Eating Disorders Last active: Never
Not logged in [Σύνδεση - Register]
Go To Bottom

Thin positive: Μυστικά ελέγχου της πείνας και της διατροφής
Διατίθεται στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Αναλυτικές Πληροφορίες - Παραγγελία

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
 Pages:  1  2  3
Author: Subject: Γεια σας και παλυ
gourounitsa3279
Μέλος
**

Registered: 5/6/11
Member Is Offline

Warnings:
This Member Has No Warnings

[*] posted on 5/6/11 στις 18:29
Γεια σας και παλυ

Ειχαν να γραψω πανω απο 3 χρονια εδω δεν ξερω αν με θυμαστε.
Επερνα ρεντουκτιλ γι να χασω βαρος και ενω ειχα χασει 15 κιλα σε λιγο διαστημα μου βγηκαν ψυχολογικα λογο αγχους και τα σταματησα.τοτε ειμουν περιπου 80 κιλα και ειχα φτασει 70 και τωρα ειμαι 89 χαλια!
Θα ηθελα να μαθω αν κανεις απο εδω παιρνει τα φαρμακα και αν μπορει να παρει και xaxax για κρισεις πανικου που εχω λογο αγχους.Βεβαια θα ρωτησω και τον ψυχιατρο η τον ενδοκρινολογο γιαυτο να ειμαι σιγουρη.Ειναι τα μονα φαρμακα που εχασα βαρος τα reductil.
View user's profile View All Posts By User U2U Member
filipparas
Θαμώνας

Registered: 5/2/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/6/11 στις 18:34

Νομίζω δεν υπάρχει πια το reductil, δεν είμαι 100% σίγουρος όμως.

Από 146--> 73 κιλά σε διάστημα 3 ετών

Τελικός στόχος: -Σωστή διατροφη και άσκηση
-Διατήρηση για άλλους 6 μήνες τουλάχιστον, ώστε τον 09/14 να γίνει κοιλιοπλαστική--> 6-pack
gourounitsa3279
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/6/11 στις 18:38

το καταργησανε δλδ?κριμα.
εγω λογο το οτι παθενω κρισεις πανικου οταν ξεκιναω καποια διαιτα και αρχηζουν τα τρεμουλα παθενω επιτοπιες κρισεις πανικου και δεν μπορω ν κανω καμια διαιτα.
aggeloydaki
Θαμώνας

Registered: 25/12/02
Member Is Offline

Mood: Μηδενίζω
Warnings:

[*] posted on 5/6/11 στις 18:39

το reductil αποσύρθηκε πριν από αρκετό καιρό καθώς είχε σοβαρές παρενέργειες

27/5/11 Γαστρική παράκαμψη ((RYGBPLL) Πανεπιστημιακό νοσοκομείο Ρίου 30-5-2012 58 kg BMI 20.2
http://www.ticker.7910.org/an1cJO_0g410000Nzc3MTI2anwxMzQ1NTU2bGphfG5ldyBsaWZl.gif
welldah
Τακτικό μέλος

Registered: 17/11/10
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/6/11 στις 18:47

gourounitsa τι εννοείς με το "και αρχίζουν τα τρέμουλα?" Σου προκαλεί τρέμουλο η δίαιτα ή η κρίση πανικού?
mitsokolo
Θαμώνας

Registered: 3/2/10
Member Is Offline

Mood: Νoli De Opinionbus Ceterorum Diutius Morari
Warnings:

[*] posted on 5/6/11 στις 18:51

Quote:
Originally posted by gourounitsa3279
Ειχαν να γραψω πανω απο 3 χρονια εδω δεν ξερω αν με θυμαστε.
Επερνα ρεντουκτιλ γι να χασω βαρος και ενω ειχα χασει 15 κιλα σε λιγο διαστημα μου βγηκαν ψυχολογικα λογο αγχους και τα σταματησα.τοτε ειμουν περιπου 80 κιλα και ειχα φτασει 70 και τωρα ειμαι 89 χαλια!
Θα ηθελα να μαθω αν κανεις απο εδω παιρνει τα φαρμακα και αν μπορει να παρει και xaxax για κρισεις πανικου που εχω λογο αγχους.Βεβαια θα ρωτησω και τον ψυχιατρο η τον ενδοκρινολογο γιαυτο να ειμαι σιγουρη.Ειναι τα μονα φαρμακα που εχασα βαρος τα reductil.

καλως την.. εννοεις τα xanax που προφερονται ''ζαναξ'' αλλα γιατι σου εδωσε αυτα? ειναι αρκετα εθιστικα.. εγω επερνα centrac για τις κρισεις πανικου και δεν δυσκολευτηκα καθολου μα καθολου να τα κοψω.
αλλα δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει η διατροφη με τις κρισεις?

http://www.ticker.7910.org/wa__77__03CO00000g41NDE5NzgxfDY0NDY3amF8eW91ciB0ZXh0.gif

http://dl9.glitter-graphics.net/pub/607/607779z41chzk84y.gif

~sleeve 27/2/2010~
gourounitsa3279
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/6/11 στις 20:22

Εχει γιατι ειναι ο φοβος δλδ τρεμω κατι εχω και αρχηζουν οι ταχυκαρδιες και ολα τα σχετικα μιτσοκολο.
Τα ζαναξ τα παιρνω καποιες φορες σε μικρη δωση δεν παθενω εθισμο 3 χρονια τωρα που τα παιρνω.
Παιρνω το μισο των 0.50 η και 0.25 .
Επερνα και τα σεροξατ 3 χρονια τα οποια εκοψα εδω και 7 μηνες και δεν εχω κρισεις συχνα.
Απλα εχω σωματικους πονους πολους λογο αγχους και σκεφτομαι να παω σε ορθοπαιδικο μηπως μου γραψει τιποτε norcesil.
gourounitsa3279
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/6/11 στις 20:24

Quote:
Originally posted by welldah
gourounitsa τι εννοείς με το "και αρχίζουν τα τρέμουλα?" Σου προκαλεί τρέμουλο η δίαιτα ή η κρίση πανικού?

Και τρεμουλο και θλιψη χιχι.Πως θα χασω βαρος οταν νιωθω και ψυχολογικη πεινα?
gourounitsa3279
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/6/11 στις 20:26

Quote:
Originally posted by aggeloydaki

Οντως ειχαν πολλες αλλα ηταν το μονο μεσο για μενα ωστε να χασω βαρος.Σκεφτομαι και εγχειρηση στομαχου αλλα δνε ξερω ποσα κιλα θα πρεπει να ειμαι για να κανω.Ειμαι με 1.70 περιπου 89 κιλα.
gourounitsa3279
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/6/11 στις 20:39

Ελπιζω να φενεται η γραμμη κατω που φενονται τα κιλα ...
aggeloydaki
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 6/6/11 στις 08:25

Quote:
Quote:

Οντως ειχαν πολλες αλλα ηταν το μονο μεσο για μενα ωστε να χασω βαρος.Σκεφτομαι και εγχειρηση στομαχου αλλα δνε ξερω ποσα κιλα θα πρεπει να ειμαι για να κανω.Ειμαι με 1.70 περιπου 89 κιλα.

γουρουνίτσα καλημέρα,δεν θέλεις να χάσεις και τόσα πολλά κιλά με το ύψος που έχεις.Κανένας σωστός γιατρός δεν θα δεχόταν να σου κάνει χειρουργείο με το δείκτη μάζας που έχεις!!!και ακόμα και τα ταμεία "δικαιολογούν" τις βαριατρικές επεμέβασεις με δείκτη μάζς 40 και πάνω ή 36 αν έχεις άλλα προβλήματα υγείας σημαντικά που έχουν κάποια σχέση με την παχυσαρκία!επίσης να ξέρεις πως το γεγονός πως παίρνεις κάποια φάρμακα μερικές φορές είναι ανασταλτικός παράγοντας για να χειρουργηθείς.
έχεις προσπαθήσει να πας σε κάποιο διαιτολόγο?το έχεις συζητήσει με τον ψυχίατρό σου?(υποθέτω για να παίρνεις φάρμακα σε ψυχίατρο πας)

27/5/11 Γαστρική παράκαμψη ((RYGBPLL) Πανεπιστημιακό νοσοκομείο Ρίου 30-5-2012 58 kg BMI 20.2
http://www.ticker.7910.org/an1cJO_0g410000Nzc3MTI2anwxMzQ1NTU2bGphfG5ldyBsaWZl.gif
smart
Θαμώνας

Registered: 29/9/10
Member Is Offline

Mood: με το κεφαλι μου ψηλα και την ψυχη στα ποδια..
Warnings:

[*] posted on 6/6/11 στις 09:35

Quote:
Εχει γιατι ειναι ο φοβος δλδ τρεμω κατι εχω και αρχηζουν οι ταχυκαρδιες και ολα τα σχετικα μιτσοκολο.
Τα ζαναξ τα παιρνω καποιες φορες σε μικρη δωση δεν παθενω εθισμο 3 χρονια τωρα που τα παιρνω.
Επερνα και τα σεροξατ 3 χρονια τα οποια εκοψα εδω και 7 μηνες και δεν εχω κρισεις συχνα.
Απλα εχω σωματικους πονους πολους λογο αγχους και σκεφτομαι να παω σε ορθοπαιδικο μηπως μου γραψει τιποτε norcesil.

δεν ειμαι σιγουρη οτι καταλαβα το σκεπτικο σου..
θα πας στον ορθοπεδικο να σου γραψει φαρμακα για πονους που οφειλονται στο αγχος?
η να διερευνησεις αν οι πονοι οφειλονται ΚΑΙ καπου αλλου, εκτος απο το αγχος?

όπως κ να χει, η υγεια ειναι πανω απ ολα, κανε ο,τι χρειαζεται να τη διασφαλισεις οσο το δυνατον περισσοτερο κ καλυτερα, και προσπαθησε να βρεις κατι που θα σε βοηθησει και το αγχος σου να διαχειριστεις κ κιλα να διωξεις(κ αυτα τα αναφερω σ αυτη τη φαση μονο κ μονο επειδη επηρεαζουν αρνητικα την ψυχολογια σου κ οχι γιατι ειναι τοσο πολλα ωστε να εχουν προτεραιοτητα :) ) κ το μεγαλο μυστικο για αυτο ειναι η ΑΣΚΗΣΗ!!!
:)

αν κάνεις αυτό που έκανες πάντα, θα έχεις αυτό που είχες παντα!!
gourounitsa3279
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/6/11 στις 12:20

Quote:
Quote:
Quote:

γουρουνίτσα καλημέρα,δεν θέλεις να χάσεις και τόσα πολλά κιλά με το ύψος που έχεις.Κανένας σωστός γιατρός δεν θα δεχόταν να σου κάνει χειρουργείο με το δείκτη μάζας που έχεις!!!και ακόμα και τα ταμεία "δικαιολογούν" τις βαριατρικές επεμέβασεις με δείκτη μάζς 40 και πάνω ή 36 αν έχεις άλλα προβλήματα υγείας σημαντικά που έχουν κάποια σχέση με την παχυσαρκία!επίσης να ξέρεις πως το γεγονός πως παίρνεις κάποια φάρμακα μερικές φορές είναι ανασταλτικός παράγοντας για να χειρουργηθείς.
έχεις προσπαθήσει να πας σε κάποιο διαιτολόγο?το έχεις συζητήσει με τον ψυχίατρό σου?(υποθέτω για να παίρνεις φάρμακα σε ψυχίατρο πας)

Εχω παει σε πολλους διαιτολογους αλλα δεν την παλευω.Νιωθω οτι θελω να τροω συνεχεια ειμαι ερωτευμενη με το φαι με κανει να νιοθω ανετα και ευτηχησμενη και τροω ακομα και οταν δεν πειναω.

http://www.ticker.7910.org/wa__88__02aC0000Nw00MTAwMDk3NWxzfDk3OTI1MTloYXwxOCBrZyB0byBnbw.gif
gourounitsa3279
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/6/11 στις 12:23

Quote:
Originally posted by smart
Quote:

δεν ειμαι σιγουρη οτι καταλαβα το σκεπτικο σου..
θα πας στον ορθοπεδικο να σου γραψει φαρμακα για πονους που οφειλονται στο αγχος?
η να διερευνησεις αν οι πονοι οφειλονται ΚΑΙ καπου αλλου, εκτος απο το αγχος?

όπως κ να χει, η υγεια ειναι πανω απ ολα, κανε ο,τι χρειαζεται να τη διασφαλισεις οσο το δυνατον περισσοτερο κ καλυτερα, και προσπαθησε να βρεις κατι που θα σε βοηθησει και το αγχος σου να διαχειριστεις κ κιλα να διωξεις(κ αυτα τα αναφερω σ αυτη τη φαση μονο κ μονο επειδη επηρεαζουν αρνητικα την ψυχολογια σου κ οχι γιατι ειναι τοσο πολλα ωστε να εχουν προτεραιοτητα :) ) κ το μεγαλο μυστικο για αυτο ειναι η ΑΣΚΗΣΗ!!!
:)

Αυτοι οι πονοι λεγονται ψυχοσωματικα και με πονανε οι μυες μου και οπως μου ειπαν γιατροι οφειλοντε στο αγχος.

Μπα δεν θα το ελεγα οτι το μυστικο ειναι η ασχηση.Εκανα χρονια γυμναστικη αλλα αν δεν σταματησει κανεις να τρωει ποσοτητες φαγητου δεν χανει βαρος.:starhit:

http://www.ticker.7910.org/wa__88__02aC0000Nw00MTAwMDk3NWxzfDk3OTI1MTloYXwxOCBrZyB0byBnbw.gif
smart
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/6/11 στις 12:53

αν ξαναδιαβασεις τι εχω γραψει θα δεις οτι δε μιλαω μονο για κιλα :)
στα υπολοιπα αναφερομαι κ επειδη ακριβως οι πονοι ειναι ψυχοσωματικοι, εχει νοημα να ασκεισαι ωστε να αποβαλεις μερος του αγχους σου αλαλ κανενα νοημα να πας σε ορθοπεδικο να σου γραψει μυοχαλαρωτικα.
επισης θασε ξαναρωτησω αν εχεις διρευνησει το προβλημα κ σε ορθοπεδικο... ειναι βεβαιωμενο οτι οι πονοι δεν οφειλονται ΚΑΙ σε καποιο μυοσκελετικο προβλημα?

απο τι γιατρο παρακολουθεισαι? (αν θες να μας πεις :) )

aggeloydaki
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/6/11 στις 13:42

Quote:
Εχω παει σε πολλους διαιτολογους αλλα δεν την παλευω.Νιωθω οτι θελω να τροω συνεχεια ειμαι ερωτευμενη με το φαι με κανει να νιοθω ανετα και ευτηχησμενη και τροω ακομα και οταν δεν πειναω.

λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά πρέπει να βρεις τις βαθύτερες αιτίες για αυτή την συμπεριφορά σου,ακόμα και χειρουργείο να κάνεις (που δεν στο προτείνω ) δεν θα καταφέρεις τίποτα!

gourounitsa3279
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/6/11 στις 14:57

Quote:
στα υπολοιπα αναφερομαι κ επειδη ακριβως οι πονοι ειναι ψυχοσωματικοι, εχει νοημα να ασκεισαι ωστε να αποβαλεις μερος του αγχους σου αλαλ κανενα νοημα να πας σε ορθοπεδικο να σου γραψει μυοχαλαρωτικα.
επισης θασε ξαναρωτησω αν εχεις διρευνησει το προβλημα κ σε ορθοπεδικο... ειναι βεβαιωμενο οτι οι πονοι δεν οφειλονται ΚΑΙ σε καποιο μυοσκελετικο προβλημα?

Θελω να παω σε ορθοπεδικο μηπως δεν ειναι ψυχωσαματικοι οι πονοι στον αυχενα μου στο χερι και στο κεφαλι για να δω αν υπαρχει κατι παθολογικο.Τι γιατρος να με παρακολουθει?Δημοσιοι παντα δεν εχω καποιον συγκεκριμενο ανεργη και χωρησ,ενη με παιδι ειμαι.:starhit:

gourounitsa3279
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/6/11 στις 14:59

Quote:
Quote:

λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά πρέπει να βρεις τις βαθύτερες αιτίες για αυτή την συμπεριφορά σου,ακόμα και χειρουργείο να κάνεις (που δεν στο προτείνω ) δεν θα καταφέρεις τίποτα!

Εχω την εντηπωση οτι φταιει οτι δεν ειχα κατι σταθερο ερωτικο στην ζωη μου μετα απο τον χωρησμο μου.Νομιζω οτι οταν τροω νιωθω οτι θελω εναν αντρα κοντα μου να με αγαπαει και να μοιραζομαστε την αγαπη μας και επειδη δεν τον εχω το ρηχνω στην μασα.
Βεβαια εχω κατι αυτον τον καιρο αλλα συνηθως δεν κρατανε οι σχεσεις μου αφηστε π ο τυπος επαθε και εφραγμα και εκανε τριπλεξ.

Να σε ρωτησω κατι εσυ γραφεις οτι εισαι 100+ κιλα πως τα απεκτησες αυτα?Πεινας και τρως η ειναι ψυχολογικη πεινα οπως η δικη μου?Εγω και εχω ψυχικη πεινα αλλα και τροω και τεραστιες ποσοτητες.το στικακι με τα κιλα πως μπαινει εχω ξεχασει.:starhit:

Υ.Γ πως εχασες τα 46 κιλα αυτα?Εγω ουτε 5 κιλα δεν μπορω να χασω.

aggeloydaki
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/6/11 στις 15:23

εγώ είμαι 106 κιλά και τα κιλά τα απόκτησα γιατί πολύ απλά δεν έκανα τις σωστές διατροφικές επιλογές,δεν σκεφτόμουν αν θα φάω σήμερα τηγανητές πατάτες και άυριο ξανά κλπ αν σήμερα το φαγητό έχει σαλτούλα και φάω και ψωμί μαζί,έτρωγα συχνά τηγανητά και έπινα και πολλά αναψυκτικά.Λάθος επιλογές οδηγούν σε άνοδο κιλών.Δεν έχω κάνει πολέ στην ζωή μου ούτε βουλιμικά,ούτε υπερφαγικά επεισόδια,δεν έφαγα για να νιωσω πως αξίζω κάτι,πως γεμίζει η ζωή μου κοκ. Κατέληξα πριν από 12 μέρες,εφόσον είχα κάνει πολλές προσπάθειες να χάσω κιλά να κάνω χειρουργείο αλλά στο παρελθόν είχα χάσει 35 κιλά σχετικά εύκολα .Απλά αν δεν βρεις λύση στην ψυχολογική σου πείνα ακόμα και χειρουργείο να κάνεις πάλι θα τρώς και θα κάνεις κακό στον ευατό σου .Σχετικα με το τικεράκι κοίτα εδώ http://www.eatingdisorders.gr/forum/viewthread.php?tid=1580&page=1 θα βρεις οδηγίες

gourounitsa3279
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/6/11 στις 16:27

Δεν μπορω να φτιαξω το τικετ κοριτσια.Πιο λινκ αντιγραφουμε και σε πιο μερος του πινακα ελεγχου στην υπογραφη σωστα?
Αγγελουδακι εχεις δικιο πρεπει να φτιαξει η ψυχολογια πρωτα ωστε να εχω δυναμη να χασω βαρος αλλα μεχρι τοτε φοβαμαι οτι θα εχω φτασει τα 200 κιλα.χιχιχι.

gourounitsa3279
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/6/11 στις 16:32

Ok i did it!:smirk:

smart
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/6/11 στις 18:18

Quote:
Quote:

Θελω να παω σε ορθοπεδικο μηπως δεν ειναι ψυχωσαματικοι οι πονοι στον αυχενα μου στο χερι και στο κεφαλι για να δω αν υπαρχει κατι παθολογικο.Τι γιατρος να με παρακολουθει?Δημοσιοι παντα δεν εχω καποιον συγκεκριμενο ανεργη και χωρησ,ενη με παιδι ειμαι.:starhit:

γι αυτο σε ρωτησα στην αρχη αν θες να πας σε ορθοπεδικο μονο για να σου γραψει χαπια η να το ψαξεις :)
πιθανον τα συμπτωματα σου να μην ειναι ολα ή μονο ψυχοσωματικα (βεβαια ειναι λιγο επικινδυνο να εκφραζουμε αποψεις για θεματα ιατρικης φυσεως μιας κ δεν ειμαστε γιατροι, γι αυτο επισημαινω οτι ειναι απλα οι σκεψεις μου αυτα που σου λεω :) )

ανεργη, χωρισμενη με παιδι ειναι ζορικη η κατασταση κ το βρισκω αναμεμενομενο το αγχος ..
προσπαθησε ομως να μη σε παιρνει απο κατω :)
αν το καλοσκεφτεις ο,τι κ να σκεφτεσαι, τα πραγματα ειναι αυτα που ειναι κ δεν αλλαζουν με τη στεναχωρια κ το αγχος , οσο πιο ξαλαφρωμενη εισαι απο αυτα, τοσο καλυτερα μπορεις να τ αντιμετωπισεις ...
ελπιζω να εχεις κοντα σου (ουσιαστικα κοντα σου εννοω ..) ανθρωπους που σε στηριζουν κ σ αγαπανε :)

οσο για τους γιατρους... εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι ειναι να πεσεις σε ανθρωπο που ενδιαφερεται..... δεν ξερω πια αν οι ιδιωτες ειναι απαραιτητα καλυτεροι απ του δημοσιου!!!

ψαξτο κ εν τω μεταξυ μην αγχωνεσαι :)
προσπαθησε να μη σκεφτεσαι οτι κανεις διαιτα κ απλα περιορισε τα γνωστα (γλυκα, λιπη,τηγανητα κλτ), στο χαλαρο, να μη σε αγχωσει κ παραλληλα ξεκινα κ ο,τι ασκηση σου ειναι προσιτη (απο καθε αποψη).

πιστευω θα σε βοηθησει.
εδω ειμαστε κ εμεις να μας τα λες να νιωθεις καλυτερα αμα θες :)

gourounitsa3279
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/6/11 στις 21:43

Πολυ ενθαριντικα λογια σευχαριστω σμαρτ.Τελικα πηγα σε ορθοπαιδικο οικογενειακο και μου γραψε νορκεσιλ και αντιφλεγμωνοδη.ειναι απο το αγχος τελικα μου κανε με μηχανιμα υπεριχο στον αυχενα και ειναι οκ απλα εχω ενταση πολυ.
με τις διαιτες δεν τα παω καλα εχεις δικιο δεν θα το σκεφτομαι και θα περιορησω λιγο τα λιπαρα τροφημα.
εχω και δεσμο με εναν αντρα που επαθε προσφατα εφραγμα και αγχωθηκα και γιαυτο.

MerryMaker_Misery
Τακτικό μέλος

Registered: 24/3/11
Member Is Offline

Warnings:
View This Members Warnings

[*] posted on 8/6/11 στις 17:57

Quote:

μια προταση,

αντι να πειραματιζεσαι με φαρμακα, δεν πας σε μια διατροφολογο να σε βαλει σε διαιτα με θρεπτικα και ιχνοστοιχια; πολλες φορες οι ανισορροπες συμπεριφορες μας ειναι απο ελλειψη θρεπτικων.
Παραδειγμα, η νιασινη (βιταμινη Β6 η συμπλεγμα της Β γενικοτερα, δεν θυμαμαι τωρα) βοηθαει να ισοροπησει τη χημεια στον εγκεφαλο μας και να αποφευγουμε καταθλιπτικα επισοδεια. Η ψυχολογικη πεινα πολλες φορες ειναι πραγματικη πεινα γιατι το σωμα σου εχει παρει φαι, αλλα δεν εχει παρει αρκετα θρεπτικα και ζηταει και ζηταει και ζηταει, ασχετα αν σαν ποσοτητα εχεις φαει πολυ. Κυριολεκτικα, η ποιοτητα μετραει στο φαι.

gourounitsa3279
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 8/6/11 στις 21:44

Quote:
Originally posted by MerryMaker_Misery
Quote:

μια προταση,

αντι να πειραματιζεσαι με φαρμακα, δεν πας σε μια διατροφολογο να σε βαλει σε διαιτα με θρεπτικα και ιχνοστοιχια; πολλες φορες οι ανισορροπες συμπεριφορες μας ειναι απο ελλειψη θρεπτικων.
Παραδειγμα, η νιασινη (βιταμινη Β6 η συμπλεγμα της Β γενικοτερα, δεν θυμαμαι τωρα) βοηθαει να ισοροπησει τη χημεια στον εγκεφαλο μας και να αποφευγουμε καταθλιπτικα επισοδεια. Η ψυχολογικη πεινα πολλες φορες ειναι πραγματικη πεινα γιατι το σωμα σου εχει παρει φαι, αλλα δεν εχει παρει αρκετα θρεπτικα και ζηταει και ζηταει και ζηταει, ασχετα αν σαν ποσοτητα εχεις φαει πολυ. Κυριολεκτικα, η ποιοτητα μετραει στο φαι.

Μα ειπα παραπανω οτι εχω παει σε διατροφολογους και διαιτολογους αλλα δεν μπορεσα να τηρησω καποια διατροφη.Εχω δωσει πολλα χρηματα σε τετοιους αλλα τιποτα.Θα προσπαθησω μονη αν βρω την δυναμη.

Pages:  1  2  3

Διατροφική νοημοσύνη: Η απάντηση στη βουλιμία, την πολυφαγία και την παχυσαρκία  Στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Διαβάστε Αναλυτικά

Go To Top