Eating Disorders Last active: Never
Not logged in [Σύνδεση - Register]
Go To Bottom

Thin positive: Μυστικά ελέγχου της πείνας και της διατροφής
Διατίθεται στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Αναλυτικές Πληροφορίες - Παραγγελία

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
 Pages:  1  ..  33  34  35  36  37  ..  62
Author: Subject: ξεκιναω ατκινς.....
sourkouna
Τακτικό μέλος

Registered: 17/9/10
Member Is Offline

Mood: Food junkie,not junk food..
Warnings:
This Member Has No Warnings

[*] posted on 11/5/11 στις 11:59

Quote:
Originally posted by Evangelia_A
Η ΑΤΚΙΝΣ είναι επικίνδυνη!!!!!!

Skai.gr γράφει:
Αυξάνει τον κίνδυνο εγκεφαλικών και καρδιακών επεισοδίων η δημοφιλής δίαιτα Άτκινς όπως και άλλες που βασίζονται στη χαμηλή κατανάλωση υδατανθράκων καθώς καταστρέφουν τις αρτηρίες, σύμφωνα με αμερικανούς ερευνητές.
Ομάδα ερευνητών έκανε δοκιμές σε ποντίκια και κατέληξε στο συμπέρασμα ότι οι δίαιτες που περιορίζουν δραστικά τους υδατάνθρακες και επιτρέπουν απεριόριστες ποσότητες πρωτεϊνών και λίπους με στόχο την απώλεια βάρους, φράζουν τις αρτηρίες.

Δεν είναι η πρώτη φορά που ενοχοποιείται η δίαιτα Άτκινς για σοβαρές επιπτώσεις στην υγεία του ανθρώπου.

Health.in.gr γράφει: Η δίαιτα αυτή είναι πολύ διαδεδομένη γιατί επιτρέπει την κατανάλωση τροφών που στις συνηθισμένες δίαιτες απαγορεύονται, όπως είναι: τα λιπαρά, όλα τα είδη κρέατος (όπως αρνί), αλλαντικά και όλα τα είδη τυριών. Αντίθετα απαγορεύονται: τα φρούτα, οι χυμοί, το γάλα και το γιαούρτι και όλοι οι υδατάνθρακες (όπως το ψωμί, τα μακαρόνια, οι πατάτες το ρύζι). Τα λαχανικά και τα οινοπνευματώδη ποτά επιτρέπονται σε ελάχιστες ποσότητες.

Με τη δίαιτα αυτή δεν υπάρχουν περιορισμοί στην ποσότητα ή τις θερμίδες, ούτε στον τρόπο μαγειρέματος. Δηλαδή, μπορεί κάποιος να φάει απεριόριστες ποσότητες ακόμα και τηγανιτών (όπως τηγανιτά αυγά). Η απώλεια βάρους φτάνει τα τέσσερα κιλά την εβδομάδα. Και δεν έχει καθόλου αίσθημα πείνας.

Πρόκειται όμως για επικίνδυνη δίαιτα. Οι τιμές της χοληστερίνης να ανεβαίνουν λόγω της μεγάλης περιεκτικότητας σε ζωικά λίπη. Επίσης λόγω της μεγάλης κατανάλωσης κρέατος ευνοείται η αύξηση του ουρικού οξέος και επιβαρύνονται οι νεφροί και το ήπαρ.

Πέρα όλων αυτών, η στέρηση του ψωμιού και των άλλων υδατανθράκων οδηγεί σε έντονη βουλιμία μετά το τέλος της δίαιτας και έτσι τα κιλά επιστρέφουν πολύ γρήγορα. Η απώλεια βάρους που επιτυγχάνεται αφορά κυρίως την απώλεια μυϊκού ιστού και υγρών, όχι λίπους.

Healthierworld.gr γράφει: Άποψη επιστημονικής κοινότητας: η κριτική που έχει ασκηθεί κατά καιρούς υπήρξε δριμύτατη. Η απαγόρευση φρούτων και λαχανικών αντίκειται στις βασικές αρχές της υγιεινής διατροφής. Ο αποκλεισμός του ψωμιού και άλλων αμυλούχων τροφίμων από τη διατροφή κρίνεται ανεπίτρεπτος, ενώ η αυξημένη πρόσληψη λίπους εγκυμονεί σοβαρούς κινδύνους για μακροπρόθεσμες επιπλοκές.

παιδιά λίγη προσοχή με τις δίαιτες που ξεκινάτε.. διαβάστε πρώτα καλά και μετά πειραματιστείτε με ότι σας προωθεί κάθε κομπογιαννίτης...

Αυτα τα "απαγόρευση φρούτων και λαχανικών"," Ο αποκλεισμός του ψωμιού""η στέρηση του ψωμιού και των άλλων υδατανθράκων οδηγεί σε έντονη βουλιμία μετά το τέλος της δίαιτας" ειναι ενελως χαζα (και σορρυ κιολας)και τα λενε οσοι δεν εχουν ιδεα τι ειναι η Ατκινς αφου ολοι ξερουν οτι μετα την 1τη φαση ειναι επιτρεπτα και τα φρουτα και τα ζυμαρικα και τα ψωμια(οχι ασπρα)."Ομάδα ερευνητών έκανε δοκιμές σε ποντίκια", πολυ σωστα ΠΟΝΤΙΚΙΑ και οχι σε ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
Φιλη μου γυμναστρια που κανει πρωταθλητισμο στο κολυμβι με απιστευτο κορμι εχει να βαλει στο στομα της ζαχαρη,ψωμι,ζυμαρικα απο την εφηβεια και ειναι μια χαρα οι εξετασεις της και η υγεια της.Απο ποτε δλδ οταν κοβουμε τα σκουπιδια ειναι επικυνδυνο?
Η ξαδελφη μου δε, ειναι lowcarber εδω και 10χρονια, εχασε τα περιττα κιλα και δεν τα ξαναβαλε και οι εξετασεις της δειχνουν οτι ειναι ταυρος.Προσωπικα ειναι η μονη διαιτα που καταφερα να χασω κιλα.Οι εξετασεις μου δε, μια χαρα.Πασχω απο γαστριτιδα και εντονες ημικρανιες και απο τοτε που την ξεκινησα δεν με ποναει το στομαχι μου και δεν εχω ημικρανιες.

Ενηλικοι ειμαστε και ο καθε ενας μας αποφασιζει ο ιδιος τι διαιτα θα κανει και τι οχι και σιγουρα οταν ξεκιναμε κατι ψαχνουμε τα κατα και τα υπερ.

-Το μόνο που στέκεται ανάμεσα σ'αυτό που είσαι και σε αυτό που θέλεις να είσαι, είναι αυτό που κάνεις....
View user's profile View All Posts By User U2U Member
sourkouna
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 11/5/11 στις 12:02

Quote:
Originally posted by MerryMaker_Misery

πλακα πλακα, και μενα τα μαλλια μου αρχισανε να φουντωνουν... λες να εχει σχεση;

Θα χει σχεση γιατι και γω βγαζω καινουριες τριχες απο τοτε που την ξεκινησα.

-Το μόνο που στέκεται ανάμεσα σ'αυτό που είσαι και σε αυτό που θέλεις να είσαι, είναι αυτό που κάνεις....
MerryMaker_Misery
Τακτικό μέλος

Registered: 24/3/11
Member Is Offline

Warnings:
View This Members Warnings

[*] posted on 11/5/11 στις 12:18

Quote:
Originally posted by sourkouna

Αυτα τα "απαγόρευση φρούτων και λαχανικών"," Ο αποκλεισμός του ψωμιού""η στέρηση του ψωμιού και των άλλων υδατανθράκων οδηγεί σε έντονη βουλιμία μετά το τέλος της δίαιτας" ειναι ενελως χαζα (και σορρυ κιολας)και τα λενε οσοι δεν εχουν ιδεα τι ειναι η Ατκινς αφου ολοι ξερουν οτι μετα την 1τη φαση ειναι επιτρεπτα και τα φρουτα και τα ζυμαρικα και τα ψωμια(οχι ασπρα)."Ομάδα ερευνητών έκανε δοκιμές σε ποντίκια", πολυ σωστα ΠΟΝΤΙΚΙΑ και οχι σε ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
Φιλη μου γυμναστρια που κανει πρωταθλητισμο στο κολυμβι με απιστευτο κορμι εχει να βαλει στο στομα της ζαχαρη,ψωμι,ζυμαρικα απο την εφηβεια και ειναι μια χαρα οι εξετασεις της και η υγεια της.Απο ποτε δλδ οταν κοβουμε τα σκουπιδια ειναι επικυνδυνο?
Η ξαδελφη μου δε, ειναι lowcarber εδω και 10χρονια, εχασε τα περιττα κιλα και δεν τα ξαναβαλε και οι εξετασεις της δειχνουν οτι ειναι ταυρος.Προσωπικα ειναι η μονη διαιτα που καταφερα να χασω κιλα.Οι εξετασεις μου δε, μια χαρα.Πασχω απο γαστριτιδα και εντονες ημικρανιες και απο τοτε που την ξεκινησα δεν με ποναει το στομαχι μου και δεν εχω ημικρανιες.

Ενηλικοι ειμαστε και ο καθε ενας μας αποφασιζει ο ιδιος τι διαιτα θα κανει και τι οχι και σιγουρα οταν ξεκιναμε κατι ψαχνουμε τα κατα και τα υπερ.

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

ετσι ακριβως ειναι. Και εγω πριν ξεκινησω, νηστευα ζωικα προιοντα αλλα δεν ημουν καλα, μονιμο φουσκωμα, κατακρατησεις κτλ.. αλλαξα σε ατκινς και τελικα εχω βαρυα κολλιτιδα και μια πρωτεινουχα διατροφη μου ηρθε τζαμι. Τα προιοντα δεν τα παιρνω του ατκινς, αλλα κοιταζω να'μαι στα ορια μου και να τρωω προιοντα που δε θα με τουμπανιασουν.

MerryMaker_Misery
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 11/5/11 στις 12:20

Quote:
Originally posted by migg

και εγω ενα φακελλακι παιρνω,,,:-)

Μιγκ!! κουκλαρα μου να σε φιλησω!
μια χαρα το φακελακι, δρα ακριβως οπως το τσαι μου, με τη διαφορα οτι δεν χρειαζεται να αντικαταστησω αλλο τσαι/καφε και δε το βαριεμαι :smilegrin:

Εγραψες! καλο το τσαι, αλλα βαριομουν τη "τελετουργια" να το φτιαξω, να το βαλω στο θερμο μου, και αντε να το πιω για να βαλω καφε... (ειμαι ανυπομονη, εχω 19287319 ειδη καφε και θελω να πινω διαφορετικο καθε φορα :tumble:)

aggeloydaki
Θαμώνας

Registered: 25/12/02
Member Is Offline

Mood: Μηδενίζω
Warnings:

[*] posted on 11/5/11 στις 12:23

κορίτσιααααααααααααααααα μαζέψτε λίγο τα quote :D ty

27/5/11 Γαστρική παράκαμψη ((RYGBPLL) Πανεπιστημιακό νοσοκομείο Ρίου 30-5-2012 58 kg BMI 20.2
http://www.ticker.7910.org/an1cJO_0g410000Nzc3MTI2anwxMzQ1NTU2bGphfG5ldyBsaWZl.gif
MerryMaker_Misery
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 11/5/11 στις 12:25

ωπα.. σορρυ! Συνηθεια...

zoinama
Μέλος
**

Registered: 2/3/10
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 11/5/11 στις 13:49

καλησπερα σε ολους...καινουριο μελος εδω...! εγω κανω ατκινς εδω και λιγες μερες.Εχω ενα μεγαλο προβλημα...δε μπορω αν δε φαω κατι γλυκο μια φορα τη μερα. και ξερω οτι το σωστο ειναι τα 20 γραμμ τη μερα υδατανθρακες πρεπει να τα "ξοδευεις" στους "καλους" υδατανθρακες και οχι σε γλυκο..αλλα δε μπορω...!
Καποιοι θα πουνε...αφου δε μπορεις χωρις ζαχαρη τοτε μαλλον δεν ειναι η σωστη διαιτα για σενα.Κι ομως...οσα κι αν εχω δοκιμασει ειναι η μονη με την οποια καποτε ειδα να πεφτει μισο κιλο τη μερα...και οι γυρω μου μου λεγανε..."λιωνεις"...! Δεν εχω υπομονη με την σωστη διατροφη και τα 800 μικρα γευματα τη μερα, δεν εχω το χρονο να τα μαγειρευω και να τα φτιαχνω για να τα παιρνω μαζι μου κα ι ουτε στη δουλεια επιτρεπεται και εχω χρονο να τρωω καθε λιγο μικρα γευματα. οποτε η ατκινς (γιατι ειμαι και ανυπομονη πολυ) ειναι η μονη διαιτα που λειτουργησε σε μενα...καποτε..!βεβαια τωρα μετα απο τοσα χρονια αλλαξε το σωμα μου αλλαξε ο μεταβολισμος μου ποιος ξερει μπορει να μη λειτουργει το ιδιο...!
Εγω αντεχω ολα της διαιτας ατκινς...αν και το να τρωω πανω απο μια φορα τη μερα ειναι προβλημα ... τελοσπαντων...
Θελει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι τα λιποστικς??Δυστυχως δεν εχω χρονο να ανατρεξω για να δω αν τυχον το εχετε ξαναεξηγησει στο φορουμ.
ΚΑι αν ξερει κανεις κανενα κολπακι αντι για ζαχαρη..ας μου το πει...(εκτος απο μελι, αυτο το ξερω).
παιδια επισης καπου αν δε κανω λαθος ειδα οτι καποιοι κανουν διαλλειμα (κατα τη διαρκεια της Ατκινς) και τρωνε οτι θελουν και ξαναρχιζουν μετα... Εννοειται οτι ξαναπας στο μηδεν με κατι τετοιο...δεν κανει να γινονται διαλλειματα στην Ατκινς...νομιζω?????:no:
zoinama
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 11/5/11 στις 14:02

ο Ατκινς δεν ηταν κομπογιαννιτης... υπαρχει και βιβλιο που αποδεικνυει αυτα που υποστηριζει. Αν καποιος το διαβασει και δεν πειστει, ή αν η Ατκινς δεν ειναι η καταλληλη διαιτα γιάυτον τοτε ας κανει κατι αλλο! Αλλα κατα τη γνωμη μου δεν ειναι κομπογιαννιτης..γιατι ακριβως μπορει και υποστηριζει τα λεγομενα του εγγραφως!
sourkouna
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 11/5/11 στις 14:12

zoianna welcome.Δοκιμασες ζελε sweet n balance Γιωτης ή σοκολατα sweet n balance Γιωτης ?Εμενα με σωσε η σοκολατα αυτη παντως.Εχει και κρεμα ο Γιωτης ετοιμη(τελεια για τη δουλεια)αλλα δεν τη βρισκω συχνα στα σουπερμαρκετ.Επισης εχει και καραμελε sweet n balance.Μηπως εννοεις τα κετοστιξ?Το Ketostix μετραει το επιπεδο των κετονων στα ουρα.Ειναι για να βλεπεις αν εισαι σε κετωση ή οχι.
Οσο για τα διαλειμματα, σε ολες τις διαιτες δεν κανουν τα διαλειμματα ασχετα που ολοι κανουμε :)

zoinama
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 11/5/11 στις 14:22

παιδια επισης αναρωτιεμαι πως γινεται και καποιοι με το που ξεκινανε (ημερα 1η και ημερα 2η) να εχουν απευθειας απωλεια...μπραβο και ζηλευω πολυ.Αλλα ο οργανισμος αφου μπαινει σε μια αλλη διαδικασια με την εφαρμογη της Ατκινς πως γινεται απο την πρωτη και δευτερη μερα κιολας να δειχνει μειον ενα κιλο?απιστευτο μου φαινεται!!! το λεω γιατι απο οτι ξερω "λεει" οτι θελει 3-4-5 μερες αναλογα με τον οργανισμο για να παρει μπρος ο μεταβολισμος και η διαδικασια της κετωσης.Δηλαδη αφου λογικα λεει οτι στην πρωτη φαση των 14ημερων χανεις γυρω στα 7-8 κιλα αν την ακολουθησεις κατα γραμμα..δε γινεται να χανεις απο την πρωτη μερα.Γιατι αν χανεις απο την πρωτη μερα τοτε στις 14 μερες θεωρητικα χανεις και 12-14 κιλα...αυτο ειναι λιγο περιεργο...μακαρι αν συμβαινει!! τι να πω! εχω ως φαινεται πολλες αποριες!!!
zoinama
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 11/5/11 στις 14:36
αντε ρε σοβαρα?πολυ καλο!

Quote:
zoianna welcome.Δοκιμασες ζελε sweet n balance Γιωτης ή σοκολατα sweet n balance Γιωτης ?Εμενα με σωσε η σοκολατα αυτη παντως.Εχει και κρεμα ο Γιωτης ετοιμη(τελεια για τη δουλεια)αλλα δεν τη βρισκω συχνα στα σουπερμαρκετ.Επισης εχει και καραμελε sweet n balance.Μηπως εννοεις τα κετοστιξ?Το Ketostix μετραει το επιπεδο των κετονων στα ουρα.Ειναι για να βλεπεις αν εισαι σε κετωση ή οχι.
Οσο για τα διαλειμματα, σε ολες τις διαιτες δεν κανουν τα διαλειμματα ασχετα που ολοι κανουμε :)

σοβαρα μιλας?δεν το ηξερα ρε συ! και ποσο τρως απο τη σοκολατα και απο το ζελε την ημερα?με ενδιαφερει πολυ!με σωζεις αν ισχυει αυτο...καταπληκτικο!
και ναι για τα κετοστιξ μιλουσα...το ειπα λαθος... δηλαδη χρησιμοποιεις ενα κετοστικ την ημερα και βλεπεις αν εισαι σε κετωση...και αν εισαι σημαινει οτι πας καλα, αν οχι ???τι κανεις?κοιτας τι εχεις κανει λαθος?
σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!!!
filipparas
Θαμώνας

Registered: 5/2/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 11/5/11 στις 14:41

Η σοκολάτα πάντως είναι φουλ σε υδ/κες, είστε σίγουρες οτι κάνει για Άτκινς;

http://www.sweetandbalance.gr/_manage/sectionFiles/2011311154432_sokolata-me-...

Από 146--> 73 κιλά σε διάστημα 3 ετών

Τελικός στόχος: -Σωστή διατροφη και άσκηση
-Διατήρηση για άλλους 6 μήνες τουλάχιστον, ώστε τον 09/14 να γίνει κοιλιοπλαστική--> 6-pack
zoinama
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 11/5/11 στις 14:41

τα ketostix τα βρισκουμε στα φαρμακεια?και τα ζηταμε ετσι απλα?
zoinama
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 11/5/11 στις 14:44

Quote:
Originally posted by filipparas

http://www.sweetandbalance.gr/_manage/sectionFiles/2011311154432_sokolata-me-...

νομιζω οτι αυτες οι σοκολατες του Γιωτη που αναφερθηκαν νωριτερα ειναι για διαβητικους η κατι τετοιο και γιαυτο μαλλον ειναι καταλληλες...θα παω να δω περι τινος προκειται!Αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας μας διαφωτισει παντως!πολυ χρησιμη πληροφορια παντως για μενα που ειμαι εθισμενη στη σοκολατα...Δηλαδη αν υπηρχε κλινικη αποτοξινωσης απο τη σοκολατα και τη ζαχαρη θα ημουν εγκλειστη εδω και 10 χρονια!(και με ζουρλομανδυα παρακαλω!!)
MerryMaker_Misery
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 11/5/11 στις 15:00

Quote:
Originally posted by filipparas

απο οτι ξερω αφαιρεις πολυολες.

sourkouna
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 11/5/11 στις 15:02

Ολη η σοκολατα ειναι τοσους υδατανθρακες.Εσυ θα φας ενα στικακι δεν θα τη φας ολη βεβαια.Εγω βρηκα μια σακουλιτσα με μικρες σοκολατιτσες και τρωω μια οταν νιωσω λιγουρα.Εχω και μια στη τσαντα μου(ειναι 16γρ) για οταν εχω αγριες διαθεσεις.Το ζελε ειναι με μηδενικους υδατανθρακες σχεδον και συνηθως το περνω στη δουλεια εγω.
Τα συγκεκριμενα τα τρωνε και τα παιδια απο το lowcarblife επισης.Εχω ακουσει και για μερεντα με γλυκαντικα κιολας απο ενα καταστημα στη Καραγιωργη Σερβιας αλλα δεν εχω παει ποτε.
Εγω δεν χρησιμοποιω ketostix αλλα οσοι τα χρησιμοποιουν και δουν οτι δεν ειναι σε κετωση σημερα πχ ενω πριν κατι μερες ηταν, κοιτανε τι λαθος εκαναν, τι εφαγαν και το κοβουν.Καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και μπορει κατι που τρωει καποιος αλλος εσενα να σε κολλαει.

zoinama
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 11/5/11 στις 15:08

δηλαδη με εφτιαξες τωρα..ο μονος λογος που δεν μπορω να τελειωσω την ατκινς ειναι η σοκολατα...αν αυτη η σοκολατα που λες ειναι με λιγους υδατανθρακες μπορει και να σωθηκα! εγω ειμαι 1.70 και ειμαι 82 κιλα. πρεπει να χασω 17 ολοκληρα κιλα. και παντα κολλαω στο γλυκο (καταραμενο!!!!)
θα παω να παρω και αυτα τα κετοστιξ απο ενα φαρμακειο για να βλεπω τι κανω...δεν εχω να χασω κατι..εκτος κι αν ειναι ακριβα...!
sourkouna
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 11/5/11 στις 15:14

Καλα μην φανταστεις οτι ειναι και σαν την Ion Αμυγδαλου η γευση αλλα οταν εισαι "απελπισμενη" μια χαρα σου φαινεται .Απλα μην το παρακανεις.
Μπες και εδω αν θες για συνταγες.Εχει και συνταγες για γλυκα(με αστερισκο ειναι οσες ειναι για εισαγωγη).

http://www.genaw.com/lowcarb/recipes.html

zoinama
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 11/5/11 στις 15:42

Quote:
Καλα μην φανταστεις οτι ειναι και σαν την Ion Αμυγδαλου η γευση αλλα οταν εισαι "απελπισμενη" μια χαρα σου φαινεται .Απλα μην το παρακανεις.
Μπες και εδω αν θες για συνταγες.Εχει και συνταγες για γλυκα(με αστερισκο ειναι οσες ειναι για εισαγωγη).

http://www.genaw.com/lowcarb/recipes.html

ολες αυτες οι συνταγες αφορουν τη διαιτα ατκινς στις διαφορες φασεις της??? ΟMG!!
MerryMaker_Misery
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 11/5/11 στις 15:45

Quote:
Originally posted by zoinama
δηλαδη με εφτιαξες τωρα..ο μονος λογος που δεν μπορω να τελειωσω την ατκινς ειναι η σοκολατα...αν αυτη η σοκολατα που λες ειναι με λιγους υδατανθρακες μπορει και να σωθηκα! εγω ειμαι 1.70 και ειμαι 82 κιλα. πρεπει να χασω 17 ολοκληρα κιλα. και παντα κολλαω στο γλυκο (καταραμενο!!!!)
θα παω να παρω και αυτα τα κετοστιξ απο ενα φαρμακειο για να βλεπω τι κανω...δεν εχω να χασω κατι..εκτος κι αν ειναι ακριβα...!

Εγω εχω κετοστιξ, εχω παρατηρησει οτι δεν μπορω να ειμαι σιγουρη γιατι πινω πολλα υγρα, νερο, τσαι, καφε, και τα ουρα μου ειναι σχεδον σαν νερο. Ειμαι σε βαρυα κετωση μονο αν ειμαι αφυδατωμενη, αλλα αυτο σημαινει οτι μπορει να ειμαι συνεχεια σε κετωση και απλα να μη μπορω να το δω στα στικακια λογω πολλων υγρων. Π.χ αν ριξεις μια σταγονα μπλε υγρο σε ενα σφηκανοποτηρο νερο, θα φανει περισσοτερο σε απο οτι μια μπανιερα. Η ποσοτητα του μπλε ειναι το ιδιο, αλλα η συγκεντρωση λιγοτερη λογω υγρων. Αν βγαζει αυτο σημασια.

Τα αγορασα 16 ευρω τα 50.

zoinama
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 11/5/11 στις 15:47

THANKS!!
zoinama
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 11/5/11 στις 15:50

Quote:
Quote:

Εγω εχω κετοστιξ, εχω παρατηρησει οτι δεν μπορω να ειμαι σιγουρη γιατι πινω πολλα υγρα, νερο, τσαι, καφε, και τα ουρα μου ειναι σχεδον σαν νερο. Ειμαι σε βαρυα κετωση μονο αν ειμαι αφυδατωμενη, αλλα αυτο σημαινει οτι μπορει να ειμαι συνεχεια σε κετωση και απλα να μη μπορω να το δω στα στικακια λογω πολλων υγρων. Π.χ αν ριξεις μια σταγονα μπλε υγρο σε ενα σφηκανοποτηρο νερο, θα φανει περισσοτερο σε απο οτι μια μπανιερα. Η ποσοτητα του μπλε ειναι το ιδιο, αλλα η συγκεντρωση λιγοτερη λογω υγρων. Αν βγαζει αυτο σημασια.

Bασικα δε ξερω πως δουλευουν αυτα τα στικακια και πως τα χρησιμοποιουν οποτε δεν πολυκαταλαβα τι εννοεις ως προς τη διαδικασια που ανεφερες.Καταλαβα οτι ναι οντως αν πινεις πολυ νερο και τα ουρα ειναι αρκετα ανοιχτοχρωμα τοτε μαλλον δε φαινεται ξεκαθαρα αν εισαι σε καλο επιπεδο κετωσης.Αυτο μαλλον σημαινει οτι οσο πιο σκουρα ειναι τα ουρα τοσο πιο καλη δουλεια κανεις με τη διαιτα σου??? Ε σε οτι αφορα την τιμη ενταξει, ειναι μια νορμαλ τιμη...περιμενα οτι θα κοστιζαν παραπανω... ευχαριστω!
sourkouna
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 11/5/11 στις 15:51

Quote:
ολες αυτες οι συνταγες αφορουν τη διαιτα ατκινς στις διαφορες φασεις της??? ΟMG!!

Oh Yes!!!:starhit:

zoinama
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 11/5/11 στις 15:53

Quote:
Quote:

MerryMaker_Misery
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 11/5/11 στις 17:21

Quote:
Quote:
Quote:

Bασικα δε ξερω πως δουλευουν αυτα τα στικακια και πως τα χρησιμοποιουν οποτε δεν πολυκαταλαβα τι εννοεις ως προς τη διαδικασια που ανεφερες.Καταλαβα οτι ναι οντως αν πινεις πολυ νερο και τα ουρα ειναι αρκετα ανοιχτοχρωμα τοτε μαλλον δε φαινεται ξεκαθαρα αν εισαι σε καλο επιπεδο κετωσης.Αυτο μαλλον σημαινει οτι οσο πιο σκουρα ειναι τα ουρα τοσο πιο καλη δουλεια κανεις με τη διαιτα σου??? Ε σε οτι αφορα την τιμη ενταξει, ειναι μια νορμαλ τιμη...περιμενα οτι θα κοστιζαν παραπανω... ευχαριστω!

οχι οχι, καμια σχεση.
Σκουρα ουρα = αφυδατωση = συμπυκνωμενα ουρα
Διαφανα ουρα = ενυδατωση = αραιωμενα ουρα.
(και επισης αν τα ουρα σου ειναι διαφανα τα νεφρα σου δεν θα παθουν ποτε πετρα κτλ)
Εχει να κανει καθαρα με τη ενυδατωση σου και τα υγρα σου. Οχι με τη διαιτα.

Επειδη ειναι αραιωμενα τα δικα μου επειδη πινω τοσα υγρα, παραγουμε ενα συγκεκριμενο αριθμο κετωνων που αποβαλουμε στα ουρα. Ετσι μπορει να ειμαι σε κετωση αλλα να μη το βλεπω γιατι δεν αποβαλω αρκετα στα ουρα για να το πιασει το στικ. Συνηθως προσπαθω να το κοιταζω πρωι και μεση ημερας (πριν το τελευταιο γευμα, σπανια τρωω μετα τις 6). Δεν ειναι σιγουρος τροπος, και για να καψεις το λιπος απο το οποιο παραγωνται οι κετωνες, χρειαζεσαι καποια διαστηριοτητα, εστω περπατημα για να τα μεταβολησεις.

Δεν μπορεις να μεινεις αφυδατωμενη για να κοιταξεις τους κετωνες διοτι πρεπει αναγκαστηκα με αυτη τη διαιτα να πινεις τα 8-10 ποτηρια νερο, αλλιως κολλας.

Ειναι ψιλοπαγιδα με τα στιξ. Ξερω οτι διαβητικοι κοιταζουν με μηχανηματακι που κοιταζουν και τα επιπεδα γλυκοζης για να ρυθμισουν τη ινσουλινη τους με τσιμπιμα στο δαχτυλο. Αλλα δεν ξερω αν τα πουλανε τα μηχανηματακια σε μη-διαβητικους και αν ειναι ακριβα η οχι. Σιγουρα αν ειναι ακριβα και δεν εχεις διαβητη, δεν στο καλυπτει ασφαλεια, και εγω προσωπικα δε προτειθωμαι να τρυπιεμαι καθημερινα για να το κοιταζω. Καλα με τα στιξ, αλλα αν περασουμε σε τετοιο επιπεδο, μπαινουμε στα πλαισια εμμονης. Κατα τη γνωμη μου παντα.

Pages:  1  ..  33  34  35  36  37  ..  62

Διατροφική νοημοσύνη: Η απάντηση στη βουλιμία, την πολυφαγία και την παχυσαρκία  Στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Διαβάστε Αναλυτικά

Go To Top