση - Register]
Go To Bottom

Thin positive: Μυστικά ελέγχου της πείνας και της διατροφής
Διατίθεται στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Αναλυτικές Πληροφορίες - Παραγγελία

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
 Pages:  1  ..  172  173  174  175  176  ..  206
Author: Subject: πανεπιστημιακο νοσοκομειο ριου
stelios
Τακτικό μέλος

Registered: 26/3/08
Member Is Offline

Warnings:
This Member Has No Warnings

[*] posted on 29/7/12 στις 14:59

:thumbup:

Μη μιλάς ποτέ για τον εαυτό σου,άσε τους άλλους να χτίζουν το μύθο σου....
Χολοπαγκρεατική εκτροπή με γαστρική παράκαμψη Roux n Y 11.05.07
Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Πατρών
Από 153 κιλά-->97
View user's profile Visit user's homepage View All Posts By User U2U Member
-wow-
Θαμώνας

Registered: 17/6/11
Member Is Offline

Mood: always with a smile on me face!
Warnings:

[*] posted on 29/7/12 στις 15:16

Καλλιοπη δοκιμασα και εγω συκο και εφαγα το μισο απο ενα μετριο συκο και ΕΣΚΑΣΑ!!! Καλο μασημα αγαπη μου γιατι εχει μικρα κουκουτσακια!!! :tumble:
Α!! Και ρωτησα παλι τον γιατρο μου, που σας ελεγα οτι εχω κανει "μικρο" μπαι πας σε συνδιασμο με σληβ και αυτο εχω κανει!!! Η περιπτωση μου ειναι διαφορετικη απο των υπολοιπων και το κομματι του στομαχου που κοβεται αλλα ΔΕΝ αφαιρειται εμενα ΕΧΕΙ αφαιρεθει με αποτελεσμα να εχω κανει και σληβ και μπαι πας!!!! :tumble:

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΧΑΛΒΑΔΕΣ! (αυτους του εμποριου, ξερετε χωρις ΚΑΡΥΔΙΑ! aaarrggggg!!! )
PUT ON SOME BRAINS CZ YOU START LOOSING THE F*CKIN GAME GUL!! MAN UP!
Υψος 1,78
29*03*2012
http://www.ticker.7910.org/wa__78__13X60000-Sf-NjAxNzMxfDAwMDQ1OWxhfEkgYW0gU2FpbG9yIE1vb24hISEg.gif
View user's profile View All Posts By User U2U Member
mermaid
Θαμώνας

Registered: 14/9/11
Member Is Offline

Mood: Mini-Gastric Bypass 30-3-12
Warnings:

[*] posted on 29/7/12 στις 15:31

εφαγα συκο τελικα μια χαρα μου εκατσε δε με πειραξε πουθενα!
και ηταν και μεγαλουτσικο!

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wgthfFZ/weight.png
[/url]

http://www.ticker.7910.org/wg__92__03SA00000g41MW98MDAwMTIwOHxuZW9zIHN0b3hvcw.gif
View user's profile View All Posts By User U2U Member This user has MSN Messenger
stelios
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 30/7/12 στις 16:16

Quote:
Originally posted by -wow-
Α!! Και ρωτησα παλι τον γιατρο μου, που σας ελεγα οτι εχω κανει "μικρο" μπαι πας σε συνδιασμο με σληβ και αυτο εχω κανει!!! Η περιπτωση μου ειναι διαφορετικη απο των υπολοιπων και το κομματι του στομαχου που κοβεται αλλα ΔΕΝ αφαιρειται εμενα ΕΧΕΙ αφαιρεθει με αποτελεσμα να εχω κανει και σληβ και μπαι πας!!!! :tumble:

Απ' όσο ξέρω,η 'εκδοση' αυτή με στομάχι μανίκι και παράκαμψη είναι η κατά Μαρσώ χολοπαγκρεατική εκτροπή,ίοσως σε εσένα με μακρύτερη τελική έλικα

Από 153 κιλά-->97
-wow-
Θαμώνας

Registered: 17/6/11
Member Is Offline

Mood: always with a smile on me face!
Warnings:

[*] posted on 31/7/12 στις 00:56

Α ισως Στελιο! Θα ρωτησω να σας πω ακριβως πως λεγεται! Τωρα με την 2η επεμβαση δεν νομιζω να μου μεινει και καθολου στομαχι αρα θα ειμαι σκετο εντερο!!! χαχαχααχαχαχαχ

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΧΑΛΒΑΔΕΣ! (αυτους του εμποριου, ξερετε χωρις ΚΑΡΥΔΙΑ! aaarrggggg!!! )
PUT ON SOME BRAINS CZ YOU START LOOSING THE F*CKIN GAME GUL!! MAN UP!
Υψος 1,78
29*03*2012
http://www.ticker.7910.org/wa__78__13X60000-Sf-NjAxNzMxfDAwMDQ1OWxhfEkgYW0gU2FpbG9yIE1vb24hISEg.gif
Γλαύκη
Θαμώνας

Registered: 23/6/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 31/7/12 στις 22:40

Παιδια γεια σας κ καλως σας ξαναβρηκα!οπως ειπε ο Καλφ ειμαι μεσα στο 99% που επεζησε κ μεσα στο 55%?που δεν ειχε επιπλοκες.Ειμαι σπιτι μου απο το μεσημερι κ ημουν πολυ καλα αλλα ενας ξαφνικος πυρετος απο εχτες το απογευμα που οφειλετε σε κρυωμα μαλλον απο το ερ-κοντισιον με εχει διαλυσει.Θα τα πουμε αναλυτικα ολα.Προσοχη στα συκα!Μας το τονησε για τα συκα κ τα χταποδακια.Προσοχη στο φαγητο στους φρεσκοχειρουργημενους.Παιδι που χειρουργηθηκε 1 μερα πριν απο εμενα ειναι αυτη τη στιγμη παλι στο χειρουργειο γιατι εφαγε το γιαουρτι με 2 κουταλιες κ οχι σε 20 λεπτα κ ηπιε αμεσως νερο αντι μιση ωρα μετα με αποτελεσμα να πει το δεσποτη Παναγιωτη να υποφερει 2 μερες να πετρωσει το γιαουρτι να στριψει το εντερο κ να μην περναει τιποτα προς τα κατω να ανοιξουν τα ραμματα απο τον πολυ εμετο κ το βηχα κ στο τωρινο χειρουργειο θα μπει κ πλεγμα.
koukou1
Μέλος
**

Registered: 25/7/12
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 31/7/12 στις 23:41

Καλησπέρα Γλαύκη, σιδερένια καλή και γρήγορη ανάρρωση σου έυχομαι να έχεις και να απολαυσεις την καινούρια σου ζωή!!!!!
ΚΑΛΕΣ ΚΑΤΗΦΟΡΕΣ!!!!
Sonasia
Τακτικό μέλος

Registered: 2/10/10
Member Is Offline

Warnings:
View This Members Warnings

[*] posted on 31/7/12 στις 23:44

σιδερένια Γλαύκη, με προσοχή τώρα στην αρχή μέχρι να περάσει ο μήνας με τα αλεσμένα και όλα θα πάνε καλά :yes:

VVLL - very, very long limb RYGB (γαστρικό by-pass roux n y) 21/09/09 Πανεπιστημιακό Νοσ.Ρίου - Φ.Καλφαρέντζος
*Katie
Θαμώνας

Registered: 27/4/11
Member Is Offline

Mood: 10/12/2010 sleeve gastrectomy
Warnings:

[*] posted on 1/8/12 στις 14:14

Γλαύκη ο 'Αρ΄ τι έπαθε την ζημιά?

http://www.ticker.7910.org/wa__65__02Yx00000g41MjM3c2x6fDEyMzM0NGRhfGhlaWdodCAxLjcx.gif
Eli
Θαμώνας

Registered: 20/7/11
Member Is Offline

Mood: Υγιεινή διατροφή, καθημερινή άσκηση, αλλαγή τρόπου ζωής και σκέψης!
Warnings:

[*] posted on 1/8/12 στις 14:22

Ναι Κατερίνα μου ο γείτονας την έπαθε από τα Βόρεια :(

http://www.ticker.7910.org/wa__86__02Ba00008v--MDU4NjE0bGp8MDAwMDU1NGRhfHBvc2l0aXZlIHRoaW5raW5nIA.gif
Ύψος 1,70

Γιατί υπάρχουν τόσες πολλές δίαιτες; Γιατί καμία δεν έχει αποτέλεσμα!!!
Δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο και υπομονή...
stelios
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 1/8/12 στις 17:49

Καλή συνέχεια σε εσένα και περαστικά στον 'βιαστικό'. Έτσι είχε πάθει ένας που γνώρισα την ημέρα της εισαγωγής και ήτνα εκέι πλέον για την κήλη,ήπιε το χυμό μονορούφι και μπαμ!τα έσπασε όλα.Όταν βγήκε από το χειρουργείο ο γιατρός είπε στη γυναίκα του 'ο Θεός είναι μεγάλος' και τελικά πήγαν όλα καλά.

Οι ενδεχόμενες επιπλοκές είναι 5%,όχι 55% :)

Από 153 κιλά-->97
Γλαύκη
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 2/8/12 στις 13:17

TO XΡΟΝΙΚΟ ΜΙΑΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ

Μετα τα καθημερινα σπαρταριστα ιατρικα ανακοινωθεντα της Ναταλιας στο γνωστο τοπικ που γινεται το Αλαλουμ ειναι λιγο περιττη η στεγνη δικη μου καταγραφη αλλα θα την κανω για ιστορικους κ μονο λογους.

Κυριακη 22 Ιουλιου:Αφου εχω αφησει το σπιτι στην κυριολεξια στην εντελεια ξεκινω με το λεωφορειο των 4 για Πατρα μονη με τον φοβο οτι αν αυριο γινει επισχεση εργασιας οπως ειχε ανακοινωθει θα γυρισω πισω απραχτη οποτε ειναι κριμα να ταλαιπωρηθουν κ ολοι οι αλλοι.Φτανω,παω στο φοιτητικο διαμερισμα που θα με φιλοξενουσε εκεινο το βραδυ κ μετα απο λιγο παιρνω τους δρομους.Παω στην παραλιακη,στις καφετεριες,βολταρω κ γυριζω στην πλατεια Αγιας Σοφιας να παρω το τελευταιο μου γευμα εκτος νοσοκομειου.Παιρνω μια πιττα απ'ολα,ενα λοκανικο με πατατες ψωμι κ για επιδορπιο ενα προφιτερολ.Η χαρα του λιχουδη!Οχι οτι πεινουσα αλλα η ιδεα οτι θα κανω πολυ καιρο να ξαναφαω κανονικο φαγητο με εκανε τα φαω μεχρι κ κατι μικρα κομματακια που ειχαν μεινει στο χαρτι.

Δευτερα 23 Ιουλιου:Ξυπνω,κανω μπανιο κ παιρνω ταξι για το νοσοκομειο.Εκει με πιανει ενα παραπονο κ αμφιβολιες για το τι παω να κανω.Αρχιζω να βουρκωνω.....Ο ταξιτζης με ρωτα σε ποιο οροφο παω κ οταν το λεω μου απαντα να μην φοβαμαι γιατι την εχουν κανει κ τα τρια αδελφια του.Τα δυο αγορια πανω απο 200 κιλα ανοιχτα κ την περασμενη εβδομαδα η αδελφη του λαπαροσκοπικα κ σηκωθηκε την αλλη μερα.Μπαινω, αναβω κερακι στο εκκλησακι στην εισοδο.Κ οι αθρησκοι στις δυσκολες θελουν απο καπου να πιαστουν.
Ανεβαινω φτανω στο δευτερο οροφο χτυπω το κουδουνι της Α χειρουργικης, μου ανοιγουν,λεω οτι ειμαι για εισαγωγη κ μου λενε ευγενικα να περιμενω εξω κ θα με φωναξουν.Τοτε παιρνει τηλεφωνο το Ναταλακι οτι ειναι κατω κ με ρωτα που ειμαι να ερθει να με βρει.Απο εκεινη τη στιγμη εχει αρχισει το σωου κ εχει πεσει το γελιο της αρκουδας!
Με καλουν με ζυγιζουν,128 κιλα,κ μου μετρουν το λαιμο.Αυτο δεν καταλαβα γιατι.Το ιστορικο ξανα κ ξανα 10 διαφορετικοι κ να γελαμε οτι δεν μπορουν να συννενοηθουν.Μου παιρνουν αιμα κ ενω φοβαμαι τρομερα η Ναταλια μου λεει κρυφα"ειναι γαλαζιο"(οι μυημενοι ξερουν γιατι το ειπε)Αρχιζω να γελαω βαζει ο γιατρος τις φωνες να μην κουνιεμαι.
Ερχονται κ φερνουν τη συσκευη με τα περιφημα μπαλακια.Μου δειχνουν τη χρηση της κ κανω δοκιμαστικη αναγνωριση.Καποια στιγμη που η Ναταλια εχει παει καπου μου ζητουν να χρεωσω συνοδο κ την παιρνω τηλ πρωτα για τον αριθμο ταυτοτητας της κ μετα για το ονομα του μπαμπα της που ειχα παθει μπλακ αουτ κ δεν το θυμομουν.Καινουρια γελια για το τι φακελωμα της κανω!
Μας καλει ο καθηγητης ο οποιος οταν μπαινουμε μας ρωτα "ποια απο τις 2 θα χειρουργησω?Μας λεει ολο το ποιηματακι με το δεσποτη τον Παναγιωτη κ τα λοιπα κ αποφασιζουμε να κανουμε το μικρο μπαι πας.Μου λεει οτι θα μου κανει την επεμβαση λαπαροσκοπικα,θα μου βγαλει τη χολη κ μια κυστη που ειχα γυναικολογικα αν τη βρει αξιολογισιμη.Μου δινει το χρυσο στυλο του να υπογραψω οτι ξερω τους κινδυνους θνησιμοτητας κ επιπλοκων κ ολα καλα.Μου λεει οτι μπορω να παω στο κυλικειο κ μεχρι τις 3 να φαω 2 γαλακτομπουρεκα κ μετα μονο οτι μου δωσουν κ απο τις 12 ως το πρωι ουτε νερο.
Με φωναζουν κανω εισαγωγη,παω τα χαρτια κατω για το εισητηριο ταχτοποιουμαστε αφου εχω γνωρισει την πολυ καλη αλλα λιγο φωνακλου προισταμενη που το τμημα της εχει την καλυτερη λειτουργια σε ολο το το νοσοκομειο.Δεν σας ειπα για τις φωνες της πριν επειδη καναμε φασαρια στο διαδρομο κ για την χρηση των κινητων μας!Δωματιο δικλινο με θεα τη γεφυρα.Κατεβαινουμε για καφε.Ενας κακομοιρης γιατρος αφου εχει παει 3 φορες στο δωματιο κ δεν μας βρισκει κατεβαινει στο κυλικειο να μας κανει εξετασεις αιμα ουρα υπερηχο στον θυροειδη για μια ερευνα που κανουν στο νοσοκομειο.Κ λεω μας κανουν γιατι εκαναν κ της Ναταλιας!Μαζι μου δεν ηθελε να ερθει?Ο ανθρωπος να τα εχει χασει με το τοσο γελιο μας κ να λεει οτι πρωτη φορα βλεπει ανθρωπο να πηγαινει για επεμβαση κ να γελαει ετσι.
Γυριζουμε στο εστιατοριο για το γευμα του μελλοθανατου.Κανελλονια κ εναν τεραστιο πυραυλο ευγενικη προσφορα της Ναταλιας.
Παω στο δωματιο μου φοραω νυχτικο πεφτω στο κρεββατι,ερχονται να με ξυρισουν,τους λεω ειμαι ετοιμη,κ μου κανουν κλυσμα.Απεριγραπτη αισθηση,οχι οδυνηρη αλλα καπως.Φερνουν τσαι με φρυγανιες.Τρωω κ κανω μπανιο με το ροζ ειδικο υγρο.Ερχεται η φιλη μου η Βασω που θα μεινει μαζι μου αποψε κ το βραδυ μετα το χειρουργειο.

Τριτη 24 Ιουλιου:Εχω ξυπνησει πρωι.Ξανακανω μπανιο με το ροζ υγρο γιατι τη νυχτα ιδρωσα.Φοραω το πρασινο συνολακι κ το σεξυ βρακακι κ ξαπλωνω.Στις 7και 20 με παιρνουν με το κρεββατι.
Με πανε στο χειρουργειο οπου κανω πλακα οτι μου αρεσει που μου φοραει αντρας καλτσες κ αρχιζουν τα δυσκολα.Ο βοηθος αναισθησιολογου ψαχνει φλεβα,βρισκει αμεσως,για την πρωτη μεθη.Απο εκει κ μετα δεν θυμαμαι τιποτα.Ξερω οτι μου ειπαν ο γιος μου,η μαμα μου,η Ναταλια κ η Βασω που ηταν απεξω.
Βγηκαν κατα τις 12 κ τους ειπαν οτι ειμαι καλα κ θα μεινω στην ανανηψη.Μολις με εβγαλαν,μετα απο 2μιση ωρες, μου λεει ο γιος μου εκανα σαν σπαστικο δεξια αριστερα το κεφαλι κ ψελλιζα ποναωω ποναωω....Του ηρθε ναυτια κ πηγε να λιποθυμισει.Ευτυχως που δεν ειχε ερθει ο συζυγος που δεν μπορει τα νοσοκομεια γιατι αυτον θα τον μαζευαμε σιγουρα!
Με παμε στο δωματιο κ απο εκει αρχιζω να ψιλοθυμαμαι.Φυσικα αρχιζει κ το μαρτυριο με τα μπαλλακια καθε 15 λεπτα.Νυσταζω.....Νυσταζω.....κ να κλεβω 10 λεπτα υπνου αντι για 5 που επιτρεποταν.Ειχα μια ανακατωσουρα αλλα πονο πονο δεν αισθανομουν.Συνεχεια αλλαζαν ορους κ εριχναν σκονακια!Με σηκωνουν κ καθομαι σε καρεκλα.Το στομα μου θεοστεγνο κ μου βρεχουν τα χειλη με βαμβακι.Μου εχουν φορεσει ηδη το νυχτικο μου κ μου εχουν αλλαξει τα πρασινα τα σεντονια.Μου βγαζουν σιγα σιγα απο μια την καθε φορα τις πεταλουδες που εχω στα χερια μου,2 στο δεξι κ μια στο αριστερο.Φυσικα ελεγα οτι αν ηξερα πως ειναι το πρωτο βραδυ δεν θα την εκανα ποτε!Αλλα δεν μου τα ειχατε πει ολα!
Απο τις 12 κ μετα ειπαν να κανω τα μπαλλακια καθε μιση ωρα.Κατα τις 2μιση ριχνει μια κουβερτα του νοσοκομειου η φιλη μου στο πατωμα κ κοιμαται.Αρχιζω να βαζω το ξυπνητηρι να χτυπαει καθε μιση ωρα αλλα το μεγαλο παραδοξο ξυπνουσα μονη μου λιγο πριν χτυπησει κ το εκλεινα.Φυσικα κ κοιμομουν περισσοτερο απο τα 20 λεπτα που επιτρεποταν ενδιαμεσα.

Τεταρτη 25 Ιουλιου:Περνα πρωι πρωι ο καθηγητης κ μου λεει φαινεται οτι εισαι στο 99%που επεζησε,οτι μου εβγαλε τη χολη που ειχε πετρες αλλα οχι την κυστη γιατι ηταν μικρη.Με εξεταζουν ειμαι καλα κ λενε απλως να μην ξεχναω να φυσαω τα μπαλλακια καθε 3 ωρες τωρα.Οι ωρες περνουν σχετικα καλα.Δεν ποναω καθολου.Περισσοτερο με ενοχλει που μου τρυπουν το δαχτυλο να μετρησουν το ζακχαρο που απορυθμιζεται κ ανεβαινει λογο τις επεμβασης κ η αντιπυκτικη ενεση στο μπρατσο που μου εχει αφησει μερικες ωραιες μελανιες ακομη κ τωρα.
Φευγει η φιλη μου η Βασω το μεσημερι κ ξαναερχεται το Ναταλακι που με περνα με τα ειδικα γαντια για κλινηρης ασθενης κ μου αλλαζει νυχτικο.Στο μπανιο κοιταζομαι πρωτη φορα σε καθρεπτη κ παθαινω σοκ.Δεν υπαρχει λαιμος,ειναι τεραστιος κ ειναι ολος μια μελανια σε ολα τα χρωματα του ουρανιου τοξου.Η μελανια υπαρχει οχι τοσο μεγαλη κ σημερα 10 μερες μετα.Οταν βγηκε ο αναισθησιολογος ειπε του γιου μου οτι προσπαθουσε να βρει κεντρικη φλεβα στο λαιμο κ δεν μπορουσε,κατι που δεν του εχει ξανα συμβει ποτε εως τωρα, κ να το ξερω αν ποτε χρειαστω ξανα χειρουργειο να ψαξουν κατευθειαν στην υποκλειδιο.Ο λαιμος μου ηταν γεματος τρυπουλες με ξεραμενο αιμα κ πονουσε φοβερα στο παραμικρο αγγιγμα.Η αλλη πλακα ηταν με τη φωνη μου που ειχε γινει ψιλη λες κ ειχα καταπιει ηλιο.
Αρχιζουμε τις βολτες στο διαδρομο κ τις κοινωνικες συναναστροφες αφου η Ναταλια παει κ φερνει ενα καλυτερο σταν για τους ορους.Εδω μου φερνουν κ Hexalen να κανω πλυσεις για να μην παθω στοματιτιδα που δεν τρωω τιποτα.Κανω κ πολλες πλυσεις με νερο ολη μερα που δεν κανει να καταπιω κ το φτυνω σε ποτηρι.
Γλαύκη
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 2/8/12 στις 16:39

Πεμπτη 26 ιουλιου:Πρωι πρωι παλι ο καθηγητης με την ομαδα του αλλα εγω εχω σηκωθει εχω πλυνει δοντια εχω βαλει τις κρεμες μου κ τα αρωματα μου.Δυστυχως με ακροαζονται κ ο Καλφ με το γνωστο χιουμορ του λεει οτι εχω φλεμματα κ πρεπει να τα βγαλω αν δεν θελω να κανουμε μαζι 15Αυγουστο που εχουν κ ωραια εκκλησια.Μπαλλακια ανα μια ωρα παλι κ βηξιμο.Το κακο ειναι οτι εγω ποτε δεν μπορω να φτυσω τα φλεμματα κ απλα τα καταπινω,κατι που δεν το ηθελαν.Παντως οσες φορες τα εφτυσα ειχαν κ αιμα μαζι.Ξανα μανα τα μπαλλακια!Για μεγαλη μου χαρα γιατι ημουν μονη ηρθε η Ιωαννα το γνωστο Αγγελουδακι κ μου εκανε παρεα μεχρι τις 3 που ηρθε παλι η Ναταλια.Γνωρισα κ αλλα 2 κοριτσια του φορουμ που ειχαν ετησια επανεξεταση τη Μαρια Welldah κ την Αθανασια Sonasia.Κουκλες ολες τους!
Ξεκολλα ενας επιδεσμος κ βλεπω τα σιδερενια ραμματα.Κατι παθαινω....
Συνεχιζουμε τις βολτες μες την καλη χαρα.Συσφιγγουμε τις σχεσεις με τους αλλους Καλφαροπληκτους κ κανουμε βολτες κ εκτος διαδρομου με το σταν του ορου παντα μαζι που ομως τωρα εχει μονο εναν με βιταμινες κ φυσικα κρεμασμενο πανω κ τον ουροσυλλεκτη..Η σχεση μας με τη Ναταλια προχωρα κ με πλενει παλι με τα γαντια κ μου φορα ενα νυχτικο με ραντακια που το ειχα βαλει παλι αλλα το πηρε κ το επλυνε γιατι βολευε πιο πολυ αλο τ'αλλα αφου η υποκλειδιος ηταν λιγο δεξια.
Ξαφνικα ομως το απογευμα,ευτυχως ημουν στο κρεββατι,το αριστερο μου χερι κανει κατι ξαφνικα αεροπλανικα,δεν κλεινουν τα δαχτυλα μενουν τεντωμενα την πρωτη φορα κ τη δευτερη το μεγαλο δαχτυλο παει στη χουφτα κ ο παραμεσος ειναι ψηλα τεντωμενος.Φωναζουν το γιατρο κ λεει να μην ανησυχω ειναι κατι σαν κραμπα κ μπορει να εχει σχεση με το ασβεστιο.
Μετα απο λιγο ομως αρχιζω να ζαλιζομαι,χανω τον κοσμο κ λιποθυμω....Τρεχουν καμποσοι γιατροι,η Ναταλια να μου κανει αερα....Τελικα με πλακωνουν παλι στους ορους γιατι λογω της ζεστης ειχα χαμηλη ενυδατωση κ γι'αυτο λιποθυμησα.

Παρασκευη 27 Ιουλιου:Παλι ο καθηγητης με την ομαδα του.Μου βγαζουν τον καθετηρα που οφειλω να ομολογησω οτι δεν ειναι τιποτα.Το αστειο ειναι οτι απο εδω κ περα πρεπει τα ουρα που βγαζεις να τα βαζεις σε ενα τετραγωνο παγουρακι.Παω την πρωτη φορα ,τζιφος!Ελαχιστα μεσα.Κ αρχιζει η πλακα με το γιατρο το Γιαννη οτι δεν βρισκω το στοχο.Περνουσε καθε λιγο κ λιγακι κ με ρωτουσε τον βρηκες το στοχο?Εγω του ελεγα οχι δεν μπορω να κεντραρω.Τελικα αφου δεν μπορουσα παρακαλεσα τους συνοδους της κυριας διπλα μου που πηγαιναν στο τζαμπο να μου παρουν μια λεκανη.Εκανα εκει κ μετα τα αδειαζα στο δοχειο.Παιρνω κ μια φιαλη σιδηρο γιατι μου ειχε πεσει κ γινομαι ντουρασελ!Η ομαδα πεταει.Περνανε κ λενε θα παμε στο μπαρ θα ερθεις?Οπου μπαρ οι καρεκλες εξω απο την κλινικη μας που μαζευομαστε ολοι οι χειρουργημενοι να περνα η ωρα.Το Ναταλακι παντα εκει.Φυλακας αγγελος μου.Δεν εχω να πω κατι...ειναι πραγματα που δεν ξεχνιουνται ποτε.
Το βραδακι ηρθε η κορη μου απο την Αθηνα μετα τη δουλεια της κ εμεινε ολο το ΣΚ.Χαρα μεγαλη για μενα.Τρομαξε λιγο που ειδε το λαιμο μου αλλα κατα τα αλλα καλα.Εκανε κ χιουμορ τι ωραιο λουκ ειναι αυτο βλεποντας τις λευκες καλτσες μεχρι το γονατο με το φορεματακι νυχτικο με τα ραντακια.

Σαββατο 28 Ιουλιου:Επιτελους η μερα που θα πιω νερο!Η γνωστη ομαδα ξαναχτυπα!Μου βγαζουν τις καλτσες.Θελουν να μου βγαλουν την επικλειδιο κ την παροχετευση.Με κοβει κρυος ιδρωτας.Ενας παλευει με τις γαζες της παροχετευσης κ αλλος με τις επικλειδιου.Ο καθηγητης ερχεται απο αριστερα να βλεπει.Ο επανω με ποναει λιγο κ του λεει ο καθηγητης εκει πρωτα.Αυτον θα βαλετε να μου το βγαλει,τον ρωτω, που δεν το εχει ξανακανει?Ενω εχω γυρισει το κεφαλι μου τερμα αριστερα κ τον εχω πιασει απο την μεση κ τον σφιγγω.Τον χουφτωσα κανονικα δηλ!Με τα τουτα κ τα εκεινα την παροχετευση δεν την καταλαβα καθολου αφου ο νους μου ηταν στην επικλειδιο.Μου βαζουν τις γαζες κ σε λιγο μου λενε να πας να κανεις μπανιο με δικο σου αφρολουτρο αλλα επανω στα ραμματα οχι σφουγγαρι αλλα μονο με το χερι κ να πιεσεις την παροχετευση ν βγαλει οτι ειναι να βγαλει.Εγω ουτε να κοιταξω!Περιμενα την κορη μου που ξερω οτι αντεχει σε τετοια.Με παιρνει τηλ ομως οτι επαθε λαστιχο κ ψαχνει βουλκανιζατερ οποτε θα αργησει λιγο.Επιτελους πινω νερο!2 λιτρα ανετα ολη την ημερα.Εν το μεταξυ μολις μπηκα στο νοσοκομειο ειχα μπανισει το κομμωτηριο κ εστειλα να ρωτησουν μεχρι τι ωρα ειναι ανοιχτο.Παω με τη συνοδεια της αδελφης της κοπελιας που ειχα διπλα μου,οχι οτι τη χρειαζομουν αλλα επειδη απο την ημερα που εφεραν εκει το παιδι που ειχε μορφωμα κ της εκοψαν το μισο συκωτι εκανα νοσηλεια κ ψυχολογικη στηριξη το ενιωθαν υποχρεωση να με εξυπηρετουν οπου μπορουν,λουζομαι κ κανω κ ελαφρο χτενισμα.Ερχεται μετα η κορη μου κανω το μπανιο μου αλλαζω κ ειμαι μοσχομυριστη μοσχομυριστη να δεχτω τις αφες απο το φορουμ που διακοπαρουν στη Ναυπακτο κ θα ερχοντουσαν να με δουν.Φυσικα κ η Ναταλια με το Σωτηρη.Τον οποιο Σωτηρη δεν τον ανεφερα απο την αρχη αλλα θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω κ σε αυτον που απο την πρωτη μερα κουβαλουσε βαλιτσες κ τσαντες ,ερχοταν επαιρνε η εφερνε τη Ναταλια,πηγε την αλλη φιλη μου στο κτελ εκτος την παρεα του.Απο τις 4 μεχρι τις 9 σχεδον ειχαμε παρτυ στο νοσοκομειο.Η Ελι κ η Κατερινα ολο χαμογελο με τα δωρακια τους.Η κορη μου που ειχε λιγο αμφιβολιες για την παρεα του φορουμ ενθουσιαστηκε κ με τα τρια κοριτσια γιατι ουτε τη Ναταλια ειχε τυχει να γνωρισει ποτε.Της απαλυναν τους φοβους της για την επεμβαση γελασαμε ειπαμε διαφορα κ τελικα εφυγαν, οι αφες, κ αρρωστες μετα το ξεματιασμα που μας εκαναν.
Βλεπουμε την εναρξη των ολυμπιακων αγωνων στο διπλα δωματιο γιατι η δικη μου τηλεοραση δεν δειχνει ολα τα καναλια κ κανουμε πλακα με τη γυναικα του βορειοελλαδιτη που μας φιλοξενει να ετοιμασει τα ποτα τα ξηροκαρπια κ τα πατατακια.

Κυριακη 29 Ιουλιου:Στις 8:30 κ οχι στις 8 παρα 10 οπως τις αλλες μερες παλι η ομαδα με τον καθηγητη εκει.Κυριε καθηγητα κ την Κυριακη τον ρωτω?Ολα καλα! Σημερα θα πιω γαλα κ θα φαω εκεινο το αηδιαστικο νεροζουμι το μεσημερι ολο κ το βραδυ το μισο σαν σπασικλακι που ειμαι αφου ριξω 1 λεμονι κ 2 φακελακια αλατι.Την εχω καταβρει με το Fresubin το πρωτεινουχο ροφημα με γευση σοκολατας.Η μερα περνα καλα με παρεα την κορη μου.Μονο το απογευματακι το επαιξα αδελφη νοσοκομα αφου το παιδι διπλα μου επαθε σπασμους κ ανεβασε ξαφνικο πυρετο ,δεν μας εδειναν θερμομετρο κ ελεγαν οτι ειναι απο το φοβο της . Προσπαθουσα με πετσετες βρεγμενες στο μετωπο κ στα ποδια να της τον ριξω κ μετα απο 2μιση ωρες που ηρθαν για νοσηλεια ειδαν οτι ειχε 39 κ ετρεχαν πανικοβλητοι.Ηρθε κ το γιατρουδακι που ειχα καλεσει ενω το παιδι ειχε ριγη κ ρωτουσε αν ο πυρετος ανεβηκε με ριγος!Μου ηρθε να τον βαρεσω!Το τι ακουσαν το βραδυ απο τον δικο της καθηγητη δεν περιγραφεται!

Δευτερα 30 Ιουλιου:Η μερα μια απο τα ιδια.Πρωι πρωι μπανιο,δοντια κρεμες μετα η επισκεψη της ομαδας.Το ιδιο αστειο του καθηγητη οτι εισαι στο 99%που επεζησε κ στο 5 %τις εκατο που δεν εκανε επιπλοκες κ αυριο φευγεις .Εχω ξεχασει να αναφερω αυτες τις μερες τις επισκεψεις της Νανσυς της διαιτολογου που μας εδεινε οδηγιες για το φαγητο κ οτι αλλη απορια ειχαμε.Να πω την αληθεια ημουν τοσο πληροφορημενη απο το φορουμ που τα περισσοτερα απο αυτα που ελεγε ο καθηγητης κ η Νανσυ τα ηξερα.
Επισκεψη εκπληξη απο τον αδελφο μου τη νυφη μου κ τα 2 ανηψια μου.Τρελλες χαρες.Εβαλα το μικρουλι για ενα λεπτο στο δωματιο κ τ'ακουσαμε !
Πινω γαλα,στις 11 μισο γιαουρτακι,το μεσημερι 10-12 κουταλιες απο το γκουρμε κοτοπουλο στο μπλεντερ,το απογευματακι ενιωθα λιγο κοπωση αλλα εφαγα κ αλλο μισο γιαουρτακι κ μετα παπαλα! Αρχιζω να κρυωνω νιωθω οτι μπαινει πυρετος,Εδω κ 3 μερες με πονουσε ο λαιμος μου κ ο καθηγητης μου ελεγε να κανω γαργαρες αλλα εγω δεν μπορουσα.Φωναζουν γιατρο μου βαζει θερμομετρο37,3.Κοροιδευει οτι θα πεθανω κ φευγει.Στη νοσηλεια μετα ομως ειχα 38,1 αλλα ειπαν θα μου δωσουν αντιπυρετικο μονο αν ανεβει κ αλλο.Ολη τη νυχτα εκανα ντουζ κ επεφτα στο κρεββατι βρεγμενη.Ειχα παρει τηλ τους δικους μου να μην ερθουν αν δεν τους παρω γιατι εχω πυρετο κ μπορει να μη με βγαλει.

Τριτη 31 Ιουλιου:Εχω 37,2.Ερχεται ο καθηγητης που μου λεει η επεμβαση παει τελεια κ ο πυρετος ειναι απο κρυο οποτε φευγεις.Ελα στο γραφειο μου να τα πουμε.Η Φωτεινη η γραμματεας του μαζευει τα χαρτια τη συσκευη με τα μπαλακια κ οτι αλλο επρεπε να επιστραφει.Παω στο γραφειο βαζει την κασετουλα παλι ακουω τα ιδια ,μην σηκωνω βαρος να τρωω αργα κλπ κ θα τα ξαναπουμε στις 22 Αυγουστου.
Οι δικοι μου εχουν αργησει να φυγουν οποτε ντυνομαι μαζευω τα πραγματα ετοιμαζω το εξιτηριο,μου γραφουν τα φαρμακα,παω παλι κατω για τη σφραγιδα στη συνταγη χαιρεταω ολους οσους ειμασταν μαζι τοσες μερες ευχαριστω αδελφες κ προισταμενη κ ξαναξαπλωνω με τα ρουχα στο κρεββατι μεχρι να ερθουν.
Κατα τις 11 με σηκωνουν απο το κρεββατι αλλα οι δικοι μου εχουν ερθει παμε παλι στο γραφειο του καθηγητη τον χαιρεταμε κ παιρνουμε το δρομο για το σπιτι.
Επιτελους να κοιμηθω συνεχομενα κ να μην εχω καθε 3 ωρες θερμομετρο πιεση κ εκεινο το πραγμα στο δαχυλο που μετρα το οξυγονο.

Ευχαριστω ολα τα παιδια εδω για τη βοηθεια τους 14 μηνες τις αναμονης ειδικα το Στελιο κ την Αννα.Ολους οσους ηρθαν να με δουν,οσους τηλεφωνησαν κ οσουν εστειλαν μηνυματα εδω η στο τηλεφωνο για την αγαπη τους τη σκεψη τους κ το ενδιαφερον τους.Ευχομαι σε ολους τα καλυτερα!Ενα μεγαλο ευχαριστωμεσα απο την καρδια μου στην Ναταλια που ηρθε απο τη Θεσσαλονικη να ειναι μαζι μου κ δεν ξερω πως θα τα καταφερνα χωρις αυτην.Φιλη του φορουμ που εγινε φιλη ζωης .
Σε οσους θελουν να κανουν την επεμβαση, να εχουν τη δικη μου αναρρωση γιατι ειμαι πολυ καλα κ θα μπορουσα κ για δουλεια να παω ενω περιμενα ζαλαδες κ κομαρες σε μεγαλο βαθμο.Να μην φοβουνται ειναι στα χρυσα χερια του καθηγητη.
Καλες κατηφορες απο δω κ περα κ αλλαγη πλευσης στο ταξιδι της ζωης!!
Eli
Θαμώνας

Registered: 20/7/11
Member Is Offline

Mood: Υγιεινή διατροφή, καθημερινή άσκηση, αλλαγή τρόπου ζωής και σκέψης!
Warnings:

[*] posted on 2/8/12 στις 20:21

Αγαπημένη μου Γλαύκη εύχομαι από εδώ και πέρα όλα να έρθουν εύκολα και χωρίς κόπο. Να είσαι γερή και υγιής και να ζήσεις το θαύμα που τόσο καρτερικά περίμενες τόσο καιρό. Εύχομαι να ανταμώσουμε ξανά σύντομα :D

http://www.ticker.7910.org/wa__86__02Ba00008v--MDU4NjE0bGp8MDAwMDU1NGRhfHBvc2l0aXZlIHRoaW5raW5nIA.gif
Ύψος 1,70

Γιατί υπάρχουν τόσες πολλές δίαιτες; Γιατί καμία δεν έχει αποτέλεσμα!!!
Δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο και υπομονή...
Sonasia
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 2/8/12 στις 21:57

μας ξύπνησες μνήμες... κάπου αλλού έχω γράψει και ΄γω το δικό μου "χρονογράφημα" μέρα παρά μέρα και δε σου κρύβω πως καμιά φορά του ρίχνω καμία ματιά για να μην ξεχνάω από που ξεκίνησα... καλή κατηφόρα!!!

VVLL - very, very long limb RYGB (γαστρικό by-pass roux n y) 21/09/09 Πανεπιστημιακό Νοσ.Ρίου - Φ.Καλφαρέντζος
pm60
Μέλος
**

Registered: 1/7/12
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 2/8/12 στις 23:22

καλησπερα σε ολους

εκανα την επεμβαση στις 19/7 και ειμαι στην φαση με τα αλεσμενα ολα καλα πανε αλλα φοβηθηκα λιγο με αυτα που ειπε η Γλαυκουλα και τι μπορει να παθεις....εκτος απο το γιαουρτι μπορεις να παθεις ζημια και με τα υγρα αν πινεις σχετικα γρηγορα το νερο ας πουμε!!! να μου εχει παει γιατι καμια φορα ξεχνιεμαι και δεν το πινω πολυ αργα επισης σημερα με χει πιασει ενας πονος στην μεση και πισω στην αριστγερη πλευρα και εχω τρομοκρτηθει....μου χαλασε η διαθεση δεν εφαγα το βραδυνο μου και εχω φοβηθει γιατι το μεσημερι ηπια νομιζω αρκετα γρηγορα τον χυμο μου....

σορι που σας κουραζω αλλα θα ηθελα να ρωτησω επισης αν ολοι ποναγατε μεχρι να κοψετε τα ραμματα εγω ποναω αρκετα καθε μερα ειμαι και καλυτερα αλλα οσο περναει η ωρα μεσα στην ημερα χειροτερευει

επιπλεον δεν περπαταω μια ωρα την ημερα αλλα εχω ξεκινησει και κανω δουλιτσες στο σπιτι ειναι κακο δεν σηκωνω βαρη αλλα εχω οδηγησει ας πουμε μηπως το εχω παρα κανει ή ολα αυτα ειναι φυσιολογικα???

επισης αν παραλειψεις ενα γευμα σου ειναι πολυ κακο???

και τελος εχω απιστευτη υπνιλια ειναι φυσιολογικο??? να παρω τον γιατρο να τον ενημερωσω???

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!!!!!!

http://www.ticker.7910.org/wa__113__03dC00000g41Mzg1fDAwMDAxMTFkYXx5b3VyIHRleHQ.gif

επεμβαση στο ριο 19/7/2012 χολοπαγκρεατικη εκτροπη με γαστρικη παρακαμψη κατα Roux-Y
Γλαύκη
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 2/8/12 στις 23:41

Μαρια ειναι κακο να παραλειπεις γευμα.Με τα υγρα μπορει να νιωσεις πονο αλλα φευγει σχετικα γρηγορα εκτος αν πιεις νερο πολυ γρηγορα μετα το φαγητο.Μας ειχε πει κατι ο γιατρος οτι αν φας κατι αποτομα θα εχεις πονο πισω στην πλατη.Να παρεις το πρωι τηλ.Οσο για τα ραμματα πονανε μαλλον τραβανε πιο πολυ οσο περνα ο καιρος.Παντως εγω κοιμαμαι πλεον κ μπρουμητα.
Μια ωρα την ημερα περπαταμε μετα το μηνα κ παντα αργα το βραδυ η νωρις το πρωι χωρις ηλιο γιατι καταβαλει εναν ηδη καταβεβλημενο οργανισμο που υποσιτιζεται.
Η υπνηλια ειναι φυσιολογικη κ θα την εχουμε τουλαχιστον για 3 εβδομαδες απο οτι ειπε ο γιατρος.Δεν εχω βγει ακομη απο το σπιτι κ δεν κανω τιποτα.Μονο πλυντηριο βαζω απλωνω ρουχα το πλυντηριο πιατων κ μαζεμα σπιτιου.Απο Δευτερα λεω να παω για δουλεια πιο αργα το πρωι κ θα φευγω πιο γρηγορα αν δεν αντεχω,
Αληθεια ποιος σου ειπε να πινεις χυμο?
pm60
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 3/8/12 στις 00:00

Quote:
Originally posted by Γλαύκη
Μαρια ειναι κακο να παραλειπεις γευμα.Με τα υγρα μπορει να νιωσεις πονο αλλα φευγει σχετικα γρηγορα εκτος αν πιεις νερο πολυ γρηγορα μετα το φαγητο.Μας ειχε πει κατι ο γιατρος οτι αν φας κατι αποτομα θα εχεις πονο πισω στην πλατη.Να παρεις το πρωι τηλ.Οσο για τα ραμματα πονανε μαλλον τραβανε πιο πολυ οσο περνα ο καιρος.Παντως εγω κοιμαμαι πλεον κ μπρουμητα.
Μια ωρα την ημερα περπαταμε μετα το μηνα κ παντα αργα το βραδυ η νωρις το πρωι χωρις ηλιο γιατι καταβαλει εναν ηδη καταβεβλημενο οργανισμο που υποσιτιζεται.
Η υπνηλια ειναι φυσιολογικη κ θα την εχουμε τουλαχιστον για 3 εβδομαδες απο οτι ειπε ο γιατρος.Δεν εχω βγει ακομη απο το σπιτι κ δεν κανω τιποτα.Μονο πλυντηριο βαζω απλωνω ρουχα το πλυντηριο πιατων κ μαζεμα σπιτιου.Απο Δευτερα λεω να παω για δουλεια πιο αργα το πρωι κ θα φευγω πιο γρηγορα αν δεν αντεχω,
Αληθεια ποιος σου ειπε να πινεις χυμο?

ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΚΑΙ ΜΠΡΟΥΜΗΤΑ???:shocked2: ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ...ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΡΑΒΑΝΕ ΑΛΛΑ ΠΟΝΑΩ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΕΘΑΙΝΩ ΣΤΟΝ ΠΟΝΟ...ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΗΝ ΧΟΛΗ ΜΟΥ...ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ΔΕΡΜΑ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ???:sniffle: ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ...ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΟΝΑΝΕ ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΨΟΦΗΣΕΙ ΠΑΡ ΟΛ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΑΧΑΡΙΣΤΗ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!!!!!

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΥΜΟ ΜΙΛΗΣΑ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΝΩ ΜΟΤΙΟΝ ΣΑΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΟΧΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΜΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΝΑΚΑΤΕΨΟΥΝ....ΕΠΙΣΗΣ ΧΑΜΟΜΗΛΙ Ή ΤΣΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΖΑΧΑΡΗ....
ΕΠΙΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΞΙ ΛΙΤΡΑ (ΚΙ ΟΜΩΣ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ ΦΕΥΓΕΙ ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΟΠΟΤΕ ΜΕ ΜΕΤΡΗΣΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΚΙΛΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΝΩ ΕΙΝΑΙ 4 ΛΙΤΡΑ ΟΧΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ....

ΔΙΨΑΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΖΑΚΧΑΡΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΕΣΤΗ

ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΜΕ MILKO SUGAR FREE ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΚΟΝΗ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ Ή ΣΤΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

http://www.ticker.7910.org/wa__113__03dC00000g41Mzg1fDAwMDAxMTFkYXx5b3VyIHRleHQ.gif

επεμβαση στο ριο 19/7/2012 χολοπαγκρεατικη εκτροπη με γαστρικη παρακαμψη κατα Roux-Y
Γλαύκη
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 3/8/12 στις 00:23

Εκανες την χολοπαγκρεατικη εσυ γι'αυτο εχεις κ σκονη πρωτεινης που εγω δεν εχω.Δεν μ'αρεσει να αγοραζω χημικα προιοντα με συντηρητικα κ ετσι ειχαμε συζητησει στο γαλα να βαζω κακαο σκετο.σημερα μιλησα με τη Νανσυ κ μου ειπε επειδη τα ουρα μου ειναι σκουρα για ν'ανεβασω τα υγρα,πινω μονο νερο 1,5-2 λιτρα την ημερα, να πιω αν θελω στιμμενη πορτοκαλαδα μεχρι 100 μλ ομως κ πολυ καλα σουρωμενη.δεν θα το κανω γιατι ειναι οξινη κ το στομαχι φρεσκοχειρουργημενο.Ακολουθω κατα γραμμα τη διατροφη του βιβλιου.
Για τα ραμματα τι να σου πω?ποναω λιγο αλλα κοιμομουν παντα μπρουμητα οποτε με ξεκουραζει.μαλλον εχεις ευαισθησια.
Μαρια συγνωμη αλλα προσπαθησε να γραφεις με μικρα γιατι ειναι ορος του φορουμ.
pm60
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 3/8/12 στις 00:36

Quote:
Εκανες την χολοπαγκρεατικη εσυ γι'αυτο εχεις κ σκονη πρωτεινης που εγω δεν εχω.Δεν μ'αρεσει να αγοραζω χημικα προιοντα με συντηρητικα κ ετσι ειχαμε συζητησει στο γαλα να βαζω κακαο σκετο.σημερα μιλησα με τη Νανσυ κ μου ειπε επειδη τα ουρα μου ειναι σκουρα για ν'ανεβασω τα υγρα,πινω μονο νερο 1,5-2 λιτρα την ημερα, να πιω αν θελω στιμμενη πορτοκαλαδα μεχρι 100 μλ ομως κ πολυ καλα σουρωμενη.δεν θα το κανω γιατι ειναι οξινη κ το στομαχι φρεσκοχειρουργημενο.Ακολουθω κατα γραμμα τη διατροφη του βιβλιου.
Για τα ραμματα τι να σου πω?ποναω λιγο αλλα κοιμομουν παντα μπρουμητα οποτε με ξεκουραζει.μαλλον εχεις ευαισθησια.
Μαρια συγνωμη αλλα προσπαθησε να γραφεις με μικρα γιατι ειναι ορος του φορουμ.

ουπσ σορι δεν το ηξερα νομιζα οτι με τα αγγλικα υπηρχε προβλημα!!!!!!!! εσυ τι επεμβαση εκανες??? ειδα οτι εκανες το μικρο μπαι παε ε? τι διαφορα εχει???

Γλαύκη
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 3/8/12 στις 00:51

Το μικρο μπαι πας εχει μικροτερη δυσαποροφηση κ θελει πιο μεγαλη προσοχη στη διατροφη.Απλα ηδη θα παιρνω για ολη μου τη ζωη 2 χαπια ασβεστιο,1 βιταμινη,1σιδηρο μεχρι την κλιμακτηριο κ κατι για το στομαχι κ δεν ηθελα να παιρνω τα διπλα λογω χολοπαγκρεατικης.Αλλωστε δεν ημουν παντα παχυσαρκη αλλα κατα περιοδους κ τοσα κιλα δεν ειχα φτασει ποτε οποτε νομιζω οτι καλα θα τα καταφερω.
Sonasia
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 3/8/12 στις 00:56

Γλαύκη την σκόνη πρωτεϊνης όλοι την παίρνουμε ... και ΄γω μικρό by-pass έχω κάνει και πήρα ένα κουτί όπως όλοι όσοι ξέρω, ακόμη και με γαστρικό μανίκι την παίρνουν

pm60
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 3/8/12 στις 01:01

Quote:
Το μικρο μπαι πας εχει μικροτερη δυσαποροφηση κ θελει πιο μεγαλη προσοχη στη διατροφη.Απλα ηδη θα παιρνω για ολη μου τη ζωη 2 χαπια ασβεστιο,1 βιταμινη,1σιδηρο μεχρι την κλιμακτηριο κ κατι για το στομαχι κ δεν ηθελα να παιρνω τα διπλα λογω χολοπαγκρεατικης.Αλλωστε δεν ημουν παντα παχυσαρκη αλλα κατα περιοδους κ τοσα κιλα δεν ειχα φτασει ποτε οποτε νομιζω οτι καλα θα τα καταφερω.

ειμαι σιγουρη πως θα τα καταφερεις τελεια οπως ειπες τα κανεις ολα κατα γραμμα μπραβο για το κουραγιο σου...εμενα ουτε καν το συζητησε ηταν απολυτος για την συγκεκριμενη μεθοδος!!!!!!!!!!!
τελος παντων Γλαυκη μου μην σε πρηζω σου ευχομαι καλη δυναμη κουραγιο και υπομονη ηδη απ οτι μου ειπες με τα κιλα σου τα πας παρα πολυ καλα...μακαρι να ειχα κι εγω την δυναμη σου να μπορουσα να τα κανω ολα κατα γραμμα...μου ειναι δυσκολο αρκετα γιατι αρνουμαι να φαω ορισμενες φορες αλλα θα παρω το παραδειγμα σου και απο αυριο θα προσπαθησω να ειμαι πιο τυπικη!!!!!!!!!!!!:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Γλαύκη
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 3/8/12 στις 01:14

Αθανασια εμενα μου ειπε οχι.μου το εχει σβησει με γραμμες κ απο το βιβλιο που μου εδωσε.Μονο το fresubin πινω.
καλη συνεχεια κ σε σενα μαρια.
koukou1
Μέλος
**

Registered: 25/7/12
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 3/8/12 στις 10:49

Γλαύκη πολύ ωραία η αφήγηση σου, μας περιέγραψες με κάθε λεπτομέρεια την εμπειρία σου και σε ευχαριστώ πολύ.Σου ευχομαι καλές κατηφόρες καλή μου.
 Pages:  1  ..  172  173  174  175  176  ..  206

Διατροφική νοημοσύνη: Η απάντηση στη βουλιμία, την πολυφαγία και την παχυσαρκία  Στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Διαβάστε Αναλυτικά

Go To Top