Eating Disorders Last active: Never
Not logged in [Σύνδεση - Register]
Go To Bottom

Thin positive: Μυστικά ελέγχου της πείνας και της διατροφής
Διατίθεται στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Αναλυτικές Πληροφορίες - Παραγγελία

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
Author: Subject: Αλλαγή του τρόπου ζωής και άλλα παραδείγματα
Journey
Μέλος
**

Registered: 14/1/10
Member Is Offline

Warnings:
This Member Has No Warnings

[*] posted on 19/1/10 στις 21:32
Αλλαγή του τρόπου ζωής και άλλα παραδείγματα

Ειλικρινλά στεναχωριέμαι καθώς διαβάζω οτι αλλαγή στον τρόπο ζωής σημαίνει να βρούμε τρόπους να περπατάμε και να βγάζουμε βόλτα το σκύλο, κι αν δεν έχουμε σκύλο να πάρουμε ένα σκύλο για να τον βγάζουμε βόλτα ώστε να περπατάμε.
κλπ κλπ κλπ
Στο τέλος θα μας μείνει ο σκύλος και το λουρί της μάνας ΣΥΝ τα κιλά που θα ξαναπάρουμε.
Δυστυχώς δεν είμαι κάποια κάλτ τύπισσα που θα εκφράσει το τί σημαίνει αλλαγή τρόπου ζωής με ένα τρόπο που θα το μεταδώσει σε όλους και θα πάρει και το όσκαρ [ μαμά, μπαμπά, φουντούνια, σας ευχαριστώ]
Αλλά θα σας αρχίσω με μερικά παραδείγματα μπας και πιάσετε το νόημα που και από μένα ακόμα ξεφεύγει.

Αυτοσυστήνομαι: Πάντα ήμουν μετρίως αδύνατή ή περίπου παχουλή, πάντα όμως ήμουνα νταρντάνα και τέτοια.
Κανά δυο - τρεις φορές που η ζωή μου κυλούσε στην ξεφτίλα έγινα χοντρή.
Μετά ξανά μετρίως αδύνατη ή περίπου παχουλή, κάπου εκεί πέρα.
Μ αυτα και μ αυτά ξεχάστηκα, κόντεψα τα 40 και επίσης τα 100 τόσα κιλά, κι ε, ναι, μπορούσα να πω με σιγουριά οτι ήμουνα χοντρή.
Δέν έχω άλλο τρόπο να το πω.
Κάποια μέρα ανακάλυψα οτι δεν μπορύσα να σηκωθώ από το κρεββάτι από το φούσκωμα.
Πήρα άδεια από τη δουλειά για 2 μέρες και άρχισα να χτυπιέμαι στο σπίτι.
Έκτοτε πήρε την κατιούσα η ζυγαριά.
Μετά από 6-8 μήνες έγινα μια συλφίς τολμώ να πω
Δεν θα ξεχάσω ένα απόγευμα.
Επισκέπτομαι ένα βίντεο κλαμπ για να εξυπηρετήσω κάποιο φίλο και περιμένω τη σειρά μου.
Υπομονετικά.
Η κυρία μπροστά μου απασχολούσε τον κύριο στο γκισέ για πολύ.
Την κόβω καμμιά 5-10 χρόνια μικρότερή μου.
Φατσούλα μια χαρά, Αν εξαιρούσεις το κοντό αχτένιστο μαλλί που ήταν κομμένο με ψαλίδι χωρίς στυλ, τους γκρίζους κροτάφους, τις τριχούλες δώθε και κείθε του πηγουνιού, τις άνετες φορμίτσες του στυλ " θα με χωράνε και στα επόμενα 15 κιλά "
Με έναν λόγο σ αυτή την κοπέλλα πρόσεχες ΤΑ ΠΑΝΤΑ εκτός από τα περιττά της κιλά που είχε, δεν λέω, είχε.
Οι ερωτήσεις της ήτανε του στυλ " και πόσο θα κοστίζει αν νοικιάζω 2 dvd μαζί" .. " ααα μάλιστα" ... " και αν νοικιάζω 3 dvd πόσο? θα γίνεται κάποια έκπτωση?"
ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙς ΚΟΠΕΛΛΑ ΜΟΥ ΤΑ 3 DVD ΜΑΖΙ? θα πάνε ασορτί με τις πίτσες που θα παραγγέλνεις? 2 + 1 δώρο μαζί με το αναψυκτικό? [ ξεθυμασμένο]
Βρε σεις, πώς τα καταφέρνουν στις πιτσαρίες και το αναψυκτικο αν και σε μπουκάλι είναι πάντοτε ξεθυμασμένο? ρε μπας και το νερώνουν?
Ααα τι έλεγα? ναι, για την κοπέλλα στο βίντεο κλαμπ.
Αυτά και άλλα σκεφτόμουνα καθώς περίμενα να τελιώσει το ερωτηματολόγιο. Ταυτόχρονα έλυνα το θέμα του ξεθυμασμένου αναψυκτικού [ θα το νερώνουν δεν μπορεί] και αισθανόμουν άσχημα για το outfit μου που ήταν πάνω κάτω τζιν κολλητό 3/4, μποτίτσα, ρόζ κοντογούνι [ ε ναι, μη βαράτε όλες μαζί] και ροζ κραγιόν ασορτί με το κοντογούνι.
Η μάσκαρα ήταν ασορτί με τις μπότες.
Λέω, αυτός στο γκισέ με κοιτάζει ανυπόμονα γιατί αφου θα την πει στην αναλυτική κοπέλλα θα την πει και σε μένα που τόμησα να βγω έτσι έξω.
Θα με ρωτήσει αν έκλεψα τη μπουγάδα της βαφτισιμιάς μου και τέτοια.
Πωπω...
Με τα πολλά εκείνη έφυγε.
Μαζί με τις φόρμες.
Πλησιάζω.
Φοβισμένη.
Με στυλ ' μη με μαλλώσεις ρε φίλε, στη ζωή μου έχασα 1, 1,5 δεκαετία, νόμιζα ήμουν 25 , δεν το κατάλαβα και ντύθηκα έτσι"
Χαμογελάκι.
" Γεια σας, ξέρετε θα ήθελα μπλα μπλα μπλα.."
"Ευχαρίστως αλλά ξέρετε, κι εγώ θα ήθελα το τηλέφωνό σας."
Κόκκαλο η κυρία που έκλεψε τη μπουγάδα της βαφτισιμιάς της.
"Ε, ξέρετε, δεν νομίζω.."
"Γιατί?"
"Γιατί.. που να σας τα λέω.
Γιατί μάλλον δεν μου κάνετε να είστε πάνω από 28..
Γιατί όταν ήμουν 28 κανείς δεν ζητούσε το τηλέφωνό μου, τώρα μου ρχετε ξαφνικό, δεν γίνεται..
Και γιατί είστε και πάιδαρος.
Α, και γιατί, πέρισυ τέτοιο καιρό , εγώ είχα ακριβώς ίδιες φορμίτσες. Η κοπέλλα πριν, έκλεψε τη μπουγάδα μου.."

Κάτι τέτοιο σαν πρώτο παράδειγμα
View user's profile View All Posts By User U2U Member
XENIA!
Τακτικό μέλος

Registered: 3/2/09
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 19/1/10 στις 21:42

...ωραια η ιστορια και ο τροπος που γραφεις,αυθορμητος!
...για τα νερωμενα αναψυκτικα δεν το χω παρατηρησει(?!?!)
επισης καπου το χασα στο τελος με την φορμιτσα και τη μπουγαδα...
παντως ενα ειναι σιγουρο...
σιγουρα το αδυνατισμα προυποθετει αλλαγη στασης απεναντι στο φαγητο γενικοτερα και οχι για μια περιοδο διαιτας...
δεν ειναι τυχαιο που οι περισσοετροι παχυσαρκοι ξαναπερνουν βαρος...
μονο αυτοι που συνειδητοποιουν οτι το φαγητο δεν λυνει προβληματα ,ουτε προσφερει παρηγορια και ασφαλεια...
εχω και εγω μια φιλη που εχασε 30 κιλα και διατηρειται σε φυσιολογικο βαρος τα τελευταια 10 χρονια...
εχουμε συζητησει απειρες φορες πως τα καταφερε...
μαλλον δεν ειμαι αρκετα δυνατη να την μιμηθω ή με συμφερει τελικα να κρυβομαι πισω απο τα κιλα μου...

...ερωτηση κρισεως΄''' του παιδαρου τελικα του εδωσες το τηλ?""

http://ticker.7910.org/wa__85__02B500000g41MTg0b3wyNTMxODUxMGRsYXxpIHdpbGwgc3Vydml2ZSE.gif
Journey
Μέλος
**

Registered: 14/1/10
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 19/1/10 στις 21:52

Όχι ..
Όπως και δεν το δωσα και σε άλλους .
δεν έχω αλλάξει τρόπο ζωής κι ας έχασα καμμιά 30-35 γαμοκιλά.
......
ΥΓ. το καλύτερο δεν έπιασες.
πάει το όσκαρ και το ευχαριστώ μαμά μπαμπά και φουντούνια
badgirl
Τακτικό μέλος

Registered: 5/11/09
Member Is Offline

Mood: ζυγισμα 6/2: 87.0 Kg (στη νεα ζυγαρια)
Warnings:

[*] posted on 19/1/10 στις 23:44

αλλαγη τροπου ζωης ειναι το να αντιληφθουμε οτι για να αλλαξουμε δε χρειαζεται να κανουμε ουτε καμια φοβερη διαιτα, ουτε καμια απιστευτη εξτριμ δραστηριοτητα. Αλλαγη τροπου ζωης προυποθετει αλλαγη μυαλων... Αλλαγη τροπου ζωης ειναι να διαλεξεις κατι νεο να σε ευχαριστει που παραλληλα σε βοηθα στην απωλεια κιλων...
Αλλαγη τροπου ζωης ειναι επισης οταν δεις 103 κιλα στη ζυγαρια (τη δικη μου) να συμφιλιωθεις με αυτα κ να μη δωσεις σημασια στους κινδυνους κ μετα να ψαχνεσαι για επεμβαση...
Αλλαγη τροπου ζωης γινεται με 1000αδες τροπους, προς το καλυτερο ή προς το χειροτερο, σχετικα με κιλα ή σε ολους τους τομεις, αρκει ναναι μια διαφορετικη κατασταση απο πριν...το πριν ομως του καθενος κανεις δεν το γνωριζει, οποτε θα πρεπει καθενας να γινει κριτης του εαυτου του.
Οσο κανουμε πραγματα για τον εαυτο μας κ τους αλλους που μας πηγαινουν μπροστα, μας βελτιωνουν εμφανισιακα αλλα κ εσωτερικα σαν ανθρωπους, οσο χαμογελαμε κ ειμαστε αναψοκοκκινισμενοι απο την επαρση που μας προκαλει η ενασχοληση με κατι διαφορετικο, τοτε ναι αυτο ειναι αλλαγη τροπου ζωης.
Νομιζω οτι οσο ασχολουμαστε με το τι ειναι κατι ή οχι ή με το να κρινουμε τους αλλους, απλα κανουμε αλλο ενα βημα πισω...Ο δρομος οταν προχωραμε ειναι μπροστα μας, αρκει να περπατησουμε με το κεφαλι ψηλα κ να βλεπουμε μπροστα κ οχι κατω...ουτε δεξια κ αριστερα.
τοτε θα μπορεσουμε να επιλεξουμε κ τον σωστο δρομο... Καλη συνεχεια σε ολους κ ευχομαι κ εσεις να αλλαξετε τον εαυτο σας οσο ειναι νωρις...(απο θεμα κιλων) γιατι μετα ειναι πολυ δυσκολο...απτην αλλη καλλιο αργα παρα ποτε! το νομισμα εχει παντα δυο πλευρες, αν δε το πεταξετε στον αερα δε θα δειτε καμμια...

http://www.ticker.7910.org/wa__86.5__029f00000g41MzQ4NTU5bHw5MzY3NjJsYXwmIzk0NTsmIzk1NTsmIzk1NTsmIzk0NTs.gif

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wv7gw5l/weight.png

Lala cook + IF διατροφη
basia
Τακτικό μέλος

Registered: 7/11/08
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 20/1/10 στις 15:21

εμενα μου φαινεται αδιανοητη η ζωη χωρις φαγητο, ειμαι εθισμενη τελειως, δεν μπορουσα να κανω τιποτα, ολα τριγυρνουσαν γυρω απο αυτο,
τωρα που εχω τον περιορισμο της ποσοτητας η ζωη μου εγινε φυσιολογικη,
η αλλαγη του τροπου ζωης ειναι το πιο δυσκολο πραγμα για μενα, απλα δεν μπορω, δεν ειμαι των αλλαγων, ακομα μου φαινεται αδιανοητο που η αδερφη μου χωρισε μετα απο 9 χρονια σχεσης λιγο πριν παντρευτει, δεν θα το εκανα ποτε στην ζωη μου αυτο, ακομα και να μην περνουσα καλα, θα εψαχνα τροπους να περασω.
καθε πρωι σηκωνομουν σφιγμενη που επρεπε να φαω μαρουλι και στηθος κοτοπουλο, γιατι μετα απο 1 ωρα θα ξαναπεινουσα, πως να αλλαξω τροπο ζωης αφου πειναω...........
για μερικα ατομα ειναι πολυ δυσκολο να ξεσυνηθισουν την εξαρτηση του φαγητου, και δοξα το θεο που η επιστημη εχει προχωρησει και μπορεσα να με δω φυσιολογικη.
τωρα τρωω το μαρουλακι μου και λεω και ευχαριστω, γιατι δεν πειναω αλλο.
δεν ειναι μονο το μυαλο, μερικα ατομα πεινανε πιο πολυ απο καποια αλλα, λυγουρευονται περισσοτερο, τι να κανουμε
με αλλα λογια η αλλαγη του τροπου ζωης προυποθετει και μια εσωτερικη δυναμη μεγαλη, που να αντεχει στα δυσκολα, και που λιγοι διαθετουν.

χαιρομαι πολυ που διαβαζω ποστ σαν αυτο της journey. ανθρωπους με προσωπικοτητα και χιουμορ, μακαρι να μπορουσα να τα καταφερω απο μονη μου οπως εσυ, το προσπαθησα πολλες φορες, μου αρεζε ο ευατος μου, δεν ηθελα να χαλασω με τιποτα την εικονα μου και ομως το τερας με νικουσε.
τωρα ελπιζω οχι.

http://www.ticker.7910.org/wg__67__02WU00000g41MTUwZGx6fDE3enxzbGVldmUgMDYvMi8wOQ.gif
Lily
Τακτικό μέλος

Registered: 27/10/09
Member Is Offline

Mood: life is a bitch sometimes...
Warnings:

[*] posted on 20/1/10 στις 21:56

Μα το να αλλάξεις τρόπο ζωής δε σημαίνει οτι θα χάσεις και κιλά ρε παιδιά.
Τη σχέση σου με το φαγητό πρέπει να αλλάξεις για να δείς αποτελέσματα
στη ζυγαριά σου.
Κι αν χωρίσεις, ή αλλάξεις δουλειά , ή αλλάξεις πόλη που ζείς (όπως εγώ)δε θα πει οτι θα αδυνατίσεις.
Η ζωή σου όμως αλλάζει.

Εάν αλλάξεις τον τρόπο που βλέπεις το φαγητό σε σχέση με εσένα και τη ζωή σου τότε δε θα το πιστεύεις.
Εάν δεν τρέχεις στο ψυγείο για χιλιάδες Χ αιτίες και δικαιολογίες και απλά ευχαριστιέσαι το φαγητό,
εάν τρώς για να ζείς και όχι ζείς για να τρώς, τότε είσαι στο σωστό δρόμο, και χωρίς να αλλάξεις τίποτα στη ζωή σου.

http://www.ticker.7910.org/wg__58__025H00000g41MzAwMjEzOWx8MDkzOXpsfEkgY2FuIGRvIGl0ICE.gif

Ύψος 1.68

Διατροφική νοημοσύνη: Η απάντηση στη βουλιμία, την πολυφαγία και την παχυσαρκία  Στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Διαβάστε Αναλυτικά

Go To Top