Eating Disorders Last active: Never
Not logged in [Σύνδεση - Register]
Go To Bottom

Thin positive: Μυστικά ελέγχου της πείνας και της διατροφής
Διατίθεται στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Αναλυτικές Πληροφορίες - Παραγγελία

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
 Pages:  1  ..  56  57  58  59  60  ..  218
Author: Subject: τρίωρα & τριάδες γευματων
~aggelaki~
Τακτικό μέλος

Registered: 6/4/11
Member Is Offline

Mood: Καθε μερα και καλυτερα..!
Warnings:
This Member Has No Warnings

[*] posted on 14/2/12 στις 16:27

Κυριακη..
07 30 νερο+σπιρουλινα
08 00 κεφιρ κατσικισιο + παξιμαδακια ζεας + 1/2 μπανανα + 3 ακτινιδια + μελι
10 45 2 μανταρινια + μισο παξιμαδακι ζεας
13 00 σπιρουλινα
13 20 ρεβυθια + λιγο σκουμπρι + 1 μανιταρι + παξιμαδακια ζεας + σπανακι σαλατα + παντζαρι αρκετο
18 15 1 ροδι + 3 καστανα + 1 χουφτα cranberries
20 30 σπιρουλινα
21 00 1 αυγο + παντζαρι +μαϊντανο + λιγο γλυκοπατατα ωμη + λιγο μπροκολο + 2 παξιμαδακια ζεας

Δευτερα..
06 50 !!!! νερο + σπιρουλινα
07 20 κεφιρ κατσικισιο (πολυυυ) + παξιμαδακια ζεας(πολλααααά) + 3 ακτινιδια + μελι
11 30 2 μανταρινια + 2 κουταλιες γιαουρτι
13 30 φακες κοκκινες βρασμενες με γλυκοπατατα + τυρι κατσικισιο + μπροκολο-κουνουπιδι + παξιμαδακια ζεας
17 00 μιση ωρα τρεξιμο
18 00 ροδι + λιγο παραπανω απο μισο γιαουρτι
21 15 ταβερνα με τον πατερα!!!...
3-4 γαυρους μαρινατους + γιγαντες με συγκλινο + 1/2 και κατι κοτοπουλο φιλετο + σπανακι ροκα βαλσαμικο + χορτα +1 μπουκια ψωμι
'Ηθελα να φαω σαλατα με κανα τυρι (ειχε και πολυ ποικιλια, ο,τι τυρι γουσταρεις!!) και με παρεσυρε ο μπαμπας μου και εφαγα πιο πολυ αποσο τρωω και το μεσημερι!!
12 00 1 τσαγακι για την πεψη!

Και παρολο που κοιμηθηκα εντελως χορτατη οταν ξυπησα πεινουσα κανονικα και εφαγα πρωινο εναν τονο! Πολυ εννοω! Μου περασε απτο μυαλο να παω να βγαλω μερικα και κοπηκε το ρευμα και το νερο, οποτε δεν το επιχειρησα!!! Παλι καλα! Το συμπαν συνομωτησε κοριτσια! :yes: Τελικα ολα κομπλε.. μια χαρα τα χωνεψα ολα, ετρεξα και ενα μισαωρακι πριν το σνακ μου ( με το ζορι δεν ειχα καμια ορεξη, αλλα τρεχοντας σου'ρχεται η ορεξη..)
View user's profile View All Posts By User U2U Member
~aggelaki~
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 14/2/12 στις 16:34

Quote:
Originally posted by ton76
connie το ιδιο δραμα ζουμε ακριβως!!!!! δεν ξερω πλεον τι να κανω ...

με εχει πιασει απελπισια. υπαρχουν μερες που εχοντας φαει ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ και το εννοω ανεβαινω στη ζυγαρια και ειμαι 1 κιλο πανω την επομενη μερα!! χωρις πλακα και δεν ειναι κατακρατηση γιατι το βλεπω και σε ποντους.

Τι υψος εχεις ton μου?? Κατι μου λεει οτι εισαι υπερβολικη, και οτι εισαι ολη τη μερα με τη μεζουρα και τη ζυγαρια στο χερι!! 59 κιλα εισαι παντως χαλαρωσε, εισαι σιγουρα αδυνατη!! Πρεπει να αναθεωρησουμε τι ειναι δραμα σ αυτη τη ζωη μου φαινεται!! Μην απελπιζεσαι καρδια μου, μιλησε μας αν θελεις, ισως νιωσεις καλυτερα. Μοιρασου αν θελεις και τη διατροφη σου να αλληλοσυμβουλευτουμε!!:starhit:
smart
Θαμώνας

Registered: 29/9/10
Member Is Offline

Mood: με το κεφαλι μου ψηλα και την ψυχη στα ποδια..
Warnings:

[*] posted on 14/2/12 στις 16:34

κ εγω εχω μεγαλη δυσκολια στην απωλεια βαρους... αν υπαρχει ειναι τοσο αργη που δεν την αντιλαβμανομαι!!!
αυτηυ την εποχη βεβαια δε γυμναζομαι για διαφορους λογους (παω μονο 2 φορες την εβδομαδα χορεο)οποτε ανκ ενα ονειροπολο μερος του εαυτου μου σκεφτεται οτι μπορει κατι να χασω, η πειρα δεν συναινει...
σημερα το πρωι υπεκυψα κ ανεβηκα κ στη ζυγαρια..
ειχα μια κρυφη κρυφη ελπιδα οτι μπορει λιγο να ειχε κατεβει..... τπτ!!!! :(

αν κάνεις αυτό που έκανες πάντα, θα έχεις αυτό που είχες παντα!!
Alma libre
Θαμώνας

Registered: 21/1/11
Member Is Offline

Mood: Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω πριγκίπισσα!!
Warnings:

[*] posted on 14/2/12 στις 16:49

smart μου να ξερεις οτι ο χορος που πας ειναι η καλυτερη άσκηση ............Γυμναζει ολο το σωμα .............. Μην απογοητευεσαι και μην το βαζεις κατω........

http://www.ticker.7910.org/wg__64.9__02E600000g41MDAwMjUyNWx8MDAwMTEwOGxkfHlvdXIgdGV4dA.gif

Sleeve Gastrectomy 19/10/2012
zouzouka
Τακτικό μέλος

Registered: 11/1/12
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 14/2/12 στις 17:05

Quote:
Originally posted by ~aggelaki~
Και παρολο που κοιμηθηκα εντελως χορτατη οταν ξυπησα πεινουσα κανονικα και εφαγα πρωινο εναν τονο! Πολυ εννοω! Μου περασε απτο μυαλο να παω να βγαλω μερικα και κοπηκε το ρευμα και το νερο, οποτε δεν το επιχειρησα!!! Παλι καλα! Το συμπαν συνομωτησε κοριτσια! :yes: Τελικα ολα κομπλε.. μια χαρα τα χωνεψα ολα, ετρεξα και ενα μισαωρακι πριν το σνακ μου ( με το ζορι δεν ειχα καμια ορεξη, αλλα τρεχοντας σου'ρχεται η ορεξη..)

έγραψες πάλι!!! αχχαχα
μιά χαρά τα πήγες πάντως στην ταβέρνα aggelaki, πολύ καλές οι επιλογές σου
"τρέχοντας έρχεται η όρεξη!" πόσο δίκιο έχεις! άντε φεύγω κι εγώ απ'το γραφείο και πάω γυμναστήριο! πφφφφφ...!!!!!
zouzouka
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 14/2/12 στις 17:07

Quote:
Τι υψος εχεις ton μου?? Κατι μου λεει οτι εισαι υπερβολικη, και οτι εισαι ολη τη μερα με τη μεζουρα και τη ζυγαρια στο χερι!! 59 κιλα εισαι παντως χαλαρωσε, εισαι σιγουρα αδυνατη!! Πρεπει να αναθεωρησουμε τι ειναι δραμα σ αυτη τη ζωη μου φαινεται!! Μην απελπιζεσαι καρδια μου, μιλησε μας αν θελεις, ισως νιωσεις καλυτερα. Μοιρασου αν θελεις και τη διατροφη σου να αλληλοσυμβουλευτουμε!!:starhit:

Βρε ton μου κι εγώ συμφωνώ με το αγγελάκι, δηλαδή πόσο ύψος έχεις? 1,30???? τι είσαι??? νάνος????!!!!!!!!!!!!!!
:tumble::spin::tumble::spin::tumble::smug b:
~aggelaki~
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 14/2/12 στις 17:59

Quote:
Originally posted by zouzouka
Quote:

έγραψες πάλι!!! αχχαχα
μιά χαρά τα πήγες πάντως στην ταβέρνα aggelaki, πολύ καλές οι επιλογές σου
"τρέχοντας έρχεται η όρεξη!" πόσο δίκιο έχεις! άντε φεύγω κι εγώ απ'το γραφείο και πάω γυμναστήριο! πφφφφφ...!!!!!

Kαλη γυμναστικουλα ζουζου,μη μασας καθολου!! ~ Απο αυριο με τη σπιρουλινα θα σαι πολυ παουερ!!
ton76
Τακτικό μέλος

Registered: 3/5/11
Member Is Offline

Mood: elevator
Warnings:

[*] posted on 14/2/12 στις 18:59

aggelaki μακαρι να ημουν υπερβολικη. ΗΜΟΥΝ 59 κιλα . απλως βαρεθηκα να αλλαξω τικερακι!!!εχω HASHIMOTO απο τα 20 και ναι μεν δεν ειμαι αχαριστη υπηρξαν περιοδοι που γινοταν το αντιθετο δηλαδη κοιμομουν 57 κιλα και ξυπναγα 56!!! δεν σας δουλευω. το εργοστασιακι μου (θυροειδης) εκανε υπερωριες δυστυχως τωρα δουλευει τεμπελικα, γινεται το αντιθετο .

ευχαριστως να σου πω τι τρωω
πχ εχθες

πρωι θυροξινη με 2 ποτ νερο
1/2 ωρα μετα : pilbury μαυρη πιτα με τυρι, γαλοπουλα, 1 λαβ κιρι λαιτ+αγγουρακι
ντεκαφ καπουτσινο

ενδ 1 αυγο και 1 καροτο

μεση σαλατα μπροκολο με 100 γρ μαυρα μακαρονια , ρολο γαλοπου

απογ 1 σοκολατακι χωρις ζαχαρη (1 μερα περιοδου )

βραδυ 1 γιαουρτι vitaline 380gr με δημητριακα

αυτα !!!

http://swlf.lilyslim.com/mHA3p2.png
ton76
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 14/2/12 στις 19:01

by the way μου αρεσει πολυυυυυυ το προγραμμα σου αγγελακι κανεις τρομερους συνδυασμους.

~aggelaki~
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 14/2/12 στις 20:34

Quote:
aggelaki μακαρι να ημουν υπερβολικη. ΗΜΟΥΝ 59 κιλα . απλως βαρεθηκα να αλλαξω τικερακι!!!εχω HASHIMOTO απο τα 20 και ναι μεν δεν ειμαι αχαριστη υπηρξαν περιοδοι που γινοταν το αντιθετο δηλαδη κοιμομουν 57 κιλα και ξυπναγα 56!!! δεν σας δουλευω. το εργοστασιακι μου (θυροειδης) εκανε υπερωριες δυστυχως τωρα δουλευει τεμπελικα, γινεται το αντιθετο .

ευχαριστως να σου πω τι τρωω
πχ εχθες

πρωι θυροξινη με 2 ποτ νερο
1/2 ωρα μετα : pilbury μαυρη πιτα με τυρι, γαλοπουλα, 1 λαβ κιρι λαιτ+αγγουρακι
ντεκαφ καπουτσινο

ενδ 1 αυγο και 1 καροτο

μεση σαλατα μπροκολο με 100 γρ μαυρα μακαρονια , ρολο γαλοπου

απογ 1 σοκολατακι χωρις ζαχαρη (1 μερα περιοδου )

βραδυ 1 γιαουρτι vitaline 380gr με δημητριακα

αυτα !!!

Μολις ειδα καποια πραγματα για τη συγκεκριμενη μορφη θυροειδη..
Απ' ότι καταλαβα ειναι μορφη η οποια με τη σωστη αγωγη σε συνδυασμο με πολυ σωστη διατροφη και τακτικη ασκηση καταπολεμειται κιολας..! Κατι ειναι κ αυτο.. δε σου κρυβω οτι λυπαμαι γιατι ειναι αρκετα βασανιστικο ολο αυτο που παιρνας..Μη μασας ομως! Δεν εισαι η εξαιρεση, πολλοι ανθρωποι ταλαιπωριουνται καθημερινα, κι εχουν πολυ πιο σοβαρα θεματα υγειας.. Η ψυχολογια σου παιζει επισης πολυ σημαντικο ρολο απ 'οτι διαβασα κι αυτο δεν πρεπει να το ξεχνας! Προσπαθησε να συμβιβαστεις με την κατασταση και να βγαλεις απο το κεφαλι σου την θλιψη που μπορει να σου προκαλουν καποια κιλα η οποιαδηποτε ατελεια βλεπεις εσυ στον εαυτο σου. Στη ζωη σημασια εχουν αλλα πραγματα απο αυτα που εχουμε πολλες φορες στο στενομυαλο κεφαλι μας. Βαλε τη γυμναστικη ή τις δραστηριοτητες γενικα στη ζωη σου για την υγεια σου, την ψυχη σου κ τη σερετονινη που θα εκκριθει και θα σε κανει χαρουμενη και οχι για να εισαι αδυνατη. Τρωγε σωστα για τους ιδους ακριβως λογους. --το καλυτερο θα ηταν να τρως κατι καθε 2 ωρες , οχι παραπανω..ααντε 2 μισι-- επισης ειδα οτι δεν ειναι καλες τροφες για σενα το κουνουπιδι, το μπροκολο, το λαχανο, τα λαχανακια βρυξελλων και το καλε, που νομιζω ειναι το σπανακι. Δεν ειναι και σαν τη ζαχαρη και το ασπρο αλευρι αλλα λεει οτι ειναι καλο να τα αποφευγεις..-- Οσο πιο ανεπεξεργαστες τροφες γενιακ λεει να τρως. Πρωινο επισης να μην παραλειπεις ποτε.. Αληθεια γυμναζεσαι καθολου?? υπαρχουν πολλοι τροποι να γυμναστεις ευχαριστα και να μην το κανεις αγγαρεια.
ton76
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 14/2/12 στις 20:53

πλακα κανεις μπροκολο , λαχανακια και σπανακι, λαχανο τρωω ΚΑΘΕ μερα!!! ευχαριστω να'σαι καλα.

οσο για γυμναστικη προσπαθω να περπαταω 30λ τις ημερες της εβδομαδας που εχουν σχολειο τα παιδια. το σ/κ κανω DVD .
Δυστυχως λεφτα για γυμναστηριο δυσκολα.

τι θεωρεις ανεπερξεργαστες τροφες?? φρουτα και λαχανικα ας πουμε?

εκανα ενα χειρουργειο πριν 3μηνες και εκτοτε απορρυθμιστηκε ο θυροειδης. Σημερα πηγα στην ενδοκρινολογο και μου εδωσε ενα σκασμο εξετασειες να κανω .Πρεπει να σου πω οτι εφυγα λιγο καλυτερα ψυχολογικα.

αν εχεις συμβουλες παρακαλω καλοδεχουμενες.

ευχαριστω!!

Eli
Θαμώνας

Registered: 20/7/11
Member Is Offline

Mood: Υγιεινή διατροφή, καθημερινή άσκηση, αλλαγή τρόπου ζωής και σκέψης!
Warnings:

[*] posted on 14/2/12 στις 21:04

Γεια σας τσούπρες :D
πήγα σε βιολογικό μαγαζί σήμερα και πήρα ζυμαρικά Ζέας και φαγόπυρο! Αααχ και ξέχασα να πάρω το αλεύρι Ζέας γ@μώτο!! Δεν πειράζει την επόμενη φορά... Ανυπομονώ να τα δοκιμάσω! Τον άντρα μου δεν ξέρω τι θα τον κάνω που όταν θα δει μαύρα ζυμαρικά θα με κοιτάει σα χαζός!:lol::lol: Δεν τα χονεύει και πολύ τα ζυμαρικά... μην με ρωτάτε πως γίνεται είναι ο μοναδικός άνθρωπος στον κόσμο που όταν έχουμε μακαρόνια παραπονιέται! :crazy:
Δεν προλαβαίνω να σας διαβάσω, πέρασα για ένα γρήγορο γεια και πάω να μαγειρέψω ιμάμ ;). Φιλιααααααα!

http://www.ticker.7910.org/wa__86__02Ba00008v--MDU4NjE0bGp8MDAwMDU1NGRhfHBvc2l0aXZlIHRoaW5raW5nIA.gif
Ύψος 1,70

Γιατί υπάρχουν τόσες πολλές δίαιτες; Γιατί καμία δεν έχει αποτέλεσμα!!!
Δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο και υπομονή...
~aggelaki~
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 14/2/12 στις 21:24

Quote:
Originally posted by Eli
Γεια σας τσούπρες :D
πήγα σε βιολογικό μαγαζί σήμερα και πήρα ζυμαρικά Ζέας και φαγόπυρο! Αααχ και ξέχασα να πάρω το αλεύρι Ζέας γ@μώτο!! Δεν πειράζει την επόμενη φορά... Ανυπομονώ να τα δοκιμάσω! Τον άντρα μου δεν ξέρω τι θα τον κάνω που όταν θα δει μαύρα ζυμαρικά θα με κοιτάει σα χαζός!:lol::lol: Δεν τα χονεύει και πολύ τα ζυμαρικά... μην με ρωτάτε πως γίνεται είναι ο μοναδικός άνθρωπος στον κόσμο που όταν έχουμε μακαρόνια παραπονιέται! :crazy:
Δεν προλαβαίνω να σας διαβάσω, πέρασα για ένα γρήγορο γεια και πάω να μαγειρέψω ιμάμ ;). Φιλιααααααα!

Kι εγω τα ζυμαρικα τα εχω σαν τελευταια τελευταια επιλογη παντα!! Ειναι στεγνιαρικο φαι ακομη και με σαλτσα, σπανια εχω ορεξη για μακαρονια! Παντα εχω στο ντουλαπι αλλα πολυ σπανια κανω.. Πλεον η γρηγορη λυση μου ειναι η κοκκινη φακη!! Παντως τα μακαρονια ολικης ή ζεας ή ο,τιδηποτε αλλο ειναι πιο νοστιμα κατα τη γνωμη μου..
Eli
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 14/2/12 στις 21:58

Αγγελάκι μου εγώ από τότε που ανακάλυψα ότι μπορώ να τα συνδυάζω με όλα τα λαχανικά, μανιτάρια κτλ τα έχω καθιερώσει! Βάζω στο αντικολλητικό μανιτάρια, πολύχρωμες πιπεριές, κολοκύθι, κρεμμύδι χοντροκομμένο ακόμη και σκόρδο και τα σωτάρω με λίγο λαδάκι και τα ανακατεύω με μακαρόνια και είναι μούρλια! Βάζω και λίγη φρέσκια ρόκα ψιλοκομμένη ή μαιντανό για την γεύση και τριμμένη γραβιέρα και την κάνω ταράτσα!:lol::lol: Τα ζυμαρικά γίνονται φοβερά χορταστικά άμα τα ανακατέψεις με πολλά λαχανικά και εκτός αυτού τρως και λιγότερα γιατί τα λαχανικά πιάνουν πολύ όγκο ;)
Άλλη ιδέα είναι στριφτό μακαρονάκι με κατεψυγμένα λαχανικά μπάρμπα Στάθη (φασόλια, πιπεριές, φασόλια κόκκινα, φασολάκια πράσινα), επίσης σούπερ και εξπρές φαγητό.
Αλλά το καλοκαίρι με τις ντομάτες είναι τα καλύτερα! Σοτάρω χοντροκομμένο κρεμμύδι και πιπεριές, ψιλοκόβω και ντομάτες ώριμες και ρίχνω και ψιλοκομμένες ελιές και αφού πάρουν όλα μία βράση μετά τα ανακατεύω και πάλι με τα μακαρόνια. Σούπερ φαγητό, γρήγορο, εύκολο και με τυράκι πλήρες γεύμα ;)

http://www.ticker.7910.org/wa__86__02Ba00008v--MDU4NjE0bGp8MDAwMDU1NGRhfHBvc2l0aXZlIHRoaW5raW5nIA.gif
Ύψος 1,70

zouzouka
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 14/2/12 στις 22:02

Quote:
Originally posted by Eli
Αγγελάκι μου εγώ από τότε που ανακάλυψα ότι μπορώ να τα συνδυάζω με όλα τα λαχανικά, μανιτάρια κτλ τα έχω καθιερώσει! Βάζω στο αντικολλητικό μανιτάρια, πολύχρωμες πιπεριές, κολοκύθι, κρεμμύδι χοντροκομμένο ακόμη και σκόρδο και τα σωτάρω με λίγο λαδάκι και τα ανακατεύω με μακαρόνια και είναι μούρλια! Βάζω και λίγη φρέσκια ρόκα ψιλοκομμένη ή μαιντανό για την γεύση και τριμμένη γραβιέρα και την κάνω ταράτσα!:lol::lol: Τα ζυμαρικά γίνονται φοβερά χορταστικά άμα τα ανακατέψεις με πολλά λαχανικά και εκτός αυτού τρως και λιγότερα γιατί τα λαχανικά πιάνουν πολύ όγκο ;)
Άλλη ιδέα είναι στριφτό μακαρονάκι με κατεψυγμένα λαχανικά μπάρμπα Στάθη (φασόλια, πιπεριές, φασόλια κόκκινα, φασολάκια πράσινα), επίσης σούπερ και εξπρές φαγητό.
Αλλά το καλοκαίρι με τις ντομάτες είναι τα καλύτερα! Σοτάρω χοντροκομμένο κρεμμύδι και πιπεριές, ψιλοκόβω και ντομάτες ώριμες και ρίχνω και ψιλοκομμένες ελιές και αφού πάρουν όλα μία βράση μετά τα ανακατεύω και πάλι με τα μακαρόνια. Σούπερ φαγητό, γρήγορο, εύκολο και με τυράκι πλήρες γεύμα ;)

Ακριβώς έτσι τα τρώω κι εγώ ELi μου, με ντοματινια, φρέσκια ρόκα και σκόρδο έχεις δοκιμάσει? Είναι τέλεια!!!!
zouzouka
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 14/2/12 στις 22:06

Μόλις γύρισα κι εγώ από το γυμναστήριο, τέλεια τα πήγα, φτου μου!! Χαχαχα
Πήγα και στο μαγαζί με τα Βιολογικά και πήρα σπιρουλινα, κόκκινη φακή και βαλσαμολαδο! Αγγελάκι περιμένω συντάγματα για την φακή! Μακια σε όλες! Σας αγαπώ! Καλό βράδυ!
~aggelaki~
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 14/2/12 στις 22:07

Quote:
πλακα κανεις μπροκολο , λαχανακια και σπανακι, λαχανο τρωω ΚΑΘΕ μερα!!! ευχαριστω να'σαι καλα.

οσο για γυμναστικη προσπαθω να περπαταω 30λ τις ημερες της εβδομαδας που εχουν σχολειο τα παιδια. το σ/κ κανω DVD .

εκανα ενα χειρουργειο πριν 3μηνες και εκτοτε απορρυθμιστηκε ο θυροειδης. Σημερα πηγα στην ενδοκρινολογο και μου εδωσε ενα σκασμο εξετασειες να κανω .Πρεπει να σου πω οτι εφυγα λιγο καλυτερα ψυχολογικα.

ευχαριστω!!

http://www.livestrong.com/article/458275-a-diet-for-hashimotos-disease/
Ριξε μια ματια..Aν δεν ξερεις αγγλικα πες μου να σου μεταφρασω..!
Επεξεργασμενες ειναι οι περισσοτερες τροφες βασικα πχ τα γιαουρτακια του εμποριου ( οταν ειναι με την πετσα ειναι ζωντανα- κι εγω τετοια προτιμω! βγαζω βεβαια την πετσα και απολαμβανω το φρεσκο γιαουρτακι, ολα τα αλλα τα θεωρω πολυ "σαπια"..-
τα κορν φλεικς..τα μπισκοτακια, ι πιτα πιλμπουρι που ανεφερες..-δεν την ξερω την κυρια αλλα υποθετω!!- αν μπορεις να παιρνεις καποια τροφιμα απο βιολογικα θα ηταν το καλυτερο, σιταρι, κριθαρι, κινοα, ψωμια και παξιμαδια εντελως ολικης αλεσεως.. οχι απλα με λιγο ολικης..μη νομιζεις οτι ολα αυτα δεν θα ειναι νοστιμα!! προχθες μουλιασα σικαλη (σπορους) και τους αφησα να φυτρωσουν κι εχουν γινει τελειοι!! ισως κανω και λιγα ψωμακια με αυτο.. αλατι λεει επισης να χρησιμποποιεις ανεπεξεργαστο (χοντρο δλδ..) κι αυτο ειναι πιο νοστιμο κατα τη γνωμη μου!! Ειμαι εδω για να σου δωδω ο,τι διευκρινηση θελεις και να κανουμε μια διατροφη η οποια θα σου αρεσει και σε βοηθησει να καταπολεμησεις το θυροειδη..
Οι γιατροι να φανταστω εκτος απο τη θεραπεια με τα φαρμακα που σου εδωσε δεν σου εχει μιλησει και πολυ για διατροφη..
~aggelaki~
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 14/2/12 στις 22:16

Quote:

ευχαριστω!!

http://www.livestrong.com/article/458275-a-diet-for-hashimotos-disease/
Ριξε μια ματια..Aν δεν ξερεις αγγλικα πες μου να σου μεταφρασω..!
Επεξεργασμενες ειναι οι περισσοτερες τροφες βασικα πχ τα γιαουρτακια του εμποριου ( οταν ειναι με την πετσα ειναι ζωντανα- κι εγω τετοια προτιμω! βγαζω βεβαια την πετσα και απολαμβανω το φρεσκο γιαουρτακι, ολα τα αλλα τα θεωρω πολυ "σαπια"..-
τα κορν φλεικς..τα μπισκοτακια, ι πιτα πιλμπουρι που ανεφερες..-δεν την ξερω την κυρια αλλα υποθετω!!- αν μπορεις να παιρνεις καποια τροφιμα απο βιολογικα θα ηταν το καλυτερο, σιταρι, κριθαρι, κινοα, ψωμια και παξιμαδια εντελως ολικης αλεσεως.. οχι απλα με λιγο ολικης..μη νομιζεις οτι ολα αυτα δεν θα ειναι νοστιμα!! προχθες μουλιασα σικαλη (σπορους) και τους αφησα να φυτρωσουν κι εχουν γινει τελειοι!! ισως κανω και λιγα ψωμακια με αυτο.. αλατι λεει επισης να χρησιμποποιεις ανεπεξεργαστο (χοντρο δλδ..) κι αυτο ειναι πιο νοστιμο κατα τη γνωμη μου!! Ειμαι εδω για να σου δωδω ο,τι διευκρινηση θελεις και να κανουμε μια διατροφη η οποια θα σου αρεσει και σε βοηθησει να καταπολεμησεις το θυροειδη..
Οι γιατροι να φανταστω εκτος απο τη θεραπεια με τα φαρμακα που σου εδωσε δεν σου εχει μιλησει και πολυ για διατροφη..
Eli
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 14/2/12 στις 22:24

Quote:
Originally posted by connie
eli εννοω οτι εχω σχεδον νεκρο μεταβολισμο παιδιοθεν.Διαγνωστηκα με υποθυρεοειδισμο hasimoto στα 7 μου χρονια και απο τοτε με διαφορες διακυμάνσεις ενδοκρινολογικά παίρνω βάρος. Σταδιακά και σταθερά. Όταν είμαι ρυθμισμένη όλα βαινουν καλώς με την έννοια του ότι δεν προσλαμβάνω βάρος.Δεν μπορώ όμως και να το χάσω. Οι ρυθμοί μου είναι ρυθμοί χελώνας με προσπάθεια μηνών. Τα αποτελέσματα -όταν φαίνονται- ειναι αποθαρρυντικά καθώς χάνω πολύ λίγο σε πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα.Σπάνε τα νεύρα μου, χάνω το κουράγιο μου και φυσικά ή δεν διατηρώ το βάρος και παίρνω κι άλλα απο κούραση, ή τα διατηρώ και πάω παρακάτω σαν το σαλιγκάρι. Προσπαθώ να μην χρησιμοποιώ την ιδιαιτερότητα μου σαν άλλοθι, άλλοτε πιάνει, άλλοτε όχι.Αυταααααααααα...α!Happy Valentine's Day (ασχετο)

Άστα connie μου και η αδερφή μου έχει και παιδεύεται μωρεεε. Ήταν και πάντα στρουμπουλή και από τότε που εμφάνισε και υποθυρεοειδισμο hasimoto στα 28 της περίπου νομίζω την παίδεψε πολύ. Τελικά έκανε sleeve και έχασε τα κιλά της αλλά γενικά παιδεύεται να τον ρυθμίσει. Της εμφανίστηκε μετά από μία περίοδο πολύ έντονου ψυχολογικού στρες, ήταν έτοιμη να πάρει και ψυχοφάρμακα τότε να φανταστείς. Τελικά τα απέφυγε τα ψυχοφάρμακα, προτίμησε να αλλάξει ριζικά την ζωή της και ότι την στρέσαρε αλλά της έμεινε το "κουσούρι" γιαυτό παιδιά δεν κάνει να σκάμε και πολύ ε;

Ύψος 1,70

Eli
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 14/2/12 στις 22:27

Quote:
Originally posted by Alma libre
Κορίτσια καλημέρα …………Η αποφράδα μέρα πέρασε…………… όχι δεν αδιαθέτησα που σημαίνει ότι η κατακράτηση καλά κρατεί . αλλά αυτό δεν με νοιάζει , με νοιάζει πιο πολύ μην πάθω τα χθεσινά …………… Σήμερα σηκώθηκα με περισσότερο «τσαμπουκά» και είπα ότι δεν θα φάω βλακείες ………………. Και όχι μόνο το εφαρμόζω μέχρι τώρα αλλά ανέβηκα και στο διάδρομο ………….ναι ανέβηκα είναι γεγονος……………όχι πολλά πράγματα …………αλλα από το τίποτα .Και εκτός απροόπτου θα ανέβω και το απόγευμα !!!
Να γράψω τώρα τα χθεσινά μου όπου λείπει παντελώς η πρωτεΐνη και μόνο βλακείες ήθελα να τρώω…….
Πολύ Πρωί (7.00πμ.): 1 μπανάνα

Πρωί(11.00π.μ) : 1 πορτοκάλι , 2 ρυζογκοφρετες με ελάχιστη μαρμελάδα , 1 ρυζογκοφρετα σκέτη , 1 γαλλικό γάλα

Ενδιάμεσα(14.00μμ): 1 πορτοκάλι , 1 μπάρα

Ενδιάμεσα (15.00μμ): 5 παξιμαδακια , 3 φέτα ψωμί, 50 gr σοκολάτα πικρή

Ενδιάμεσα (18.00μμ): 20gr σοκολάτα , 3 δαμάσκηνα μικρά

Βράδυ(21.30μμ) 1 γιαούρτι , 11 αμύγδαλα , 3κ.σ.σταφιδες , σύκα, 3 παξιμαδακια , 2 φέτες ψωμί πολύσπορο …………….Και εδώ σταμάτησα σκασμένη ……….
Σήμερα αν και έχω παστίτσιο θα φάω σαλάτα με κοτατζ – τζηζ αλλά για να ξέρω το παστίτσιο πως το μετράμε ;;;;;

Αλμάκι καρδιά μου φάε και ένα μεσημεριανό της προκοπής καλέ! Άδικα παιδεύεσαι καλή μου! Φάε ένα κρεατάκι με σαλάτα και ρυζάκι, φάε ένα κομμάτι παστίτσιο με σαλάτα γενικά φάε φαγητό! Θα βγάλεις έτσι τη μέρα σου χωρίς ζόρι ;)

Ύψος 1,70

Eli
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 14/2/12 στις 22:30

Quote:

Μπράβο Αγγελάκι μου!!!! :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup: με κάνεις πολύ χαρούμενη σου στέλνω ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτια!!!:spin::spin:

Ύψος 1,70

~aggelaki~
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 14/2/12 στις 22:31

Ton μου να ξερεις επισης οτι ο πιθανοτερος λογος που εχεις εμφανισει θυροειδη ειναι ολα τα φαρμακα που βαζουν πλεον στα φρουτα/λαχανικα και στον τροπο που μεγαλωνουν τα ζωα που τρωμε..Απλα ο δικος σου οργανισμος αντεδρασε!! Οσο πιο φυσικες ειναι οι τροφες που καταναλωνεις απο δω και περα τοσο το καλυτερο.. Καλυτερα ποιοτητα, παρα ποσοτητα!!:starhit:
Alma libre
Θαμώνας

Registered: 21/1/11
Member Is Offline

Mood: Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω πριγκίπισσα!!
Warnings:

[*] posted on 14/2/12 στις 22:38

Eli εχετε δικιο ολα τα κοριτσια αλλα φοβαμαι ...................να φαω.............. Σήμερα το φοβηθηκα το παστιτσιο καθοτι πολυ λιπαρο και παχυντικο και εφαγα σαλατα με αβγο και τυρι............ Με κυνηγαει το συνδρομο της διαιτας και της στερησης.............. δεν ξερω τι αλλο να πω ........
Το μονο θετικο οτι σημερα εκανα δυο φορες διαδρομο ..........Ξεκινησα επιτελους!!!!

http://www.ticker.7910.org/wg__64.9__02E600000g41MDAwMjUyNWx8MDAwMTEwOGxkfHlvdXIgdGV4dA.gif

Sleeve Gastrectomy 19/10/2012
Eli
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 14/2/12 στις 22:46

Μπράβο Άλμα μου άντε καλά περπατήματα !!!! Μην φοβάσαι βρε παιδί μου να φας σαν άνθρωπος! Ξέχνα τις χαζοδίαιτες και την υπερβολική στέρηση, δεν είπα να φας ένα γουρουνόπουλο! :lol::lol: Καταρχήν το μεσημέρι που βρίσκεσαι συνήθως σπίτι ή στη δουλειά;
Απλά φρόντισε το μεσημεριανό σου να είναι πλήρες γεύμα, να περιλαμβάνει μία καλή πηγή πρωτείνης (2 αυγά, 1 κομμάτι κρέας ή ψάρι) να τη συνοδεύεις με 1 φλιτζάνι ρύζι, ή μία μικρή πατάτα ή με 2-3 μικρά παξιμάδια και την απαραίτητη σαλάτα. Δεν είναι πολύ αλλά είναι ισορροπημένο και θα έχεις μειωμένη όρεξη το απόγευμα οπότε τυχών λιγούρες και υπογλυκαιμίες θα σε πιάνουν πολύ πιο σπάνια ;). Φτιάξε και μια δυο φορές την βδομάδα όσπρια με παξιμάδια και τυράκι και θα είσαι μια χαρά. Το βραδινό σου είναι ήδη ελαφρύ οπότε δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Το μυστικό είναι στις ποσότητες Άλμα μου όχι στο τι θα φας ;)

Ύψος 1,70

lessing
Θαμώνας

Registered: 8/9/10
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 14/2/12 στις 22:53

Γει σας κοριτσια μου.Σημερα δεν εκανα τα πολλα μικρα γευματα μονο 3 κ το αποτελεσμα ηταν οτι εφαγα μεγαλες ποσοτητες ιδιως το βραδι.Απο αυριο παλι τριαδες-δυαδες λοιπον...

http://www.ticker.7910.org/wg__91__02y900000g41NDA1aHwxMDE0MTl6fEEuVCYjOTYxOyYjOTUzOyYjOTQ1OyYjOTQ4OyYjOTQ.gif
 Pages:  1  ..  56  57  58  59  60  ..  218

Διατροφική νοημοσύνη: Η απάντηση στη βουλιμία, την πολυφαγία και την παχυσαρκία  Στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Διαβάστε Αναλυτικά

Go To Top