Eating Disorders Last active: Never
Not logged in [Σύνδεση - Register]
Go To Bottom

Thin positive: Μυστικά ελέγχου της πείνας και της διατροφής
Διατίθεται στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Αναλυτικές Πληροφορίες - Παραγγελία

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
Author: Subject: Αβιταμινωση
bijoux
Νέο μέλος
*

Registered: 8/12/09
Member Is Offline

Warnings:
This Member Has No Warnings

[*] posted on 8/12/09 στις 02:28
Αβιταμινωση

Γεια σας,

Ειμαι καινουργιο μελος και εχω πληρη αβιταμινωση.
Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν εχει ξαναδει ανθρωπο σε τετοιο σταδιο. Μου απαγορεψε να πηγαινω σε χωρους με πολυ κοσμο για να μην κολησω γρυπη γιατι δεν μπορω να κανω εμβολιο και γιατι το ανοσοποιητικο μου δεν λειτου ργει καλα πια.....
Μου εδωσαν ενα σωρο βιταμινες, μαγνησιο, Β(σε ενεσεις)Δ, Ε, κ, C, και κατι αλλα που δεν θυμαμαι .

Ο μονος λογος που αρχισα να τα παιρνω ειναι οτι τους τελευταιους μηνες υποφερω απο τρομερους πονους στο σωμα λογω της ελληψης βιταμινων.

Το μονο που με ανησηχει ειναι να μην παχηνω. Ξερω οτι οι βιταμινες δεν παχαινουν απλα δεν μπορω να το βαλω στο μυαλο μου.......
Ξεχασα να αναφερω οτι η καθημερινη μου διατροφη ειναι 2 φρυγανιες, ενα ζελε και ενα κοματι μιλνερ, ολη μερα!

Μπορει καποιος να πει παρακαλω αν ξερει αν καμια απο τις παραπανω βιταμινες παχαινει η ανοιγει την ορεξη?

Ευχαριστω!
View user's profile View All Posts By User U2U Member
device
Τακτικό μέλος

Registered: 4/5/07
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 8/12/09 στις 09:41

ξερω γω ρε παιδι μου...

το να πονας δεν σε απασχολει?
και καλα το να μην ενδιαφερεσαι για τη ζωη σου, αλλα πως αντεχεις να σβηνεις μέρα με τη μερα?
μηπως να δεις ενα ψυχιατρο η ψυχολογο?

[url=http://www.TickerFactory.com/weight-loss/w9lo0yU/]
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/w9lo0yU/weight.png
[/url]
badgirl
Τακτικό μέλος

Registered: 5/11/09
Member Is Offline

Mood: ζυγισμα 6/2: 87.0 Kg (στη νεα ζυγαρια)
Warnings:

[*] posted on 8/12/09 στις 10:25

νομιζω χρειαζεσαι αμεσα ψυχολογο!

http://www.ticker.7910.org/wa__86.5__029f00000g41MzQ4NTU5bHw5MzY3NjJsYXwmIzk0NTsmIzk1NTsmIzk1NTsmIzk0NTs.gif

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wv7gw5l/weight.png

Lala cook + IF διατροφη
LIDA
Τακτικό μέλος

Registered: 29/10/08
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 8/12/09 στις 10:48

bijoux καταρχήν καλώς ήρθες στην παρέα.
Κάθησε και διάβασε αυτά που έγραψες και προσπάθησε να αποστασιοποιηθείς, να σκεφτείς σαν ένας τρίτος που διαβάζει απλά αυτά τα λόγια. Τι θα τον συμβούλευες? Να συνεχίζει να τρέφεται με μία φρυγανιά και ένα ζελέ ή ότι το πρόβλημά του πια είναι σοβαρό και πρέπει να αποτανθεί γρήγορα σε έναν ειδικό?

http://www.ticker.7910.org/wa__81__02az00000g41MjU3anwzODY3ODk5amF8eW91ciB0ZXh0.gif
Solitude
Μέλος
**

Registered: 1/7/09
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 8/12/09 στις 13:10

Δεν παχαινουν οι βιταμινες.Αλλο να εισαι αδυνατη, αλλο αδυναμη.Οι βιταμινες δυναμωνουν, δεν παχαινουν.

Αλλα αυτα θα σου τα πει ο γιατρος οταν πας εκει και εκτος απο τους πονους, σου εχουν σαπισει τα δοντια και σου εχουν πεσει τα μαλια απο την αφαγια (δεν θα γινω μακαβρια και μελετησω συκωτια και νεφρα )xD
Lily
Τακτικό μέλος

Registered: 27/10/09
Member Is Offline

Mood: life is a bitch sometimes...
Warnings:

[*] posted on 8/12/09 στις 17:28

Quote:
Originally posted by Solitude
Δεν παχαινουν οι βιταμινες.Αλλο να εισαι αδυνατη, αλλο αδυναμη.Οι βιταμινες δυναμωνουν, δεν παχαινουν.

Αλλα αυτα θα σου τα πει ο γιατρος οταν πας εκει και εκτος απο τους πονους, σου εχουν σαπισει τα δοντια και σου εχουν πεσει τα μαλια απο την αφαγια (δεν θα γινω μακαβρια και μελετησω συκωτια και νεφρα )xD

πόσο δίκιο έχει η solitude , αλλά και όλα τα παιδιά, γιατί βρε κορίτσι μου
δε το παιρνεις απόφαση οτι δε χρειάζεσαι μόνο ενα γιατρό να σου δώσει βιταμίνες, αλλά και καποιον να του ανοίξεις την ψυχή σου?
Προσπάθησε να το κάνεις bijoux :(

http://www.ticker.7910.org/wg__58__025H00000g41MzAwMjEzOWx8MDkzOXpsfEkgY2FuIGRvIGl0ICE.gif

Ύψος 1.68
bijoux
Νέο μέλος
*

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 8/12/09 στις 17:32

Γεια σας,

Οταν λετε ειδικο ενοειται Ψυχολογο. Εχω κανει χρονια ψυχοθεραπεια και περνω αντικαταθλιπτικα χαπια. Λαντοζ και Τοπαμακ.Για την καταθλιψη.

Με τους γιατρους δυστιχως δεν συνενοουμε, γιατι προσπαθουν να μου δωσουν(εκτος απο τις βιταμινες, και αλλα συμπληρωματα διατροφης).
Καταλαβαινω οτι ειναι συμαντικο να περνω βιταμινες εφοσων καταφερα να φτασω σε αυτο το σημειο αλλα δεν θελω να παχυνω βρε παιδια. Δεν με παιρνει να παχυνω. Δεν ειμαι και αδυνατη
Το φαγητο μου ειναι τοσο λιγο γιατι δεν θελω να ξεπερασω τα 50 κιλα.Το υψος μου ειναι 1.70.

Solitude ναι εχω προβλημα με τα μαλλια μου γιαυτο και φοραω εξτενσιονς, οσο για τα δοντια μου δεν θελω ουτε να το αναφερω...Ειναι σε κακη κατασταση.
Στα νεφρα μου εχω και στο συκωτι δεν εχω τιποτα αλλα εχω προβλημα στο στομαχι, οταν φαω παραπανω κανω εμετο(δεν τον προκαλω απλα δεν αντεχει το στομαχι μου).
Και το μεγαλυτερο μου προβλημα ειναι οι μυηκοι πονοι απο την ελλειψη της Β και του Μαγνησιου.
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.
efi2
Μέλος
**

Registered: 27/4/09
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 8/12/09 στις 23:31

Τα συμπληρώματα διατροφής μπιζουδάκι δεν παχαίνουν.Προσπάθησε να ακολουθήσεις τις συμβουλές των γιατρών γιατί έχεις πάρει άσχημο δρόμο.Τα μαλλιά σου θα χειροτεράψουν ,όπως και τα δόντια σου και δεν μιλάω για τα υπόλοιπα!Οι βιταμίνες και τα συμπληρώματα δεν παχαίνουν.Και ναί!Μπορεί να μην το πιστεύεις αλλά με υψος 1.70 είσαι πολύ αδύνατη στα 50 κιλά.Για να είσαι όμορφη μπιζουδάκι,πρέπει να είσαι υγιής και πάνω απ’όλα πρέπει να είσαι ΖΩΝΤΑΝΗ!Γι αυτό κοριτσάκι,άκου το γιατρό σου!
bijoux
Νέο μέλος
*

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 9/12/09 στις 02:14

Θα προσπαθησω Εφη μου....Σε ευχαριστω για το ομορφο μυνημα....και εσενα Λιλη!!!
Με το φαγητο μου ειναι δυσκολο ακομα αλλα θα προσπαθησω με τα αλλα φαρμακα που ηδη τα εχω παρει απο το φαρμακειο. Απο σημερα. Απο τωρα!

Σας ευχαριστω και καλο σας βραδυ!
KONY
Μέλος
**

Registered: 4/11/09
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 9/12/09 στις 20:36

λοιπον να σου πω οτι εχουμε πανω κατω ιδια κιλα και ιδιο υψος ,, αλλα οταν εφτασα να ζυγιζω 46 κιλα και να εχω και πανελληνιες να δωσω οι γονεις μου μου πηραν συμπληρωμα διατροφης spirulina για να εχω ενεργεια για να διαβαζω αλλα και γιατι δεν ετρωγα καλα,, κ εγω ιχα τους ιδιους φοβους με σενα και διαβαζα και ξαναδιαβαζα τις οδηγιες μηπβς και ελεγε πουθενα οτι παχαινουν.. αλλα στην τελικα οχι μονο δεν με παχυναν αλλα μου εκαναν πολυ καλο,σε ενεργεια, μαλλια, νυχια, και μη σου πω οτι λογο του οτι τα επαιρνα 3 φορες την ημερα με 2 ποτηρια νερο το κα8ενα αδυνατισα κιολας λιγακι,, οχι οτι εσυ χρειαζεται να αδυνατησεις,,
bijoux
Νέο μέλος
*

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 10/12/09 στις 01:36

Αληθεια?
Θα ρωτησω τοτε για αυτο.
Αρχισα χτες το βραδυ να περνω τις βιταμινες και δεν με εχουν πειραξει οπως νομιζα στο στομαχι αλλα φανταζομαι οτι ειναι νωρις για να δω και βελτιωση.
Απλα νιωθω πολυ κουρασμενη ακομα. Ευτυχως δεν ποναω αυτες τις μερες.

Σε ευχαριστω για την πληροφορια ΚΟΝΥ!!!!!
badgirl
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 10/12/09 στις 11:19

να κανεις ο,τι σου λεει ο γιατρος κ συντομα θα νιωσεις πιο δυνατη.,,μη τις σταματησεις ομως αν δε σου πει...οταν νιωθουμε δυνατοι δε σταματαμε αυτα που μας στηριζουν...προσπαθησε να φας κ κατι παραπανω...θα βοηθηθεις πολυ...ασε που με τις καυσεις αδυνατιζεις...

http://www.ticker.7910.org/wa__86.5__029f00000g41MzQ4NTU5bHw5MzY3NjJsYXwmIzk0NTsmIzk1NTsmIzk1NTsmIzk0NTs.gif

Lala cook + IF διατροφη
Lily
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 10/12/09 στις 12:18

Quote:
Originally posted by bijoux
Αληθεια?
Θα ρωτησω τοτε για αυτο.
Αρχισα χτες το βραδυ να περνω τις βιταμινες και δεν με εχουν πειραξει οπως νομιζα στο στομαχι αλλα φανταζομαι οτι ειναι νωρις για να δω και βελτιωση.
Απλα νιωθω πολυ κουρασμενη ακομα. Ευτυχως δεν ποναω αυτες τις μερες.

Σε ευχαριστω για την πληροφορια ΚΟΝΥ!!!!!

Μπράβο κορίτσι μου, μη τα παρατάς, οι βιταμίνες δεν παχαίνουν, αν ήταν έτσι θα είχε λυθεί το πρόβλημα των υπόβαρων ατόμων, απλά σε δυναμώνουν φιάχνουν, δέρμα,δόντια, μαλλιά νύχια και τονώνουν τον οργανισμό.
Σε λιγες ημερες θα είσαι καλύτερα, και μετά μπορείς να προχωρήσεις στο επόμενο βήμα σου...
Καλή σου μέρα :)

http://www.ticker.7910.org/wg__58__025H00000g41MzAwMjEzOWx8MDkzOXpsfEkgY2FuIGRvIGl0ICE.gif

Ύψος 1.68
bijoux
Νέο μέλος
*

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 10/12/09 στις 15:44

Σας ευχαριστω για τα αισιοδοξα μυνηματα....
Δυστηχως θα παιρνω τις βιταμινες για πολυ καιρο γιατι υπαρχει και ενα ορμονικο προβλημα στην μεση .(Ο υπερπαραθυροειδης μου αποροφα καποιες βιταμινες και δεν αφινει στον οργανισμο μου τιποτα.....(μαγνησιο, κ, Ε)
Να ειμαι ειλικρινεις φταιω και εγω, ημουν χρονια πολλα χορτοφαγος(γιατο και η ελλειψη της Δ και της Β).και επισης οπως καταλαβατε δεν τρεφομαι γενικα σωστα και το ξερω....

Αφου αρχισα,θα συνεχισω και ελπιζω η καινουργια χρονια νε με βρει πιο δυνατη!
Και ολους εσας φυσικα!!!
Ευχαριστω!
badgirl
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 10/12/09 στις 20:09

με το καλο η νεα χρονια κ ελπιζω να παρεις αποφαση κ να πεισεις τον εαυτο σου οτι θα σου κανει καλο να τρως κατιττις παραπανω...εστω κ χορτοφαγικα, μια χαρα ειναι η χορτοφαγια...εσυ ομως κανεις αεροφαγια :D

Lala cook + IF διατροφη
Lily
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 11/12/09 στις 00:29

Quote:
Originally posted by bijoux
Σας ευχαριστω για τα αισιοδοξα μυνηματα....
Δυστηχως θα παιρνω τις βιταμινες για πολυ καιρο γιατι υπαρχει και ενα ορμονικο προβλημα στην μεση .(Ο υπερπαραθυροειδης μου αποροφα καποιες βιταμινες και δεν αφινει στον οργανισμο μου τιποτα.....(μαγνησιο, κ, Ε)
Να ειμαι ειλικρινεις φταιω και εγω, ημουν χρονια πολλα χορτοφαγος(γιατο και η ελλειψη της Δ και της Β).και επισης οπως καταλαβατε δεν τρεφομαι γενικα σωστα και το ξερω....

Αφου αρχισα,θα συνεχισω και ελπιζω η καινουργια χρονια νε με βρει πιο δυνατη!
Και ολους εσας φυσικα!!!
Ευχαριστω!

Kουράγιο γλυκειά μου, όλα θα πάνε καλά με λίγη προσπάθεια :)

Ύψος 1.68
mcan
Τακτικό μέλος

Registered: 6/6/09
Member Is Offline

Mood: /εχω τοση κακια μεσα μου/
Warnings:

[*] posted on 11/12/09 στις 06:18

μπραβο σου bijoux, πολυ χαιρομαι που ακομα μια βρισκει σιγα σιγα τον δρομο της. Φροντισε μαζι εμ το σωμα σου αν γιατρψεις και την ψυχη και το μυαλο σου...
View user's profile View All Posts By User U2U Member This user has MSN Messenger
bijoux
Νέο μέλος
*

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 11/12/09 στις 15:38

Γεια σου ΜCan,

Δυστηχως εφτασα να ποναω πολυ και να εχω καταστρεψει πολλα στον οργανισμο μου για να καταλαβω οτι πρεπει να ζητησω βοηθεια απο γιατρο....Αλλα ευτιχως δεν ηταν πολυ αργα.
Ευχαριστω για το μυνημα, να εισαι καλα!
badgirl
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 12/12/09 στις 20:03

ποτε δεν ειναι πολυ αργα...αρκει να μη τα παρατησεις...ετσι? και οχι ψεμματακια, κυριως στον εαυτο σου. Να μη κρυβεις τις βιταμινες....να τις παιρνεις!

Lala cook + IF διατροφη

Διατροφική νοημοσύνη: Η απάντηση στη βουλιμία, την πολυφαγία και την παχυσαρκία  Στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Διαβάστε Αναλυτικά

Go To Top