Eating Disorders Last active: Never
Not logged in [Σύνδεση - Register]
Go To Bottom

Thin positive: Μυστικά ελέγχου της πείνας και της διατροφής
Διατίθεται στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Αναλυτικές Πληροφορίες - Παραγγελία

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
Author: Subject: ΔΙΑΙΤΑ ΑΤΚΙΝΣ
PAVLOVA
Νέο μέλος
*

Registered: 7/6/09
Member Is Offline

Warnings:
This Member Has No Warnings

[*] posted on 8/6/09 στις 12:26
ΔΙΑΙΤΑ ΑΤΚΙΝΣ

Για όσους φοβούνται την δίαιτα αυτή να αναρωτηθούν ρεαλιστικά αν οι τροφές που καταναλώνουν καθημερινα είναι ισορροπημένες.Η δίαιτα(αρχικά)και διατροφή στην συνέχεια αυτή,έχει γρήγορα αποτελέσματα και πραγματικά χάνεις στο 1/3 του χρόνου απο άλλες δίαιτες.
View user's profile View All Posts By User U2U Member
alikaki
Τακτικό μέλος

Registered: 2/6/09
Member Is Offline

Mood: δεν την παλεύω
Warnings:

[*] posted on 8/6/09 στις 12:58

Έχω ακούσει απο τις φίλες μου όμως για την δίαιτα ατκινς ότι είναι πολύ κουραστική γιατί πρέπει να τρως συνέχεια επί το πλέιστον λαχανικά και κρέας. Μετά από 2-3 εβδομάδες την σταμάτησαν γιατί βαρέθηκαν και πήραν παραπάνω κιλά από ότι έχασαν.
dolphin
Τακτικό μέλος

Registered: 4/3/08
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 8/6/09 στις 13:02

Το θέμα είναι ότι και στη φάση της συντήρησης πρέπει να τρως περίπου τα ίδια με τη δίαιτα το οποίο είναι πολύ δύσκολο. Από ό,τι έχω ακούσει τρως ελάχιστους υδατάνθρακες. Για πόσο καιρό όμως το αντέχει κανείς αυτό δεδομένου ότι οι υδατάνθρακες θα πρέπει να αποτελούν το 45% της ημερήσιας διατροφικής πρόσληψης? Δεν είναι πιο βολικό να τρως από όλες τις ομάδες τροφών αλλά με λίγο?

After all this has passed, I still will remain
After I 've cried my last, there 'll be beauty from pain
Though it won't be today,
Someday I 'll hope again
And there 'll be beauty from pain
View user's profile View All Posts By User U2U Member This user has MSN Messenger
2sweet2b4go10
γλυκόξυνο μελος

Registered: 30/1/03
Member Is Offline

Mood: good
Warnings:

[*] posted on 8/6/09 στις 13:05

το επιχειρημα σου ειναι φαινομενικα σωστο. το εχω σκεφτει κι εγω...οτι σε περιοδους κακης διατροφης, τι χειροτερο κανει κανεις στον εαυτο του απο μια διαιτα ατκινς,οταν αμελει τα πολλα φρουτα και τις πολλες σαλατες για να τρωει σουβλακια και πιτσες...ισα ισα που με την ατκινς αποφευγεις και τις πιτσες αλλα το κυριοτερο:ΚΑΙ ΤΑ ΓΛΥΚΑ,

εαν λοιπον το ερωτημα ηταν: πιτσες και ντελιβερυ η ατκινς???θα απαντουσα κι εγω, ατκινς...
το θεμα ειναι ομως οτι η προσπαθεια (των περισσοτερων μας)ειναι προς μια ισορροπημενη, σωστη και υγιεινη διατροφη και οχι απλασε ενα σκαλοπατι πιο πανω απ τις πιτσες....
και στο ερωτημα:πολλα φρουτα πολλα λαχανικα,γαλα,γιαουρτι,πλουσιες φυτικες ινες,πρωτεινες απαχες η ατκινς,ΦΥΣΙΚΑ ΕΠΙΛΕΓΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ.

οσο για το δυνατο επιχειρημα του συντομου χρονου χασιματος βαρους,εχω να σου πω, οτι ισχυει ΜΟΝΟ αν εισαι σοβαρα αποφασισμενη να κανεις ατκινς σε ολη σου τη ζωη, διοτι αν εχεις σκοπο, καποτε οταν χασεις το βαρος που θελεις να βαλεις στην ζωη σου ξανα καποιουςυδατανθρακες, γλυκα κλπ, ειτε θελοντας ειτε απλα χανοντας τον ελεγχο,και η ταχυτητα που βαζεις τα κιλα σταματωντας την ατκινς ειναι επισης τριπλασια απο την ταχυτητα που βαζεις μετα απο ισορροπημενη διατροφη...

'Eναρξη: 02/01/2012
-25kg: 30/08/2012
-5kg: 31/05/2013

http://www.ticker.7910.org/wa__25__000p0000-O4xNzc3MTZsenN8Mjc3NzYyMTR6YXwyNSBrZyBsb3N0.gif

http://www.ticker.7910.org/wa__5__001F00000g41Nzc3NjF6fDI3Nzc2MjE0emF8NSBrZyBsb3N0.gif
Fatsa
Νέο μέλος
*

Registered: 14/5/09
Member Is Offline

Mood: ANANEWMENH
Warnings:

[*] posted on 8/6/09 στις 19:47

geia xara
ekana tin diaia atkins prin 8 xronia
exasa 8 kila se 2 mhnes
meta omws logw sin8ikon den sinexise se suntirisi me apotelesma na balw ta 10 kila + 10 parapanw!!!
i diaita fainetai eukoli alla se e3taseis pou ekana kata tin diarkeia tis diaitas h xolisterini mou ekto3eutike sta ipsi (260)
joanna1974
Μέλος
**

Registered: 24/5/09
Member Is Offline

Mood: αισιοδοξη
Warnings:

[*] posted on 8/6/09 στις 20:15

η ατκινς ειναι καταστροφικη για τον μεταβολισμο!!κι οπως εγραψα κι αλλου στην αρχη χαιρεσαι και μετα κλαις!!!

[url=http://www.TickerFactory.com/weight-loss/wMSw93w/]
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wMSw93w/weight.png
[/url]
pennyV
Τακτικό μέλος

Registered: 22/4/09
Member Is Offline

Mood: Ήρεμη και χαλαρή (συνήθως)
Warnings:

[*] posted on 8/6/09 στις 23:33

Την προσπάθησα για 6 μήνες όταν γύρω στα 18 μου ήθελα να κατέβω από τα 63 στα 53!!! (Δεν μπορείτε να με δείτε αλλά αυτο-φασκελώνομαι τώρα. Μακάρι να ήμουν 63 σήμερα) Νομίζω ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που είδα αυτό το νούμερο στην ενήλικη ζωή μου! Όταν όμως μετά τα παίρνεις πίσω (όχι ΑΝ.. ΟΤΑΝ) αλλάζει ο σωματότυπός σου ανεπανόρθωτα, καθώς και το ποσοστό του λίπους στο σώμα. Διπλή ζημιά δηλαδή! Συγνώμη.. τριπλή!! Μην ξεχνάμε τη χοληστερίνη, τα τριγλυκερίδια και τα κουρελιασμένα νεύρα! Κοκτέιλ μολότοφ δηλαδή!
PAVLOVA
Νέο μέλος
*

Registered: 7/6/09
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 10/6/09 στις 18:08

ολοι έχετε δίκιο απο την πλευρά σας.Οποιαδήποτε δίαιτα όμως και να κάνεις(οταν έχεις προδιάθεση πάχους)και μετά την σταματήσεις ....τα παίρνεις (και τα κιλά και στο κρανίο...).ΟΛΑ ΜΕ ΜΕΤΡΟ.ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΤΚΙΝΣ ΚΑΙ ΜΕ ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΗ.
marou_laki
Τακτικό μέλος

Registered: 24/3/07
Member Is Offline

Mood: ασανσερ!
Warnings:

[*] posted on 11/6/09 στις 15:31

Δεν μπορω να καταλαβω...Αν πεις σε καποιον οτι κανεις διαιτα πρωτεινικη
και δεν τρως ζαχαρη και προσοχεις τους υδατανθρακες , ειναι ολα οκ...
Αν πεις οτι κανεις ΑΤΚΙΝΣ πεφτουν ολοι να σε φανε!!!!!!!!

on diet
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/w7xhxRP/weight.png
1.71

Όχι ρε!!Δεν θα γίνουμε σκουπιδοντενεκέδες!!
View user's profile Visit user's homepage View All Posts By User U2U Member
ginger
Μέλος
**

Registered: 14/12/08
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 12/6/09 στις 14:55

Ναι γιατί με την άτκινς τρως μόνο 20 γρ υδατάνθρακες (ποσότητα ίση με ένα φρούτο). Ενώ αν πεις ότι κάνεις δίαιτα πρωτεϊνική και δεν τρώς ζάχαρη και προσέχεις τους υδατάνθρακες, ο άλλος φαντάζεται ότι τρως πχ και μια φέτα ψωμί ολικής την ημέρα ή λίγο καστανό ρύζι ή μια κούπα ζυμαρικά ολικής, χωρίς να γίνεσαι τρελλή...
Και αυτά τα λέω εγώ που ζούσα με διατροφή Ατκινς χρόνια (2-3) και τώρα που έχω πέντε έξι κιλά παραπάνω δεν αντέχω να την ξαναξεκινήσω. Άσε που και να την ξεκινήσω μετά από τόση καταχρηση άτκινς δεν πιάνει με τίποτα...

nothing is real but the way that I feel
NADINE
Moderator
*

Registered: 15/3/08
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 12/6/09 στις 16:55

--->http://www.mednutrition.gr/content/view/737/167/

Η διατροφολόγος σχολιάζει:

"Πράγματι η εφαρμογή της δίαιτας του Ατκινς είναι αποτελεσματική, όσον αφορά την απώλεια βάρους, αν κάποιος μπορεί να ακολουθήσει πιστά μια διατροφή που βασίζεται κυρίως σε αυγά, κρέας ή ψάρι πρωί, μεσημέρι και βράδυ. Εξ’ αιτίας της έλλειψης των υδατανθράκων, ο οργανισμός «αναγκάζεται» να χρησιμοποιήσει, αντί της γλυκόζης, τα λιπαρά οξέα ως πηγή ενέργειας, με αποτέλεσμα να παρουσιάζεται έκκριση στο αίμα κάποιων ουσιών που ονομάζονται κετόνες. Οι κετόνες είναι ουσίες που περιορίζουν το αίσθημα της όρεξης. Η απουσία των υδατανθράκων έχει επίσης ως αποτέλεσμα την αύξηση της διούρησης, που συνεπάγεται απώλεια υγρών από το σώμα, και συνεπώς μείωση του σωματικού βάρους.

Αξίζει να επισημανθεί είναι ότι η παραγωγή των κετονών είναι μια σοβαρή παθολογική κατάσταση που διαταράσσει τη χημική ισορροπία του οργανισμού. Η παρουσία των κετονών μπορεί να προκαλέσει: πονοκεφάλους, ζαλάδες, κόπωση, αναγούλα και άσχημη οσμή στο στόμα, ενώ τα άτομα που ακολουθούν τέτοιες δίαιτες νιώθουν συχνά κουρασμένα και ληθαργικά.

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας προτείνει, για μια ισορροπημένοι διατροφή, η καθημερινή προσλαμβανόμενη ενέργεια να προέρχεται από 15% πρωτεΐνες, 30% λίπη και 50-55% υδατάνθρακες ενώ τα αντίστοιχα ποσοστά στη δίαιτα του Ατκινς ανέρχονται σε 27% πρωτεΐνη, 68% λίπη και περίπου 5% υδατάνθρακες. Εύκολα παρατηρεί κάποιος την αυξημένη κατανάλωση λίπους και πρωτεϊνών.

Οι συνέπειες στην υγεία του ατόμου εξ’ αιτίας αυξημένου διατροφικού λίπους και πρωτεϊνών είναι πολύ σοβαρές και μπορούν να προκαλέσουν ακόμη και θάνατο.

Μια διατροφή πλούσια σε πλήρες γαλακτοκομικά και παχιά κρέατα σχετίζεται με μεγάλη πρόσληψη λίπους και κυρίως κορεσμένου (στη δίαιτα Άτκινς τα ποσοστά του κορεσμένου λίπους φτάνουν τα 20-25% αντί του προτεινόμενου 10%). Όπως είναι γνωστό, υπάρχει συσχέτιση κορεσμένου λίπους με αυξημένα επίπεδα χοληστερόλης, LDL και καρδιαγγειακά επεισόδια. Πρόσφατη αξιόπιστη μελέτη διαπίστωσε ότι άτομα που ακολούθησαν για μεγάλο διάστημα τη δίαιτα του Άτκινς παρουσίασαν 25% υψηλότερα ποσοστά χοληστερίνης και κατά συνέπεια 50 % πιο αυξημένα ποσοστά καρδιαγγειακής νόσου.
Μια διατροφή με ψηλές ποσότητες πρωτεϊνών, μπορεί να επιταχύνει την απώλεια νεφρικής λειτουργίας, ιδιαίτερα σε άτομα τα οποία ήδη πάσχουν από ήπια νεφρική ανεπάρκεια, ενώ το είδος των πρωτεϊνών παίζει σημαντικό ρόλο, δεδομένου ότι οι πρωτεΐνες από το κρέας, επιδεινώνουν περισσότερο τη νεφρική λειτουργία από τις πρωτεΐνες των γαλακτοκομικών προϊόντων και φυτικής προέλευσης.
Η αυξημένη πρόσληψη νατρίου (κρέας, τυριά, τυποποιημένα τρόφιμα όπως αλλαντικά) σε συνδυασμό με τη μειωμένη πρόσληψη διαιτητικών ινών συμβάλουν στην αύξηση της αρτηριακής πίεσης.
Τροφές όπως το κρέας, τα θαλασσινά, το αυγό είναι πλούσιες σε πουρίνες, οι οποίες μεταβολίζονται σε ουρικό οξύ που δημιουργεί ουρική αρθρίτιδα, ειδικότερα σε άτομα με προδιάθεση.
Για τα διαβητικά άτομα με τύπο Ι διαβήτη υπάρχει ο κίνδυνος της υπογλυκαιμίας, καθώς και όλων των προηγουμένων (υπέρταση, υπερλιπιδιαμία, υπερουριχαιμία). Για τα διαβητικά άτομα τύπου ΙΙ, δε θεωρείται επίσης ενδεικνυόμενη δίαιτα.
Ο αποκλεισμός τροφών όπως όσπρια, δημητριακά ολικής άλεσης, φρούτα, ορισμένα λαχανικά αυξάνουν το κίνδυνο εμφάνισης δυσλειτουργίας του εντέρου, λόγω της πολύ χαμηλής πρόσληψης φυτικών ινών (τέτοιες δίαιτες παρέχουν 5-10 γραμμάρια αντί 20-25 γραμμάρια που είναι τα προτεινόμενα).
Τα άτομα που ακολουθούν αυτού του είδους τις δίαιτες, θέτουν την υγεία τους σε κίνδυνο, λόγω έλλειψης σημαντικών θρεπτικών συστατικών όπως βιταμίνες και ιχνοστοιχεία. "
maraki172
Μέλος
**

Registered: 13/6/09
Member Is Offline

Mood: δύσκολα τα πράγματα
Warnings:

[*] posted on 13/6/09 στις 21:35

Παιδιά εγώ διάβασα, ότι άμα κάνεις δίαιτα με χαμηλούς υδατάνθρακες, μπορείς να τρως και 1600 θερμίδες την μέρα. Εγώ κάνω και αυτή, και τρώω και λίγες θερμίδες. Αλλά η μητέρα μου μου είπε,ότι τα ολικής αλέσεως ζυμαρικά, καθώς και το μαύρο ψωμί, δεν απορροφά ο οργανισμός τους υδατάνθρακες, οπότε είναι σαν να μην τους παίρνεις..
pennyV
Τακτικό μέλος

Registered: 22/4/09
Member Is Offline

Mood: Ήρεμη και χαλαρή (συνήθως)
Warnings:

[*] posted on 14/6/09 στις 23:32

Αυτό που λες Μαράκι μου δεν ισχύει ακριβώς έτσι! Τους απορροφά τους υδατάνθρακες αυτούς ο οργανισμός, απλά αργεί περισσότερο να τους επεξεργαστεί έτσι σου προσφέρουν το αίσθημα του κορεσμού για περισσότερη ώρα, και δεν πεινάς αμέσως όπως συμβαίνει με τους απλούς υδατάνθρακες. Αυτό είναι που τους κάνει και υπερτερούν διατροφικά και όχι οι θερμίδες, που αν παρατηρήσεις θα δεις ότι είναι οι ίδιες με τα αντίστοιχα "άσπρα"

lbp
Προσωρινά αποκλεισμένο μέλος

Registered: 15/6/09
Member Is Offline

Mood: μέτριααααα
Warnings:

[*] posted on 15/6/09 στις 23:42

Quote:
Originally posted by pennyV
Αυτό που λες Μαράκι μου δεν ισχύει ακριβώς έτσι! Τους απορροφά τους υδατάνθρακες αυτούς ο οργανισμός, απλά αργεί περισσότερο να τους επεξεργαστεί έτσι σου προσφέρουν το αίσθημα του κορεσμού για περισσότερη ώρα, και δεν πεινάς αμέσως όπως συμβαίνει με τους απλούς υδατάνθρακες. Αυτό είναι που τους κάνει και υπερτερούν διατροφικά και όχι οι θερμίδες, που αν παρατηρήσεις θα δεις ότι είναι οι ίδιες με τα αντίστοιχα "άσπρα"

Σίγουρα τους απορροφά;;
lidal
Τακτικό μέλος

Registered: 24/4/09
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 16/6/09 στις 09:45

Εννοείται! Σίγουρα τους απορροφά!

http://www.ticker.7910.org/wg__74__02aB00000g41MzU1Njg3amh8MDAwMDE1M2p8eW91ciB0ZXh0.gif
porki_
Μέλος
**

Registered: 9/6/09
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 24/7/09 στις 15:46

κοριτσακια καλησπέρα..μαλλον καμοια δεν εχει παρει το βιβλιο του Ατκινς..εκει μεσα εχει τις απαντισεις σε ολα οσα θέσατε..
Αναρωτιεμαι οποια διαιτα και να κανεις και σταματησεις και αρχισεις να τρως ψωμι, γλυκα και πολλους υδατανθρακες δεν θα παχυνεις?
Εγω κανω κατι σαν Ατκινς και εχω δει φοβερα αποτελεσματα αλλα περνω βιταμινες δεν το αφηνω στο ελεος του Θεου το θεμα.
Σε οσους διατολογους εχω παει και ειναι πολλοι ολοι και ειδικα οι 2 τελευταιοι που ειναι γιατροι μου ειπαν το εξης...ποτε ξανα υδατανθρακες το βραδυ και για να χασω και για να μη τα ξαναπαρω. Δεν ειναι τυχαιο νομιζω.
Μεσα στο forum εχει γραψει μια κοπελα για την candida και το αδυνατισμα ψαξτε να το διαβασετε εχει πολυ ενδιαφερον αυτο ακριβως γραφει και ο ατκινς στο βιβλιο του οτι η candida τρεφετε απο τους υδατανθρακες και μπλοκαρει τον οργανισμο ..
Δεν θα σας πω αν θα κανετε ατκινς ή οχι εγω το αποφασισα αλλα διαβαζω και θα δαιβασω πολυ ακομα για αυτη τη μεθοδο.
αλλα ρε κοριτσια η ζυγαρια κατεβενει....

http://www.ticker.7910.org/wa__81__02jV00000g41MDA3MjQ3anwwMDAwNTU0ZGF8eW91ciB0ZXh0.gif
katrania69
Μέλος
**

Registered: 21/7/09
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 24/7/09 στις 16:04

porki ποσο καιρο κανεις διαιτα ατκινς και πως εχασες τα κιλα που εχασες?
ειμαι 92 κιλα και θελω και γω να φτασω τα 68. σε ποσο καιρο εφτασες τα 84?

http://www.ticker.7910.org/wg__87__02gP00000g41NTJoZHB8MDAwMDE1M2p8eW91ciB0ZXh0.gif
View user's profile View All Posts By User U2U Member This user has MSN Messenger
porki_
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 24/7/09 στις 16:08

υπολογιζε 1.5 κιλο περιπου την εβδομαδα μπορει και 2-3 ειναι πολυ σχετικο αυτο..κανεις και εσυ?

http://www.ticker.7910.org/wa__81__02jV00000g41MDA3MjQ3anwwMDAwNTU0ZGF8eW91ciB0ZXh0.gif
katrania69
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 24/7/09 στις 16:14

ναι εχω αρχισει. βεβαια δεν κανω γυμναστικη. εσυ? απο ποτε εχεισ ξεκινησει????

http://www.ticker.7910.org/wg__87__02gP00000g41NTJoZHB8MDAwMDE1M2p8eW91ciB0ZXh0.gif
porki_
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 24/7/09 στις 16:18

ξεκινησα το μαρτιο αλλα σταματησα εφαγα ως σαν βοδαρα πηρα 2 κιλα και ξαναξεκινησα τη δευτερα 86.1 και σημερα ειμαι 83.7..το βιβλιο το πηρες? βιταμινες περνεις?

katrania69
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 24/7/09 στις 16:22

οχι δεν το εχω παρει... να το παρω λες???? καλα απο την δευτερα και σημερα ειναι παρασκευη και εχεισ χασει περιπου 3 κιλα???? μπραβο βρε!!!

porki_
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 24/7/09 στις 16:36

na to pareis oposdipote kai na to diavaseis poli prosextika kai vitamines e!

Διατροφική νοημοσύνη: Η απάντηση στη βουλιμία, την πολυφαγία και την παχυσαρκία  Στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Διαβάστε Αναλυτικά

Go To Top