Eating Disorders Last active: Never
Not logged in [Σύνδεση - Register]
Go To Bottom

Thin positive: Μυστικά ελέγχου της πείνας και της διατροφής
Διατίθεται στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Αναλυτικές Πληροφορίες - Παραγγελία

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
 Pages:  1  2  3  4
Author: Subject: Διαιτολόγιο 1600 θερμίδων
badgirl11
Θαμώνας

Registered: 7/3/10
Member Is Offline

Mood: καλυτερα
Warnings:
This Member Has No Warnings

thumbup.gif posted on 4/3/11 στις 17:33
Διαιτολόγιο 1600 θερμίδων

(σκεφτηκα να σας το παραθεσω αφου κατα τη γνωμη μου η διατροφη των διαβητικων ειναι η πλεον υγιεινη)
Για διαβητικους απο το Ιπποκράτειο:

~πρωι 8:00
1 ποτηρι γαλα αποβουτυρωμενο 1%
2 φρυγανιες

~ενδιαμεσο 11:00
1 φετα ψωμι
30-40 γρ. τυρι
ή 1 φρουτο

~μεσημερι 14:00
1 μεριδα κρεας
1 κ 1/2 μεριδα λαχανικα ή σαλατα εποχης
4 κουτ. γλυκου ελαιολαδο
3 φετες ψωμι
1 φρουτο (2 ωρες μετα το φαγητο)

~απογευμα 18:30
1 φρουτο

~βραδυ 21:00
70 γρ. τυρι ή αυγο ή γιαουρτι 4%
1 κ 1/2 μεριδα λαχανικα ή σαλατα
3 κουτ. γλυκου ελαιολαδο
2 φετες ψωμι

~προ υπνου
1 φρουτο

ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ:

- ΚΡΕΑΣ:
σαν μεριδα κρεατος θεωρουνται τα εξης

120 γρ. μοσχαρι ή βοδινο ή χοιρινο ή κατσικι (όλα απαχα)
που αντιστοιχουν σε 2 φετες οσο 2 φρυγανιες χωρις κοκκαλο ή λιπος
ή 120 γρ. κοτοπουλο (το ποδι ή το στηθος χωρις κοκκαλο)
ή 150 γρ. ψαρι (2 φιλετα ή 2 μετρια ψαρια ή 3 μικρα)
ή 2 μπιφτεκια απο απαχο κιμα (60 γρ. το καθενα περιπου)
(ολα ειναι υπολογισμενα μαγειρεμενα)

- το καθενα απο τα παραπανω μπορει να αντικατασταθει με
70 γρ. τυρι και 1 αυγο ή
100 γρ. τυρι ή
1 φετα ζαμπον 30 γρ. + 70 γρ. τυρι

~~προτιματε να τρωτε συχνοτερα κοτοπουλο ή ψαρι και λιγοτερο συχνα βοδινο, μοσχαρι, χοιρινο ή αρνι~~

- ΤΥΡΙ:
1 κομματι τυρι (40 γρ.) φετα ή κασερι μπορει να αντικατασταθει με ανθοτυρο ή μυζηθρα αναλατη (50γρ.)

~~ αποφευγετε τα τυρια με πολυ λιπος, οπως ειναι τα προβεια και τα κιτρινα μαλακα τυρια (τυπου Ολλανδιας, τριγωνα κτλ)

- ΓΑΛΑ:
1 ποτηρι γαλα παστεριωμενο πληρες ή εβαπορε (αραιωμενο 1/2 γαλα-1/2 νερο)
μπορει να νατικασταθει με
1 κεσε γιαουρτι πληρες
ή 1 αυγο βραστο + 1 φρυγανια
ή 1 κομματι τυρι 30 γρ. + 1 φρυγανια

1 ποτηρι γαλα ελαφρυ (1,5-2% λιπαρα) ή εβαπορε ελαφρυ (αραιωμενο)
μπορει να αντικατασταθει με 1 γιαουρτι ελαφρυ (1,5-2%λιπαρα)

1 ποτηρι γαλα αποβουτυρωμενο (0% λιπαρα) ή σκονη ρεγκιλε (διαλυμενο σε νερο) μπορει να νατικατασταθει με 1 κεσε γιαουρτι αποβουτυρωμενο (0%)

- ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ (ψωμι, ζυμαρικα, ρυζι κτλ)

1 φετα ψωμι 30 γρ.
ασπρο ή πυτιρουχο ή σικαλης (οσο η φετα του ψωμιου για τοστ)
μπορει να αντικατασταθει με:

2 φρυγανιες τυπου ελιτ ασπρες ή σικαλης
ή 1/3 φλυτζανι τσαγιου ρυζι
ή 2/3 μακαρονιαή 1/2 άλλα ζυμαρικα (πχ κριθαρακι κτλ)
ή 1/2 αρακα
ή 1/2 οσπρια
ή 1/2 πατατα πουρε
ή 1 πατατα μετρια (ψητη ή βραστη)

- ΛΑΧΑΝΙΚΑ

Η μεριδα ειναι 1 φλυτζανι τσαγιου και αφορα τα εξης λαχανικα:
αγγιναρες (2 κομματια)
τοματες (2 μικρες)
μελιτζανες, μπαμιες , κολοκυθακια, φασολακια, πρασα
σπανακι (μαγειρεμενο)
λαχανο (μαγειρεμενο)
λαχανακια βρυξελλων
καροτα, κουνουπιδι, κρεμμυδια

Για τα εξης λαχανικα η μεριδα ειναι 1/2 φλυτζανι τσαγιου:
μπιζελια, αρακας, κουκια, πατζαρια

Ελευθερα σε οση ποσοτητα θελετε τα εξης:
μαρουλια, αντιδια, ανιθο, μαιντανο, σπανακι (ωμο), αγγουρια, ραδικια, σελινο, λαχανο ωμο.

- ΦΡΟΥΤΑ

επιτρεπονται ολα τα φρουτα
1 φρουτο σημαινει 100-150 γρ. ή 1 μετριο φρουτο δηλαδη:
1 μετριο μηλο
1 μετριο πορτοκαλι
1 μετριο αχλαδι
2 μεγαλα ή 3 μικρα βερυκκοκα
1 μετριο ροδακινο
1 μικρο γιαρμα
1 μεγαλο ακτινιδιο
1 λεπτη φετα καρπουζι (200 γρ. με τη φλουδα)
1 λεπτη φετα πεπονι (150 γρ. με τη φλουδα)
1/2 μπανανα
15-18 κερασια
1 φλυτζανι φραουλες (150 γρ. 8 κομματια περιπου)
2 μικρα συκα
1 μικρο τσαμπι σταφυλια (10-12 ρογες) ~προτιμοτερο να αποφευγονται~

1 φρουτο μπορει να αντικατασταθει με 1/2 ποτηρι νερου φρεσκο χυμο φρουτου

- ΛΙΠΑΡΑ

1 κουταλια του γλυκου ελαιολαδο ισοδυναμει θερμιδικα με:
1 κουταλια του γλυκου σπορελαιο
ή 1 κουταλια του γλυκου μαργαρινη
ή 1 κουταλια του γλυκου μαγιονεζα
ή 1 κουταλια του γλυκου βουτυρο γαλακτος

Τα μαγειρεμενα φαγητα να σερβιρονται στραγγιστα και να υπολογιζετε οτι εχουν απορροφησει 1 κουταλια λαδι ή μαργαρινη ανα μεριδα, τα δε τηγανιτα περισσοτερο.
Προτιματε στα φαγητα ή στις σαλατες το ελαιολαδο και αποφευγετε τα φυτικα ή ζωικα λιπη και τα σπορελαια.
1 κουταλια σουπας = 3 κουταλιες γλυκου

- ΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ (για τους διαβητικους υπενθυμιζω)
ζαχαρη, γλυκα παντος ειδους, μαρμελαδες κομποστες, αναψυκτικα, λεμονιτες, γκαζοζες, παγωτα, σιροπια, σοκολατες και γενικα ο,τι περιεχει ζαχαρη

- ΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ
σοδα, μεταλλικο νερο, αναψυκτικα λαιτ, τσαι, καφες, χαμομηλο, φασκομηλο, πιπερι, μπαχαρικα, αρωματικα χορτα

*οινοπνευματωδη:
αποφευγετε γενικα τα οινοπνευματωδη.
Πινετε μονο λιγο ξηρο κρασι ή ουισκι.
Απαγορευονται η μπυρα και τα ηδυποτα.

- ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ
παιρνετε τα γευματα σας οπως εχουν προγραμματιστει στο διαιτολογιο σας
μην παραλειπετε κανενα προγραμματισμενο γευμα
αν δεν μπορειτε να φατε την προγραμματισμενη ωρα φατε ενα φρουτο ή 2 φρυγανιες ή φετακι ψωμι την ωρα που θα τρωγατε κανονικα. αυτο θα σας προφυλαξη απο πιθανη υπογλυκαιμια
Προσοχη ο συνδιασμος ινσουλινης οινοπνευματος μπορει να προκαλεσει υπογλυκαιμια.

Ελπιζω να σας φανει χρησιμη, εμενα μου θυμιζει σε μεγαλο βαθμο τη διατροφη των διαιτολογων και εχω σκοπο να την εφαρμοζω,
οταν τρωω γλυκο θα αφαιρω απο κατι αλλο.
Πιστευω οτι τα σταθερα επιπεδα σακχαρου στο αιμα βοηθουν και στο θεμα πεινα, γιαυτο την θεωρω σημαντικη.
Επισης οι θερμιδες ανετα μειωνονται-αυξανονται αναλογα με την προτιμηση μας αφου αφαιρωντας πχ μια φετα ψωμι πεφτουν οι θερμιδες.

http://www.ticker.7910.org/wa__82.5__02CN00000g41NzE2NDhvfDk4ODc3NzRqYXwmIzk0NjsmIzk1OTsmIzk3MzsmIzk2NDsmIzk0NTs.gifμου λειπεις
View user's profile View All Posts By User U2U Member
pennou
Τακτικό μέλος

Registered: 21/1/10
Member Is Offline

Mood: if+θερμιδομετρητης...
Warnings:

[*] posted on 4/3/11 στις 18:41

εχεις δικιο badgirl μου ειναι πολυ καλη αυτη εκανα 3 μηνες και πηρα 2 κιλα στην εγκυμοσυνη μου και πλεον ειμαι ηδη 8,5 κιλα κατω απο οταν γεννησα...δηλαδη 9 μερες

http://tickers.myfitnesspal.com/ticker/show/814/6858/8146858.png
Created by MyFitnessPal.com - Free Calorie Counter

74 ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου....
76 τερματησα την εγκυμοσυνη μου....

http://lb1f.lilypie.com/jk44p2.png

1,63 υψος
μικρος σκελετος
View user's profile View All Posts By User U2U Member This user has MSN Messenger
penelope1985
Θαμώνας

Registered: 12/2/10
Member Is Offline

Mood: Hopeful
Warnings:

[*] posted on 4/3/11 στις 19:05

Πενυ να σε ρωτησω κατι? Πως ειναι δυνατο να πηρες μονο 2 κιλα στην εγκυμοσυνη? Δεν παιρνεις απαραιτητως 6-7 λογω παιδιου και αμνιακου σακου υγρων κλπ?

[url=http://www.TickerFactory.com/weight-loss/wOmHkim/]
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wOmHkim/weight.png
[/url]

1.60 μ

Απο 1/9 σε συντηρηση...
Alma libre
Θαμώνας

Registered: 21/1/11
Member Is Offline

Mood: Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω πριγκίπισσα!!
Warnings:

[*] posted on 4/3/11 στις 20:37

badgirl έκανες πολυ καλα που την έβαλες ....... Ηταν οτι χρειάζομουν ....... εχω λιγο ζακχαρο τσιμπημενο και την χρειαζομουν........:D:D:D:D

http://www.ticker.7910.org/wg__64.9__02E600000g41MDAwMjUyNWx8MDAwMTEwOGxkfHlvdXIgdGV4dA.gif

Sleeve Gastrectomy 19/10/2012
lessing
Θαμώνας

Registered: 8/9/10
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 4/3/11 στις 20:46

Ωραιο κ πολυ χρησιμο.Μια απορια:Επειδη κ μενα το ζαχαρο ειναι μεν στα ορια αλλα προς τα πανω,η γιατρος που ειδε τις εξετασεις μου ειπε πως με διατροφη κ ασκηση κατεβαινει .Με συμβουλεψε να καταναλωνω πολλα οσπρια.Στη διατροφη ομως του Ιπποκρ.δεν τα βλεπω.Γιατι;Επισης:Ξερω οτι ζαχαρη κομμενη-φρουκτοζη ομως;

http://www.ticker.7910.org/wg__91__02y900000g41NDA1aHwxMDE0MTl6fEEuVCYjOTYxOyYjOTUzOyYjOTQ1OyYjOTQ4OyYjOTQ.gif
Alma libre
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 4/3/11 στις 20:59

lessing εμενα που τοσακχαρο ηταν ελαχιστα πανω απο το κανονικο μου απαγορεψε και τα οσπρια ο γιατρος ..... Η φρουκτοζη νομιζω επιτρεπεται ...... Εγω προσωπικα παιρνω ομως ζαχαρινη (η φρουκτοζη εχει θερμιδες απλα κανει για διαβητικους )

http://www.ticker.7910.org/wg__64.9__02E600000g41MDAwMjUyNWx8MDAwMTEwOGxkfHlvdXIgdGV4dA.gif

doil
Μέλος
**

Registered: 29/12/10
Member Is Offline

Mood: Οδηγώ και σε σκεφτομαι ! {χάμπουργκερ}
Warnings:

[*] posted on 4/3/11 στις 23:46

Και σε μένα ο παθολόγος που πηγαίνω το βρήκε στα όρια το ζάχαρο.
Μου είπε να έχω ένα πρωινό με άπαχο γάλα η γιαούρτι 2 φρυγανιές η μια φέτα ψωμί
δεκατιανό μια φέτα ψωμί με 2 δάκτυλα φέτα
Μεσημέρι ψητό κρέας με μια μικρή σαλάτα
Απόγευμα αυγό η τυρί η γιαούρτι η αλλιώς λίγο ψητό κρέας
Βραδύ γιαούρτι η φρούτο
και να μοιράζω τα γεύματα μέσα στη μέρα ,να μη παραλείπω γεύμα και να μη τρώω μαζεμένα 2 γεύματα.
Όσπρια πολύ σπανια.
Γλυκά αναψύχτηκα κομμένα και να προτιμώ το μαύρο ψωμί.

http://www.ticker.7910.org/wg__180__04qP00000g41MTEwOGh8NTAxNzY1aHxydW4gdG8gdGhlIGxpZ2h0.gif
pennou
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/3/11 στις 00:20

τα εγραψα και αλλου πηνελοπη μου...διαβασε αν δεν βαριεσαι την ολη ιστορια και θα καταλαβεις...
λοιπον μεχρι τον τριτο μηνα ειχα εμετους και αντι να παιρνω εχανα...οταν σταματησε αυτο το μαρτυριο επανηλθα στα κιλα που ξεκινησα και πηρα και αλλα δυο μεχρι τον 6ο...εκει ειναι που εκανα και την καμπυλη και μου βγηκε αυξημενη η μια τιμη...παω σε διαβητολογο μου δινει διατροφη και συσταση να μην παρω κιλα γιατι ηδη ειμαι παραπανω και δεν με παιρνει για την υγεια του παιδιου...και οταν ρωτησα αν κανει να μην παρω κιλα για το παιδι μου πε οτι εχω πολυ λιπος να τραφει το παιδι και δεν εχει αναγκη...εν το μεταξυ δεν μπορουσα να ρυθμισω το ζαχαρο μου και μου δινει και βραδυνη ινσουλινη...εγω τα χα βαλει με τον εαυτο μου γιατι δεν ειχα ουτε καν κληρονομικοτητα απο καποιο συγγενη...
προσπαθουσα εγω να το ρυθμισω αλλα εκει εκανα υπογλυκαιμιες...παιρνω το γιατρο τηλ και αρχισε να μου φωναζει οτι κανω οτι θελω και διαφορες βλακειες και ενιωσα οτι φταιω εγω...αλλαζω διαβητολογο και η συγκεκριμενη να ναι καλα μου εξηγησε οτι ειχα ανεβασμενο λογω ορμονων και οχι φαγητου μιας κ ακολουθουσα την διατροφη που επρεπε...συμπληρωνει και ινσουλινη για πριν τα γευματα και μετρησεις ζαχαρου 5 φορες την μερα...κουραστηκα εκλαψα γκρινιαξα ομως ολα πηγαν καλα και φτασαμε στην 38η εβδομαδα που επρεπε να βγει το παιδι για ασφαλεια και ολα κυλισαν τελεια...θα παω να κανω και σε 2 βδομαδες μια καμπυλη να δω αν μου μεινε το ζαχαρο...αλλα οπως και να χει πρεπει να χασω τα κιλα που ειναι περιττα για να μην εμφανησω μονιμο διαβητη και αυτο ειναι ενα πολυ καλο κινητρο μιας και το ζησα καλα και δεν το θελω...

1,63 υψος
μικρος σκελετος
View user's profile View All Posts By User U2U Member This user has MSN Messenger
pennou
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/3/11 στις 00:22

βασικα η διατροφη ειναι σχεδον στανταρ απο κει και περα με μετρησεις και δοκιμες βλεπεις πως αντιδραει ο οργανισμος σου στο καθε τι..

1,63 υψος
μικρος σκελετος
Alma libre
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/3/11 στις 00:46

pennou καλησπερα ! Να χαιρεσαι το μωράκι σου και μπράβο που τα καταφερες τοσο καλα .......Ευχομαι να χασεις συντομα και τα υπολοιπα κιλα ...
Θα ηθελα αν μπορεις να γραψεις πια ακριβως συμπτωματα ειχες οταν σου έπεφτε το σακχαρο ,παθαινες υπογλυκαιμια ?

badgirl11
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/3/11 στις 01:05

Quote:
Originally posted by lessing
Ωραιο κ πολυ χρησιμο.Μια απορια:Επειδη κ μενα το ζαχαρο ειναι μεν στα ορια αλλα προς τα πανω,η γιατρος που ειδε τις εξετασεις μου ειπε πως με διατροφη κ ασκηση κατεβαινει .Με συμβουλεψε να καταναλωνω πολλα οσπρια.Στη διατροφη ομως του Ιπποκρ.δεν τα βλεπω.Γιατι;Επισης:Ξερω οτι ζαχαρη κομμενη-φρουκτοζη ομως;

θα ρωτησω τον διαβητολογο της μητερας μου στην επομενη επισκεψη να σου πω περι φρουκτοζης, εγω την καταναλωνω (αλλα δεν ειμαι διαβητικη).
Το βασικο απο,τι καταλαβα απο την πρωτη συνεδρια της μητερας μου με το διαβητολογο ειναι να μην ειναι κανεις παχυσαρκος για να ριξει το σακχαρο κ να περπατα (ή ο,τι αλλο μπορει κ θελει)

Οσπρια εχει λεσινγκ, βασικα εχει απολα, απλα στην αρχη δινει τον σκελετο με κρεας κ ψωμι αν θυμαμαι καλα,
μετα στις αντικαταστασεις δινει ολα τα φαγητα...δες το καλυτερα κ αν δε το βρεις πες μου.
(αντικαταστασεις = αυτο που λεει, δηλαδη αντικαθιστας το κυριως μενου με αλλες τροφες)

κοριτσια σας ειχα στο μυαλο μου (πενου, αλμα λιμπρε) οταν την πηρα στα χερια μου κ ειπα να τη βαλω.
Ειχα διαβασει το μηνυμα σου πενου μου στο αλλο τοπικ, γιαυτο, απλα δεν ειχα χρονο ναπαντησω εκει.
Αυριο θα παω στο διαιτολογο, θα πηγαινω αραια κ που ωστε να βλεπω την προοοδο μου, θα κανω τη διαιτα αυτη που εβαλα εδω που ειναι ιδια...με του διαιτολογου.
Απλα ο τελευταιος μου βαζει κ γλυκα κτλ οποτε βολευει να μην υπολογιζω θερμιδες.
Ειμαι ενθουσιασμενη αποταν τη βρηκα, γιατι ναι μεν ξερω πια απεξω τι πρεπει να τρωω αλλα μου αρεσει να τα εχω γραμμενα, κ το να πρεπει να τρωω επι 1 ή 2 εβδομαδες τα ιδια (του διαιτολογου) απλα δεν το κανω...
Τωρα ελπιζω να κρατησω για παντα τη διατροφη αυυτη με τις αντικαταστασεις.
Ειχα βαλει κ μια αλλη διαιτα με εναλλακτικα μενου (διαλεγες τι θελεις να καταναλωσεις κ συνδιαζες γευματα μονο) αλλα δε με βολεψε, δεν ελεγε ποσες θερμιδες ειναι κ δεν ηταν απο νοσοκομειο αλλα απο...περιοδικο...οποτε...προτιμω αυτη.
(αν θελετε να τη δειτε ειναι στο θεμα "γινε διαιτολογος του εαυτου σου"
ή καπως ετσι τελοσπαντων το ειχα ονομασει.

Σας ευχαριστω που ειπατε τη γνωμη σας για την διαιτα διαβητικων ακομη κι αν δεν την κανετε γιατι ειναι ανακουφιστικο να ξερεις οτι καποιοι βοηθηθηκαν οταν την εκαναν, αντε να δουμε!

http://www.ticker.7910.org/wa__82.5__02CN00000g41NzE2NDhvfDk4ODc3NzRqYXwmIzk0NjsmIzk1OTsmIzk3MzsmIzk2NDsmIzk0NTs.gifμου λειπεις
Alma libre
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/3/11 στις 01:18

badgirl11 μου καλα έκανες , ειναι μια πολυ ισορροπημενη διατροφη ............ Και μάλιστα επειδη κρατας την ινσουλινη σταθερη, δεν πεινας ........Οταν τρως πολλους υδατανθρακες ανεβαινει αποτομα η ινσουλινη αλλα μετα απο λιγη ωρα πεφτει αποτομα και ζητας παλι φαγητο ........ Με σταθερη ινσουλινη αυτο δεν συμβαινει........ Κυριολεκτικα , τρωω για να κανω καυσεις .......Δεν εχω καμμια επιθυμια για φαγητο και το κυριοτερο δεν αναζητω συνθετους υδατανθρακες.........Μου φαινεται απιστευτο ........
Πρεπει να πω οτι εμενα με εχει βοηθησει πολυ και στην διαθεση ....... Εχω καταθλιψη , αλλα με αυτη τη διατροφη κρατω σταθερη και τη σεροτονινη ........ (μπορει να κανω λαθος , αλλα εγω ετσι νοιωθω ...)

pennou
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/3/11 στις 12:20

Quote:
Originally posted by Alma libre
pennou καλησπερα ! Να χαιρεσαι το μωράκι σου και μπράβο που τα καταφερες τοσο καλα .......Ευχομαι να χασεις συντομα και τα υπολοιπα κιλα ...
Θα ηθελα αν μπορεις να γραψεις πια ακριβως συμπτωματα ειχες οταν σου έπεφτε το σακχαρο ,παθαινες υπογλυκαιμια ?

το θεμα ειναι οτι υπηρχαν φορες που ειχα 40 ζαχαρο και δεν αισθανομουν κατι περιεργο...δεν μου εκαναν κατι οι υπογλυκαιμιες και αυτο ειναι κακο γιατι δεν ηξερα ποτε ειναι χαμηλα παρα μονο απο μετρησεις...

1,63 υψος
μικρος σκελετος
badgirl11
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/3/11 στις 13:55

alma libre ειδες τι κανει το παλιοσακχαρο, απτη μια μας αποσυντονιζει απτην αλλη μας ρυθμιζει...
εχεις διαγνωσμενη καταθλιψη?

Πενου τι τραβας βρε κοριτσι, περασες τη φουρτουνα ομως :kiss:

Κοριτσια σημερα ειμαι καλα, παροτι καπνισα υπερβολικα χθες αργα το βραδυ ενω δεν βγηκα.
Ενιωθα τυψεις γιατι καπνιζα μονη. Ομως ετρεχα ολη μερα δουλειαα κ το βραδυ αποφασισα να πω κομμωτηριο κ γυρισα...11 σπιτι...κ εξω απο το σπιτι δεν πολυκαπνιζω.
Οπως κ ναχει σημερα ηταν αδυνατο να κανω τα πρωτα 10' αεροβια, δεν ειχα ανασες, εκανα διαλειμμα για διατασεις, κοιλιακους κ ευτυχως η αναπνοη ψιλοεπανηλθε,
εκανα ολη την αεροβια μου κ το προγραμμα με βαρη πετυχημενα, αλλα σκυλομετανιωσα παλι που καπνιζω πολυ...
Ελπιζω μολις περασουν οι αποκριες να ελαττωσω κ παλι το τσιγαρο να παει εστω στα 5 τη μερα...:flaming:
Θαρχισω να με "χτυπαω' παλι με αεροβια, οταν καπνιζω την αποφευγω. τυχαιο? δε νομιζω!
Απο την τεταρτη που δεν πηγα γυμναστηριο επειδη βαριομουν πρα την κατω βολτα με τα τσιγαρα κ τη μη γυμναστικη.
Ουφ! τωρα λιγη ξεκουραση, δουλειες σπιτιου κ δουλεια. Το βραδυ θα εχουμε τρελο ξενυχτι, αν γλιτωσω μεταμεσονυχτιο φαγοποτι θαμαι περιχαρης!
Εσεις τι θα κανετε?

Alma libre
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/3/11 στις 15:37

badgirl11 εχω διαγνωσμενη διπολικη καταθλιψη ,κληρονομια απο επιλοχια καταθληψη.....(ο γυναικολογος τοτε μου ειπε οτι θα κρατησει λιγο και δεν πηρα αγωγη..........δυστυχως...)
Μετα απο χρονια ο ψυχιατρος μου ειπε οτι η επιλοχια κατθλιψη δεν περνα και παντα υποβοσκει..........

lessing
Θαμώνας

Registered: 8/9/10
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/3/11 στις 16:29

Quote:
Originally posted by Alma libre
badgirl11 εχω διαγνωσμενη διπολικη καταθλιψη ,κληρονομια απο επιλοχια καταθληψη.....(ο γυναικολογος τοτε μου ειπε οτι θα κρατησει λιγο και δεν πηρα αγωγη..........δυστυχως...)
Μετα απο χρονια ο ψυχιατρος μου ειπε οτι η επιλοχια κατθλιψη δεν περνα και παντα υποβοσκει..........
ΑΛΜΑ οταν λες διπολικη, εννοεις οτι περνας απο καταθλιψεις σε ''υπομανιες'' κ εξαρσεις με συμπτωματα να ξοδευεις πολλα λεφτα,να εισαι σε ευφορια κ.λ.π.;Γιατι εγω πλεον με αυτα που ακουω δεν ειμαι σιγουρη για τις διαγνωσεις.Η Μαργαριτα η Καραπανου ηταν διπολικη.Εχει γραψει κ ενα βιβλιο πανω σε αυτο το ''Ναι''.Αλλα δεν μου δινεις τετοια εντυπωση.

http://www.ticker.7910.org/wg__91__02y900000g41NDA1aHwxMDE0MTl6fEEuVCYjOTYxOyYjOTUzOyYjOTQ1OyYjOTQ4OyYjOTQ.gif
Alma libre
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/3/11 στις 16:46

lessing ναι διπολικη κατασταση ειναι οταν δεν εισαι σε μια σταθερη κατασταση......... Τη μια νοιωθεις τελεια , χαλας χρηματα , κανεις ασυστολα ψωνια (αχρηστα πολλες φορες ) νοιωθεις ευφορια, μιλας πολυ και αλλες φορες δεν μιλας σε ανθρωπο και πεφτεις ........ Σε διαγραμμα του γιατρου , δεστο σαν ενα κυμα , πανω, κατω.......(προσωπικα επειδη εχω δει απο καθηγητη μεχρι και απλο ψυχιατρο , ολοι την ιδια διαγνωση έκαναν....) Τωρα με παρακολουθει δημοσιος γιατρος , βαρεθηκα να πληρωνω και τα εχω βρι μαζι του ........Ειναι πολυ καλος στην δουλεια του ......... Απλα δεν ειναι απλη υποθεση ..........θελει δουλεια και απο τον "ασθενη"και ψυχοθεραπεια ......... Δουλεια χρονων , δεν λυνεται το προβλημα με ενα -δυο συνεδριες ...........

badgirl11
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/3/11 στις 17:34

το να εχεις μεταβαλομενη διαθεση νομιζω ειναι συχνο φαινομενο σε ολους τους ανθρωπους,
τη μια να βρισκεσαι σε κατασταση ευφοριας και την αλλη να πεφτεις. Νομιζω ειναι και χαρακτηριστικο των κυκλοθυμικων ανθρωπων ({----- να ενας υποψηφιος).
Μηπως ο βαθμος στον οποιο εκδηλωνεται παιζει ρολο?

Alma libre
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/3/11 στις 20:45

badgirl11 δεν ειναι μια απλη μεταπτωση χαρακτηρα.... Πρωτα απ΄ολα και στην διπολικη καταθλιψη , παρουσιαζεις κλασσικα συμπτωματα καταθλιψης....... Στον καθε ανθρωπο ποικιλουν τα συμπτωματα........... Μπορει να ειναι απο απομονωση μεχρι ανεβασμα αρτηριακης πιεσης , αγχος, νευρα , αδιαφορια , βαρος κτλ....... Οταν ξεκινησεις αγωγη θα πρεπει η αγωγη που παιρνεις ,οταν αρχισει να κανει "επιπεδα" στο αιμα να σε κρατα σε σταθερη κατασταση και ο ασθενης να βλεπει τη βελτιωση σε ολους τους τομεις της ζωης του ........ Ενδεχεται και με την θεραπεια να κανεις το ανεβοκατεβασμα αυτο που λεω πως χαρακτηριζει την διπολικη κατασταση .........Αν συβμει αυτο θα πρεπει στη θεραπεια προστεθει και φαρμακο σταθεροποιητης ......... (μερικοι δινουν λιθιο ........εγω δεν το ηθελα γιατι δεν εκανε να πιω καφε )........ Ολα αυτα τα φαρμακα αυξανουν την ορεξη . Βαζεις βαρος ..... Τοτε ξανα πεφτεις σε καταθλιψη γιατι σε ενοχλουν τα κιλα ( τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση )........ και συνεχιζει ο φαυλος κυκλος ....... χωρια οτι καποια στιγμη εθιζεται ο οργανισμος και πρεπει να αλλαζεις συνεχεια σκευασματα προκειμενου να σε πιανουν.........
Ειναι λιγο συνθετο το ζητημα και δεν εχει να κανει με απλο κυκλοθυμικο ατομο ........Λιγο πολυ ολοι μας καποια στιγμη γινομαστε κυκλοθυμικοι...........Αλλα αυτο ειναι σε πολυ εντονο βαθμο , ενω ταυτοχρονα παιρνεις φαρμακευτικη αγωγη........
Το θεμα ειναι να μπορεσεις σιγα σιγα να βρεις τη δυναμη να αντιδρασεις μονο σου ........Θελει πολυ δουλεια απο εσενα τον ιδιο......... Εκει ειναι το κλειδι της επιτυχιας ............
Και οπως λεει και ο γιατρος χαριτολογωντας (καθοτι λιγο υπερβαρος και αυτος ) μια καταθλιψη την εχουμε ολοι......

badgirl11
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 6/3/11 στις 03:02

oh yes! μια την εχουμε ολοι...
βεβαια οταν ειπα στον δικο μου γιατρο αστειευομενη το ιδιο μου ειπε οτι κακως χρησιμοποιω τη λεξη καταθλιψη, εχει αλλη βαρυτητα κ να μην θελω να μαθω ποια...

badgirl11
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 9/3/11 στις 02:01

αρχιζω αυριο κ θα σας γραφω απωλειες εδω, οι θερμιδες ειναι ο,τι πρεπει για μενα, χανοντας κιλα θα μειωσω λιγο.
Ισως τωρα στην αρχη αυξησω λιγο. Καλη σαρακοστη κοριτσια! μπαινω σε 40μερη διατροφη :duh:

εφτασα 95 κιλα

badgirl11
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 10/3/11 στις 12:24

95.7 χθες, 94.9 σημερα, -800 γρ. πρωτη μερα διατροφης

irenese
Νέο μέλος
*

Registered: 10/3/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 10/3/11 στις 17:59

Καλησπερα σας
ειμαι καινουριο μελος εδω
εχω καποια κιλα παραπνω και επιπλεον παω προς διαβητη τυπου β. ηθελα να μου πειτε εαν ξερετε καποιον διατολογο σε νοσοκομειο ή ιδιωτη καταρχην καλο και κατα δευτετον οικονομικο.... ειχα κανει στο παρελθον διαιτα με πολυ καλα αποτελεσματα αλλα δεν ξερω που βρισκεται αυτος ο διαιτολογος...
βλεπω οτι εσεις εδω το εχετε ψαξει πολυ το ολο θεμα και γι αυτο μπηκα εδω και γραφτηκα και σας ρωτω...
:smirk:
zwhtsa
Θαμώνας

Registered: 8/4/08
Member Is Offline

Mood: επιτελους!! ανεβασμενη! (πτυχωση 23/07/09)
Warnings:

[*] posted on 10/3/11 στις 18:20

Quote:
Originally posted by badgirl11
95.7 χθες, 94.9 σημερα, -800 γρ. πρωτη μερα διατροφης

με τη ν διαιτα που εβαλες πιο πανω εχασες 800 γραμμαρια? παρολο που ειναι 1600θερμιδων?? ουαου!!

http://www.ticker.7910.org/wg__93__02X20000VM1POTk2NzMxfDk4Mjc1OXxwbGlzaWF6ZWkgdG8gc3RyaWtlIGVwaXRlbG91cyEh.gif

http://www.ticker.7910.org/wg__93__02dP0000003DODlvfDEwNW985evhIO3hIPTl6_Xp_e3v9ezl.gif ksekinisa WW 8/09/2011
pennou
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 10/3/11 στις 18:29

ναι χανεις γιατι ειναι πολυ περιορισμενο σε υδατανθρακες...μιας και αυτο ανεβαζει το ζαχαρο...

1,63 υψος
μικρος σκελετος
 Pages:  1  2  3  4

Διατροφική νοημοσύνη: Η απάντηση στη βουλιμία, την πολυφαγία και την παχυσαρκία  Στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Διαβάστε Αναλυτικά

Go To Top