Eating Disorders Last active: Never
Not logged in [Σύνδεση - Register]
Go To Bottom

Thin positive: Μυστικά ελέγχου της πείνας και της διατροφής
Διατίθεται στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Αναλυτικές Πληροφορίες - Παραγγελία

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
 Pages:  1  ..  3  4  5  6  7  ..  10
Author: Subject: Εγχειρήσεις Παχυσαρκιας κ ταμείο ΙΚΑ
aggeloydaki
Θαμώνας

Registered: 25/12/02
Member Is Offline

Mood: Μηδενίζω
Warnings:
This Member Has No Warnings

[*] posted on 3/3/11 στις 23:52

Luna εγώ από Πάτρα θα πάω Αθήνα όταν έρθει η ώρα:bouncing:

27/5/11 Γαστρική παράκαμψη ((RYGBPLL) Πανεπιστημιακό νοσοκομείο Ρίου 30-5-2012 58 kg BMI 20.2
http://www.ticker.7910.org/an1cJO_0g410000Nzc3MTI2anwxMzQ1NTU2bGphfG5ldyBsaWZl.gif
View user's profile View All Posts By User U2U Member
stelios
Τακτικό μέλος

Registered: 26/3/08
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 4/3/11 στις 21:08

2 επιτροπές για την παχυσαρκία υπάρχουν:ΙΚΑ Μελισσίων για Νότια Ελλάδα και νησιά και στο Νοσοκομείο Παναγία του ΙΚΑ στη Θεσσαλονίκη για τη Βόρεια Ελλάδα

Μη μιλάς ποτέ για τον εαυτό σου,άσε τους άλλους να χτίζουν το μύθο σου....
Χολοπαγκρεατική εκτροπή με γαστρική παράκαμψη Roux n Y 11.05.07
Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Πατρών
Από 153 κιλά-->97
View user's profile Visit user's homepage View All Posts By User U2U Member
welldah
Τακτικό μέλος

Registered: 17/11/10
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 17/3/11 στις 23:08

Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα αυτές τις 3 εγκυκλίους όσον αφορά τις βαριατρικές επεμβάσεις με την τρίτη να είναι η πιο πρόσφατη.

1. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
Γ.Ε.: Γ32/623/8-5-2006
ΘΕΜΑ: « Επεμβάσεις Παχυσαρκίας.»
Η παχυσαρκία και τα εξ’ αυτής επακόλουθα αποτελούν παγκοσμίως, αλλά και για την χώρα μας ,ιατρικό πρόβλημα το οποίο χρήζει ιδιαίτερης αντιμετώπισης .
Όταν κάθε προσπάθεια για απώλεια βάρους έχει φτάσει σε αδιέξοδο εξετάζεται το ενδεχόμενο της χειρουργικής επέμβασης . Η εγχείρηση όμως δεν έχει πάντοτε τα αναμενόμενα οφέλη με αποτέλεσμα ο έλεγχος για την παχυσαρκία να είναι διαρκής (δια βίου)
Ενδείξεις για χειρουργική αντιμετώπιση:
- Ο δείκτης σωματικού βάρους (B M I ) να είναι ίσος ή μεγαλύτερος των 40 kg/m2
- O δείκτης σωματικού βάρους να είναι ίσος ή μεγαλύτερος των 35kg/m2 αλλά να συνυπάρχουν ασθένειες όπως : διαβήτης τύπου ΙΙ , καρδιοαναπνευστικά προβλήματα (υπέρταση ,υπερτροφική μυοκαρδιοπάθεια , έμφραγμα μυοκαρδίου, εγκεφαλικό επεισόδιο, αποφρακτική άπνοια ύπνου, υποαερισμός , σύνδρομο Pockwich ) , υπερλιπιδαιμία , χολολιθίαση, γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση , υπογονιμότητα, ακράτεια ούρων ή μυοσκελετικά (εκφυλιστική αρθρίτιδα) και κινητικά προβλήματα
- Οι πάσχοντες να μπορούν να προσκομίσουν τεκμηριωμένες αποδείξεις ότι οι προηγούμενες προσπάθειες συντηρητικής αντιμετώπισης (δίαιτα , άσκηση, Φαρμακευτική αγωγή ) ήταν αναποτελεσματικές.
Θεωρούμε αναγκαίο τον καθορισμό προϋποθέσεων, ώστε η απόφαση για χειρουργική αντιμετώπιση της παχυσαρκίας να λαμβάνεται όταν τα αναμενόμενα οφέλη υπερτερούν των κινδύνων μιας χειρουργικής επέμβασης.
Προϋποθέσεις για χειρουργική αντιμετώπιση της παχυσαρκίας
- Ο ασθενής να είναι άνω των 18 ετών και κάτω των 60
- Ο ασθενής να είναι υπέρβαρος πάνω από πέντε χρόνια
- Να μην πάσχει από κάποια άλλη ασθένεια , η οποία μπορεί να προκαλέσει την παχυσαρκία ,όπως υποθυρεοειδισμό , νόσο Cushing, σύνδρομο Prader Willi, σοβαρή ψυχασθένεια .
- Να μην κάνει κατάχρηση αλκοόλ και χρήση ναρκωτικών ουσιών .
- Θα πρέπει να συμμετέχει ενεργά στη θεραπεία του ,να είναι έτοιμος να κάνει δραστικές αλλαγές στον τρόπο διατροφής του και να λαμβάνει μέρος στη μακροχρόνια μετεγχειρητική παρακολούθηση. Όλα αυτά προϋποθέτουν να μην υπάρχει χαμηλό επίπεδο αντίληψης και συνεργασίας .
- Να είναι ενήμερος όλων των πιθανών επιπλοκών και να αποδέχεται τον χειρουργικό κίνδυνο.
- Να μην συνυπάρχουν παθήσεις που να οδηγούν σε υψηλό περιεγχειρητικό κίνδυνο
Επιλογή ασθενών :
Οι επιλεγόμενοι για χειρουργική αντιμετώπιση ασθενείς, θα πρέπει να εκτιμώνται από γιατρούς ειδικοτήτων όπως χειρουργοί, ή ψυχίατροι , γαστρεντερολόγοι ή ενδοκρινολόγοι, διαιτολόγοι.
Επεμβάσεις για την αντιμετώπιση της παθογόνου παχυσαρκίας :
H χειρουργική επέμβαση μπορεί να είναι περιοριστικού τύπου ( γαστρικός δακτύλιος) ή δυσαπορρόφησης (γαστρικό By-pass)
Οι επεμβάσεις περιοριστικού τύπου έχουν λιγότερες επιπλοκές αλλά έχουν μεγαλύτερες απαιτήσεις συμμόρφωσης στη διατροφή και δεν μπορούν να πετύχουν πολύ μεγάλη απώλεια βάρους .
Στη βαριά παχυσαρκία προτιμάται μια επέμβαση δυσαπορρόφησης π.χ. γαστρικό bay-pass. Σε σπάνιες περιπτώσεις στις οποίες ο ΒΜΙ> 60 μπορεί η χειρουργική θεραπεία να σχεδιαστεί σε δυο στάδια .
H μη χειρουργική μέθοδος αντιμετώπισης της παχυσαρκίας με ενδογάστριο μπαλόνι, επειδή σύμφωνα με τα διεθνή επιστημονικά δεδομένα δε προσφέρει λύση στην παχυσαρκία διότι έχει προσωρινά αποτελέσματα, δεν καλύπτεται από το ΙΚΑ
Η επιλογή της κατάλληλης χειρουργικής μεθόδου εξαρτάται από τις ιδιαιτερότητες του κάθε ασθενούς και γίνεται από τον θεράποντα γιατρό.
Ο χρόνος νοσηλείας ,για τις επεμβάσεις ανοικτού τύπου είναι περίπου μια εβδομάδα , ενώ για τις λαπαροσκοπικές απαιτείται ο μισός χρόνος νοσηλείας.
Η Διοίκηση του ΙΚΑ αποφάσισε να καλύψει τις δαπάνες διενέργειας των παραπάνω επεμβάσεων (πλην του ενδογάστριου μπαλονιού) ,για την αντιμετώπιση της παχυσαρκίας, σε άτομα που έχουν τις προϋποθέσεις –ιατρικές ενδείξεις και καθιερώνει προς τούτο διαδικασίες ,οι οποίες θα πρέπει να τηρούνται .Σε διαφορετική περίπτωση (μη τήρηση διαδικασιών) οι δαπάνες βαρύνουν τον ίδιο τον ασφ/νο.
Επί πλέον το ΙΚΑ καλύπτει μία μόνο χειρουργική αντιμετώπιση . Οι δαπάνες τυχόν δεύτερης χειρουργικής επέμβασης για την αντιμετώπιση της παχυσαρκίας στο ίδιο ασθενή βαρύνουν τον ασφ/νο.
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΕΓΚΡΙΣΗΣ- ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΕΠΕΜΒΑΣΕΩΝ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑΣ
Η εξέταση –αξιολόγηση των αιτημάτων θα γίνεται από ειδική επιτροπή . Προς τούτο θα λειτουργήσουν δύο επιτροπές. Μία στο Β΄ Νοσοκομείο του ΙΚΑ στην Θεσσαλονίκη, με περιοχές ευθύνης Μακεδονία -Θράκη –Θεσσαλία και η άλλη στο 1ο Νοσ/μείο του ΙΚΑ στην Αθήνα για όλες τις άλλες περιοχές.
Ο ασφ/νος ,προκειμένου να εξετασθεί από την αρμόδια επιτροπή θα απευθύνεται στην Γραμματεία της Μονάδας Υγείας του τόπου κατοικίας του για να ενημερωθεί και να υποβάλει τα απαραίτητα δικαιολογητικά , τα οποία είναι:
1. Αίτηση του ασφ/νου, για προέγκριση της επέμβασης . (επισυνάπτεται υπόδειγμα)
2. Η αίτηση θα συνοδεύεται με πλήρη- αναλυτική γνωμάτευση του θεράποντα γιατρού, στην οποία θα αναγράφονται: H προετοιμασία του ασθενούς με συντηρητικές μη χειρουργικές μεθόδους ( δίαιτα ,άσκηση, φαρμακευτική αγωγή) και αιτιολόγηση της αποτυχίας, οι λόγοι που επιβάλουν την χειρουργική αντιμετώπιση , η προτεινόμενη μέθοδος και οι λόγοι για τους οποίους επιλέγεται , το ύψος και το βάρος του ασθενούς ,ο Δείκτης Μάζας Σώματος (ΒΜΙ) του ασθενούς.
3. Ιατρικές γνωματεύσεις για τυχόν συνυπάρχοντα της παχυσαρκίας νοσήματα ,από
γιατρό αντίστοιχης με το νόσημα ειδικότητας.
4. Τυχόν υπάρχουσες εξετάσεις, που να τεκμηριώνουν τα συνοδά με την παχυσαρκία
νοσήματα.
Στη συνέχεια και αφού συμπληρωθεί ο φάκελος με όλα τα παραπάνω δικαιολογητικά θα αποστέλλεται με ευθύνη της Μονάδας στην αρμόδια επιτροπή για την αξιολόγηση του αιτήματος .
Ο ασφ/νος θα ενημερώνεται τηλεφωνικά από την γραμματέα της επιτροπής για την ημέρα και την ώρα του ραντεβού και θα προσέρχεται στην επιτροπή αυτοπροσώπως.
Με την προσκόμιση της εγκριτικής απόφασης της αρμόδιας επιτροπής θα εκδίδεται εισιτήριο εισαγωγής για Κρατικό Νοσ/μείο ή συμβεβλημένη με το ΙΚΑ ,για χειρουργικά περιστατικά, ιδιωτική κλινική και η επέμβαση θα πραγματοποιείται χωρίς οικονομική επιβάρυνση για τον ασφ/νο. Δεν θα εγκρίνονται νοσηλείες που αφορούν τις εν λόγω επεμβάσεις αν δεν συνοδεύονται με εγκριτική απόφαση από την αρμόδια επιτροπή. Τούτο αποτελεί προϋπόθεση για την κάλυψη από το ΙΚΑ των σχετικών δαπανών δεδομένου, ότι οι επεμβάσεις για την αντιμετώπιση της παχυσαρκίας δεν είναι επείγουσες και δεν γίνονται εκτάκτως αλλά προγραμματισμένα.
Τέλος, σας γνωρίζουμε ότι οι επιτροπές έχουν αρμοδιότητα για την προέγκριση της επέμβασης και όχι για την εκ των υστέρων έγκριση .

2. Επεμβάσεις παχυσαρκίας
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
Γ.Ε.: Γ32/1248/18-9-06
Σχετικό το Γ32/623/8-5-06 Γενικό Έγγραφό μας.
Σε συνέχεια του παραπάνω σχετικού εγγράφου με θέμα επεμβάσεις παχυσαρκίας και με αφορμή διαπιστώσεις της αρμόδιας επιτροπής που λειτουργεί στο 1ο Νοσ/μείο, σας κάνουμε γνωστά τα ακόλουθα:
Οι ασφ/νοι που παραπέμπονται στις αρμόδιες επιτροπές, προκειμένου να αξιολογηθεί η ανάγκη για διενέργεια ή όχι επέμβασης προς αντιμετώπιση της παθογόνου παχυσαρκίας , θα πρέπει απαραίτητα να προσκομίζουν εξετάσεις θυρεοειδικών ορμονών και συγκεκριμένα Τ3 – Τ4 & ΤSH.
Χωρίς τις εξετάσεις αυτές οι επιτροπές δεν μπορούν να έχουν πλήρη εικόνα κάθε περιστατικού και κατά συνέπεια θα αναβάλουν την εξέτασή του, προκειμένου ο ενδιαφερόμενος να επανέλθει με τις απαραίτητες εξετάσεις.
Παρακαλούμε για την ενημέρωση όλων των αρμοδίων υγειονομικών οργάνων, οι οποίοι με την σειρά τους θα ενημερώνουν σχετικά τους ενδιαφερόμενους ασφ/νους

3. ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΘΗΝΑ 11.06.2010
ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ
ΕΝΙΑΙΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΙΣΘΩΤΩΝ
ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΓΕΝΙΚΟ ΕΓΓΡΑΦΟ
ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΥΓΕΙΑΣ
Δ/ΝΣΗ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΑΡ. ΠΡΩΤ. Γ32/741
ΤΜΗΜΑ ΚΛΕΙΣΤΗΣ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗΣ
Ταχ. Δ/νση:Αγ. Κων/νου 8-10241 ΠΡΟΣ
Αρ. Τηλεφώνου: 2105225822 1. Όλες τις Νομαρχιακές και Τοπικές
Fax: 2105228509 Μονάδες Υγείας ΙΚΑ-ΕΤΑΜ
2.Τα Νοσοκομεία ΙΚΑ-ΕΤΑΜ
3.Τα Περ/κά και Τοπικά Υποκ/τα
και Παραρτήματα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ
4. Δ/νση Παροχών
ΘΕΜΑ: Επεμβάσεις παχυσαρκίας
Σχετ. 1.Τα Γ32/623/8.05.06 & Γ32/1248/18.09.06 Γενικά έγγραφά μας
2.Το Φ.41110/11307/1384/18.05.2010 έγγραφο του Υπουργείου Εργασίας
3 Το από 21/04/10 έγγραφο της Εκτελεστικής Επιτροπής του ΚΕΣΥ
Σε συνέχεια των παραπάνω (1) σχετικών εγγράφων μας με θέμα «επεμβάσεις
παχυσαρκίας» σας διαβιβάζουμε το από 21.04.2010 έγγραφο της Εκτελεστικής
Επιτροπής του ΚΕΣΥ και σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα:
Στο εξής, οιασφαλισμένοι μας που παραπέμπονται στις αρμόδιες επιτροπές
παχυσαρκίας , προκειμένου να αξιολογηθεί η ανάγκη για τη διενέργεια ή όχι επέμβασης
προς αντιμετώπιση της παθογόνου παχυσαρκίας, θα πρέπει απαραίτητα σύμφωνα με το
έγγραφο του ΚΕΣΥ που προαναφέραμε, να προσκομίζουν πλέον των άλλων ιατρικών
εξετάσεων και πρόσφατη «γαστροσκόπηση».
Παρακαλούμε για την ενημέρωση όλων των αρμοδίων υγειονομικών οργάνων , οι
οποίοι με τη σειρά τους θα ενημερώνουν σχετικά τους ενδιαφερόμενους ασφαλισμένους.
Συν. 2 φύλλα
ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ Η ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ
1.Γραφείο Διοικητή
2. « Γενικής Διευθ.Υπηρεσιών Υγείας ΕΙΡΗΝΗ ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΥ
Η ΤΜΗΜΑΤΑΡΧΗΣ
ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ
&ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΜΕΡΙΜΝΑΣ
ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΩΤΑΚΗ

Σε έγγραφο που επισυνάπτεται με την τελευταία εγκύκλιο αναφέρεται ότι η ευμεγέθης κήλη συνιστά αντένδειξη για επέμβαση δακτυλίου ή sleeve. Δεν μπορώ να το αντιγράψω λόγω ότι είναι σε μορφή εικόνας.
LoLi.Pop
Τακτικό μέλος

Registered: 8/3/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 4/4/11 στις 20:41

Καλησπέρα σε όλουςςς! :roll:
Όντας ένα βιαστικό ον έχω βάλει στο μυαλό μου μέχρι και το τι θα πάρω μαζί μου στο νοσοκομείο που λέει ο λόγος αν και το 1ο μου ραντεβού με τον γιατρό είναι την άλλη βδομάδα.. :dork:
Σχεδιάζω να εγχειριστώ στο Παπαγεωργίου εδώ στην όμορφη Θεσσαλονίκη, αλλά απ' ότι είδα μια άλλη κοπέλα έκλεισε χειρουργείο για του χρόνου τον Μάρτη.. :wow:
Το χαρτί της έγκρισης δεν λήγει μετά από 3 μήνες απ' την σφραγίδα; Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;
Ας δώσει κάποιος τα φώτα του!
Ευχαριστώ πολύυυυ! :bouncy:
aggeloydaki
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 4/4/11 στις 21:01

Loli.Pop εμένα η έγκριση μου λήγει λίγες μέρες πριν μπω στο χειρουργείο και μου είπαν πως θα μου την ανανεώσουν καθώς είναι λίγες οι μέρες της διαφοράς,τώρα για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα θα πρέπει να ρωτήσεις μάλλον στο ΙΚΑ ,γιατί εδώ μιλάμε από όσο κατάλαβα περνάς επιτροπή σήμερα και χειρουργείσαι στο Παπαγεωργίου ένα χρόνο μετά,είναι πολύ μεγάλο το χρονικό διάστημα!άσε που κανείς δεν ξέρει τι θα γίνεται διοικητικά στο ΙΚΑ ένα χρόνο μετά εφόσον ενταχθούν στο ΕΣΥ

27/5/11 Γαστρική παράκαμψη ((RYGBPLL) Πανεπιστημιακό νοσοκομείο Ρίου 30-5-2012 58 kg BMI 20.2
http://www.ticker.7910.org/an1cJO_0g410000Nzc3MTI2anwxMzQ1NTU2bGphfG5ldyBsaWZl.gif
LoLi.Pop
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 4/4/11 στις 21:40

Σ ευχαριστώ αγγελουδακι για την απάντηση! :bouncing:
Χμμ άρα μάλλν θα πρέπει να κάνω υπομονή μέχρι την επόμενη Πέμπτη που έχω ραντεβού με τον γιατρό!
Μπορεί και να μην περιμένω τόσο.. Το ελπίζω δλδ..:duh:
Σ εύχομαι γλυκιά μου καλή επιτυχίαααα :bouncy:
welldah
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/4/11 στις 12:44

aggeloudaki μου μιας και είσαι η πιο πρόσφατη που πέρασες επιτροπή μπορείς να μας πεις τι δικαιλογητικά ακριβώς χρειάζεται για να κάνεις αίτηση? Το τρισέλιδο από το Ρίο και η γαστροσκόπηση αρκεί? Η γαστροσκόπηση πρέπει να συνοδεύεται και από γνωμάτευση? Και τέλος δέχονται την γαστροσκόπηση αν την κάνουμε ιδιωτικά? Sorry για τις πολλαπλές ερωτήσεις και σε ευχαριστώ! :)
aggeloydaki
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/4/11 στις 16:19

welldah το τρισέλιδο από το ρίο κ την γαστροσκόπηση που έκανα στο νοσοκομείο μαζί με την γνωμάτευση που μου έδωσαν έστειλα κ μία αίτηση που συμπληρώνεις στο τοπικό σου ικα.Εγώ όταν ρώτησα να κάνω την γαστροσκόπηση ιδιωτικά μου είπαν όχι αλλά θυμάμαι πως ο Αποστόλης είπε πως ιδιωτικά που την έκανε την δέχτηκαν,για καλό κ κακό ρώτα στο ΙΚα όταν θα πας να στην γράψουν!τι ζήτας συγνώμη για τις ερωτήσεις βρε?κανένας κόπος!

ioannaki
Νέο μέλος
*

Registered: 5/9/10
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 6/4/11 στις 14:24

Από την ώρα που θα κάνει κάποιος την αίτηση και θα καταθέσει τα χαρτιά, πόσο καιρό κάνει περίπου να δοθεί η έγκριση από την επιτροπή; Γνωρίζει κανείς έστω πανω-κάτω;
welldah
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 6/4/11 στις 22:48

Σήμερα πήγα στο ΙΚΑ της περιοχής μου για να ρωτήσω τα δικαιολογητικά για την επιτροπή παχυσαρκίας. Να πω την αλήθεια ήμουν σχεδόν σίγουρη από αυτά που έχω διαβάσει εδώ ότι θα ταλαιπωρηθώ και δε θα βγάλω άκρη. Αφού φανταστείτε είχα βγάλει φωτοτυπία τις εγκυκλίους του ΙΚΑ μήπως χρειαστεί να τις δείξω για να καταλάβουν τι θέλω! Όμως τελικά έτυχα σε μια πραγματικά εξυπηρετικότατη και πλήρως κατατοπισμένη υπάλληλο η οποία μου είπε τα εξής: Τα δικαιολογητικά που χρειάζεσαι για την επιτροπή είναι 1) μια αίτηση την οποία συμπληρώνεις εκεί, 2) το χαρτί από τον γιατρό που σε παραπέμπει για την εγχείρηση το οποίο αναγράφει τα αποτελέσματα των εξετάσεων που σου ζήτησε να κάνεις, το ΔΜΣ σου και την επέμβαση που προτείνει για την περίπτωσή σου, 3) μια πρόσφατη γαστροσκόπηση και 4) εξετάσεις Τ3 – Τ4 & ΤSH (αυτές κατά πάσα πιθανότητα αναγράφονται στο χαρτί του γιατρού σας ή τουλάχιστον αυτό ισχύει για τους ασθενείς του Ρίου). Αυτά όλα αφού τα βγάλεις φωτοτυπίες (για να είσαι σίγουρος ότι έχεις κι εσύ ένα αντίγραφο) τα καταθέτεις στη γραμματεία του τοπικού σου ΙΚΑ (προσοχή μιλάμε για τη Μονάδα Υγείας, δηλ. στα ιατρεία και όχι για το Διοικητικό κατάστημα) και παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου που βεβαιώνει ότι έχεις κάνει την κατάθεση. Στη συνέχεια αυτά ελέγχονται και υπογράφονται από τον διευθυντή του ΙΚΑ και αποστέλλονται διοικητικά (δηλαδή με κλητήρα) στην επιτροπή στα Μελίσσια. Στο συγκεκριμένο κατάστημα του ΙΚΑ που πήγα εγώ έχεις την επιλογή να πας ο ίδιος τα χαρτιά στο ΙΚΑ Μελισσίων καθώς ο κλητήρας έχει συνταξιοδοτηθεί και δεν υπάρχει άτομο για αυτή τη δουλειά. Αλλιώς τα αφήνεις εκεί και όταν βρεθεί κάποιος τα πάει! :shocked2:
Η υπάλληλος μου είπε πως αυτό δε συμβαίνει σε όλα τα παραρτήματα του ΙΚΑ παρά μόνο σε αυτό κατ'εξαίρεσιν λόγω της κατάστασης. Η αναμονή μέχρι να σε καλέσει η επιτροπή ποικίλει από μερικές εβδομάδες μέχρι και 3-4 μήνες.
Ελπίζω να μη σας κούρασα με την περιγραφή μου. :)
Aris
Μέλος
**

Registered: 20/1/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/4/11 στις 09:16

Καλη δουλειά έκανες Welldah με τις τρεις εγκυκλίους... χαίρομαι που υπάρχουν νέα άτομα που ενημερώνονται ακόμα, μέσω του θέματος που ανοίχτηκε. Και άτομα που βοηθούν άλλους καινούριους επισκέπτες για να κάνουν ένα βήμα προς το όνειρο.

Παίδια όσο για μένα... δύσκολη η αλλαγή, δύσκολα να αλλάξει και η νοοτροπία... το μυαλό ακόμα περιφέρεται μερικές φορές γύρω από το φαγητό και ας μην θέλει το στομάχι άλλο φαγητό :-) αλλά μέσα σε εναμιση μήνα πήγα -17 kg. Καλή μου συνέχεια και καλή σας συνέχεια.

http://www.ticker.7910.org/wa__139__046h00000g41MDAwMTEyMzB8MDAwMDU1NGRhfHlvdXIgdGV4dA.gif
LoLi.Pop
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 15/4/11 στις 12:34

Καλησπέρα σε όλους!!! :bouncy:
Ξεκινάω επιτέλους ν μαζεύω το χαρτομάνι και τις εξετάσεις για την επιτροπή!
Απλώς σήμερα που έκανα ένα πλάνο στο μυαλό μου μου δημιουργήθηκαν 2,3,424894791 ερωτήσεις! :dork:
Μπορώ να πάω σε ιδιωτικό ψυχίατρο; Πρέπει να είναι αποκλειστικά ψυχίατρος ή μπορεί να είναι και νευρολόγος-ψυχίατρος; Γιατί είχα διαβάσει ότι ένα μέλος πήγε σε νευρολόγο-ψυχίατρο αι είχε πρόβλημα με το χαρτί..
Το χαρτί του ψυχιάτρου που θα καταθέσω μαζί με τις άλλες εξετάσεις τι θα πρέπει να λέει;
Χμμ τελικά ήμουν λίγο υπερβολική. :lol:
Συγγνώμη αν σας κούρασα! :smilegrin:
aggeloydaki
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 15/4/11 στις 12:46

Lolipop εγώ πήγα σε γιατρό στον ψυχίατρο του ΙΚΑ ,άρα δεν μπορώ να σε βοηθήσω :( To δικό μου χαρτί βεβαίωνε πως δεν είχα κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα και πως μπορώ να χειρουργηθώ,από όσο θυμάμαι μία γνωμάτευση 2 γραμμών ήταν ,την γνωμάτευση μου την είχαν ζητήσει από το νοσοκομείο του Ρίου,δεν ξέρω αν είναι υποχρεωτικό για το Ικα.Ρώτησες τι γίνεται σε περίπτωση που περάσουν πολλοίιιιιιιιιιι μήνες από την έγκριση?αν θυμάμαι καλά σου είπαν χειρ σε έναν χρόνο ε?

LoLi.Pop
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 15/4/11 στις 13:44

Να 'σαι καλά aggeloydaki! :roll:
Ο χειρούργος μου είπε να πάω σε όποιον θέλω.. Απλώς εδώ είδα κάποιον που είχε πρόβλημα με το ιδιωτικό χαρτί και κάποιον που έλεγε ότι δεν υπήρχε πρόβλημα.. Τελικά είναι ανάλογα με την περίπτωση.. :)
Ευτυχώς την γλίτωσα την γαστροσκόπηση γιατί είχα κάνει μία τώρα πρόσφατα και απλώς θέλει να πάω να την πάρω α' το Θεαγένειο που την είχα κάνει.. :spin:
Αυτό για τον έναν χρόνο το είχε πει μία κοπέλα που έκλεισε ημερομηνία στο Παπαγεωργίου.. Το ρώτησα πάντως! και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και θα μου το ξανασφραγίσουν το χαρτί.. :bouncy:
Τις εξετάσεις αίματος θα τις κάνω στο κέντρο υγείας στο χωριό μου τσακ μπαμ.. :spin:
Για ενδοκρινολόγο θα πάω σε μία συμβεβλιμένη του ικα..
Έχω κάνει όλο το πλάνο!χαχα :tumble:
Τελικά μου άρεσουν πολύ αυτα τα emoticons!χαχα
anna65
Τακτικό μέλος

Registered: 11/6/09
Member Is Offline

Mood: :)
Warnings:

[*] posted on 15/4/11 στις 13:52

Quote:
Originally posted by LoLi.Pop
Καλησπέρα σε όλους!!! :bouncy:
Ξεκινάω επιτέλους ν μαζεύω το χαρτομάνι και τις εξετάσεις για την επιτροπή!
Απλώς σήμερα που έκανα ένα πλάνο στο μυαλό μου μου δημιουργήθηκαν 2,3,424894791 ερωτήσεις! :dork:
Μπορώ να πάω σε ιδιωτικό ψυχίατρο; Πρέπει να είναι αποκλειστικά ψυχίατρος ή μπορεί να είναι και νευρολόγος-ψυχίατρος; Γιατί είχα διαβάσει ότι ένα μέλος πήγε σε νευρολόγο-ψυχίατρο αι είχε πρόβλημα με το χαρτί..
Το χαρτί του ψυχιάτρου που θα καταθέσω μαζί με τις άλλες εξετάσεις τι θα πρέπει να λέει;
Χμμ τελικά ήμουν λίγο υπερβολική. :lol:
Συγγνώμη αν σας κούρασα! :smilegrin:

Εγώ, όταν μάζευα τα χαρτιά για το Ρίο, είχα πάει σε νευρολόγο-ψυχίατρο που αν και ήταν στο ΙΚΑ, με είδε στο ιδιωτικό του ιατρείο και το χαρτί ήταν από κει και όχι με τη σφραγίδα του ΙΚΑ. Μου είχε πει πριν την επιτροπή να περάσω από το ΙΚΑ να μου δώσει πιο επίσημο για την επιτροπή, όμως μέχρι να έρθει ο καιρός, έληξε η σύμβασή του! Τελικά, έδωσα φωτοτυπία την πρώτη διάγνωση, και δεν είχα κανένα πρόβλημα στην επιτροπή της Θεσ/νίκης.

Ανοικτή χολοπαγκρεατική εκτροπή με γαστρική παράκαμψη κατά Roux-Y 21.7.2009
Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Πατρών - Ρίο

Από 125 κιλά --------> 73 κιλά
View user's profile View All Posts By User U2U Member This user has MSN Messenger
LoLi.Pop
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 15/4/11 στις 14:10

Σ ευχαριστώ πολύ Άννα!
Γενικά το έχω ένα άγχος με αυτά τα χαρτιά μήπως δεν τα κάνω σωστά κτλ..
Ευτυχώς που είστε κ εσείς οι παλιότεροι και μας δίνεται τα φώτα σας! :roll:
Σας ευχαριστώ πολύ! :grin:
mprizolitsa
Μέλος
**

Registered: 9/1/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 15/4/11 στις 14:38

LoLi.Pop εγω πάντως έκλεισα ραντεβού αμέσως στο Παπαγεωργίου δηλαδή το έκλεισα Πέμπτη για Δευτέρα για τον ψυχίατρο. Η έγκριση ισχύει για 3 μήνες αλλά παίρνεις παράταση εγώ δηλαδή που προχθές πήρα ημερομηνία για χειρουργείο 25/1/2012 μου είπαν πως λίγο πριν την εγχείρηση θα πάω να την ανανεώσω, η γαστροσκόπηση μπορεί να αντικατασταθεί και από ακτινογραφία στομάχου αν σε βολεύει καλύτερα τουλάχιστον αυτό μου είχαν πει αλλά ρώτησε για σίγουρα.τις εξετάσεις αίματος τις έκανα στο ΙΚΑ γιατί βγαίνουν σε μια μέρα εκτός από την κορτιζόλη ορού και του θυρεοειδούς που αργούν και τις έκανα έξω. Μετά πήγα κατέθεσα τα χαρτιά στο Παναγία και ήμουν τυχερή γιατί δεν είχαν πολλά ραντεβού και με έβαλαν αμέσως την επόμενη Δευτέρα να περάσω!!Γενικά το μόνο που τους νοιάζει εκτός από τα κιλά είναι να μην έχεις διαφραγματοκύλη μεγάλη πάνω από 3εκ συνήθως. Γενικά το ραντεβού μου με τον γιατρό το είχα 17.2 και την έγκριση την πήρα 23/3. Επιτροπή γίνεται κάθε Δευτέρα. Ελπίζω να βοήθησα.

http://swlf.lilyslim.com/4h5Lp3.png
LoLi.Pop
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 15/4/11 στις 14:52

Quote:
Originally posted by mprizolitsa
LoLi.Pop εγω πάντως έκλεισα ραντεβού αμέσως στο Παπαγεωργίου δηλαδή το έκλεισα Πέμπτη για Δευτέρα για τον ψυχίατρο. Η έγκριση ισχύει για 3 μήνες αλλά παίρνεις παράταση εγώ δηλαδή που προχθές πήρα ημερομηνία για χειρουργείο 25/1/2012 μου είπαν πως λίγο πριν την εγχείρηση θα πάω να την ανανεώσω, η γαστροσκόπηση μπορεί να αντικατασταθεί και από ακτινογραφία στομάχου αν σε βολεύει καλύτερα τουλάχιστον αυτό μου είχαν πει αλλά ρώτησε για σίγουρα.τις εξετάσεις αίματος τις έκανα στο ΙΚΑ γιατί βγαίνουν σε μια μέρα εκτός από την κορτιζόλη ορού και του θυρεοειδούς που αργούν και τις έκανα έξω. Μετά πήγα κατέθεσα τα χαρτιά στο Παναγία και ήμουν τυχερή γιατί δεν είχαν πολλά ραντεβού και με έβαλαν αμέσως την επόμενη Δευτέρα να περάσω!!Γενικά το μόνο που τους νοιάζει εκτός από τα κιλά είναι να μην έχεις διαφραγματοκύλη μεγάλη πάνω από 3εκ συνήθως. Γενικά το ραντεβού μου με τον γιατρό το είχα 17.2 και την έγκριση την πήρα 23/3. Επιτροπή γίνεται κάθε Δευτέρα. Ελπίζω να βοήθησα.

Να 'σαι καλά mprizolitsa! :spin:
Γαστροσκόπηση ευτυχώς δεν θα χρειαστεί να κάνω γιατί είχα ξανακάνει πρόσφατα και μ είπε ο γιατρός να πάρω εκείνη..
ευτυχώς ήταν πεντακάθαρη.. :yes:
Πήγα να κλείσω στο Παπαγεωργίου για ψυχίατρο αλλά θα μου έκλειναν για 28/6.. :dork:
Οπότε θα πάω στον νευρολόγο-ψυχίατρο της γιαγιάς μου να τελειώνει η υπόθεση.. :smilegrin:
Τις αιματολογικές και για τον θυροειδή θα τις κάνω στο κέντρο Υγείας στο χωριό μου.. Εκεί επειδή δεν έχει κόσμο βγαίνουν τσακ μπαμ!χαχα
Την αίτηση για την επιτροπή την παίρνεις απ' το ικα της περιοχής σου ή απ το διοικητικό υποκαταστημα;
mprizolitsa
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 15/4/11 στις 14:58

Γενικά σε ψυχίατρο ή σ αυτόν που σου έδωσε ο γιατρός?ναι εντάξει γενικά μπορείς να κάνεις παντού τις εξετάσεις.Εγώ πήγα από το Παναγία και έκανα την αίτηση εκεί δηλαδή που περνάς επιτροπή. Είναι στο ισόγειο αν ρωτήσεις που είναι το γραφείο της επιτροπής παχυσαρκίας θα σου πουν.Είναι δίπλα από την εντατική.

LoLi.Pop
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 15/4/11 στις 15:04

Quote:
Γενικά σε ψυχίατρο ή σ αυτόν που σου έδωσε ο γιατρός?ναι εντάξει γενικά μπορείς να κάνεις παντού τις εξετάσεις.Εγώ πήγα από το Παναγία και έκανα την αίτηση εκεί δηλαδή που περνάς επιτροπή. Είναι στο ισόγειο αν ρωτήσεις που είναι το γραφείο της επιτροπής παχυσαρκίας θα σου πουν.Είναι δίπλα από την εντατική.

Ο γιατρός μου είπε να πάω σε όποιον θέλω.. :)
Αλήθεια; Εγώ ήξερα για την αίτηση ότι την παίρνεις απ' το ικα.. αν είναι καμιά μέρα αν περάσω να πάρω μία για να τους πάω έτοιμο τον φάκελο..χαχα
Σ ευχαριστώ και πάλι γλυκιά μου! :spin:
mprizolitsa
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 15/4/11 στις 15:08

Τίποτα..ελπίζω να βοήθησα!εγώ απλά τον ρώτησα για το Παπαγεωργίου που να πάω και μου είχε πει το όνομα αλλά κι εμένα γενικά μου είχε πει να πάω όπου θέλω!!

LoLi.Pop
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 15/4/11 στις 15:13

Quote:
Τίποτα..ελπίζω να βοήθησα!εγώ απλά τον ρώτησα για το Παπαγεωργίου που να πάω και μου είχε πει το όνομα αλλά κι εμένα γενικά μου είχε πει να πάω όπου θέλω!!

Όχι απλώς με βοήθησες! Μου ξεκαθάρισες το τοπίο! Λογικά θα είχα και άλλες απορίες αργότερα αλλά δεν μ άφησες περιθώριο για ερωτηματικά!χαχα :tumble:
Επειδή για ΣΚ δεν θα έχω νετ σας εύχομαι να περάσετε υπέροχααααα! Φιλιά! :thumbup:
LoLi.Pop
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 20/4/11 στις 12:23

Καλησπέρα σε όλουςςςςς!!! :roll:
Σήμερα πήγα στο ικα της χαριλάου για να πάρω την αίτηση και το χαρτί με όλες τις εξετάσεις που χρειάζονται για την επιτροπή, αλλά τελικά μου έδωσαν μόνο την αίτηση μετά από πολύυυυυ ψάξιμο.. :dork:
Μήπως θα μπορούσε κάποιος να γράψει λίγο ποιες αιματολογικές χρειάζονται; :)
aggeloydaki
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 20/4/11 στις 12:46

Lolipop λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω,εμένα τις εξετάσεις μου τις έδωσαν από το νοσοκομείο (ποιες έπρεπε να κάνω) και μετά μου έστειλαν τον φάκελό μου συμπληρωμένο και από το ΙΚΑ απλά μου έδωσαν μία αίτηση που συμπλήρωσα όταν τα έστειλα στην επιτροπή.Ο γιατρός σου δεν σου έχει δώσει τίποτα εξετάσεις να κάνεις?αυτός δεν ξέρει τι χρειάζεται το ΙΚΑ?εφόσον αυτός θα σου συμπληρώσει τον φάκελο για να τον παραδώσεις για την επιτροπή κάνε ένα κόπο και ρώτησέ τον

PM79
Τακτικό μέλος

Registered: 12/8/10
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 20/4/11 στις 16:15

Οι αιματολογικές που είναι υποχρεωτικές για την έγκριση του ΙΚΑ, είναι μόνο του θυρεοειδούς δηλαδή T3, T4 και TSH.
Επίσης μαζί μ'αυτές, γαστροσκόπηση, γνωμάτευση από τον χειρουργό σου και βέβαια το πρωτοκολλημένο χαρτί από τα διοικητικά του ΙΚΑ.

Οι υπόλοιπες αιματολογικές, είναι εκείνες που θα κάνεις οπωσδήποτε για προεγχειρητικό έλεγχο, δηλαδή, γενική αίματος, B12, φυλλικό οξύ, καμπύλη σακχάρου και ινσουλίνης, CRP, ίσως και για ηπατίτιδες.
Επίσης ακτινογραφία θώρακα, ανάγκες ηρεμίας, σπιρομέτρηση, καρδιογράφημα.

http://swlf.lilyslim.com/jHIYp3.png

http://img-s3-01.mytextgraphics.com/sparklee/2011/06/12/c24fa32cd91ea3b177b3af344a27ae88.gif

My brain has two sides. Left has nothing right and right has nothing left.
View user's profile View All Posts By User U2U Member This user has MSN Messenger
 Pages:  1  ..  3  4  5  6  7  ..  10

Διατροφική νοημοσύνη: Η απάντηση στη βουλιμία, την πολυφαγία και την παχυσαρκία  Στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Διαβάστε Αναλυτικά

Go To Top