Eating Disorders Last active: Never
Not logged in [Σύνδεση - Register]
Go To Bottom

Thin positive: Μυστικά ελέγχου της πείνας και της διατροφής
Διατίθεται στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Αναλυτικές Πληροφορίες - Παραγγελία

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
 Pages:  1  2  3
Author: Subject: ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΝΟΣΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΙΤΗΣ!!!
dream
Τακτικό μέλος

Registered: 23/5/09
Member Is Offline

Mood: ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΡΑΓΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ;;;;
Warnings:
This Member Has No Warnings

[*] posted on 1/7/09 στις 20:55
ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΝΟΣΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΙΤΗΣ!!!

ΕΔΩ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΩΡΑΙΕΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ Η ΠΑΡΑΛΛΑΓΕΣ ΚΛΑΣΣΙΚΩΝ ΣΥΝΤΑΓΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΒΑΡΙΟΜΑΣΤΕ.Ε;

sleeve 22/01/2010
κοιλιοπλαστικη 29/03/2011
βραχιονοπλαστικη 13/12/2011
http://www.ticker.7910.org/wg__73__037w00000g41ODcxMTQ4dnw5OTF6fCYjOTQ1OyYjOTU0OyYjOTcyOyYjOTU2OyYjOTQ1Ow.gif
υψος:1.76
View user's profile View All Posts By User U2U Member
Solitude
Μέλος
**

Registered: 1/7/09
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 1/7/09 στις 20:59

(signwmh gia ta Greeklish mou)

Mia poly kalh sintagh gia na alaksh geysh to vareto (pleon) kotopoulo.

Prin to mageirepsete (eite einai 1-2 wres, eite einai to prohgoumeno bradi kai ef oson einai filagmeno sto psigeio) , balte se ena mpol:

Ligo neraki, Elaxisto ladi,ligo skordaki psilokomeno, alati, piperi, riganh, 2 fila dafnis(afta pou vazoume stis fakes), kai MOUSTARDA.
Anakatepste to meigma ayto kai mouliaxte mesa to kotopoulo.

Afiste to ekei kai molis erthei h wra na to mageirepsete, balte sto tapsi to kotopoulo me ayto to meigma kai tipota allo.

Psiste sto gril kai miam miam :)

(To na afierwnei kapios pou kanei diaita ligo parapanw xrono gia na etoimasei to geyma tou einai mia morfh epivravevshs pou ton voithaei sto na mhn ... ''ksanakilisei''.H diaita den prepei na einai martirio.Oso pio efxaristh prospathoume na thn kanoume, toso pio poly tha krathsei)

Kouragio se olous kai se oles :)
dream
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 1/7/09 στις 21:00

ΕΨΗΣΑ ΤΟ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΣΤΗ ΣΧΑΡΑ.ΕΒΡΑΣΑ ΤΗΝ ΠΑΤΑΤΑ ΜΕ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΜΠΟΛΙΚΟ ΚΡΕΜΜΥΔΙ ΣΚΟΝΗ.ΑΦΟΥ ΕΒΡΑΣΑΝ ΚΑΛΑ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΜΙΞΕΡ ΧΕΙΡΟΣ ΕΝΑ ΜΑΚΡΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥΣ ΟΜΩΣ.ΤΑ ΧΤΥΠΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΑ ΣΑΛΤΣΑ.ΕΛΟΥΣΑ ΤΟ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΤΟ ΨΗΤΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ...............ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sleeve 22/01/2010
http://www.ticker.7910.org/wg__73__037w00000g41ODcxMTQ4dnw5OTF6fCYjOTQ1OyYjOTU0OyYjOTcyOyYjOTU2OyYjOTQ1Ow.gif
Solitude
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 1/7/09 στις 21:05

Giati skonh kremidi? Bale kanoniko proteinw. Tha ginei to meigma sou pio gliko kai tha pareis kai ta threptika tou se anti8esh me ta sintiritika ths skonhs :]
dream
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 1/7/09 στις 21:09

σωστο!!απλα το βρηκα σαν ευκολια ξερεις να μην καθαριζω,να μην μυριζει κτλ...αλλα λεω να το δοκιμασω και βραζοντας πατατα,κρεμμυσι(ζωντανο)και καροτο και μετα να τα πολτοποιησω.σαν παιδικη κρεμα θα γινει και να τα βαλω στο κοτοπουλο η στο μοσχαρι

sleeve 22/01/2010
Solitude
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 1/7/09 στις 21:32

H ''eykolia'' ontos einai ena thema. Alla afou pasalivese me to katharisma ths patatas.. kane kai to kalo me to kremidi.(otan brazei to kremidi den prokalei vromerh thanatifora anasa an anisixeis gia ayto:P)

Epishs ta prasina voithoun POLY.Tha dwsoun poly extra geysh kai tha boithisoun to stomaxi sou. Proteino anepifilakta Piperia (super entonh gefsh pou teriazei poly me to kreas)
lidal
Τακτικό μέλος

Registered: 24/4/09
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 2/7/09 στις 13:20

Να σας πω και γω για τον αγαπημένο μου κρητικό ντάκο?
Που τον φτιάχνω με κριθαροκουλούρα, κομματάκια ντοματούλας, λίγο λαδάκι και αντί για φέτα βάζω ανθότυρο που έχει μόνο 100 θερμίδες τα 100 γραμμάρια?
Τέλειο φαγητό μακράν!!!!!!!!!!!

Επίσης μια λεπτομέρεια που κάνει το σπανακόρυζο πολύ αρωματικό είναι να προσθέσετε λίγο σαφράν (κρόκος Κοζάνης) που κάνει το ρύζι κατακίτρινο και του δίνει μια πολύ ιδιαίτερη γεύση!

http://www.ticker.7910.org/wg__74__02aB00000g41MzU1Njg3amh8MDAwMDE1M2p8eW91ciB0ZXh0.gif
pennyV
Τακτικό μέλος

Registered: 22/4/09
Member Is Offline

Mood: Ήρεμη και χαλαρή (συνήθως)
Warnings:

[*] posted on 2/7/09 στις 14:21

Να πω και εγώ με τη σειρά μου τη συνταγή για το "κοτόπουλο εξπρές".. θέλει ακριβώς 10 λεπτά και είναι σωτηρία όταν γυρνάς πεινασμένος από τη δουλειά και αν δεν κάνεις κάτι γρήγορα μπορεί να αρχίσεις να μασάς τσαλακωμένες Α4!!
Χρειαζόμαστε ένα φιλετάκι κοτόπουλο, ένα αντικολλητικό σαγανάκι/τηγανάκι και ένα καμινέτο.Το κάνω στο καμινέτο γιατί "αρπάζει" πιο γρήγορα και δεν περιμένεις ώρα να κάψει το μάτι της κουζίνας.
Βάζουμε το σαγανάκι στη φωτιά και το αφήνουμε να κάψει.. 2 λεπτά περίπου αρκούν. Έχουμε πλύνει το φιλετάκι και όπως είναι, χωρίς λάδια ή άλλα λίπη το ρίχνουμε μέσα. Αλατίζουμε ελαφρά από πάνω και βάζουμε και ότι άλλο μυρωδικό θέλουμε. Εγώ χρησιμοποιώ ένα μείγμα για κοτόπουλο που έχει διάφορα μέσα. Το γυρνάμε και επαναλαμβάνουμε τα ίδια. Για 5 λεπτά το γυρνάμε μία από τη μια και μία από την άλλη να ροδίσει και μετά ρίχνουμε από πάνω ένα κουταλάκι σάλτσα σόγιας. Συνεχίζουμε να το γυρνάμε για άλλα 5 λεπτά.. μετά σβήνουμε τη φωτιά και στύβουμε από πάνω μισό λεμόνι. Μόλις σταματήσει να "καπνίζει" το βάζουμε στο πιάτο, εγώ συμπληρώνω με φέτες αγγουριού και χοντροκομμένο μαρούλι και μία φέτα ψωμί ολικής και έτοιμο! Σε 10 λεπτά τρως την πρώτη μπουκιά.. γρήγορο και εύκολο πλήρες γεύμα!

dream
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 2/7/09 στις 14:24

εμαθα για μια μαγιονεζα σπιτικη:γαλα νουνου(λογικα μπορει και 0%),ελαιολαδο και λεμονι.ιση ποσοτητα απο ολα.αναλογα με το ποσο θελεις να κανεις.το χτυπας λεει στο μουλτι και γινεται τελειο.δεν το εχω δοκιμασει βεβαια αλλα φαινεται ωραιο.

sleeve 22/01/2010
Naki!
Μέλος
**

Registered: 22/6/09
Member Is Offline

Mood: Aνησυχη!
Warnings:

[*] posted on 2/7/09 στις 14:39

Λοιπον αγαπημενη συνταγη, συνταγη ακριβως δε τη λες, ειναι πεννες ολικης αλεσης με τυρι philadelphia light.
Bραζουμε κανονικα τις πεννες ( 12 λεπτα περιπου ) τις σουρωνουμε, και τις ριχνουμε παλι στη κατσαρολα, με λιγο νερακι. Λιωνουμε μεσα στα μακαρονια 2 κουταλιες της σουπας philadelphia light και διαφορα μπαχαρικα και ανακατευουμε συνεχεια μεχρι να λιωσει καλα. Αν θελουμε προσθετουμε και ελιες.

Εγω χρησιμοποιω αντικολλητικη κατσαρολα και δεν κολλανε τα μακαρονια, αλλιως θελει λιγη προσοχη.

Σερβιρεται ζεστο και με λιγο τριμμενο βασιλικο....

Καλη ορεξη!!!
View user's profile View All Posts By User U2U Member This user has MSN Messenger
alikaki
Τακτικό μέλος

Registered: 2/6/09
Member Is Offline

Mood: δεν την παλεύω
Warnings:

[*] posted on 2/7/09 στις 14:47

εγώ αυτή τη σάλτσα την βάζω στο κοτόπουλο και στην σαλάτα μου που φτιάχνω με κοτόπουλο και σπανάκι

σε ένα σέικερ στίβω 2 λεμόνια βάζω 2 κουταλιές της σούπας μουστάρδα , λίγο ελαιόλαδο, λίγο πιπέρι και τα χτυπάω στο σέικερ και έτοιμη η σάλτσα

Έναρξη δίαιτας 13/1/14
Ύψος 1.69

[url=http://www.TickerFactory.com/weight-loss/wF1HkmW/]
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wF1HkmW/weight.png
[/url]
dream
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 2/7/09 στις 14:57

Quote:
Originally posted by Naki!
Λοιπον αγαπημενη συνταγη, συνταγη ακριβως δε τη λες, ειναι πεννες ολικης αλεσης με τυρι philadelphia light.
Bραζουμε κανονικα τις πεννες ( 12 λεπτα περιπου ) τις σουρωνουμε, και τις ριχνουμε παλι στη κατσαρολα, με λιγο νερακι. Λιωνουμε μεσα στα μακαρονια 2 κουταλιες της σουπας philadelphia light και διαφορα μπαχαρικα και ανακατευουμε συνεχεια μεχρι να λιωσει καλα. Αν θελουμε προσθετουμε και ελιες.

Εγω χρησιμοποιω αντικολλητικη κατσαρολα και δεν κολλανε τα μακαρονια, αλλιως θελει λιγη προσοχη.

Σερβιρεται ζεστο και με λιγο τριμμενο βασιλικο....

Καλη ορεξη!!!

μας ανοιξες την ορεξη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sleeve 22/01/2010
Solitude
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 2/7/09 στις 15:02

Η Συνταγη μαγιονεζας χωρις αυγα ειναι η εξης,

* 1 ποτήρι του κρασιού γάλα εβαπορέ
* 1 ποτήρι του κρασιού ηλιέλαιο ή αραβοσιτέλαιο
* 1 ποτήρι του λικέρ χυμό λεμονιού
* 1 κ.σ. μουστάρδα
* λίγο αλάτι

Δεν εχω δοκιμασει με γαλα light, αλλα φανταζομαι δουλευει.Και ειναι και με ηλιελαιο και οχι ελαιολαδο που ειναι πολυ πιο βαρυ.
-------------------------------------------------------------------------------

Ο κριτικος ο ντακος ειναι οντος ολα τα λεφτα.
Ειναι ευκολο να γινει , χωρις πολλες θερμιδες ΚΑΙ χορταστικο.
dream
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 2/7/09 στις 15:04

εγω ντακο κανω παραλλαγη με μαυρο ψωμι του τοστ,ντοματα,cottage και το βαζω στο φουρνο.λιωνει το σκασμενο το cottage και γινεται σαν κασερι.επισης καλο!

sleeve 22/01/2010
Naki!
Μέλος
**

Registered: 22/6/09
Member Is Offline

Mood: Aνησυχη!
Warnings:

[*] posted on 2/7/09 στις 15:04

Ασε και τη δικη μου ανοιξα, σε καμια βδομαδα θα ξαναφαω πεννες και αν.....κλαψ!!!
Προς το παρον τις τρωει ο καλος μου εδω και δυο μερες γιατι εκανα και πολλες.....ξανα κλαψ!!
View user's profile View All Posts By User U2U Member This user has MSN Messenger
ASTEROSKONI
Τακτικό μέλος

Registered: 19/1/09
Member Is Offline

Mood: LOOSING...
Warnings:

[*] posted on 2/7/09 στις 15:15

Καλημέρα...Λοιπόν ένα δεύερο εξπρες κοτόπουλο λίγο λιγότερο από 10 λεπτά...Παίρνετε ένα φιλέτο,το πλένετε κ το κόβεται σε μικρά μικρά κομμάτια...Το αλατίζεται κ πιπερώνετε ελαφρώς..Σε τηγάνι αντικολλητικό που έχει κάψει ρίχνετε το κοτόπουλο ανακατεύοντας για να ασπρίσει από όλες τι μεριές.Αφού ασπρίσει το αφήνετε κανένα δίλεπτο...Θα δείτε ότι βγάζει όλα του τα ζουμιά...Βράζει περίπου ένα λεπτό στο ζουμί του κ μετά το ζουμί του εξατμίζεται μόνο του...Τώρα είναι το μαγικό...Ρίχνετε από επάνω μια κοφτή κουταλιά κορν φλάουρ και μια κουταλιά ελαιόλαδο...Ανακατεύετε να πάει παντού και μόλις ροδίσει το βγάζετε...Γίνεται πολύ τραγανιστό σαν να έχει τηγανιστεί σε πολύ λάδι με μία εκπληκτική κρούστα από επάνω....Συνοδευτικά μπορείτε να πάρετε λόλα πράσινη,λόλα κόκκινη,σχοινόπρασο κ φυσικό εστραγκόν (χλωρό),να τα πλύνετε και να τα κόψετε σε κομμάτια τραβώντας τα φύλλα τους όμως όχι με μαχαίρι...Περιχύνετε με το εξής ντρέσσινγκ : ελάχιστο ελαιόλαδο,ελάχιστο μπαλσάμικο,θυμάρι και μέλι στην άκρη του κουταλιού...
Είναι ένα απολύτως χορταστικό και νόστιμο γεύμα,περιέχει όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειαζόμαστε και....το βράδυ δε θα πεινάτε για παραπάνω από ένα αγγουράκι ή ένα γιαούρτι...
Καλές μαγειρικές...Φιλάκια...

Να ονειρεύεσαι το μέλλον σου αλλά και να αγαπάς το παρελθόν σου...
[url=http://www.TickerFactory.com/weight-loss/wrzJOpA/]
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wrzJOpA/weight.png
placebo
Μέλος
**

Registered: 11/6/09
Member Is Offline

Mood: anipomono na erthei i deutera!
Warnings:

[*] posted on 2/7/09 στις 16:41

emena mou aresoun poli ta manitaria sto fourno, oxi ta pleurotous, ta alla me to stroggila ta megala.vazeis sto tapsi xarti antikollitiko, koveis tin akroula apo to manitari kai tous vazeis ligo alataki.oute ladi oute tipota kai ginontai pentanostima. kai apo thermides tipota. me mia feta sikaleos kai ligo tiri light einai ena oreotato geuma.
GLUKOULA28
Τακτικό μέλος

Registered: 28/10/08
Member Is Offline

Mood: ΟΛΑ ΤΡΙΓΥΡΩ ΑΛΛΑΖΟΥΝΕ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕΝΟΥΝ
Warnings:

[*] posted on 2/7/09 στις 18:46

ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΣΥΝΤΑΓΗ ΜΕ ΠΛΗΡΗΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ,ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΓΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ!

ΒΡΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΠΑΤΑΤΕΣ,ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΕΣ ΤΙΣ ΚΟΒΟΥΜΕ ΧΟΝΤΡΕΣ ΡΟΔΕΛΕΣ,ΑΦΟΥ ΚΡΥΩΣΟΥΝ ΛΙΓΟ,ΔΙΟΤΙ ΔΙΑΛΥΟΝΤΑΙ ΖΕΣΤΕΣ.ΤΙΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ PYREX,ΣΑΝ ΒΑΣΗ ΚΑΤΩ,ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΒΑΖΟΥΜΕ 250ΓΡ ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ,ΨΙΛΟΚΟΜΕΝΗ ΚΑΠΝΙΣΤΗ,250ΓΡ ΤΥΡΑΚΙ ΜΙΛΝΕΡ,ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΛΙΓΕΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ,ΚΑΙ 1-2 ΚΡΕΜΕΣ ΓΑΛΑΚΤΟΣ LIGHT.TA ΨΗΝΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΦΟΥΡΝΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΡΟΔΙΣΕΙ,ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΟΨΗΘΟΥΝ ΤΟ ΤΥΡΑΚΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ!!!!
Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ,ΜΠΕΙΟΚΟΝ ΨΙΛΟΚΟΜΜΕΝΟ,ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΜΙΛΝΕΡ,2-3 ΤΥΡΙΑ ΚΙΤΡΙΝΑ,ΚΡΕΜΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΠΛΗΡΕΣ.ΑΛΑΤΑΚΙ-ΠΙΠΕΡΑΚΙ-ΛΙΓΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΠΙΠΕΡΑΚΙ!
Solitude
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 2/7/09 στις 18:55

Συγχαρητηρια.Θα το φτιαξω αυριο κιολας ;)
placebo
Μέλος
**

Registered: 11/6/09
Member Is Offline

Mood: anipomono na erthei i deutera!
Warnings:

[*] posted on 2/7/09 στις 19:04

Γλυκούλα18. μου φαίνεται αρκετά παχυντική αυτή η συνταγή. Και πεντανόστιμη επίσης. Έχεις υπολογίσει πόσες θερμίδες έχει μήπως???
XENIA!
Τακτικό μέλος

Registered: 3/2/09
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 2/7/09 στις 19:07

...πολλες θερμιδες με την κρεμα γαλακτος!ακομα και η light κρεμα γαλακτος εχει πολλα λιπαρα!
δοκιμαστε με γαλα πληρες,λιγο κορν φλαουερ και ενα αυγο....θα ειναι το ιδιο και καλυτερο το αποτελεσμα!

http://ticker.7910.org/wa__85__02B500000g41MTg0b3wyNTMxODUxMGRsYXxpIHdpbGwgc3Vydml2ZSE.gif
ASTEROSKONI
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 4/7/09 στις 11:06

Καλημέρα...Άλλη συνταγή για θεικό γλυκό...ΤΑΡΤΑ ΚΑΡΡΟΤΟΥ του Σ.Παρλιάρου:
Βάση τάρτας:η κλασσικά (αλεύρι,βούτυρο,αλατάκι,ψυγείο,γνωστή ως pate brisse,αν θέλετε όμως ελαχιστοποιείτε το βούτυρο κ βάζετε αυτά τ.becel).
Πλένουμε,καθαρίζουμε κ τρίβουμε 1 κιλό καρρότα.
Έχουμε το ξύσμα 1 λεμονιού κ μισό χυμό.
Τοποθετούμε τα καρρότα .ε το λεμόνι σερ μια κατσαρόλα κ ζεσταίνουμε.
Προσθέτουμε 4 κουταλιές σούπας ζάχαρη άχνη κ 2 ασπράδια αυγού χτυπημένα.Αφού μετά το γερό ανακάτεμα που κάνουμε ομογενοποιηθεί η γέμιση της τάρτας μας,σ'ένα πυρεξ απλώνουμε την ζύμη μας και την ψήνουμε για 10 λεπτά στους 160 βαθμούς.Αδειάζουμε έπειτα το μείγμνα και ψήνουμε άλλη μια ώρα στους ίδιους βαμούς.

GLUKOULA28
Τακτικό μέλος

Registered: 28/10/08
Member Is Offline

Mood: ΟΛΑ ΤΡΙΓΥΡΩ ΑΛΛΑΖΟΥΝΕ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕΝΟΥΝ
Warnings:

[*] posted on 4/7/09 στις 11:46

καλημερα!κοριτσια οχι δεν εχω μετρηση θερμιδεs,δεν ειναι ομωs παχυντικο,με βραστη πατατα,γαλοπουλα και μιλνερ,οτι παχυντικο εχει ειναι λιγο η κρεμα η light η οποια μπορει να αντικατασταθει με γαλα και λιγο κορν φλαουρ,εγω δεν την κανω ετσι,απλα αν φαω μεσημεριανο αυτο,το βραδυ τρωω ελαφρυτερα.ειναι πεντανοστιμο ομωs!Nα σαs δωσω μια ακομα συνταγη με κοποτουλο ομωs.

1 κοτοπουλο.`η` 4-5 κομματια στηθοs
μιση πιπερια κοκκινη,μιση κιτρινη,μιση πορτοκαλι
3 καροτα χοντροτριμμενα
1 η` 2 κρεμμυδια χοντροτριμμενα
αλατι,πιπερι,λιγο κοκκινο πιπερι.
μουσταρδα 2κσ,λαδι 2κσ,λιγο νερακι.
1 λεμονι μεγαλο!

περνουμε ενα κοτοπουλο,και λεμε στον κρεοπωλη μαs,να μαs το κοψει στα 6 `η τυπου παιδακι,ακομα καλυτερα,πλενουμε καλα,και βαζουμε το κοτοπουλο μαs,σε μια λεκανη,ενω σε ενα αλλο μπολ βαζουμε 2 κ,σ λαδακι,2 κσ μουσταρδα,αλατακι,πιπερακι,οσο θελετε,λιγο κοκκινο πιπερι(τελευταια το βαζω στο φαγητο ειναι καλο για καρκινο,και για τον μεταβολισμο,να καιμε περισσοτερο),+1 λεμονι,πολυ λιγο νερακι,τα χτυπαμε με συρμα,μεχρι να φτιαξουμε ενα ωραιο μειγμα,αφηνουμε 45λεπτακια το κοτοπουλο μεσα,να ειναι σκεπασμενο απο το μειγμα,αν θελεετε μπορειτε να παρετε και στηθοs κοτοπουλο και να το κοψετε σε πιο μικρα κομματια.αφου λοιπον μεινει εκει το κοτοπουλο και τραβηξει το μειγμα,περνουμε ενα πυρεξ αδειαζουμε το κοτοπουλο μαζι με το μειγμα,σε ενα πιατακι τριβουμε χοντροκομμενο καροτο περιπου 3,και χοντροκομμενο κρεμμυδι,τα αδειαζουμε στο πυρεξ και αυτα,και τελοs ψιλοκοβουμε λιγο κιτρινι,κοκκινη,πορτοκαλι πιπερια,και τα ανακατεβουμε ολα μαζι στο πυρεξ,το βαζουμε στο φουρνο,ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΒΓΕΙ ΠΕΖΟΥΜΕ ΞΥΛΟ,ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΦΑΕΙ ΠΡΩΤΟΣ!ειναι πολυ ωραια συνταγη,και δεν μυριζει αυτη η μυρωδια απο κοτοπουλο!δοκιμαστε το!
ASTEROSKONI
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/7/09 στις 12:39

Καλημέρα!!!Να σας πω βρε παιδιά...
Εξαιρετικά υγιεινός τρόπος μαγειρέματος όπου εκ προοιμίου δεν γίνεται να χρησιμοποιήσεις ιδιαίτερα παχυντικές ουσίες αλλά μαγειρεύει και νόστιμα είναι : αφ'ενός το γουόκ.Αυτό το ειδικό τηγάνι που χρησιμοποιούν κυρίως κινέζοι,ιαπωνέζοι,βιετναμέζοι κοκ...
Στο γουόκ λοιπόν μπορείς να τοποθετήσεις ψιλοκομμένα τα εξής ...
1 μάτσο σχοινόπρασοο (είπαμε ΟΛΑ ψιλοκομμένα)
5-6 φρέσκα κρεμμυδάκια
πιπεριά κίτρινη, κόκκινη,πορτοκαλί και λίγη πράσινη (έχει πολύ έντονη γεύση η πράσινη)
λίγο κολοκυθάκι τριμμένο χοντρό
και :
λίγο κουκουνάρι,σταφίδα,δενδρολίβανο,εστραγκόν,θυμάρι,αλάτάκι (να παίρνετε το πράσινο αλάτι βοηθάει πολύ),ροζ και μαύρο πιπέρι σε κόκκους.
Τα σωτάρετε με λίγο (1 κ.σ. σησαμέλαιο) και έτοιμα...
Σε αυυτή τη συνταγή αν θέλετε μπορείτε να προσθέσετε φιλέτο κοτόπουλο δίπλα ή ψαρονέφρι και να περιχύσετε με διάφορες σως ξεκινώντας από την απλούσταση σόγια σως (βάλτε λίγη όμως) ακόμα και σως από μανταρίνι με αμύγδαλα (φανταστική!)

Έτερη συσκευή μαγειρέματος καθόλα άπαχη και νόστιμη είναι το μαντέμι...
Αυτά τα τηγανάκια τα οποία είναι κατασκευασμένα από μαντέμι (είναι αρκετά βαριά σε σύγκριση με τα κανονικά),έχουν τετράγωνο συνήθως μέγεθος και φυσικά έχουν τις ανάγλυφες ράγες σαν να ψήνεις δηλ σε barbeque. Σε αυτό ψήνεις γρήγορα νόστιμα και προπάντων αν θέλεις και χωρίς καθόλου λάδι, όλων των ειδών τα κρέατα,ψάρια,λαχανικά...
Καλή δοκιμή σε όσους τα επιχειρήσουν...

dream
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/7/09 στις 12:41

τετοιο τετραγωνο εχω και εγω,δεν ηξερα οτι ειναι απο μαντεμι.και εγω τα ψητα τα κανω ολα εκει χωρις λαδι βεβαια και ειναι σαν να γινονται στα καρβουνα..γιαμι γιαμι...

sleeve 22/01/2010
 Pages:  1  2  3

Thin positive: Μυστικά ελέγχου της πείνας και της διατροφής
Στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Διαβάστε Αναλυτικά

Διατροφική νοημοσύνη: Η απάντηση στη βουλιμία, την πολυφαγία και την παχυσαρκία  Στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Διαβάστε Αναλυτικά

Go To Top