Eating Disorders Last active: Never
Not logged in [Σύνδεση - Register]
Go To Bottom

Thin positive: Μυστικά ελέγχου της πείνας και της διατροφής
Διατίθεται στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Αναλυτικές Πληροφορίες - Παραγγελία

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
 Pages:  1  2
Author: Subject: Χοντρός ή παχύσαρκος;
anna65
Τακτικό μέλος

Registered: 11/6/09
Member Is Offline

Mood: :)
Warnings:
This Member Has No Warnings

[*] posted on 24/10/11 στις 16:28
Χοντρός ή παχύσαρκος;

Είναι χαρακτηριστικό για τον τεράστιο αγώνα που δίνεται κατά της παχυσαρκίας η θέση του Υπουργού Υγείας της Αγγλίας, ο οποίος μιλώντας στο BBC τόνισε ότι οι γενικοί ιατροί δεν πρέπει να χρησιμοποιούν τον όρο παχύσαρκος αλλά τον όρο χοντρός, γιατί έτσι θα επηρεάζουν περισσότερο τους ασθενείς τους να χάσουν το επιπλέον βάρος τους.
Οι απόψεις αυτές του Υπουργού Υγείας της Αγγλίας στηρίζονται σε γνώμες εμπειρογνωμόνων που ισχυρίζονται ότι ο όρος χοντρός ψυχολογικά δημιουργεί περισσότερες ενοχές και εξαναγκάζει τον υπέρβαρο να αντιδράσει ενεργητικά. Αντίθετα, ο όρος παχύσαρκος θεωρείται περισσότερο ιατρικός και απενοχοποιεί τον υπέρβαρο δημιουργώντας του την εντύπωση ότι κατά κάποιο τρόπο ο ίδιος δεν συμμετέχει στην ευθύνη της παχυσαρκίας.
Πηγή: http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=16058

Και ύστερα τα βάζουμε με τους δικούς μας Υπουργούς Υγείας! Αν δημιουργήσεις στον υπέρβαρο ενοχές, θα δραστηριοποιηθεί και ως δια μαγείας θα πάψει να είναι χοντρός! Το λένε και εμπειρογνώμονες! Οι ιατρικοί όροι να απαγορευτούν δια ροπάλου, καθώς θυμίζουν ιατρικές πράξεις, καλύψεις ασφαλιστικών ταμείων κλπ...

Ανοικτή χολοπαγκρεατική εκτροπή με γαστρική παράκαμψη κατά Roux-Y 21.7.2009
Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Πατρών - Ρίο

Από 125 κιλά --------> 73 κιλά
View user's profile View All Posts By User U2U Member This user has MSN Messenger
spaceride
Τακτικό μέλος

Registered: 29/9/10
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 24/10/11 στις 16:33

Γτ λιγες φορες εχουν αποκαλεσει εναν υπερβαρο χοντρο...και εχουμε δει, μην πω βιωσει, ποσο πολυ εχει λειτουργησει!!
Αισχος!!

Κανε τα θελω σου πρεπει
View user's profile View All Posts By User U2U Member
Ava
Θαμώνας

Registered: 25/11/09
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 24/10/11 στις 16:46

Με ενοχλεί περισσότερο ο όρος "παχύσαρκος" από τη λέξη "χοντρός".
Μπορεί το παχύσαρκος να είναι πιο political correct, αλλά δεν ξέρω, μου κάνει πολύ άκομψο (παχύς + σάρκα).
Λες χοντρός και μπορεί ακόμη και να χαμογελάσεις, λες παχύσαρκος και γεμίζει το στόμα σου..

http://www.ticker.7910.org/wa__69__0opU00000g41MzAwMjc1ZHw4NTU2NjdkYXx5b3VyIHRleHQ.gif
spaceride
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 24/10/11 στις 16:49

Δε νομιζω οτι το θεμα ειναι το πως θα αποκαλεσεις καποιον...το θεμα ειναι γτ
Το να χρησιμοποιησουν την ενοχη για να παρακινησουνλ, το θεωρω τουλαχιστον απαραδεκτο

Κανε τα θελω σου πρεπει
Ava
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 24/10/11 στις 16:52

Την ενοχή την έχουμε ήδη, δεν χρειαζόμαστε και εξωτερική παρακίνηση.
Μακάρι το κακό με τους δικούς μας πολιτικούς να σταματούσε στη δημιουργία ενοχών στους πολίτες.

http://www.ticker.7910.org/wa__69__0opU00000g41MzAwMjc1ZHw4NTU2NjdkYXx5b3VyIHRleHQ.gif
spaceride
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 24/10/11 στις 16:55

Τα ιδια λεμε Αβα!!

Κανε τα θελω σου πρεπει
britnyfox
Μέλος
**

Registered: 1/11/09
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 24/10/11 στις 17:33

Συμφωνω οτι ο ορος χοντρος χτυπαει πιο πολυ...Ναι σου δινει ενα εναυσμα να κανεις κατι για να απαλλαγεις απο τα κιλα σου γιατι αλλο ειναι να σε χοντρη και αλλο παχυσαρκη ...Για εμενα το παχυσαρκος ειναι πιο soft,δε ποναει τοσο.,ενω το χοντρος σε ταραζει την ψυχολογια σου.Τουλαχιστον σε εμενα ετσι λειτουργει.

http://swlf.lilyslim.com/5H8Wp3.png
angelaorangel
Τακτικό μέλος

Registered: 3/8/11
Member Is Offline

Mood: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΑΛΑ ΤΙΠΟΤΑ .
Warnings:

[*] posted on 24/10/11 στις 17:39

Τι Γιαννης ,τι Γιαννακης.

Ας μη κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας .

Οι λεξεις δε προσβαλλουν , προσβαλλει μονο η ιδια η προθεση να προσβαλλεις, οτι λεξη κι αν καποιος χρησιμοποιει.

http://swlf.lilyslim.com/ttFAp3.png

http://dl.glitter-graphics.net/pub/1664/1664521ryso2q57rc.gif

ELVIS ... ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ!
Redish
Μέλος
**

Registered: 9/3/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 24/10/11 στις 20:27

το "χοντρός" όμως είναι και σχετικό. πχ παιδιά αποκαλούν τους συνομιλικούς τους "χοντρέ" ενώ είναι λίγο υπέρβαρος και το παιδί το παίρνει σοβαρά και μπορεί να καταλήξει στο να παχύνει κι άλλο. το παχύσαρκος όμως ειναι ένα βήμα παραπάνω από το υπέρβαρος.
δεν ξέρω...προσωπική μου άποψη είναι ότι όταν είδα το "παχυσαρκος" στο BMI με ταρακούνησε πιο πολύ. "χοντρή" μπορεί να αποκαλεί και κπ ανορεξική τον εαυτό της. οπότε δεν το έπαιρνα σοβαρά. Το θεωρούσα σχετικό.

Πρώτος στόχος: 80 κιλά
Δεύτερος στόχος: 20/5/2011 - 77.5κιλά
Τρίτος στόχος: 27/5/2011 - 76.8 κιλά
Τέταρτος στόχος: 09/09/11- 70κιλά
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wrVl8ap/weight.png
Interloudio
Μέλος
**

Registered: 5/10/11
Member Is Offline

Mood: Όπου φυσάει ο άνεμος...!!
Warnings:

[*] posted on 24/10/11 στις 21:20

Θα συμφώνησω με την angelaorangel....οτι δεν έχουν σημασία οι λέξεις αλλά η πρόθεση!! Όταν κάποιος έχει "πρόβλημα " και νοιώθει άσχημα με αυτό και πας και του το χτυπάς κατάμουτρα, όποια λέξη και να χρησιμοποιήσεις το ίδιο θα τον πείραξει πιστεύω!! Αλλά και εμένα η λέξη παχύσαρκος μου ακούγεται πιο χοντροκομμένη....

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wTSEdhf/weight.png

Απο 01/04 συντήρηση.... άντε να δούμε αυτή την φορά...!!!

http://www.tickerclub.com/cache/366ee86525.png
NADINE
Moderator
*

Registered: 15/3/08
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 24/10/11 στις 21:21

Σε μια προσπάθεια κοινωνικής αλληλεγγύης και κάλυψης κι άλλων ευαίσθητων κατηγοριών συνανθρώπων μας καλούμαστε
ν'αποκαλούμε τον αλκοολικό "μπεκρούλιακα",τον καπνιστή "χασικλή",τον κοντό "ζουμπά",τους φαλακρούς "γλόμπους",
τον ανάπηρο "σακάτη",τους άνεργους "τεμπελχανάδες",τα παιδιά εκτός γάμου "μπάσταρδα",τους άρρωστους "μελλοθάνατους",
τις μη παρθένες νύφες "πόρνες"(για να μην πω την άλλη λέξη από Π"),τους μελαχροινούς "γύφτους",όσους φορούν γυαλιά
"στραβούλιακες",τους μόνους "μαγκούφηδες",τους άπιστους "κερατάδες",τους ομοφυλόφιλους "αδερφάρες του κερατά",
τους άντρες "ξεφτυλάντρες"(το τελευταίο μάλλον ορθώς οφείλει ν'αντικαταστήσει τη λέξη άντρες καθώς πολύ χέστηδες!).

Έγκυρες έρευνες έχουν δείξει πως με την υποστηρικτική αυτή προσέγγιση,οι επικίνδυνοι για την υγεία εθισμοί κόπηκαν μαχαίρι,
οι φαλακροί έγιναν αφάνες,οι ανάπηροι σηκώθηκαν απ'τις καρέκλες τους,οι γονείς των μπάσταρδων παντρεύτηκαν,
οι άνεργοι βρήκαν δύο δουλειές,οι νύφες προχώρησαν σε παρθενοραφή,οι μαυριδεροί ΜάικλΤζακσονιάστηκαν,
οι μόνοι ζευγαρώθηκαν,οι ομοφυλόφιλοι το γύρισαν σε στρέιτ,ωστόσο οι κερατάδες παρέμειναν κερατάδες
κι οι ξεφτυλάντρες ξεφτυλάντρες καθώς θαύματα δε γίνονται!Χοντροί μου φίλοι,καληνύχτα σας!
Ava
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 24/10/11 στις 21:27

Μήπως να δούλευες στην τηλεόραση? Αυτό μπορώ άνετα να το φανταστώ παρουσιασμένο ως διαφημιστικό σκετσάκι από την ομάδα του "Ράδιο Αρβύλα"! (Πολύ καλύτερο από τη βλακεία με τη Μέρκελ. Με απογοήτευσε το συγκεκριμένο).
'Εχεις ταλέντο, πάει και τέλειωσε!!!
Καληνύχτα, χοντροφιλενάδα μου!

anna65
Τακτικό μέλος

Registered: 11/6/09
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 24/10/11 στις 21:44

Quote:
Originally posted by NADINE
Έγκυρες έρευνες έχουν δείξει πως με την υποστηρικτική αυτή προσέγγιση,οι επικίνδυνοι για την υγεία εθισμοί κόπηκαν μαχαίρι...

Nadine, νομίζω πως έδωσες την πιο εύστοχη απάντηση! Στα πλαίσια της κοινωνικής αλληλεγγύης πρέπει να τη βάλουμε άμεσα σε εφαρμογή και να εξηγούμε πως είναι πόρισμα έγκυρων επιστημόνων :yes::yes::yes:

Ανοικτή χολοπαγκρεατική εκτροπή με γαστρική παράκαμψη κατά Roux-Y 21.7.2009
Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Πατρών - Ρίο

Από 125 κιλά --------> 73 κιλά
View user's profile View All Posts By User U2U Member This user has MSN Messenger
asteropi
Τακτικό μέλος

Registered: 8/9/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 24/10/11 στις 21:52

Εμενα χειροτερα θα μου ακουγοταν το παχυσαρκος και πιο πολυ θα ανασυντασσομουν παρα το χοντρος.Π.χ.Η λεξη χοντρος μπορει να αναφερεται σε ατομο 75-80 κιλων αλλα και 180,ενω ο ορος παχυσαρκος ειναι ιατρικος και αναφερεται σε ατομα που τα κιλα πλεον κανουν κακο στην υγεια τους και πρεπει αυτο να αλλαξει αμεσα.

[url=http://www.TickerFactory.com/weight-loss/wBmIf9t/]
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wBmIf9t/weight.png
[/url]
konina
Τακτικό μέλος

Registered: 25/4/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 24/10/11 στις 23:09

Quote:
Originally posted by angelaorangel
Τι Γιαννης ,τι Γιαννακης.

Ας μη κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας .

Οι λεξεις δε προσβαλλουν , προσβαλλει μονο η ιδια η προθεση να προσβαλλεις, οτι λεξη κι αν καποιος χρησιμοποιει.

θα συμφωνησω απολυτα και θα προσπαθησω να αποδειξω οτι ουσιαστικα εμεις (απο ανασφαλεια πιθανως) αποδιδουμε στην λεξη χοντρος την οποια ισως ασχημη χροια έχει.

Αδυνατος είναι ουσιαστικα ο ελλιποβαρής και αντιστοιχα
χοντρός είναι με αλλα λογια ο παχυσαρκος.

δεν ειδα καμια "ελλιποβαρη" κοπέλα να θιγεται που την αποκαλουν αδυνατη... αντίθετα μπορω να μιλησω για παρα πολλες κοπελες που θιγονται οταν τις αποκαλουν χοντρες.
στην πραγματικοτητα ειναι και οι 4, λέξεις που περιγραφουν το βαρος. απλα εμεις τρομαζουμε στο ακουσμα της τριτης. γι'αυτο κ εχουν επινοηθει τοσες λεξεις που ¨γλυκιζουν στα αυτια μας¨... "δεν ειμαι χοντρη, ειμαι γεματουλα/πληθωρικη/νταρντανα/ δεμενη"...

ουσιατσικα δεν προκειται για αλλεργια στη λεξη, αλλα στην εικονα που αντιστοιχει....

Quote:
Σε μια προσπάθεια κοινωνικής αλληλεγγύης και κάλυψης κι άλλων ευαίσθητων κατηγοριών συνανθρώπων μας καλούμαστε
ν'αποκαλούμε τον αλκοολικό "μπεκρούλιακα",τον καπνιστή "χασικλή",τον κοντό "ζουμπά",τους φαλακρούς "γλόμπους",
τον ανάπηρο "σακάτη",τους άνεργους "τεμπελχανάδες",τα παιδιά εκτός γάμου "μπάσταρδα",τους άρρωστους "μελλοθάνατους",
τις μη παρθένες νύφες "πόρνες"(για να μην πω την άλλη λέξη από Π"),τους μελαχροινούς "γύφτους",όσους φορούν γυαλιά
"στραβούλιακες",τους μόνους "μαγκούφηδες",τους άπιστους "κερατάδες",τους ομοφυλόφιλους "αδερφάρες του κερατά",
τους άντρες "ξεφτυλάντρες"(το τελευταίο μάλλον ορθώς οφείλει ν'αντικαταστήσει τη λέξη άντρες καθώς πολύ χέστηδες!).

Έγκυρες έρευνες έχουν δείξει πως με την υποστηρικτική αυτή προσέγγιση,οι επικίνδυνοι για την υγεία εθισμοί κόπηκαν μαχαίρι,
οι φαλακροί έγιναν αφάνες,οι ανάπηροι σηκώθηκαν απ'τις καρέκλες τους,οι γονείς των μπάσταρδων παντρεύτηκαν,
οι άνεργοι βρήκαν δύο δουλειές,οι νύφες προχώρησαν σε παρθενοραφή,οι μαυριδεροί ΜάικλΤζακσονιάστηκαν,
οι μόνοι ζευγαρώθηκαν,οι ομοφυλόφιλοι το γύρισαν σε στρέιτ,ωστόσο οι κερατάδες παρέμειναν κερατάδες
κι οι ξεφτυλάντρες ξεφτυλάντρες καθώς θαύματα δε γίνονται!Χοντροί μου φίλοι,καληνύχτα σας!

διαφωνω καθετα... οι λεξεις χοντρος-παχυσαρκος ειναι ταυτοσημες και εχουν να κανουν με την αξιολογηση του βαρους. όλα αυτα που λες είναι βρισιες ή παρομοιωσεις που χρησιμοποιούνται με σκοπο να προσβαλλουν, δεν αφορουν αντικειμενικα χαρακτηριστικά κ ούτε είναι συνώνυμες λέξεις, το ότι χρησιμοποιουνται όμως σαν να ειναι, προϋποθετει την υπαρξη κακης προθεσης.

ξερεις ποτε θα ενιωθα προσβεβλημενη? αν ακαποιος με αποκαλουσε φαλαινα ή τοφαλο ή ζωο και αλλα πολλα. το να με αποκαλεσει ομως χοντρη εφοσον ειμαι, δεν ειναι προσβολη, πραγματικοτητα ειναι.

http://swlf.lilyslim.com/7sdfp3.png
spaceride
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 25/10/11 στις 08:57

Quote:

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Κανε τα θελω σου πρεπει
Maria Hope
Τακτικό μέλος

Registered: 26/1/11
Member Is Offline

Mood: Τα όνειρα γίνονται πραγματικότητα όταν δεν σταματάς ποτέ να ονειρεύεσαι... :-)
Warnings:

[*] posted on 25/10/11 στις 12:19

Εμένα στα αυτιά μου και οι δυο λέξεις πονούσαν και ενοχλούσαν το ίδιο....ακόμα και το γεμάτη, νταρντάνα κτλ....δεν είχε να κάνει όμως με τις λέξεις αυτές καθ'αυτές... είχε να κάνει με την δική μου εικόνα.....τι έβλεπα εγώ σε εμένα και τι δεν μου άρεσε....δεν περίμενα να είμαι 110 κιλά και κανένας να μην το βλέπει....κανένας αν μην το σχολιάζει.....δικό μου ήταν το πρόβλημα.......και απλά στεκόμουν σε τέτοιου είδους "λέξεις" για να κάνω εκρήξεις θυμού ώστε να ανακουφιστώ έστω για λίγο....να ανακουφιστώ επιφανειακά γιατί με ενοχλούσα εγώ (η εικόνα μου) και όχι οι λέξεις.....

[url=http://www.TickerFactory.com/weight-loss/wx2Eeuf/]
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wx2Eeuf/weight.png

Λαπαροσκοπική γαστρική πτύχωση 25/03/2011 Νοσοκομείο Ευαγγελισμός
Αρχικό βάρος: 110kg
Τελικός στόχος: 62kg

Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΣΤΑ ΜΙΚΡΟΠΡΑΓΜΑΤΑ...ΣΤΑ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ!!!!!!
MerryMaker_Misery
Τακτικό μέλος

Registered: 24/3/11
Member Is Offline

Warnings:
View This Members Warnings

[*] posted on 25/10/11 στις 13:32

Quote:
δεν ειδα καμια "ελλιποβαρη" κοπέλα να θιγεται που την αποκαλουν αδυνατη...

Εδω θα διαφωνησω. Η παλια μου γειτονισσα που ειναι 35 κιλα, εχει αγανακτησει να ασχολουνται ολοι με το βαρος της. Εχει σωματικη μαζα 16. Εχει περιοδο κανονικα, τρωει κανονικα, δεν εχει κανενα προβλημα υγειας. Εχει τονους ενεργιας. Ηταν -παντα- αδυνατη. Μια φορα που βγηκα μαζι της, κατι καινουρια παιδια που γνωρισανε, ολο με το βαρος της ασχολοντουσαν. "Μα πως εισαι ετσι; καλα δεν τρως; βρισκεις ρουχα; σαν πουπουλο εισαι" κτλ κτλ.

Για φανταστειτε τι θα γινοταν αν λεγανε τα ιδια πραγματα σε καποιον με προβλημα βαρους.

"μα πως εισαι ετσι; καλα ΠΟΣΟ τρως; βρισκεις ρουχα; σαν ιπποποταμος εισαι".

Δεν ειναι το θεμα τι θα πεις και πως θα το πεις. Το θεμα ειναι οτι δεν θα επρεπε να σ'απασχολει εξ'αρχας το βαρος καποιου. Η γενικα να υπαρχει αυτη η διαθεση "α, μπορω να κρινω/κατακρινω καποιον γιατι ειναι κοινωνικα αποδεκτο"

ΔΕΝ ειναι αποδεκτο απο το ατομο ομως. Υπαρχουν και υπερβαροι/νοσηρα παχυσαρκοι ανθρωποι που κυριολεκτικα το λατρευουν το βαρος τους, οπως και ελλειποβαρης που το γουσταρουν και αυτο.

Εμενα προσωπικα, δεν με ενοχλησε ποτε να με πουν χοντρη/παχυσαρκη η κοκκαλω. Η συμπεριφορα απεναντι μου επειδη ειμαι χοντρη/παχυσαρκη η κοκκαλω με ενοχλει, οταν γινεται με σκοπο να με θιξει και μονο.

Και αυτο επειδη δεν συμπαθω ατομα που εν συνειδηση θελουν να προκαλεσουν ψυχικο πονο/οργη σε καποιον, για τη προσωπικη τους διασκεδαση. Για μενα, τετοια ατομα ειναι αρρωστα.

(ξεχωριζουμε τη διαφορα μεταξυ του "λεω κατι πανω στα νευρα μου" και "λεω κατι γιατι ξερω οτι θα σε πειραξει και το κανω επιτηδες")

Αλλα γενικοτερα, και να καταργηθει μια λεξη, θα βρεθει αλλη. Μια λεξη εχει οση δυναμη της δωσεις.

Π.χ η λεξη "μαλακας" . Πλεον αυτη η λεξη και να ειπωθει σε μια προταση

"ακου να δεις τι επαθα ρε, σταματησα σε ενα φαναρι και ο μαλακας απο πισω κοντεψε να με τρακαρει"

ποσοι θα παρεξηγηθουν ; ποσες χρησεις εχει η λεξη "μαλακας" ;

εχει ξεφτυλιστει πλεον τοσο η λεξη, που δεν εχει καμια απολυτος δυναμη.

konina
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 25/10/11 στις 22:03

Quote:
Originally posted by MerryMaker_Misery

Εδω θα διαφωνησω. Η παλια μου γειτονισσα που ειναι 35 κιλα, εχει αγανακτησει να ασχολουνται ολοι με το βαρος της. Εχει σωματικη μαζα 16. Εχει περιοδο κανονικα, τρωει κανονικα, δεν εχει κανενα προβλημα υγειας. Εχει τονους ενεργιας. Ηταν -παντα- αδυνατη. Μια φορα που βγηκα μαζι της, κατι καινουρια παιδια που γνωρισανε, ολο με το βαρος της ασχολοντουσαν. "Μα πως εισαι ετσι; καλα δεν τρως; βρισκεις ρουχα; σαν πουπουλο εισαι" κτλ κτλ.

Για φανταστειτε τι θα γινοταν αν λεγανε τα ιδια πραγματα σε καποιον με προβλημα βαρους.

"μα πως εισαι ετσι; καλα ΠΟΣΟ τρως; βρισκεις ρουχα; σαν ιπποποταμος εισαι".

Δεν ειναι το θεμα τι θα πεις και πως θα το πεις. Το θεμα ειναι οτι δεν θα επρεπε να σ'απασχολει εξ'αρχας το βαρος καποιου. Η γενικα να υπαρχει αυτη η διαθεση "α, μπορω να κρινω/κατακρινω καποιον γιατι ειναι κοινωνικα αποδεκτο"

ΔΕΝ ειναι αποδεκτο απο το ατομο ομως. Υπαρχουν και υπερβαροι/νοσηρα παχυσαρκοι ανθρωποι που κυριολεκτικα το λατρευουν το βαρος τους, οπως και ελλειποβαρης που το γουσταρουν και αυτο.

Εμενα προσωπικα, δεν με ενοχλησε ποτε να με πουν χοντρη/παχυσαρκη η κοκκαλω. Η συμπεριφορα απεναντι μου επειδη ειμαι χοντρη/παχυσαρκη η κοκκαλω με ενοχλει, οταν γινεται με σκοπο να με θιξει και μονο.

Και αυτο επειδη δεν συμπαθω ατομα που εν συνειδηση θελουν να προκαλεσουν ψυχικο πονο/οργη σε καποιον, για τη προσωπικη τους διασκεδαση. Για μενα, τετοια ατομα ειναι αρρωστα.

(ξεχωριζουμε τη διαφορα μεταξυ του "λεω κατι πανω στα νευρα μου" και "λεω κατι γιατι ξερω οτι θα σε πειραξει και το κανω επιτηδες")

Αλλα γενικοτερα, και να καταργηθει μια λεξη, θα βρεθει αλλη. Μια λεξη εχει οση δυναμη της δωσεις.

Π.χ η λεξη "μαλακας" . Πλεον αυτη η λεξη και να ειπωθει σε μια προταση

"ακου να δεις τι επαθα ρε, σταματησα σε ενα φαναρι και ο μαλακας απο πισω κοντεψε να με τρακαρει"

ποσοι θα παρεξηγηθουν ; ποσες χρησεις εχει η λεξη "μαλακας" ;

εχει ξεφτυλιστει πλεον τοσο η λεξη, που δεν εχει καμια απολυτος δυναμη.

έχεις δίκιο στο ότι είναι ενοχλητικο το να ασχολουνται οι άλλοι με το σωμα σου, ομως εγω αναφερθηκα καθαρα στην επιλογη των λεξεων και οχι στο γεγονος. προφανως η φιλη σου το ιδιο ενοχλημενη θα ενιωθε αν ο γιατρος της (ή οι γυρω της) την ελεγε αδυνατη ή ελλιποβαρη, ενω καποιος με παραπανω κιλα αναγνωριζει το παχυσαρκος μεν, θιγεται με το χοντρος δε.

NADINE
Moderator
*

Registered: 15/3/08
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 26/10/11 στις 00:16

Quote:
Originally posted by konina

διαφωνω καθετα... οι λεξεις χοντρος-παχυσαρκος ειναι ταυτοσημες και εχουν να κανουν με την αξιολογηση του βαρους. όλα αυτα που λες είναι βρισιες ή παρομοιωσεις που χρησιμοποιούνται με σκοπο να προσβαλλουν, δεν αφορουν αντικειμενικα χαρακτηριστικά κ ούτε είναι συνώνυμες λέξεις, το ότι χρησιμοποιουνται όμως σαν να ειναι, προϋποθετει την υπαρξη κακης προθεσης.

ξερεις ποτε θα ενιωθα προσβεβλημενη? αν ακαποιος με αποκαλουσε φαλαινα ή τοφαλο ή ζωο και αλλα πολλα. το να με αποκαλεσει ομως χοντρη εφοσον ειμαι, δεν ειναι προσβολη, πραγματικοτητα ειναι.

Πραγματικότητα μπορεί να είναι πως κάποιος είναι κι ηλίθιος.Δε σημαίνει πως νομιμοποιούμαι να τον προσφωνώ έτσι
κι εκείνος να νιώθει πως πρέπει να το κάνει γαργάρα καθώς είναι πραγματικότητα.Προσβολή είναι μόνο το αναληθές;

Ασφαλώς κι αντιλαμβάνομαι το μη ταυτόσημο των λέξεων,που χρησιμοποίησα.Η διάθεση της προσέγγισης μου
ήταν χιουμοριστική καθώς έκρινα αυτονόητο το λανθασμένο της οπτικής αυτής.Ας πάρω θέση λοιπόν στα σοβαρά τώρα.

Quote:
Originally posted by anna65

Είναι χαρακτηριστικό για τον τεράστιο αγώνα που δίνεται κατά της παχυσαρκίας η θέση του Υπουργού Υγείας της Αγγλίας, ο οποίος μιλώντας στο BBC τόνισε ότι οι γενικοί ιατροί δεν πρέπει να χρησιμοποιούν τον όρο παχύσαρκος αλλά τον όρο χοντρός, γιατί έτσι θα επηρεάζουν περισσότερο τους ασθενείς τους να χάσουν το επιπλέον βάρος τους.
Οι απόψεις αυτές του Υπουργού Υγείας της Αγγλίας στηρίζονται σε γνώμες εμπειρογνωμόνων που ισχυρίζονται ότι ο όρος χοντρός ψυχολογικά δημιουργεί περισσότερες ενοχές και εξαναγκάζει τον υπέρβαρο να αντιδράσει ενεργητικά. Αντίθετα, ο όρος παχύσαρκος θεωρείται περισσότερο ιατρικός και απενοχοποιεί τον υπέρβαρο δημιουργώντας του την εντύπωση ότι κατά κάποιο τρόπο ο ίδιος δεν συμμετέχει στην ευθύνη της παχυσαρκίας.

Δε νομίζω σε καμία περίπτωση πως ο περί ου ο λόγος χρειάζεται "περισσότερες ενοχές για να αντιδράσει ενεργητικά".
Ούτε ότι οι ενοχές,που ούτως ή άλλως κατά καιρούς όλοι νιώσαμε,λειτούργησαν βοηθητικά για να βγούμε από το λούκι της "απάθειας".

Οι λόγοι για τους οποίους κάποιος νιώθει να χρειάζεται την τροφή και δε σχετίζονται με τη βιολογική επιβίωση είναι πολλοί και σύνθετοι.
Όσο δεν τακτοποιούνται δε νομίζω πως λίγες δόσεις επιπλέον ενοχής,μια λέξη που και καλά ασκεί επιρροή(λες και η πειθώ μου λείπει)
και μου τονίζει την ευθύνη μου(λες και πίστεψα ποτέ πως προσβλήθηκα από ασθένεια και απευθόνομαι σε γιατρό για γιατρειά)
θα έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.Φαντάζομαι οι περισσότεροι(αν όχι όλοι)χαρακτηριστήκαμε από τη λέξη αυτή και χειρότερες
στην παχύσαρκη ζωή μας.Σαν πόσο "θεραπευτικά" αποτελέσματα είχε;Το βρίσκω πολύ επιφανεικό κι αφελές αν μη τι άλλο...

Κατά τη γνώμη μου οι επιθετικοί προσδιορισμοί-ετικέτες στο κούτελο πρέπει να εκλείψουν.Κι αναφέρομαι σε κάθε είδους χαρακτηρισμό.
Δεν μπορώ να διανοηθώ πολύ περισσότερο να τις χρησιμοποιούν άνθρωποι μορφωμένοι και μάλιστα προς όφελος μας!
Το να προσφωνήσω με κάποιον επιθετικό προσδιορισμό κάποιον είναι σα επιλέγω κάποιο από τα πολλά χαρακτηριστικά του
και να του δίνω ταυτότητα βάσει αυτού,επισκιάζοντας αναπόφευκτα όλα τα υπόλοιπα.Για ποιό λόγο νομιμοποιούμαι
να το κάνω αυτό,έχοντας μάλιστα το θράσσος να επικαλούμαι πως το κάνω για το καλό του;(...για το καλό του,ώσπου δεν άντεξε
στο τέλος το μυαλό του!)Κι από πότε η καλή ή η κακή προαίρεση κρίνει τον καταλογισμό;Δεν είναι μόνο η κατάκριση κρίση.
Ποιός νομίζει πως είναι αυτός που κρίνει και ποιός του έδωσε το δικαίωμα αυτό;Σίγουρα όχι εγώ "ο χοντρός"!Αν έπιανε η μέθοδος αυτή
πόσο ανόητοι θα έπρεπε να νιώθουν οι διατροφολόγοι που έφαγαν τα νιάτα τους να σπουδάζουν,οι ψυχολόγοι οι ειδικευμένοι
στις διατροφικές διαταραχές,ακόμη κι οι βαρίατροι!Θα βάζαμε κάποιον να μας αποκαλεί χοντρό πολλάκις καθημερινά κι ιδού η λύση!
Να την ηχογραφούμε και στη διάρκεια του ύπνου να κάνει τη δουλειά της για πιο άμεσα αποτελέσματα.Τι άλλο θ'ακούσουμε!Έλεος!
Ava
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 26/10/11 στις 01:20

Ε, ψιτ, εσύ, χοντροΝαταλία, τι μου γίνεσαι?
Κάνεις χοντρό χιούμορ και σε παραδέχομαι!
Εγώ έχω φάει χοντρό πακέτο και έχω χοντρύνει, ή μάλλον όχι, χονδρύνει καλύτερα, κι άλλο.
Λες να χάσουμε έτσι κανένα γραμμάριο?
Αν όντως αποδειχθεί αποτελεσματική αυτή η μέθοδος, τότε βρήκα τρόπο να εξοικονομήσω περισσότερα χρήματα. Θα με προσλαμβάνετε εσείς καλοί μου, για να σας αποκαλώ ΧΟΝΤΡΟΥΣ και τα κιλά σας θα γίνουν παρελθόν πάρα πολύ σύντομα. Γιατί θα το κάνω με πάθος, συναίσθηση της ευθύνης μου και μεράκι. Όχι παίζουμε!

Engraved
Μέλος
**

Registered: 14/9/11
Member Is Offline

Mood: το μυστικό είναι να αλλάξεις τον τρόπο ζωής σου ;)
Warnings:

[*] posted on 26/10/11 στις 11:38

Για μενα το "χοντρη" ειναι απλα ενας τροπος να μειωσεις και να χλευασεις. Σιγουρα δεν με αγγιζει τωρα πια αλλα ειναι γελοιο το πως εχει φτασει να χρησιμοποιειται και για ανθρωπους με φυσιολογικο βαρος απλα επειδη δεν ειναι "αδυνατοι" ή μικροκαμωμενοι.
Η παχυσαρκια απο την αλλη ειναι μια μορφη ασθενειας, ψυχικης , σωματικης, κανοντας το πολυ πιο σοβαρο και υπαρκτο στο δικο μου μυαλο τουλαχιστον.
Οταν ο γιατρος σε αποκαλει "κλινικα παχυσαρκη" αυτοματα , για μενα, αυτο μεταφραζεται σε μελλοντικο διαβητη, προβληματα καρδιας, και ολα οσα μπορουν να συμβουν απο κει και περα.

Αν ενας γιατρος με αποκαλουσε "χοντρη" θα αλλαζα γιατρο. Οχι γιατι θα θυγομουν αλλα γιατι απο αυτον περιμενω να μου παρουσιασει την "ασθενεια - παχυσαρκια" , να μου τονισει τα προβληματα που μπορει να υπαρξουν στο μελλον, και ισως να με καθοδηγησει στη λυση της.
Αν ηθελα καποιον να με αποκαλεσει χοντρη θα εβγαινα για γκαλοπ στο πεζοδρομιο και 99% των απαντησεων θα ηταν "ναι, εισαι χοντρη, σταματα να τρως"

Ύψος : 1.73
125kg -Αρχή ταξιδιού- 12 Οκτ. '10
65kg - Τελικός Στόχος! 1 Ιουν. '12

20μήνες : -60kg.

Επιμονή-Υπομονή-Αποφασιστικότητα-Δέσμευση
Μαρία.
Τακτικό μέλος

Registered: 7/1/09
Member Is Offline

Mood: ... στα πατώματα!
Warnings:

[*] posted on 26/10/11 στις 15:34

Τότε οι Άγγλοι ας αρχίσουν να λένε και τους κοντούς "κοντοπίθαρους" μήπως και αποφασίσουν να ψηλώσουν! Έλεος με την λογική τους! Ότι και να ακούσεις πάντως είτε χοντρός είτε παχύσαρκος, αν ψυχολογικά δεν είναι έτοιμος κάποιος να κάνει κάτι με την διατροφή του ότι και να του λένε "μπενάκιας βγενάκιας"! Πάντως αν ακούσω διαιτολόγο ή γιατρό να με αποκαλεί "χοντρή" θα σηκωθώ και θα φύγω απ'το γραφείο του χωρίς 2η κουβέντα και χωρίς να πληρώσω επίσκεψη. Ίσως έτσι να σκεφτούν πως η ψυχολογία για κάθε άνθρωπο είναι διαφορετική και οι αντιδράσεις ανάλογες! :mad:

View user's profile Visit user's homepage View All Posts By User U2U Member
konina
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 26/10/11 στις 18:31

βρε παιδια εδω δεν συγκρινουμε το αν υπαρχει η δεν υπαρχει κακη προθεση οταν καποιος χρησιμοποιησει τη λεξη χοντρος. υποτιθεται οτι θεωρουμε ως δεδομενο οτι ο ανθρωπος με τον οποιο μιλαμε μας σεβεται κ μας μιλαει για το καλο μας. η μονη διαφορα ειναι οτι στη μια περιπτωση χρησιμοποιει τη λεξη παχυσαρκος και στην αλλη περιπτωση τη λεξη χοντρος.αν υπαρχει κακη προθεση τοτε κατα τη γνωμη μου οτι κ να πει κακως θα το πει. αν παλι υπαρχει καλη προθεση τοτε το παχυσαρκη θα με στεναχωρουσε το χοντρη θα με ταρακουνουσε... ως λεξη ειναι απλα αντικειμενικη περιγραφη των κιλων μας, για να γινει προσβολη θα πρεπει εμεις να το δουμε ετσι.

οσο για το αν βοηθαει στην συνειδητοποιηση του προβληματος η χρηση της λεξης χοντρος (fat) αντι για παχυσαρκος (obese), δεν το γνωριζω, προφανως ή εχουν ήδη γινει ερευνες επ'αυτου ή θα γινουν. ας μην κρυβομαστε ομως πισω απο το δαχτυλακι μας. το να μας συμβουλευσει καποιος ειδικος με πραγματικο ενδιαφερον και ανιδιοτελεια, ειναι πολυ πιο σημαντικο απο τις λεξεις τις οποιες χρησιμοποιησε. επισης να υπενθυμησω οτι οταν ο αλλος ασκει κριτικη πανω σου δεν εχει σημασια πως θα σε αποκαλεσει, το αντιλαμβανεσαι αμεσως.

κ νομιζω το εχω ξαναπει, εγω εβαλα 17 κιλα σε 2 μηνες περιπου... εεεεε η μονη που ειχε το θαρρος να μου το τονισει ωστε να σταματησω την ανηφορα ηταν η γιαγια μου... η οποια γιαγια μου εχει τελειωσει μονο καποιες ταξεις απο το δημοτικο σχολειο κ χρησιμοποιει παντα απλες και "λαικες" λεξεις... ενα βραδυ λοιπον που ειχα παει να τη δω με αφησε αφωνη λεγοντας μου "δες βρε κοριτσι μου τι θα κανεις..πλεον δεν εισαι γεματουλα, εισαι χοντρη".... εκλαψα ολο το βραδυ, νομιζω οτι ανεβασα κ πιεση, καταστεναχωρεθηκα, αλλα αν δεν μου ειχε μιλησει ετσι πιθανοτατα τωρα να ειχα παρει 37 κιλα και οχι 17....

konina
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 26/10/11 στις 18:42

Quote:
Δε νομίζω σε καμία περίπτωση πως ο περί ου ο λόγος χρειάζεται "περισσότερες ενοχές για να αντιδράσει ενεργητικά".
Ούτε ότι οι ενοχές,που ούτως ή άλλως κατά καιρούς όλοι νιώσαμε,λειτούργησαν βοηθητικά για να βγούμε από το λούκι της "απάθειας".

Οι λόγοι για τους οποίους κάποιος νιώθει να χρειάζεται την τροφή και δε σχετίζονται με τη βιολογική επιβίωση είναι πολλοί και σύνθετοι.
Όσο δεν τακτοποιούνται δε νομίζω πως λίγες δόσεις επιπλέον ενοχής,μια λέξη που και καλά ασκεί επιρροή(λες και η πειθώ μου λείπει)
και μου τονίζει την ευθύνη μου(λες και πίστεψα ποτέ πως προσβλήθηκα από ασθένεια και απευθόνομαι σε γιατρό για γιατρειά)
θα έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.Φαντάζομαι οι περισσότεροι(αν όχι όλοι)χαρακτηριστήκαμε από τη λέξη αυτή και χειρότερες
στην παχύσαρκη ζωή μας.Σαν πόσο "θεραπευτικά" αποτελέσματα είχε;Το βρίσκω πολύ επιφανεικό κι αφελές αν μη τι άλλο...

Κατά τη γνώμη μου οι επιθετικοί προσδιορισμοί-ετικέτες στο κούτελο πρέπει να εκλείψουν.Κι αναφέρομαι σε κάθε είδους χαρακτηρισμό.
Δεν μπορώ να διανοηθώ πολύ περισσότερο να τις χρησιμοποιούν άνθρωποι μορφωμένοι και μάλιστα προς όφελος μας!
Το να προσφωνήσω με κάποιον επιθετικό προσδιορισμό κάποιον είναι σα επιλέγω κάποιο από τα πολλά χαρακτηριστικά του
και να του δίνω ταυτότητα βάσει αυτού,επισκιάζοντας αναπόφευκτα όλα τα υπόλοιπα.Για ποιό λόγο νομιμοποιούμαι
να το κάνω αυτό,έχοντας μάλιστα το θράσσος να επικαλούμαι πως το κάνω για το καλό του;(...για το καλό του,ώσπου δεν άντεξε
στο τέλος το μυαλό του!)Κι από πότε η καλή ή η κακή προαίρεση κρίνει τον καταλογισμό;Δεν είναι μόνο η κατάκριση κρίση.
Ποιός νομίζει πως είναι αυτός που κρίνει και ποιός του έδωσε το δικαίωμα αυτό;Σίγουρα όχι εγώ "ο χοντρός"!Αν έπιανε η μέθοδος αυτή
πόσο ανόητοι θα έπρεπε να νιώθουν οι διατροφολόγοι που έφαγαν τα νιάτα τους να σπουδάζουν,οι ψυχολόγοι οι ειδικευμένοι
στις διατροφικές διαταραχές,ακόμη κι οι βαρίατροι!Θα βάζαμε κάποιον να μας αποκαλεί χοντρό πολλάκις καθημερινά κι ιδού η λύση!
Να την ηχογραφούμε και στη διάρκεια του ύπνου να κάνει τη δουλειά της για πιο άμεσα αποτελέσματα.Τι άλλο θ'ακούσουμε!Έλεος!

δεν νομιζω οτι εχει να κανει με τη δημιουργια ενοχων ουτε (και σε αυτο ειμαι καθετη) στη χρηση της λεξης χοντρος επιθετικα, υβριστικα κ κοροιδευτικα. θεωρω οτι εχει να κανει με την συνειδητοποιηση του προβληματος κ με την αμεση αναγκη αντιμετωπισης του. η πλειοψηφια των ανθρωπων που εχουν παραπανω κιλα κωλυσιεργουν οσον αφορα στην κινητοποιηση τους. αντιθετα αν προκυψει ενα προβλημα υγειας πιο "εντονο" πιο "απειλητικο" και πιο "συγκεκριμενο", υπαρχει αμεση κινητοποιηση.... αποδειξη οτι η πλειοψηφια των ανθρωπων ενω δυσκολευονται να χασουν κιλα, αν παθουν εμφραγμα/σ.διαβητη/ πιεση/ χοληστερηνη/ νεφροπαθειες/ παγκρεατιτιδες κτλ, συμμορφωνονται διατροφικα.... το οτι το παχος δεν αποτελει αμεσο κινδυνο υγειας δεν σημαινει οτι δεν ειναι κ απειλητικο. εκει λοιπον νομιζω οτι στοχευει η συγκεκριμενη οδηγια του Βρετανικου συστηματος υγειας.

Pages:  1  2

Διατροφική νοημοσύνη: Η απάντηση στη βουλιμία, την πολυφαγία και την παχυσαρκία  Στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Διαβάστε Αναλυτικά

Go To Top