Eating Disorders Last active: Never
Not logged in [Σύνδεση - Register]
Go To Bottom

Thin positive: Μυστικά ελέγχου της πείνας και της διατροφής
Διατίθεται στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Αναλυτικές Πληροφορίες - Παραγγελία

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
 Pages:  1  2
Author: Subject: δεν αντεχω αλλο...
marina592
Μέλος
**

Registered: 26/3/12
Member Is Offline

Warnings:
This Member Has No Warnings

[*] posted on 4/4/12 στις 15:03

Λετε βρε κοριτσια?τωρα μου δινετε θαρρος με αυτα που μου λετε..γιατι αμα περιμενα βοηθεια απο ειδικο, καηκαμε..θελω να τα καταφερω μονη μου..να περασει μια εβδομαδα και να μην εχω κανει καθολου βουλιμικο ή ακομα κι αν εχω κανει να ειναι 1-2 μονο.. αισθανομαι σαν ναρκομανης που θελει να ''καθαρισει'' και να νιωσει ξανα φυσιολογικος ανθρωπος.. αλλα αυτο που με εκνευριζει πιο πολυ ειναι οτι ολοι γυρω μου το αντιμετωπιζουν σαν κατι πολυ απλο.. οταν τους λεω μεσα στην απελπισια μου οτι δεν αντεχω αλλο, γυριζουν με ενα επικριτικο υφος και μου λενε ''αμα ηθελες πραγματικα θα το σταματουσες'' ή ''ειναι φυσιολογικο, σε ολους συμβαινει να τρωμε λιγο παραπανω μερικες φορες''.. επειδη δλδ δεν με βλεπουν να σερνομαι στα πατωματα κ να ζηταω βοηθεια, σημαινει οτι ειμαι καλα?ευτυχως βρηκα αυτο το site κ μιλαω με ανθρωπους που με καταλαβαινουν.. οσο για τα κιλα, παντα ειχα εμμονη με το σωμα μου.. ηθελα να βγαινω στην παραλια μονο οταν ειχα χασει κιλα.. απο αυτη την ιδεα πιστευω οτι ποτε δεν θα ξεκολλησω!
View user's profile View All Posts By User U2U Member
ShadowWave
Μέλος
**

Registered: 25/10/09
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/4/12 στις 13:41

Λοιπόν το καλύτερο που μπορείς να πεις σε αυτούς τους επικριτικούς ανθρώπους είναι να ψάξουν τι εστί διατροφική διαταραχή, τι βουλιμία..ότι είναι μια αρρώστια του μυαλού και για αυτό ακριβώς τον λόγο δεν είναι τόσο εύκολο όσο φαντάζονται να ξεπεραστεί. Εμένα κάποτε τα συγγενικά μου πρόσωπα μου λέγανε: απλά σταμάτα να τρως! Πώς να τους εξηγήσω ότι δεν περνάει και τόσο από το χέρι μου τη συγκεκριμένη στιγμή.. η μητέρα μου δε αντιλήφθηκε το πρόβλημα μου όταν η ενδοκρινολόγος μου της εξήγησε τη σοβαρότητα του, μέχρι τότε πίστευε ότι απλά τρώω πολύ...

Το να ξεπεράσεις τη βουλιμία καλή μου απαιτεί μια βαθιά εσωτερική αλλαγή καθώς και υπερπήδηση κάποιων στερεοτυπικών αντιλήψεων που με το πέρασμα του χρόνου έχουν ριζωθεί βαθιά στο μυαλό σου σχετικά με την εικόνα το σώματος και το αδυνάτισμα. Εκεί βρίσκεται ο κορμός του προβλήματος. Δεν είναι δυνατόν να προσπαθείς σκληρά ώστε να το αντιμετωπίσεις και στο πίσω μέρος του μυαλού σου να λες θέλω να αδυνατίσω. Εξάλλου σκέψου τον εαυτό σου σαν τρίτος.. έχεις πραγματική ανάγκη να χάσεις κιλά; Είσαι παχύσαρκη; ΟΧΙ. Θέλεις να σε επαινούν όλοι για το σώμα σου ενώ εσύ ταυτόχρονα ξέρεις ότι είναι άρρωστο με τον τρόπο που του συμπεριφέρεσαι;!
Τακτοποίησε τις προτεραιότητες σου, δες τι είναι πιο σημαντικό για 'σενα. Η ψυχική και σωματική ισορροπία σου ή το αδυνάτισμα;

"Προχωρούμε!
Προ-προχωρούμε!
Δεν προχωρούμε- πετάμε!
Δεν πετάμε αστραπέψαμε,
στους γεφύρους ξεπλένοντας
τις ψυχές."
marina592
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/4/12 στις 15:54

Εχεις δικιο..ακομα κ τωρα που ξερω το προβλημα μου, παντα στο πισω μερος του μυαλου μου θελω να το ξεπερασω με στοχο το αδυνατισμα..ειναι χαζο, το ξερω, αλλα δεν μπορω αλλο να νιωθω τοσο πρησμενη απο το φαι..δεν μπορω να αισθανομαι οτι καθε μερα παχαινω ολο κ πιο πολυ..δεν μου μπαινουν τα ρουχα μου, και δεν εχω ορεξη να κανω τπτ...δεν εχω ορεξη να βγω γιατι αισθανομαι χαλια με τον εαυτο μου..ειπα οτι τωρα το πασχα που γυρισα στο σπιτι μου οτι θα προσπαθησω να το σταματησω, αλλα αυτος ο φαυλος κυκλος δεν σταματαει με τιποτα... φοβαμαι μην κανω καμια τρελα πανω στην απελπισια μου.. δεν αντεχω αλλο, ειλικρινα... :no: αισθανομαι σαν ναρκομανης που θελει να παρει τη δοση του! γιατι να φτασω ως εκει?γιατι??
Tinkerbell 7
Νέο μέλος
*

Registered: 5/4/12
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/4/12 στις 16:40

Γεια σας ειμαι καινουργια εδω στο foroum! Ειμαι 19 χρονων και εδω και 2 χρονια περιπου εχω βουλιμια. Τα κιλα μου ειναι κανονικ( υψος 1,65 και 59 κιλα), βεβαια θελω να χασω 3-4. Αυτο λοιπον το θεμα των κιλων εδω και 2 χρονια μου εχει γινει εμμονη ιδεα. Απο μικρη ασχολουμουν με την εμφανιση μου, τα κιλα μου( επειδη παλαιοτερα ημουν λιγο στρουμπουλη), αλλα τωρα πια το πραγμα εχει φτασει στο απροχωρητο! Το μονο που σκεφτομαι ειναι τι ειναι σωστο να φαω, τι οχι, τι διαιτα θα κανω γιατι εφαγα κατι που δεν επρεπε κ.τ.λ. Το αποτελεσμα ειναι, ειδικα τον τελευταιο καιρο, ολο αυτο να με οδηγει σε ξεσπασαματα πανω στο φαγητο. Τρωω δηλαδη μεγαλες ποσοτητες στα ξαφνικα, τρωω τοσο μεχρι να νιωσω δυσφορια.Οτι να'ναι, οτι βρω μπροστα μου που λενε!Συνηθως το κανω κρυφα.Μετα ομως ειναι το χειροτερο.....ακολουθουν τυψεις, αφορητες τυψεις και ντροπη που με ριχνουν ολο και πιο βαθια. Στεναχωριεμαι απιστευτα γι αυτο που εκανα κι ετσι ή κανω γυμναστικη αλλα μερικες φορες εχει τυχει να προκαλεσω εμετο στον εαυτο μου.Αν οχι καθε μερα, σε πολυ κοντινα διαστηματα μου ξανασυμβαινει το ιδιο...το ιδιο επεισοδιο...το ιδιο σκηνικο...τυψεις και καταθλιψη.ΕΝΑΣ ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ!! Μερικες φορες φτανω στο σημειο να κλαιω που δεν μπορω να βγω απο αυτη την κατασταση και νιωθω τοσο αβοηθητη...παθαινω κατι σαν καταθλιψη και δεν θελω ουτε να βγω απο το σπιτι.Θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας!τι να κανω για να το ξεπερασω?? τι να κανω για να σταματησει αυτος ο εφιαλτης??? νιωθω πραγματικα απελπισμενη...
marina592
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 6/4/12 στις 01:00

Tinkerbel μου κατ'αρχην καλως ηρθες στο forum! κ εγω ειμαι 19 χρονων κ εδω κ 4 μηνες η βουλιμια ειναι ο εφιαλτης μου..καθε μερα κανω βουλιμικο επεισοδιο (υπερφαγια κ εμετο)..νιωθω τοσο μονη κ αβοηθητη..σε καταλαβαινω απολυτα...αυτες τις μερες εχω πεσει σε μια ''καταθλιψη'' εξαιτιας του φαυλου κυκλου που βρισκομαι κ αυτο που με τρελαινει ειναι οτι σε λιγο καιρο πλησιαζει καλοκαιρι κ αντι να αδυνατισω, εχω παχυνει...μου εχει γινει εμμονη ιδεα ολο αυτο.. θελεις να ξεκινησουμε μαζι (και οποια αλλη κοπελα θελει) κ να προσπαθησουμε να περιορισουμε τα βουλιμικα?κατι σαν στοιχημα.. ισως ετσι να εχουμε ενα κινητρο...:D
 Pages:  1  2

Thin positive: Μυστικά ελέγχου της πείνας και της διατροφής
Στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Διαβάστε Αναλυτικά

Διατροφική νοημοσύνη: Η απάντηση στη βουλιμία, την πολυφαγία και την παχυσαρκία  Στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Διαβάστε Αναλυτικά

Go To Top