Eating Disorders Last active: Never
Not logged in [Σύνδεση - Register]
Go To Bottom

Thin positive: Μυστικά ελέγχου της πείνας και της διατροφής
Διατίθεται στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Αναλυτικές Πληροφορίες - Παραγγελία

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
 Pages:  1  2  3
Author: Subject: Η ΔΙΑΙΤΑ ΤΗΣ ΣΟΥΠΑΣ (7 ΜΕΡΕΣ 7 ΚΙΛΑ)
BloodyKate
Μέλος
**

Registered: 6/2/12
Member Is Offline

Warnings:
This Member Has No Warnings

[*] posted on 6/2/12 στις 21:52

Αυτό που λένε πως όταν χάνεις κιλά τα παίρνεις διπλά είναι μύθος μου το είπε ο διαιτολόγος μου και το διαπίστωσα από προσωπική μου εμπειρία... Κάποτε έχασα 30 κιλά σε λίγο χρονικό διάστημα και κατάφερα να διατηρήσω το βάρος μου για αρκετά χρόνια μέχρι να έρθουν στη ζωή μου θεραπείες με ελεεινά ψυχοφάρμακα που κατέστρεψαν το μεταβολισμό μου και με έκαναν να πεινάσω παράλληλα ανέβενε ο θυροειδής μου... πράγμα που με άγχωνε μέχρι που ένα μέλος εδώ με καθυσήχασε
Αποφάσισα να χάσω τα περιττά κιλάκια μου με αυτήν την δίαιτα
Επίσης να μην ξεχάσω να πω πως όταν χάνεις το ένα τρίτο του βάρους σου είναι πολύ δύσκολο να τα βάλεις πάλι
είχε γίνει μια έρευνα.. μελέτη? ένα πείραμα τέλος πάντων! Έβαλαν παχύσαρκους σε ένα πρόγραμμα διατροφής 500 θερμίδων ημερησίως για λίγο καιρό και μετά τους άφηναν ελεύθερους να τρώνε ότι θέλουν πραγματικά έχασαν πολλά κιλά σε λίγο χρονικό διάστημα. Λίγοι από αυτούς έβαλαν κιλά ενώ οι περισσότεροι κατάφεραν να διατηρήσουν το βάρος τους. Αν βρω την πηγή θα την παραθέσω.
Τώρα αν χάνει κάποιος 6 κιλά και στο καπάκι αρχίζει να τρώει σαν να έχει να μην έχει ξαναδει φαγητό το πιο λογικό είναι να αφαιθεί και να πάρει 10 κιλά!...
Εκείνο που θέλω να ρωτήσω πάνω σε αυτή τη δίαιτα είναι το εξής...
Προσωπικά τρώω ελάχιστα προσπαθώ να κλείσω λίγο λίγο το στομάχι μου. Αλλά, ο πατέρας μου που είχε κάνει τη συγκεκριμένη δίαιτα μου είπε σήμερα πως όσο περισσότερο τρως από τη σούπα τόσο περισσότερο χάνεις. Ισχύει?
View user's profile View All Posts By User U2U Member
aggeloydaki
Θαμώνας

Registered: 25/12/02
Member Is Offline

Mood: Μηδενίζω
Warnings:

[*] posted on 6/2/12 στις 22:02

.

27/5/11 Γαστρική παράκαμψη ((RYGBPLL) Πανεπιστημιακό νοσοκομείο Ρίου 30-5-2012 58 kg BMI 20.2
http://www.ticker.7910.org/an1cJO_0g410000Nzc3MTI2anwxMzQ1NTU2bGphfG5ldyBsaWZl.gif
BloodyKate
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 6/2/12 στις 22:18

δεν μπορω να δω την απαντηση.................
asteropi
Τακτικό μέλος

Registered: 8/9/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/2/12 στις 03:52

Μες την απελπισια μου ειχα προσπαθησει κ αυτη τη διαιτα...ποιος δε θελει να χασει 7 κιλα σε μια βδομαδα?Λοιπον αντεξα δυο μερες,αυτη η αηδια δεν αντεχοταν,εκλεινα τη μυτη κ το κατεβαζα.Και τα 7 να χασεις γυρω στα 4-5 ειναι υγρα...αρα τι να το κανεις?

[url=http://www.TickerFactory.com/weight-loss/wBmIf9t/]
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wBmIf9t/weight.png
[/url]
BloodyKate
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/2/12 στις 04:11

ο διαιτολογος μου μου ειχε πει πως δεν χανεις υγρα.... αλλωστε νερο πρεπει να πινουμε πως να το χασουμε? ενιωθες αφυδατωμενη -ος?
asteropi
Τακτικό μέλος

Registered: 8/9/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/2/12 στις 04:24

Οποια διαιτα κ να κανεις τα πρωτα κιλα ειναι υγρα.Εντυπωση μου κανει που στο ειπε αυτο διατροφολογος.

[url=http://www.TickerFactory.com/weight-loss/wBmIf9t/]
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wBmIf9t/weight.png
[/url]
BloodyKate
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/2/12 στις 04:32

ναι μου το ειπε.. μακαρι να εχει δικιο :D
MerryMaker_Misery
Τακτικό μέλος

Registered: 24/3/11
Member Is Offline

Warnings:
View This Members Warnings

[*] posted on 7/2/12 στις 09:32

Δεν ειναι μυθος, απλα δεν ειναι ετσι ακριβως.

Με τις διαιτες κρασης χανεις υγρα (κατακρατηση) και εχεις μεγαλο κινδυνο να χασεις μυς παρα λιπος (αυτο που επαθε η χριστινα, εχασε 20 κιλα απο τα οποια 4 ηταν λιπος) διοτι οταν βρισκεσαι σε κατασταση πενειας και λοιμου (γιατι αυτο ειναι αυτες οι διαιτες) ο οργανισμος σε αυτη τη κατασταση κινδυνου θα διασπασει τη πρωτεινη σε γλυκοζη (γλυκοζονεογενεση) η οποια πρωτεινη ειναι ο μυς σου. Διοτι ειναι πιο ευκολο να σπασει τη πρωτεινη παρα το λιπος οταν ειναι σε αυτη τη κατασταση (επισεις για να μην μπεις σε αυτη τη κατασταση, προτεινουν μικρα και συχνα γευματα)

Λογω του οτι χανεις μυς, και οπως γνωριζουμε, οσο περισσοτερους μυς εχεις, τοσο μεγαλυτερο μεταβολισμο εχεις. Λογω του οτι εχασες μυς, χαμηλωνει ο μεταβολισμος, οποτε επανερχεται η κατακρατηση και γυριζουν μερικα κιλα διοτι οι περισσοτεροι δεν ξερουν ποσους μυς εχουν χασει, οποτε για να διατηρησουν τα - 7 κιλα, μπορει η καινουρια τους συντηρηση να ειναι 1500 θερμιδες, αντι του γνωστου 2000 θερμιδες.

Εκει τη πατανε οι περισσοτεροι. Επισης αυτος ειναι ο λογος που τα χανεις πιο δυσκολα μετα τα κιλα.

BloodyKate
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/2/12 στις 15:01

ρε παιδια... ειμαι σχεδον 100 κιλα με υψος 1.68...
αγυμναστη και θα χασω μυς? μετα τι θα μινει? παραλυτη θα μεινω?
δεν παει ετσι.. οταν εχεις λιπος θα χασεις λιπος πρωτα
christina1991
Μέλος
**

Registered: 21/1/12
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/2/12 στις 15:44

Quote:
Originally posted by BloodyKate

θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες. υγρα και μυικο ιστο χανεις κυριως. Αλλα για να εξαλειφθει καθε ιχνος δυσπιστιας,μπορεις να το ελεγχεις με λιπομετρηση...
αν εχεις πχ 50% λιπος,χασεις 10 κιλα με διαιτα της σουπας και στην επομενη λιπομετρηση εχεις 48% λιπος,σημαινει προφανως οτι κατι δεν παει καλα...
aggeloydaki
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/2/12 στις 15:50

Quote:

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω,ο οργανισμός σου θα χάσει πρώτα υγρά,μετά μυικό ιστό (ειδικά εάν δεν παίρνει πρωτείνες ) και τέλος και καταιδρωμένο το λίπος που αντιστέκεται πάντα σε οποιαδήποτε κατάσταση "πείνας" βρίσκεται αντιμέτωπο !

27/5/11 Γαστρική παράκαμψη ((RYGBPLL) Πανεπιστημιακό νοσοκομείο Ρίου 30-5-2012 58 kg BMI 20.2
http://www.ticker.7910.org/an1cJO_0g410000Nzc3MTI2anwxMzQ1NTU2bGphfG5ldyBsaWZl.gif
MerryMaker_Misery
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/2/12 στις 17:21

Quote:

ε αμα εισαι και αγυμναστη, πολυ πιθανον να εχεις ηδη χαμηλο μεταβολισμο, και οταν λεω θα χασεις μυς, εννοω θα ατροφησουν. Θα εχεις δει ατομα σε καροτσακι φανταζομαι. Φαντασου τη ιδια κατασταση, μονο που σε σενα δεν θα φαινεται γιατι θα'χεις το λιπος απο πανω. Θα'σαι αδυναμη, θα βαζεις κιλα χωρις να ξερεις γιατι και θα κουραζεσαι πολυ ευκολα.

Τι να σου πω... θες να το δοκιμασεις να δεις να πειστεις να το δεις και μονη σου; Δεν στο λεμε απο κακια, τα γεγονοτα σου λεμε.

BloodyKate
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 8/2/12 στις 01:50

μπα δεν με βλεπω σε καροτσακι...
τεσπα κανω την αρχη με αυτη τη γαματη διαιτα και βλεπουμε για τη συνεχεια
ο πατερας μου δεν κυκλοφοραει με αναπηρικο που εκανε τη διαιτα μηνες... να ανυσηχω?
smart
Θαμώνας

Registered: 29/9/10
Member Is Offline

Mood: με το κεφαλι μου ψηλα και την ψυχη στα ποδια..
Warnings:

[*] posted on 8/2/12 στις 02:00

αληθεια, γιατι δε ρωτας τον πατερα σου???
φαινεται να ειναι ειδικος!!

αν κάνεις αυτό που έκανες πάντα, θα έχεις αυτό που είχες παντα!!
BloodyKate
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 8/2/12 στις 02:15

ειδικος δεν ξερω .. επισης δεν ξερω απο που κι ως που τον χαρακτηριζεις..
αλλα μαγκας ειναι γιατι εχασε παααρα πολλα κιλα και δεν πηρε πισω γραμμαριο
επισης δεν ξερω απο που κι ως που με ειρωνευεσαι χαρακτηριζζοντας ενα τοσο σημαντικο ατομο για μενα
anyway καλυτερα να ρωτησω τον δικο σου πατερα εκεινος θα ξερει παραπανω γιατι εδω δεν μου απανταει κανενας
smart
Θαμώνας

Registered: 29/9/10
Member Is Offline

Mood: με το κεφαλι μου ψηλα και την ψυχη στα ποδια..
Warnings:

[*] posted on 8/2/12 στις 02:20

σου απαντησαν τοσοι απλα δεν πηρες τις απαντησεις που ηθελες!!
η ιδια μας λες συνεχεια τι σου ειπε ο πατερας σου γιατη συγκεκριμενη διατροφη, αρα γιατι δεν ακολουθεις τις δικες του συμβουλες κ ζητας αλλες?
ποσο μαλλον αφου ειναι τοσο μαγκας οσο λες!!

τωρα,το να ρωτησεις τον δικομ ου πατερα ειναι λιγο δυσκολο...εκτος κ αν εχεις τροπο να εχεις επαφημετον αλλο κοσμο!!!
τι να σουπω,μπορεις νατο δοκιμασεις κ αυτο!!!

αν κάνεις αυτό που έκανες πάντα, θα έχεις αυτό που είχες παντα!!
BloodyKate
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 8/2/12 στις 02:23

αχαχχαχαχααχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχ!!!!
aggeloydaki
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 8/2/12 στις 02:26

προφανώς μόνο εσύ βλέπεις το αστείο!

christina1991
Μέλος
**

Registered: 21/1/12
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 8/2/12 στις 02:44

Επειδη ξερω απο προσωπικη πειρα,και πιστευω οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα ξερετε απο προσωπικη εμπειρια περι του συγκεκριμενου θεματος,οταν θελουμε να ακολουθησουμε την χ,ψ διαιτα,που μας φαινεται τελεια,φοβερη,μοναδικη κ ανεπαναληπτη,οτι και να ακουσουμε,οτι και να διαβασουμε,θα την κανουμε γιατι πολυ απλα την κρινουμε τελεια. οποτε,αφου ειπαμε ολοι τη γνωμη μας,νομιζω οτι πρεπει να μπει στη διαδικασια να κανει η κοπελα τη διαιτα που επελεξε,και εδω θα ειμαστε και θα ξαναμιλησουμε για τα αποτελεσματα που ειχε,τοσο βραχυπροθεσμα οσο και μακροπροθεσμα...

http://www.ticker.7910.org/wg__116__02-U0000-Q80MDAxMzk0Mmh8MDAwMTIwOHx5b3VyIHRleHQ.gif
MerryMaker_Misery
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 8/2/12 στις 05:45

Quote:
ειδικος δεν ξερω .. επισης δεν ξερω απο που κι ως που τον χαρακτηριζεις..
αλλα μαγκας ειναι γιατι εχασε παααρα πολλα κιλα και δεν πηρε πισω γραμμαριο
επισης δεν ξερω απο που κι ως που με ειρωνευεσαι χαρακτηριζζοντας ενα τοσο σημαντικο ατομο για μενα
anyway καλυτερα να ρωτησω τον δικο σου πατερα εκεινος θα ξερει παραπανω γιατι εδω δεν μου απανταει κανενας

δεν σε ειρωνευτηκε κανεις, εσυ αρπαχτηκες,
Εχουμε τη χριστινα που τη αναφερα, σου μιλησε και η ιδια, δεν σου ειπα οτι θα καταληξεις σε καροτσακι, ειπα οτι οι μυς σου θα ατροφησουν/καουν ΣΑΝ αυτων σε καροτσακι. Θα περπατας κτλ, αλλα θα σερνεσαι και θα προτιμας να καθεσαι.

Σου μιλησαμε ευγενικα, με αναλυσεις, με εμπειριες, και μπηκες σε αμυνα και υπερασπιζεσαι μια διαιτα εντελως τυχαια (ο καθενας μπορει να πει, θα τρως για 10 μερες Χ-φαγωσημο σε μικρη ποσοτητα και θα χασεις 10 κιλα. Εγω σου λεω πως αν φας ΜΟΝΟ μια χουφτα ηλιοσπορους, καθε μερα θα χασεις 10 κιλα σε 10 μερες) και τη λες "γαματη".

Εμεις θελησαμε να σου γλιτωσουμε τον χρονο να χασεις βαρος, χασεις εσυ, δεν χασεις.. δεν μας πολυ-καιει, οι περισσοτεροι απο μας, τα χασαμε τα κιλα που θελαμε ηδη.

Εφοσον εχεις ηδη καποιον κοντινο σου που τη εκανε και εχει εμπειρια, εμας τι μας θες; Εχεις ζωντανο παραδειγμα σε κοντινο σου ατομο, ζητα βοηθεια/συμβουλες απο αυτον. Το να ειρωνευεσαι και να αρπαζεσαι με μας, που θα σε βγαλει; πιο το νοημα;

Κανε ο,τι θες, μεγαλη γυναικα εισαι, ουτος η αλλιως, θα εκανες εξ'αρχας αυτο που ηθελες εσυ, ασχετως τι θα σου ελεγε κανεις αλλος.

BloodyKate
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 8/2/12 στις 12:11

οκαααα
filipparas
Θαμώνας

Registered: 5/2/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 8/2/12 στις 13:19

ΒloodyKate δεν αντιλαμβάνομαι τι θεωρείς οτι καταφέρνεις με αυτή τη συμπεριφορά και το συνεχές τρολάρισμα, αν γράφτηκες εδώ για βοήθεια την έλαβες από τόσα άτομα αλλά την αρνείσαι, μη περιμένεις να ασχοληθεί κάποιος για πολύ ακόμα μαζί σου γιατί η έως τώρα αντίδραση σου δείχνει οτι τα λόγια όσων το προσπάθησαν πάνε χαμένα... κι αυτό αγνοώντας την άθλια αντίδραση σου στη smart...

Τεσπά, μια συμβουλή από μένα... αν υπάρχει όντως ο διαιτολόγος σου και δε τον επινόησες καλό θα είναι να του ζητήσεις το πτυχίο του.

AN ΘΕΣ... διάβασε κι αυτό...

Quote:
THE SACRED HEART MEMORIAL HOSPITAL SOUP DIET

Jun 24, 2011 | By Lawrence Adams
Fad diet plans often lure people with their exaggerated health claims about losing weight fast. The Sacred Heart Memorial Soup Diet is a variation of the Cabbage Soup Diet, which proponents claim can help you drop extra pounds in one week. This diet is not recommended by medical professionals, so discuss your diet plans with a doctor to ensure they are healthy for you.

FEATURES
The Sacred Heart Memorial Hospital Soup Diet is a fad diet plan that lasts seven days. Each day of the diet features a different set of foods that dieters are permitted to eat. In addition to this restricted daily food list, dieters may eat large amounts of homemade soup. According to Diet.com, the soup diet helps you drop 10 to 17 lbs. over the course of one week.

SOUP
An essential part of the Sacred Heart Memorial Hospital Soup Diet is a homemade soup. Soup ingredients include fat-free beef broth, stewed tomatoes, green onions, chicken noodle dried soup mix, celery, green beans, carrots and green peppers. Dieters may season the soup with bouillon, salt, pepper, Worcestershire sauce or hot sauce.

MEAL PLAN
The soup diet restricts dietary intake to 1 or 2 food groups each day. For example, you may eat any fruit except bananas on day one, only vegetables on day two, fruits or vegetables on day three, bananas and skim milk on day four, beef and tomatoes on day five, beef and vegetables on day six and brown rice and vegetables on day seven. Only the specified foods are allowed on each day, although dieters consume the homemade soup every day for the duration of the diet.

CONSIDERATIONS
Although the Sacred Heart Memorial Hospital Soup Diet name suggests that the diet was developed by medical professionals, its origins remain unclear. Several hospitals named Sacred Heart have denied any association with the diet plan. The American Heart Association warns that fad diets such as the soup diet may cause nutrient deficiencies or other health problems. Before beginning the diet, talk to a doctor to make a healthy, balanced meal plan that can help you lose weight without sacrificing your health.

Read more: http://www.livestrong.com/article/477977-the-sacred-heart-memorial-hospital-s...

Από 146--> 73 κιλά σε διάστημα 3 ετών

Τελικός στόχος: -Σωστή διατροφη και άσκηση
-Διατήρηση για άλλους 6 μήνες τουλάχιστον, ώστε τον 09/14 να γίνει κοιλιοπλαστική--> 6-pack
BloodyKate
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 8/2/12 στις 15:11

ποιο τρολαρισμα μωρε?
ειπαμε οκ και ελπιζα να τελειωσει εκει το θεμα.
αλλα τρολαρισμα το λεμε τωρα
το πτυχιο του το εχω δει και εχει αδυνατισει πολυ κοσμο εδω δυστηχως εγω δεν ειχα αρκετα λεφτα για να συνεχισω τη συνεργασια μαζι του.
μια ερωτηση εκανα δεν απαντηθηκε απο κει και περα εληξε απο τη μερια μου
την απαντηση τη βρηκα απο τη ζυγαρια μου. Τον αλλο μηνα κανω λιπομετρηση να δω ποσο μυικη μαζα εχω χασει :Ρ
θα προμυθευτω και ενα καροτσακι ενα Π κατι τελος παντων να τα βγαλω περα οταν μεινω αναπηρη :ΡΡΡ (πλακιτσα ηταν το τελευταιο)
lessing
Θαμώνας

Registered: 8/9/10
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 8/2/12 στις 15:31

Καλη επιτυχια λοιπον.Εχε υποψη σου οτι εδω δεν ειναι φορουμ για καρδιοπαθεις που θα κανουν χειρουργειο αρα βαλε τη ''διαιτα'' της σουπας σε αντιστοιχο φορουμ.Θα τους βοηθησεις πριν το χειρουργειο ισως.

http://www.ticker.7910.org/wg__91__02y900000g41NDA1aHwxMDE0MTl6fEEuVCYjOTYxOyYjOTUzOyYjOTQ1OyYjOTQ4OyYjOTQ.gif
sweetgirl
Τακτικό μέλος

Registered: 29/12/11
Member Is Offline

Mood: '' Αγάπησε τον ευατό σου, για να αγαπήσεις και το σώμα σου''
Warnings:

[*] posted on 8/2/12 στις 22:46

BloodyKate υπάρχει και άλλος τρόπος για να χάσεις κιλα. Πριν 2 χρόνια έκανα μια τέτοια διαιτα για 2 εβδομάδες . Έπαιρνα περίπου 300 θ/η . Αποτέλεσμα να χάσω 2 κιλα τα οποία ξανα πήρα και να ψωμολισαξω . Εε είσαι 100 κιλα . Σε ένα χρόνο με σωστή διατροφή μπορείς να πας και στα 70 αρκεί να το θέλεις και όχι να ακολουθείς δίαιτες express

http://www.ticker.7910.org/wa__75__028Z00000g41MzAwNzM3N3w3ODU1NTU2ZGF8XCdcJyAgQSBoZWFsdGh5IGxpZmUgaXMgYSBoYXBweQ.gif

http://www.ticker.7910.org/wg__75__028Z00000g41NjU4MTI1OHw2Nnp8eW91ciB0ZXh0.gif

Ύψος=1.84
 Pages:  1  2  3

Διατροφική νοημοσύνη: Η απάντηση στη βουλιμία, την πολυφαγία και την παχυσαρκία  Στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Διαβάστε Αναλυτικά

Go To Top