Eating Disorders Last active: Never
Not logged in [Σύνδεση - Register]
Go To Bottom

Thin positive: Μυστικά ελέγχου της πείνας και της διατροφής
Διατίθεται στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Αναλυτικές Πληροφορίες - Παραγγελία

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
 Pages:  1  2  3  4
Author: Subject: Παρουσιαση νεου μελους. Tassos67.
Tassos67
Τακτικό μέλος

Registered: 1/9/12
Member Is Offline

Warnings:
This Member Has No Warnings

[*] posted on 1/9/12 στις 22:06
Παρουσιαση νεου μελους. Tassos67.

Παρακολουθω το forum εδω και καιρο.Το βρηκα ψαχνοντας πληροφοριες για βαριατρικες επεμβασεις.
Ειναι μεγαλη υποθεση να μαθαινεις απο την εμπερια οσων ειναι πολλα βηματα μπροστα απο σενα.
Αν και συντριπτικα γυναικοκρατουμενο το forum, πηρα την αποφαση να μοιραστω το προβλημα μου στο τμημα που αφορα την παχυσαρκια.
Το κινητρο ειναι οτι μολις συνειδητοποιησα ενα πολυ σοβαρο προβλημα υγειας που οφειλεται στα κιλα μου.
Γνωστοποιωντας το,καποιοι και καποιες θα ενημερωθουν και θα το εχουν κατα νου μην παθουν τα ιδια αλλα και να μην επαναλαβουν τα λαθη μου.
Επισης μπορει να υπαρχει καποιος ή καποια με αναλογο προβλημα και να μοιραστουμε εμπειριες για προληψη περαιτερω επιδεινωσης.

Εδω απλως βγαινω στον..."τακο" και παρουσιαζομαι.
Αντρας λοιπον,γεννηθεις το 67. Στα 18 ειχα 72 γυμνασμενα κιλα. Στα 45 εχω 150 αγυμναστα κιλα. Πρωτα η σχολη, μετα η δουλεια...και ποτε ο Τασος στις προτεραιοτητες.
Δεν πινω,δεν καπνιζω,απεχθανομαι τα περισσοτερα γλυκα και ειδικα τα σιροπιαστα (μπλιαχ), αλλα τρεφομαι με λαθος ποσοτητες φαγητου.
Το διαιτολογιο μου "περιστρεφεται" γυρω απο το χοιρινο και μοσχαρισιο κρεας, τα αλλαντικα, τα αυγα, τα κιτρινα τυρια και την φετα, τα οσπρια και τις σαλατες...μπλουμ.
Αν και μου αρεσουν εξαιρετικα οι τηγανητες πατατες και γενικως τα τηγανητα φαγητα (λαδι ωμο και τηγανητο) ,τα τυροπιτοειδη και το ψωμι, εχω καταφερει και τα εχω εξαφανισει απο το διαιτολογιο μου χωρις καποιο ιδιαιτερο ζορι (εκτος απο το ψωμι).

Ευτυχως,απο οτι φαινεται,εχω παρει μονο τα καλα γονιδια απο τους γονεις μου κι ετσι εχω φυσιολογικους αιματολογικους δεικτες ακομη και γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρινη.
Η πιεση μου ειναι οριακη 14/9. Ειχε ανεβει καποια περιοδο οταν ετρωγα αμεσως πριν τον υπνο και μαλιστα πολυ, και ειχα γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση επι μηνες.
Οταν μειωσα οριστικα την ποσοτητα στο ενα και μοναδικο γευμα μου αμεσως πριν τον υπνο τοτε σταματησαν και οι ξινιλες και δε χρειαζομουν πια OLARTAN για την πιεση αφου κι αυτη απο 15-16/9 επεσε.
Παρολα αυτα ομως επαθα μεγαλη ζημια. Ματ εξ αποκαλυψεως (μονο αυτο γνωριζω απο σκακι).

Δεν πηρα ποτε χαπια αδυνατισματος γιατι ηδη ειμαι πολυ ευκοιλιος. Σε σημειο που τα ακτινιδια ειναι πληρως απαγορευμενα για μενα.
Οι διαιτες μου παντα κατεληγαν σε πεινα και ακομη χειροτερη παχυνση.
Δεν δοκιμασα ποτε διατροφολογο γιατι αν και Καρκινος η μαγειρικη δεν ταιριαζει στην ψυχοσυνθεση μου και απλα δεν θα μπορεσω να εφαρμοσω τα διαιτολογια που θα μου δοθουν.
Δοκιμασα διαιτα απο γιατρο που μου διεγνωσε αυξημενη πιεση αλλα απετυχε πανηγυρικα.
Η επεμβαση στην οποια ειχα καταληξει ως καταλληλοτερη για εμενα, αλλα αναθεωρησα διαβαζοντας το forum, ειναι το "γαστρικο μανικι".
Δυστυχως ακομη κι αυτη η "λιγοτερο βαρεια και απαιτητικη" ως προς τις υποχρεωσεις της επομενης ημερας επεμβαση,δεν μπορει να γινει σε εμενα τουλαχιστον για την ωρα.
Να δω τι θα με στειλει πρωτο στο χειρουργειο. Ο απλετος ελευθερος χρονος λογω ανεργιας ή η υποχρεωτικη μου εξοδος απο την αγορα εργασιας λογω αδυναμιας εκπληρωσης των υποχρεωσεων μου.
Μεχρι πριν λιγες μερες επαιζε μονο το πρωτο σεναριο.Τωρα παιζει με πολυ μεγαλες πιθανοτητες το δευτερο.
View user's profile View All Posts By User U2U Member
ΤΖΙΝΑ
Θαμώνας

Registered: 23/7/11
Member Is Offline

Mood: Sleeve 17-06-2011
Warnings:

[*] posted on 1/9/12 στις 23:15

Τάσο καλώς ήρθες στην παρέα μας. Ολοι όσοι έχουν υπάρξει ή είναι παχύσαρκοι γνωρίζουν ότι δυστυχώς τα πολλά κιλά συνοδεύονται αργά ή γρήγορα και με άλλα προβλήματα υγείας. Και αυτός είναι και ο λόγος που εγώ αποφάσισα να κάνω κάτι δραστικό πλέον όπως είναι το sleeve, για να αντιμετωπίσω την παχυσαρκία μου γιατί όντας 42 ετών και διαβητική ήταν θέμα χρόνου να αποκτήσω και άλλα προβλήματα υγείας. Χαίρομαι που έχεις γερό οργανισμό και δεν έχεις προβλήματα, εκτός από το γόνατό σου βέβαια, αλλά πιστεύω ότι για να μπορέσεις να διατηρήσεις την υγεία σου σε αυτό το επίπεδο θα πρέπει να κάνεις κάτι, είτε αυτό είναι διατροφή είτε βαριατρική επέμβαση. Επίσης πιστεύω ότι θα ήταν προτιμότερο να συζητήσεις πρώτα με έναν γιατρό πριν αποφασίσεις αν θέλεις όντως να κάνεις βαριατρικό χειρουργείο και το σημαντικότερο ποιό βαριατρικό χειρουργείο. Υπάρχουν διάφορα είδη και δεν κάνουν όλα για όλους. Οπως και νάχει όμως πρέπει να προσπαθήσεις να μειώσεις το βάρος σου όσο ακόμα είσαι νέος και καλά στην υγεία σου. Καλή συνέχεια σε ότι κάνεις.

http://www.ticker.7910.org/wg__58__02Km00000ak0NDJqfDUwMDU1MzdqfDUzIGtnIGxvc3Q.gif
Υψος 1.70
lineal
Τακτικό μέλος

Registered: 2/4/09
Member Is Offline

Mood: http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=StJLvbPIvTw&feature=endscreen
Warnings:

[*] posted on 2/9/12 στις 01:13

καλως ηρθες τασο και συγχαρητηρια για τον γραπτο σου λογο,δε βαρεθηκα ουτε στιγμη,πολυ ωραιο κειμενο με χιουμορ!
καλη επιτυχια σου ευχομαι στην αποφαση να ξεφορτωθεις τα κιλα σου.
δικη μου γνωμη ειναι πως οτι αρχισεις να το αρχισεις κοβοντας σταδιακα καποια πραγματα.
και γω σαν και σενα δε πολυτρωω γλυκα,δε πινω,δε καπνιζω,αλλα το φαγητο ειναι η αδυναμια μου.
οποτε προσπαθουσα να κοψω το φαγητο και να τρωω λιγες ποσοτητες και υγιεινες αποτυγχανα γιατι δεν αντεχα δε μπορουσα ρε γμτ να μην εχω επιλογες...
εγω αυτη τη στιγμη ειμαι σε διατροφη,τρωω απ ολα ακομα και τους αγαπημενους μου γυρους αλλα με μετρο.
αυτο θα προτεινα να κανεις κι εσυ.
για αρχη κοψε το βραδινο
δεν ειπαμε να τρως ενα γιαουρτακι-παρεπιπτοντως το σιχαινομαι :D- αλλα ενα τοστ με γαλοπουλα και κασερι θα ειναι οτι πρεπει!
να τρως 5 γευματα τη μερα πρωινο,δεκατιανο,μεσημεριανο,σνακ και βραδινο και προσπαθησε να τρως οπωσδηποτε σαλατες.

ισως γινω βαρετη εδω μεσα να με συγχωρεσουν οι υπολοιποι συμφορουμιτες,δες εδω http://www.dietup.gr απο δω κανω τη διαιτα μου και εδω:
http://www.eatingdisorders.gr/forum/viewthread.php?tid=6108&page=1
αν διαβασεις τα ποστ θα το βρεις,περιγραφω για τι προκειται

σου ευχομαι ο,τι κι αν αποφασισεις καλη επιτυχια και μπραβο για τη σκεψη σου,ειδες οτι δε σου εκανε το χειρουργειο και καταλαβες οτι δε θα ηταν λυση για σενα.

να σαι καλα και ευχομαι να διαβασω την επομενη φορα για το πως πηγες :)

Fast Weight loss Online at the Weight Loss Center
http://www.weight-loss-center.net/weight-loss-tickers/uploads/tickers/f3347ea4a62d2d4.png
http://swlf.lilyslim.com/IyTyp2.png
http://lb4f.lilypie.com/YXS7p3.png
Ava
Θαμώνας

Registered: 25/11/09
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 2/9/12 στις 02:57

Καλώς μας ήρθες, Τάσο!
Όπως είπαν και τα κορίτσια, ξέρεις ήδη πως πρέπει να δράσεις για το θέμα σου, σωστά; Κι εμένα αυτό που με οδήγησε στο χειρουργείο ήταν η αυξημένη πίεση. Ζαλιζόμουν στη δουλειά και δυσκολευόμουν να σηκώσω το ποντίκι, γιατί το θεωρούσα πολύ βαρύ. Αρχικά πήγα στο φαρμακείο της γειτονιάς και η φαρμακοποιός δεν μου είπε ποτέ τα νούμερα, παρά με έστειλε σε καρδιολόγο. Εκεί διαπίστωσα ότι η πίεσή μου (σε φάση ηρεμίας) είχε φτάσει στο 13 η μικρή!
Έκανα κανονικά όλες τις αιματολογικές μου εξετάσεις και ήμουν εντάξει. Αλλά η πίεση είναι κάτι που δεν κάνει να το αγνοήσεις. Για να μας γράψεις, προφανώς σκέφτεσαι να λάβεις μέτρα. Σου εύχομαι να είναι τα λιγότερο επώδυνα για σένα. Πάντως κάνε κάτι χθες. Θα δεις πως θα αισθανθείς, όταν θα έχεις απαλλαγεί πλέον από τα κιλά σου. Θα πεις μέσα σου, γιατί το καθυστερούσα άραγε; Καλή σου επιτυχία, ό,τι και αν αποφασίσεις τελικά.
giorgosdelta
Τακτικό μέλος

Registered: 4/5/12
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 2/9/12 στις 11:27

Καλώς ήλθες Τάσσο.
Φίλε είμαστε άγνωστοι αλλά επέτρεψέ μου να σου πω πως 150 κιλά είναι πολλά κι επικίνδυνα.
Λοιπόν κάνεις τρομερά λάθη στη διατροφή σου γι αυτό έχεις φτάσει τόσο. Κάποτε κι εγώ τα ίδια έτρωγα.
Για καλή μου τύχη κάτι έλαμψε μέσα μου και σταμάτησα εννόσω ήμουν κοντά στα 115.
Εγώ ήμουν μια ζωή παχύς και τώρα θεωρώ κανονικός.
Αν ενδιαφέρεσαι για δίαιτα στρέψου στην χορτοφαγία (Παρακαλώ οι κρεατοφάγοι του φόρουμ ας μην πέσουν να με φάνε ξανά). Μπορώ να σε βοηθήσω από την εμπειρία μου.
Μη σταυρώσεις τα χέρια σου άνθρωπέ μου. Τα προβλήματα υγείας είναι μπροστά σου. Είμαστε σε κρίσιμες ηλικίες, εγώ στα 40.
Φιλικά, Γιώργος.
View user's profile Visit user's homepage View All Posts By User U2U Member
Tassos67
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 2/9/12 στις 17:21

Σας ευχαριστω για το καλωσορισμα !
@Τζινα, οταν οι συνθηκες το επιτρεψουν για χειρουργειο τοτε θα μιλησω σιγουρα με ειδικευμενο ιατρο. Αλλα αυτο θα ειναι μονο για το γαστρικο μανικι. Ολες οι αλλες εχουν κρισιμες μετεγχειριτικες απαιτησεις παρακολουθησης εφ'ορου ζωης. Δεν ταιριαζουν στο τροπο ζωης μου.
@lineal Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Απο το πρωι που φευγω για δουλεια μεχρι το βραδυ που γυρναω δεν υπαρχει χρονος για φαγητο. Ενα πριν τον υπνο κι αυτο ειναι ολο.
@Ava,εχεις δικιο. Ομως για να κανω επεμβαση πρεπει να σταματησω τη δουλεια. Δουλευω με μπλοκακι οποτε παρα τα κιλα μου ειμαι πολυ ευπεπτος για τον εργοδοτη μου.
@giorgosdelta Χορτα δεν εχω φαει ποτε στη ζωη μου. Μεχρι σπανακοπιτα εχω φτασει. Τα απεχθανομαι. Γνωριζω οτι με τοσο κρεας που τρωω και τετοια συχνοτητα εχω πολλες πιθανοτητες για καρκινο πεπτικου αλλα...

Ειχα την εντυπωση οτι το γαστρικο μανικι ειναι απλη εγχειριση. Τελικα διαβασα οτι καποιοι ειχαν επιπλοκες. Πνευμονια, πυρετους...Ειναι επεμβαση που πρεπει να εχεις καποιον διπλα σου μετεγχειρητικα και για να σε προσεχει μην πεσεις κατω απο πυρετο ή αδυναμια αλλα και για να φτιαχνει τα απαραιτητα φαγητα. Σουπες, κρεμες κλπ.
Γλαύκη
Θαμώνας

Registered: 23/6/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 2/9/12 στις 19:02

Φιλε Τασο να σε καλωσορισω κ εγω κ σου ευχομαι να εχεις δυναμη σε οτι αποφασισεις.Θελω να σου πω μερικα πραγματα.Ολες οι επεμβασεις μπορει να κανουν επιπλοκες ακομη κ μια χολη η μια σκωληκοειδιτιδα.Οπως κ ολες οι επεμβασεις βαρειατρικης θελουν παρακολουθηση για παντα.Μια φορα το χρονο πρεπει να σε βλεπει ο γιατρος σου κ να κανεις τις εξετασεις σου.Δεν ξερω γιατι σε φοβιζει τοσο.Μονο ο πρωτος καιρος ειναι λιγο ζορι που σιγουρα δεν θα μπορεις να πας για δουλεια κ να τρεχεις στα κατσαβραχα.Θελει μαγειρεμενο φαγητο μαλακο αλλα μετα αφου εισαι κ τοσο κρεατοφαγος δεν θα εχεις κανενα προβλημα γιατι οι επεμβασεις αυτου του τυπου θελουν πολυ πρωτεινη.
Φυσικα το ενα γευμα μονο την ημερα ειναι πολυ λαθος ακομη κ επεμβαση να μην κανεις.Δεν μπορεις να εχεις μαζι σου ενα σαντουιτς η φρουτο η ξηρους καρπους?Εγω προχτες ειχα παει σε ενα αρχαιο θεατρο κ στις 10 η ωρα επρεπε να φαω,οποτε εβγαλα διακριτικα απο την τσαντα μου το μπιφτεκακι μου κ το κομματι το τυρι που ειχα παρει μαζι μου κ εφαγα κανονικοτατα!
Καλη συνεχεια κ θα τα ξαναπουμε.

http://www.ticker.7910.org/wa__75__03aL0000-O7-NjQ5MzYxfDc1NDQ1NTZkYXxNJiM5NDk7JiM5NTc7JiM5NTk7JiM5NjU7JiM5NTc7.gif

Γαστρικο μπαι-πας Πανεπιστημιακο νοσ. Ριου 24-7-2012

Υψος 1,70
giorgosdelta
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 2/9/12 στις 20:02

Τάσο, καλή συνέχεια ότι κι αν κάνεις, απλά κάνε κάτι.
Ninap
Τακτικό μέλος

Registered: 29/6/12
Member Is Offline

Mood: :D Όντως οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί….. Οι καλοί ωριμάζουν… οι κακοί ξινίζουν….!
Warnings:

[*] posted on 2/9/12 στις 20:32

Δεν κατάλαβα ποιος σου είχε πει πως το μανίκι είναι λιγότερο επικίνδυνο από το bypass :D η μοναδική διαφορα στις δυο επέμβασης είναι ότι στο bypass σου κόβουν ένα μέρος του λεπτού εντέρου και στο επανασυνδέουνε με το νέο στομάχι.

θα σου πω για μένα πως νιώθω που έχω κάνει την επέμβαση στις 29/8/2012 πριν 4 μέρες δηλαδή.

είμαι μια χαρά.:D .σηκώθηκα και περπάτησα την 2 μέρα από την επέμβαση ούτε ζαλάδες έχω ούτε τίποτα..λίγο κουρασμένη νιώθω αλλα αυτό είναι φυσιολογικό . να καταλάβεις έχω ένα jack ράσελ σκύλο και σήμερα τον πήγα και βόλτα..το λέω αυτό σε περίπτωση που ξέρεις ποσο ενεργητικά είναι τα jack ράσελ :D ;)

δεν έχω πόνους δεν έχω πόνους και τραβήγματα από τα ράμματα τίποτα..
φυσικά κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός..αλλα απλά ήθελα να ακούσεις και την δικη μου εμπειρία :D σωθικά κυριολεκτικά ακόμα δεν το πιστεύω πως δεν πεινάω και πως με ένα αυγό βραστό αισθάνομαι σαν να έφαγα ένα βόδι. "φανταστικο"!!!!!!!!!!!!

http://www.ticker.7910.org/wg__65__02-C00000g41MDAwMDEyanwwMTk4bHwmIzk0NTsmIzk1NDsmIzk3MjsmIzk1NjsmIzk0NTs.gif

γαστρικό bypass κατά roux en Y 29/08/2012

Tomorrow is another day.

Το χειρουργείο μου η απάντηση μου στα 25 χρόνια δίαιτας, διατροφής, πόνου, κακής υγείας. Ο δυνατός τρώει τον αδύναμο στη φύση αυτός είναι ο κύκλος της ζωής και για αυτό τρώμε κρεατάκι!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=7i0QCzRw900
Tassos67
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 2/9/12 στις 23:37

Καλως σε βρηκα Γλαυκη! Εχω την εντυπωση οτι το γαστρικο μανικι εχει τις λιγοτερες απαιτησεις (σχεδον μηδενικες) οσον αφορα την μακροχρονια παρακολουθηση αλλα και τις λιγοτερες πιθανοτητες επιπλοκων.
Νινα δε φοβαμαι την εγχειριση παρακαμψης την ιδια αλλα την αλλαγη στη φυσιολογια του εντερου.
Παντως το limit up στην ψυχολογια σου ειναι φοβερο! Αυτο ειναι ολοφανερο οτι θα σου δωσει ακομη μεγαλυτερη ωθηση στη βελτιωση της υγειας σου.
Ninap
Τακτικό μέλος

Registered: 29/6/12
Member Is Offline

Mood: :D Όντως οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί….. Οι καλοί ωριμάζουν… οι κακοί ξινίζουν….!
Warnings:

[*] posted on 3/9/12 στις 01:18

Τάσο μου το έντερο το κόβουνε για να μην απορροφούνται τα λίπη αυτή είναι και η μονη διαφορα με το μανίκι νομίζω μέχρι και η διατροφή είναι ίδια .

Η ψυχολογία μου είναι φοβερή που βλέπω κάθε μια μέρα να φεύγουν 500gr!!!!! επίσης σήμερα δεν έβαλα καθόλου ινσουλίνη στο βραδινό μου αφού ήταν 95 προ φαγητού και 125 μετά δυο ώρες..φοβερό!!! απίστευτο!!! :D:D:D

http://www.ticker.7910.org/wg__65__02-C00000g41MDAwMDEyanwwMTk4bHwmIzk0NTsmIzk1NDsmIzk3MjsmIzk1NjsmIzk0NTs.gif

γαστρικό bypass κατά roux en Y 29/08/2012

Tomorrow is another day.

Το χειρουργείο μου η απάντηση μου στα 25 χρόνια δίαιτας, διατροφής, πόνου, κακής υγείας. Ο δυνατός τρώει τον αδύναμο στη φύση αυτός είναι ο κύκλος της ζωής και για αυτό τρώμε κρεατάκι!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=7i0QCzRw900
NADINE
Moderator
*

Registered: 15/3/08
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 3/9/12 στις 01:57

Γειά σου,Τάσο και καλώς σε βρίσκουμε!

Έχω την αίσθηση,διαβάζοντας σε,πως ψάχνεις μια λύση που θα προσαρμοστεί στις υπάρχουσες συνθήκες και συνήθειες της ρουτίνας σου,
χωρίς να ζοριστείς σε αλλαγές και σεβόμενος κάθε κόκκο τοίχου,που ορθώνουν τα "δεν μπορώ" σου.Μ'ένα γεύμα την ημέρα δεν παίζει
σωστή διατροφή,ανεξάρτητα αν προχωρήσεις σε βαριατρική επέμβαση ή όχι.Ξανασκέψου τις προτεραιότητες της ζωής σου,μέτρα τι αλλαγές
και παραχωρήσεις είσαι διατεθειμένος να κάνεις κι εδώ είμαστε εμείς για περαιτέρω συζητήσεις.Εγώ πάντως το "θέλω" σου δεν το ακούω ακόμα δυνατό.

Ελπίζω να μου επιτρέπεις την ευθύτητα,με την οποία σου απευθύνομαι,έχοντας υπόψιν πως η πρόθεση μου είναι μόνο θετική.Ασφαλώς εσύ ξέρεις καλύτερα!

NADINE has attached this image:
308508_10150534418912516_1837370846_n.jpg - 31.76kb
Tassos67
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 3/9/12 στις 21:59

@Νινα,οι διαφορες των επεμβασεων ειναι χαοτικα μεγαλες. Για σενα αποδειχθηκε ιδανικη με το καλημερα. Ακτινοβολεις ευτυχια και τη μεταδιδεις ακομη και με το γραπτο σου λογο! Παντα να εισαι ετσι απο εδω και περα!

@Ναντιν, ειμαι απολυτα κατασταλαγμενος. Εχω ριξει ατελειωτο ψαξιμο, διαβασμα και περισκεψη. Γαστρικο μανικι. Αλλα μονο με ατομο διπλα μου. Περασα σπιτι μονος μου βαρεια γριπη την Ανοιξη και κοντεψα να πεθανω. Διαβασα στο forum οτι καποιοι ψηθηκαν μετεγχειρητικα απο τον πυρετο και τους οδηγησαν αλλοι στο νοσοκομειο. Μπορει να μην γινει καμμια στραβη, αλλα αμα γινει;
Και δουλεια αλλη ισως να βρω, και τα γευματα να αυξησω και,και...ομως αυτο ειναι εκ των ουκ ανευ. Αρα δεν ειναι οτι θελω να φαω ομελετα χωρις να σπασω τα αυγα.
Στο forum δεν εκανα αναρτηση αναζητωντας λυση για την παχυσαρκια μου αλλα εμπειριες απο οστεοραθριτιδα γονατου λογω παχυσαρκιας.
Εδω απλα συστηθηκα ωστε καποιοι που με διαβαζουν να εχουν μια ιδεα. Η κυριως αναρτηση μου ειναι στο topic της "παχυσαρκιας" κι αφορα αυτο το προβλημα.
Ελπιζω να μην καταχρωμαι το χωρο του forum αλλα σε καθε περιπτωση εισαι mod και μπορεις καλλιστα να κανεις del τις καταχρηστικες αναρτησεις χωρις καμμια απολυτως παρεξηγηση απο μερους μου (αν και δεν το νομιζω - εχω διαβασει κι αλλες αναρτησεις παντελως "γεια σου"). Προς Θεου, μην παρεξηγηθεις και μην απολογηθεις. Δεν με πειραξε η ευθυτητα σου.
Καθε μερα γινεται κι απο λιγο χειροτερα το γονατο μου οποτε οπως και το δηλωσα...mood=shocked (αλλα και freefall-no parachute) οποτε ισως να μην σκεφτομαι καθαρα.
NADINE
Moderator
*

Registered: 15/3/08
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/9/12 στις 12:43

Καλησπέρα Τάσο!Περαστικά στο γόνατο σου,το συντομότερο δυνατόν!
Δε σου μίλησε η mod,αλλά η Ναταλία,που έχει περάσει μια ζωή από τα μέρη σου.
Χαίρομαι που κατέληξες σε κάποια απόφαση κι απομένουν να διευθετηθούν οι λεπτομέρειες
κατά κάποιο τρόπο.Η αλήθεια είναι πως καλό είναι να έχεις έναν άνθρωπο δίπλα σου,
αν μη τι άλλο και για λόγους ψυχολογικής υποστήριξης.Ελπίζω σύντομα να διευθετηθεί,
ώστε να προχωρήσεις σ'αυτό που αποφάσισες,να φύγουν τα πρώτα κιλά,ν'ανακουφιστεί
λίγο και το γονατάκι...Μην το εγκατελείπεις όμως.Μίλα με τους ανθρώπους σου.Χθες!

Από την προσωπική μου εμπειρία,χρειάστηκα κάποιον δίπλα μου το πρώτο βράδυ κυρίως
και στη συνέχεια ν'αγοράσει τα φάρμακα,γάλα,χυμούς,κρύο τσάι, ό,τι τέλος πάντων
αποτελούσε τη διατροφή μου.Αλλαγές στις γάζες κι αντιπηκτικές έκανα μόνη μου,
όπως και μπάνιο.Τέλος χρειάστηκα έναν οδηγό και για όταν πήγα να μου βγάλουν τα ράμματα.
Αυτά βέβαια χωρίς να έχει κάτι επείγον συμβεί,που να χρήζει άλλης αντιμετώπισης.
Μετά να είσαι προετοιμασμένος για κάποια αδυναμία στην αρχή και πολλά συχνά μικρά γεύματα.

Καλή δύναμη σε ό,τι καλείσαι να διαχειριστείς!Δεν καθόμαστε τώρα!Οργανωνόμαστεεεεεε
Tassos67
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 29/11/12 στις 00:54

Απο τις 17 Αυγουστου εχω αλλαξει καθετα τον τροπο διατροφης μου. Οχι δεν ηταν Δευτερα, ηταν Παρασκευη!!!
Δεν κανω διαιτα (κακια κι απαγορευμενη λεξη).
Δεν γυμναζομαι. Ουτε τα κιλα μου το επιτρεπουν, ουτε ο ελευθερος χρονος μου, ουτε η διαθεση μου.

Σε προηγουμενες αναρτησεις μου ειχα εκφρασει την προθεση να παω σε διατροφολογο γιατι ανησυχουσα απο διαφορα συμπτωματα που εχω οπως...σκοτεινα ουρα, μειωση ωρων υπνου, τεραστια μυϊκη απωλεια, παντελη ελλειψη πεινας, λιγουρας και υπερφαγικων επεισοδιων κι οτι ενω τρωω ελαχιστες ποσοτητες δε νοιωθω στερηση;!

Τελικα πηγα με βαρεια καρδια. Η επισκεψη κρατησε δυομιση ωρες! Κοστισε σαραντα ευρω (με αποδειξη).
Με ζυγισε σε απλη ζυγαρια.
Μου πηρε το υψος οπως μας μετρουσαν στο στρατο.
Και τελικα μου εδωσε να κρατησω κατι σαν χειριστηριο playstation και μου μετρησε το ποσοστο λιπους. Προαπαιτουμενο ηταν (οπως μου ειχε πει οταν εκλεινα ραντεβου) να μην ειχα φαει και πιει τιποτα μεχρι πριν τεσσερις ωρες.
Μου βρηκε ποσοστο λιπους 42.8%!!! Εγω με την οικιακη ζυγαρια λιπομετρησης το βρισκω στο 37.7%. Τεραστια διαφορα.
Πιστευα οτι θα μου εκανε και τεστ BMR αλλα δεν μου εκανε.
Ειχα φερει μαζι μου, χωρις να μου το εχει ζητησει απο πριν, γενικες αιματολογικες μεχρι και πληρεις θυρεοειδους, αναλυτικο ημερολογιο διατροφης της τελευταιας εβδομαδας και ηλεκτρονικο αρχειο μετρησεων βαρους απο Γεναρη μεχρι σημερα (πρωϊ-βραδυ).

Με εσφαξε με το χαμογελο στα χειλη!
Το συμπερασμα της ειναι οτι κανω ακραια πρωτεϊνικη διατροφη, υποσιτιζομαι κι εχω ελλειμα σε θρεπτικες τροφες.
Και θεωρει οτι με αυτες τις ποσοτητες και ποικιλιες τροφων που καταναλωνω δεν ζει ουτε ανθρωπος στα 68 κιλα που ειναι ο τελικος μου (ονειρικος) στοχος!!! Εγω βεβαια διαφωνησα στο τελευταιο αλλα ηδη "ετρωγα" κατα ριπας τις χαμογελαστες αυστηρες παρατηρησεις και βυθιζομουν ψυχολογικα.
Οι απο τρεις κουταλιες του γλυκου ζαχαρη ή φρουκτοζη σε δυο καφεδες που πινω ημερησιως αποτελουν απλα ενα ανεπαρκες υδατανθρακικο αλλοθι της πρωτεϊνικης διατροφης μου, οπως ακριβως φοβομουν.

Για πρωϊνο μου εδωσε να φαω μεταξυ αλλων και ΠΕΝΤΕ κρισπις ολικης! Εγω δεν ακουμπω οτιδηποτε αλευρι! Που να φαω τετοιο πραμα και σε τετοια ποσοτητα! Αδικο δεν εχει. Οι υδατανθρακες μου ειναι ελαχιστοι. Αλλα...
Οσπρια τρωω και μου αρεσουν. Αλλα δυο φλυτζανια πχ μαγειρεμενα φασολια τα τρωω αποδεδειγμενα σε πεντε ημερες. Γελαγα νευρικα αφου πρεπει να τα τρωω σε ενα γευμα!
Ενα βασικο μου "προπυργιο" ικανοποιησης στα γευματα μου ειναι το (9γρμ) κιτρινο τυρι και η (15γρμ) φετα με ΟΛΑ τα λιπαρα. Πανε κι αυτα. Λιπαρα τελος. Μονο light. Με 146 εκατοστα περιμετρο στον ομφαλο δεν δεχοταν διαπραγματευση.
Μετα απο σκληρα παζαρια κρατησα μονο το πληρες λιπους πικαντικο σαλαμι.
Και τελικα μου ειπε οτι μπορω να τρωω ΔΥΟ σουβλακια χοιρινα, 150γρμ μπιφτεκι κι αλλα τοσα κοτοπουλο την εβδομαδα και κομμενο και το πρωϊνο αυγο.
Απο μεχρι τωρα, κατ'ελαχιστον, εξι χοιρινα, 2Χ250γρμ μπιφτεκι κι ενα κιλο κοτοπουλο σουβλας!!!
Λουκανικο Φρανκφουρτης στην καλυτερη περιπτωση ενα κομματι την εβδομαδα (απο πεντε χαλαρα)!!!
Δεν εχει αδικο οτι τρωω εξωφρενικες ποσοτητες κρεατος αλλα αυτες ειναι αστειες ποσοτητες για μενα. Με τοσο λιγο κρεας θα νοιωθω σαν αταϊστος λυκος. Το ειχα νοιωσει σε διαιτα απο παθολογο που οταν την εσπασα, μετα απο δυο εβδομαδες, ακολουθησε υπερφαγια σαν το τσουναμι στην Ιαπωνια.
Η ψυχολογια μου ειναι σε τραγικα χαλια λογω της καταστασης στη δουλεια και τωρα πηρα την χαριστικη βολη. Εγινα κομματια.
Τι ηθελα και πηγα! Αφου τα λαθη μου τα εβλεπα κι απο μονος μου.
Το ηξερα οτι κανω ανισσοροπη διατροφη, απλα τωρα εχω και...σφραγιδα απο την ειδικο.
Και συνεχιζω να ανησυχω. Γιατι η "φυσιολογικη" μου αντιδραση με το βραδυνο "χαστουκι" θα ηταν να πλακωθω στο φαϊ, εστω και στα σουβλακια. Αλλα δε θελω να φαω απολυτως τιποτα, ουτε καν ντελιβερι.
Πολλα εγραψα. Η μυρωδια απο την κουζινα δειχνει οτι αντι για βραστη φασολαδα εκανα...τσιγαριστη. Οποτε αυριο εχει βολτα στο ψητοπωλειο. Παω για νυχτερινη γυμναστικη με την κατσαρολα.
giorgosdelta
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 29/11/12 στις 09:31

Τάσσο τα σκούρα ούρα μάλλον είναι ένδειξη αφυδατωσης. μάλλον δεν πίνεις νερά για να ζυγίζεις λιγότερο, σωστά;
Αν είναι όντως έτσι είναι επικίνδυνο. Πίνε όσο νερό θέλεις, δεν παχάινει.

Διολου τυχαίο δεν βρίσκω το γεγονός ότι είσαι κρεατοφάγος. Έτσι ακριβώς ήμουν κι εγώ κάποτε.
Καλύτερα μην ακολουθείς τις οδηγίες κανενός. Θα μπορούσα να το παίξω κι εγώ άνετα διατροφολόγος με τις γνώσεις που έχω αποκτήσει. και γιατρός και βοτανολόγος κι ότι θες εσύ. Φτιάξε ένα πλάνο υγιεινής κια σωστής διατροφής που να σου ταιριάζει και ακολούθησέ το. Αν το τηρήσεις μακροπρόθεσμα θα σε αποζημιώσει.
Πρόσεχε και τα λιπαρά που λαμβάνεις γιατί όπως καταλαβαίνεις αυτή την στιγμή απλά προστίθενται στο ενεργειακό σου απόθεμα.
Tassos67
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 29/11/12 στις 16:09

Γιωργο τα σκοτεινα ουρα φοβαμαι μην ειναι ενδειξη υπερφορτωσης των νεφρων μου.
Κανονισα να κανω αιματολογικες και ουρα. Αλλα και χοληστερινης και συκωτιου.
Ειναι αστειο να μην πινω νερο ωστε να ζυγιζω λιγοτερο, απλα στρουθοκαμηλισμος.
Η νοοτροπια μου ειναι τετοια που δεν παιρνω παυσιπονα για την οστεοαρθριτιδα μου ωστε να μην ξεθαρρεψω κι επιβαρυνω το γονατο μου αλλα και για να θυμαμαι γιατι πρεπει να αδυνατισω επειγοντως. Δεν κρυβομαι απο την οποια αληθεια.
Δεν πινω νερο γιατι δεν "κατεβαινει". "Κατεβαινει" ομως ευκολα η Cola Light (ξερω,κακως) και σε μεγαλες ποσοτητες και μονο οταν ειμαι μονος στο σπιτι.
Γνωριζω πολυ καλα οτι το νερο βοηθα απο καθε αποψη εναν οργανισμο και ειδικα οταν τρεφεται με τοση πρωτεϊνη.
Και εχω προσωπικη εμπειρια απο εσκεμμενη -λογω συνθηκων εργασιας- χαμηλη καταναλωση νερου η οποια μου δημιουργησε αιμορροϊδες και μαρτυρησα.
Ζυγιζομαι μονο στο πρωϊνο ξυπνημα μετα απο την τουαλετα και το βραδυ οταν γυρναω απο την δουλεια και πριν φαω και πιω. Οποτε εχω εξαιρετικη αποψη περι της ημερησιας διακυμανσης του βαρους μου.
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι τρωω πολυ περισσοτερο και ισως καλυτερα απο τα σλιβατα κοριτσια του forum (τα οποια τρωνε με προγραμμα απο ειδικευμενο διαιτολογο) αλλα παρολα αυτα η διατροφολογος με αποπηρε ;! Αν ετρωγα μακροχρονια τις ποσοτητες αυτες τοτε θα ημουν στα ορια της λιποθυμιας.
Το Γεναρη του 2012 εκανα μονος μου διαγνωση για το γονατο κι οταν μου εκανε τη σωστη διαγνωση ο ορθοπαιδικος μετα απο οκτω μηνες που αποφασισα να παω, τοτε ειχα κανει τεραστια ζημια. Οποτε μαλλον ειμαι δικαιολογημενος που ανησυχω...το δις εξαμαρτειν...
giorgosdelta
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 30/11/12 στις 12:01

Φίλε θα γίνεις η αφορμή να κόψω την σκ@τοcola, έχω πάλι κανά εξάμηνο που πίνω. Εϊναι αναλγητική, λόγω της καφείνης και άλλων ναρκωτικών που πιθανώς περιέχει, αλλά είναι πολύ εθιστική ρε παιδιά. Χτες ήπια μόνο μια το πρωί. Δεν ήπια άλλη αφού διάβασα την αναρτησή σου και αντ' αυτού δίψασα, κατέβασα 2 λίτρα νερό και έτρεχα στο μπάνιο όλη νύχτα. Ευχαριστώ.
Alma libre
Θαμώνας

Registered: 21/1/11
Member Is Offline

Mood: Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω πριγκίπισσα!!
Warnings:

[*] posted on 30/11/12 στις 12:35

Tassos67 και εγω δεν πινω νερο αλλα τελευταια εχω βρει το εξης κολπο .......Ρίχνω μεσα λιγο χυμο χωρις ζάχαρη και κατεβαινει πολυ ευκολα κατω ενα ποτηρι σχεδον μονορουφι..................

http://www.ticker.7910.org/wg__64.9__02E600000g41MDAwMjUyNWx8MDAwMTEwOGxkfHlvdXIgdGV4dA.gif

Sleeve Gastrectomy 19/10/2012
aggeloydaki
Θαμώνας

Registered: 25/12/02
Member Is Offline

Mood: Μηδενίζω
Warnings:

[*] posted on 30/11/12 στις 13:13

Τάσο,....διάβασα όσα σου είπε η διαιτολόγος,,,και πιάστηκε η καρδιά μου βρε παιδί μου....η λογική λέει να κάνουμε σωστή διατροφή αλλα να μην καταπιεζόμαστε κιόλας γιατί αλλιώς κάποια στιγμή τα τινάζουμε όλα στον αέρα κ πέφτουμε ακόμα περισσότερο με τα μούτρα σε όσα μας έχουν λείψει!!!εγώ δεν βλέπω κακό που έκανες κυρίως πρωτεινική διατροφή....αν έκανες οποιοδήποτε είδος επέμβασης πάλι φουλ πρωτείνες θα έτρωγες,απλά ίσως με διαφορετικό τρόπο μαγειρεμένες...επίσης θαρρώ πως οι ποσότητες που σου έδωσε είναι πολύ μικρές για εσένα..μήπως να το ξανασυζητούσες μαζί της?να βρίσκατε μία μέση οδό για να μην καταπιέζεσαι τόσο?επίσης κάπου είχα διαβάσει,ακούσει πως κάποιοι οργανισμοί είναι έτσι "φτιαγμένοι" που ουσιαστικά χρειάζονται κυρίως πρωτείνες για να επιβιώσουν,το βλέπω και στον άνδρα μου αυτό,μπορεί να φάει πολύ μεγάλες ποσότητες από όλα τα φαγητά αλλά αν δεν φάει 2-3 μέρες κρέας αρχίζει και δεν νιώθει καλά,ψιλο-ζαλίζεται,νιώθει αδυναμία!

27/5/11 Γαστρική παράκαμψη ((RYGBPLL) Πανεπιστημιακό νοσοκομείο Ρίου 30-5-2012 58 kg BMI 20.2
http://www.ticker.7910.org/an1cJO_0g410000Nzc3MTI2anwxMzQ1NTU2bGphfG5ldyBsaWZl.gif
aggeloydaki
Θαμώνας

Registered: 25/12/02
Member Is Offline

Mood: Μηδενίζω
Warnings:

[*] posted on 30/11/12 στις 13:21

Quote:
Originally posted by Tassos67
Ειχα την εντυπωση οτι το γαστρικο μανικι ειναι απλη εγχειριση. Τελικα διαβασα οτι καποιοι ειχαν επιπλοκες. Πνευμονια, πυρετους...Ειναι επεμβαση που πρεπει να εχεις καποιον διπλα σου μετεγχειρητικα και για να σε προσεχει μην πεσεις κατω απο πυρετο ή αδυναμια αλλα και για να φτιαχνει τα απαραιτητα φαγητα. Σουπες, κρεμες κλπ.

όλα είναι μύθος :D εγώ δεν είχα κανέναν να μου μαγειρεύει,μαγείρεψα φαγητό για όσες μέρες έτρωγα αλεσμένα,τα έβαλα στην κατάψυξη σε ταπεράκια κ κάθε μέρα έβγαζα και ένα,δουλειές σπιτιού δεν πολυέκανα τον πρώτο μήνα,αλλά δεν καθόμουν κ ξάπλα όλη μέρα,πιανόταν ο (_!_) μου :P πυρετό δεν έκανα ούτε καν μέσα στο νοσοκομείο,αδυναμία δεν πολυένιωθα μέσα στο σπίτι αλλά όταν έβγαινα να περπατήσω έξω,κ αυτό μόνο για τον πρώτο μήνα,μόλις μου έκοψαν τα ράμματα πέταγα!και τώρα 18 μήνες μετά....περπαράω με ρυθμό που θεωρούσα ασύληπτο,όποτε έχει τύχει να χρειαστεί να τρέξω νιώθω πως έχω φτερά στα πόδια μου!και φυσικά τέρμα οι πόνοι σε γόνατα κ μέση που πήγαινα στους ορθοπεδικούς κ η πρώτη τους κουβέντα ήταν "πρέπει να χάσετε κιλά" δεν σε προτρέπω να κάνεις επέμβαση καθώς πρέπει να είναι η τελευταία σου λύση όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει ,αλλά προσπάθησε να κάνεις κάτι καλό για τον εαυτό σου :)

27/5/11 Γαστρική παράκαμψη ((RYGBPLL) Πανεπιστημιακό νοσοκομείο Ρίου 30-5-2012 58 kg BMI 20.2
http://www.ticker.7910.org/an1cJO_0g410000Nzc3MTI2anwxMzQ1NTU2bGphfG5ldyBsaWZl.gif
Tassos67
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 30/11/12 στις 15:38

Quote:
Originally posted by giorgosdelta
Φίλε θα γίνεις η αφορμή να κόψω την σκ@τοcola, έχω πάλι κανά εξάμηνο που πίνω. Εϊναι αναλγητική, λόγω της καφείνης και άλλων ναρκωτικών που πιθανώς περιέχει, αλλά είναι πολύ εθιστική ρε παιδιά. Χτες ήπια μόνο μια το πρωί. Δεν ήπια άλλη αφού διάβασα την αναρτησή σου και αντ' αυτού δίψασα, κατέβασα 2 λίτρα νερό και έτρεχα στο μπάνιο όλη νύχτα. Ευχαριστώ.

Εγω πινω απο ενα ποτηρι μεχρι ενα λιτρο καθε βραδυ μπροστα στο PC ή την TV και τρεχω κι εγω ολη νυχτα στην τουαλετα.
Ξεσπαω τη νευρικοτητα μου σε αυτη. Τωρα εχω βαλθει να την σταματησω.
Παλιοτερα επινα φυσικο χυμο πορτοκαλαδας αντι Cola Light αλλα το εκοψα μαχαιρι λογω θερμιδων. Κανα ποτηρακι μονο για απλη θρεψη αλλα μεχρι εκει.
Tassos67
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 30/11/12 στις 15:49

Quote:
Originally posted by Alma libre
Tassos67 και εγω δεν πινω νερο αλλα τελευταια εχω βρει το εξης κολπο .......Ρίχνω μεσα λιγο χυμο χωρις ζάχαρη και κατεβαινει πολυ ευκολα κατω ενα ποτηρι σχεδον μονορουφι..................

Σε ευχαριστω για το κολπο! Εσυ τι χυμο προτιμας και σε τι αναλογια;
Μεχρι πριν αλλαξω διατροφη χρειαζομουν τουλαχιστον τρια λιτρα νερο μαζι μου στο αυτοκινητο της δουλειας καθε μερα. Και τωρα δεν με τραβαει καθολου. Και προφανως δεν μου δημιουργει προβλημα η χαμηλη ενυδατωση γιατι αλλιως θα ειχα δυσκοιλιοτητα.
Πριν, ετρωγα δυο μπουκιες, επινα νερο, κοκ. Συνολο τουλαχιστον ενα λιτρο κατα τη διαρκεια του γευματος.
Περιεργη κατασταση.
Tassos67
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 30/11/12 στις 16:08

Quote:
Originally posted by aggeloydaki
όλα είναι μύθος :D εγώ δεν είχα κανέναν να μου μαγειρεύει,μαγείρεψα φαγητό για όσες μέρες έτρωγα αλεσμένα,τα έβαλα στην κατάψυξη σε ταπεράκια κ κάθε μέρα έβγαζα και ένα,δουλειές σπιτιού δεν πολυέκανα τον πρώτο μήνα,αλλά δεν καθόμουν κ ξάπλα όλη μέρα,πιανόταν ο (_!_) μου :P πυρετό δεν έκανα ούτε καν μέσα στο νοσοκομείο,αδυναμία δεν πολυένιωθα μέσα στο σπίτι αλλά όταν έβγαινα να περπατήσω έξω,κ αυτό μόνο για τον πρώτο μήνα,μόλις μου έκοψαν τα ράμματα πέταγα!και τώρα 18 μήνες μετά....περπαράω με ρυθμό που θεωρούσα ασύληπτο,όποτε έχει τύχει να χρειαστεί να τρέξω νιώθω πως έχω φτερά στα πόδια μου!και φυσικά τέρμα οι πόνοι σε γόνατα κ μέση που πήγαινα στους ορθοπεδικούς κ η πρώτη τους κουβέντα ήταν "πρέπει να χάσετε κιλά" δεν σε προτρέπω να κάνεις επέμβαση καθώς πρέπει να είναι η τελευταία σου λύση όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει ,αλλά προσπάθησε να κάνεις κάτι καλό για τον εαυτό σου :)

Τελικα ειναι πολυς κοσμος που εχει κανει βαριατρικες επεμβασεις και τις ξεπερασε ανωδυνα. Ομως υπαρχουν και οι περιπτωσεις των mariakriti,stellaki κι αλλη μια που δε θυμαμαι το ψευδωνυμο, οι οποιες ταλαιπωρηθηκαν. Ειναι το ποσοστο που επιβεβαιωνει τον κανονα.
Το χειμωνα δουλευα επι ωρες για τρεις μηνες εκτεθειμενος στο ξεροβορι και υπο βροχη. Δεν αρρωστησα ουτε μια φορα. Πανω που ηρθε η ανοιξη κολλησα απανωτες ιωσεις κι εκει καταλαβα ποσο ευκολο ειναι να πεθανεις οταν ζεις μονος. Θες καποιον να σου φτιαξει το φαϊ και να σου το βαλει με το ζορι στο στομα εστω κι αν σιχαινεσαι τα παντα αλλα κι οταν δει οτι δεν αντιδρας στην θεραπεια και καταρρεεις να σε παει σηκωτο στο γιατρο. Μπορει ολα να πανε τελεια, αν ομως ανηκω στο ποσοστο που ταλαιπωρειται...
Tassos67
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 30/11/12 στις 16:26

Quote:
Originally posted by aggeloydaki
..μήπως να το ξανασυζητούσες μαζί της?να βρίσκατε μία μέση οδό για να μην καταπιέζεσαι τόσο?

Μπα, δεν ξαναπαταω! Ειδα κι επαθα να συνελθω απο αυτη την επισκεψη! Προσπαθησε η κοπελα να κανει συμβιβασμους κι εκανε αρκετους, αλλα με τον τροπο της και προφανως χωρις να το θελει μου εκανε την ψυχολογια κουρελια.
 Pages:  1  2  3  4

Διατροφική νοημοσύνη: Η απάντηση στη βουλιμία, την πολυφαγία και την παχυσαρκία  Στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Διαβάστε Αναλυτικά

Go To Top