Eating Disorders Last active: Never
Not logged in [Σύνδεση - Register]
Go To Bottom

Thin positive: Μυστικά ελέγχου της πείνας και της διατροφής
Διατίθεται στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Αναλυτικές Πληροφορίες - Παραγγελία

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
 Pages:  1  ..  3  4  5  6  7  ..  9
Author: Subject: Τελικά, τι ζητάει ένας άντρας;
joanna1991
Μέλος
**

Registered: 20/3/11
Member Is Offline

Warnings:
This Member Has No Warnings

[*] posted on 14/9/13 στις 12:03

wow απαντήσεις, θα τις πάρω μία μία.

λοιπόν stephie, ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί έπρεπε πάντοτε εγώ να κάνω λίγο "πίσω" για να μην νιώσει κατωτερότητα ο άντρας απέναντι μου. Δεν το ρίχνω στο φεμινιστικό της υπόθεσης αλλά στην τελική, έτσι είμαι. Όταν θα βγω με παρέα, θα με ακούσει ένα μαγαζί απ'τα γέλια, λέω μαλακίες, έχω χιούμορ, πετάω ατάκες, έχω μία άλφα μόρφωση -για την ηλικία μου- το οποίο συνεπάγεται ότι μπορώ να σταθώ σε μια συζήτηση ακόμα και αν το θέμα είναι η αναπαραγωγή των μπαμπουίνων (ντόινγκ!!!! :P ) Επίσης, έχοντας μεγαλώσει σε μια υπέροχη οικογένεια -με τα καλά και τα κακά της- έχω αποκτήσει και τη σχετική παιδεία που μου επιτρέπει να "στέκομαι" κοινωνικά μέσα σε μια παρέα/ομάδα κτλ. Γιατί θα πρέπει λοιπόν να "μειώσω" τα προσόντα μου ή να κατεβάσω το volume του χαρακτήρα μου για τον άλλον; Σίγουρα δεν θέλω πλάι μου έναν ηλίθιο -αν το θέσουμε πολύ πολύ γενικά- αλλά δεν θέλω και έναν έξυπνο -επίσης αν το θέσουμε πολύ πολύ γενικά- που θα προσπαθεί να με κατευνάσει για να φανεί. Αυτή τη λογική του να χαλαρώσει ο άλλος για να "αναδειχθώ" εγώ ποτέ δεν την κατάλαβα. Και μπορεί να ακούγονται κάπως όλα αυτά αλλά ούτε εγωίστρια είμαι ούτε ψωνάρα -εγώ είμαι και άλλος κανένας- αλλά το να μου ζητάει άνθρωπος -φίλος/σχέση- να αλλάξω εμένα γιατί εκείνος αισθάνεται μειονεκτικά ή δεν ξέρω και γω πως, είναι επιεικώς απαράδεκτο. Στην τελική, υποτίθεται ότι κερδίζεις τον άλλον, δείχνοντας αυτό που είσαι!

filipparas νταξει κλασσική απάντηση άντρα ότι όλα τα έχει και δεν χρειάζεται τη σχέση. Λοιπόν, μια φορά μου λέει ένας φίλος μου, ξέρεις τι θέλω; μόνιμο σεξ και του λέω όμορφα και ωραία, γιατί δεν κάνεις μια σχέση;. Βρήκε ένα εκατομμύριο λόγους -γιατί είστε έτσι,γιουβέτσι,αλλιώς- τους οποίους κατέρριψα έναν έναν, γιατί ο συγκεκριμένος -όπως και πολλοί άλλοι- είχε ανάγκη μια σχέση άσχετα που απέρριπτε την ιδέα γιατί πάντοτε μα πάντοτε διάλεγε τις λάθος κοπέλες. Σκεφτόταν, αυτός όπως και το 99,9999% των αντρών με το κάτω κεφάλι και μετά του έφταιγε η τύπισσα. 'Η έβρισκε μια αξιόλογη κοπέλα και επειδή αυτή δεν ήταν "ευκολάκι" ή "σιγουράκι" βαριόταν/δεν ήθελε/δεν ξέρω γιατί, δεν έμπαινε στη διαδικασία να την κερδίσει. Εν ολίγοις, δεν δέχομαι άντρα/γυναίκα να μου πει, "α δεν ξέρω τι άνθρωπος είναι και θα με ταλαιπωρήσει και δεν μπορώ τη ζήλεια/γκρίνια κτλ.". Σας έχω νέα, σε όλους εσάς τους καλοπερασάκηδες, η ζωή δεν είναι στρωμένη με ροδοπέταλα και καλώς ή κακώς για οτιδήποτε θέλουμε πρέπει να παλέψουμε με τον ένα ή τον άλλον τρόπο. Αν βρείτε τον/την "the one" και κάνατε σχέση μαζί του με μηδαμινή προσπάθεια και χωρίς καβγάδες/προβλήματα/γκρίνιες κτλ. ελάτε να σας δώσω συγχαρητήρια!

tasso ακριβώς αυτό! Κακά τα ψέμματα, ολοκληρωμένος είσαι μόνο όταν κάθε τομέας της ζωής σου είναι "γεμάτος". Μια σχέση, φίλοι, οικογένεια και μετά επέρχονται τα υλικά αγαθά, δουλειά, χρήμα κτλ. Αν και έχω γνωρίσει ανθρώπους που ενώ φαινομενικά τα είχαν όλα, πάντοτε κάτι τους έλειπε :/

anaisia αυτό ακριβώς κάνω και γω! Ατάκες! Χθες γνώρισα π.χ κάποιον τυπά ο οποίος, τον έκοβες ότι ήταν ατακαδόρος, ετοιμόλογος, ξέρεις από αυτούς που θα τους πεις 1 και θα σου πουν 10. Ε, δεν τον άφησα σε ησυχία. Δεν είναι ότι μου άρεσε ή ότι το έκανα με την προοπτική να μου την πέσει αλλά εκεί ατάκα στην ατάκα και τάπα στην τάπα.
Τώρα όσον αφορά τη σχέση που περιγράφεις, σίγουρα είναι καταπληκτική εικόνα αλλά δυστυχώς βγαλμένη από ταινία με πρωταγωνιστές τον HUgh Grant και την Sandra Bullock! Το one night stand από την άλλη, δεν το θεωρώ "κακό" αρκεί να πας με αυτόν που θα σε φτιάξει και όχι σε κάθε πρώτο ραντεβού να μας ρίχνουν και έναν :P
Άλλωστε, έχω την εντύπωση ότι οι περισσότερες σχέσεις έτσι ξεκινάνε πλέον. Πηδιόμαστε, τα βρίσκουμε, προχωράμε. Δεν είναι τόσο δα τραγικό αρκεί μέχρι να βρεις το άλλο σου μισό, να μην σε έχει πάρει η μισή Αθήνα. :P
View user's profile View All Posts By User U2U Member
click
Moderator
*

Registered: 10/8/10
Member Is Offline

Mood: :crazy:#:eureka:
Warnings:

[*] posted on 14/9/13 στις 15:01

:smilegrin: ωραιο τοπικ.
Διαβαζοντας το σκεφτομουν ποσο ταμαμ ειναι αυτη η συζητηση για κοριτσοπαρεα σε καφετερια ή μαζεμενη στο σπιτι με καφε και μουσικα διαλειματα.
Απτην αλλη, παρεμβαλλονται και καποιες αντρικες απαντησεις στο φορουμ αναντικαταστατα χρησιμες!!!

Ιωαννακι, με κινδυνο να πεφτω τελειως εξω, θα σου πω οτι εγω αυτο που διακρινω σαν προβλημα ειναι οτι δεν ξερεις καθολου να ερμηνευεις, να κατανοεις και να μαθαινεις απο αυτα που βλεπεις, ακους και ζεις. Τι εννοω: δε φαινεται να "διαβαζεις" τις καταστασεις. Δε διακρινεις τα λαθη σου ουτε τα αιτια της συμπεριφορας των αλλων. Βεβαια εισαι φρεσκια στο παιχνιδι και θελει να φας και μερικες αναποδες και να κλαψομουνιασεις και τα παντα ολα για να φτασεις καποια στιγμη να ξερεις τι θελεις και πώς να το διεκδικησεις και κυριως να ξερεις να αναγνωριζεις ποτε και πού εισαι φαουλ.

Η αληθεια ειναι οτι οι περισσοτεροι αντρες σε αυτη την ηλικια οντως σκεφτονται οπως περιεγραψε ο φιλιππαρας. Η περιπτωση να κανουν στροφη 180 μοιρων ειναι να ερωτευτουν. Πολυ. Και να νιωσουν οτι το προσωπο που ερωτευτηκαν θελουν να γινει "ο ανθρωπος τους". Σε αυτη την περιπτωση βλεπεις τον ανετο σινγκλ που δε θελει να του τα πρηζουν οι γκομενες ξαφνικα να γινεται ρομαντικος στα τερματα, να κανει περα τους φιλους του, να κανει σχεδια και ονειρα μακροπροθεσμα βασισμενα μονο πανω στην κοπελα του και τελικα να καταληγει να την πνιγει, να την περιοριζει, να υπερβαλλει στα παντα απο τον ενθουσιασμο του και στο τελος, να πνιγεται ο ιδιος μεσα σε ολο αυτο που δημιουργησε. Καψουρα λεγεται το παραπανω. Και τυφλωση χωρις καλο τελος συνηθως.
Αλλα η αληθεια ειναι οτι ο αντρας για να μπει σε τετοιο τρυπακι πρεπει να ερωτευτει πολυ και τοτε γινεται ενα πολυ ενθουσιωδες και αγαπησιαρικο παιδακι. Αν δεν ερωτευτει και δεν εκτιμησει και σεβαστει μια κοπελα, θα θελει σεξ, χαβαλε και να μην τον πρηζει.
Ή το κλασικο, θα συμβιβαστει με μια κοπελα που δεν καψουρευτηκε, αλλα του μαγειρευει, του πλενει, του σιδερωνει και δεν του βαζει φρενα.

Και τελοσπαντων, να ξερεις οτι ο ερωτας θα σου ρθει οταν και οπως δε θα το περιμενεις. Και τοτε θα καταλαβεις και ποση διαφορά εχει απο αλλες σχεσεις. Αρκει να ειναι ερωτας και αγαπη και απο τις δυο πλευρες. Αν δεν ειναι και απο τις δυο, καποιος τρωγεται με τα ρουχα του και κακοπερναει χωρις ισχυρο λογο.
Παντως ΣΙΓΟΥΡΑ θα ερθει η στιγμη που θα λες οτι τζαμπα ανησυχουσες τοσο στα 22. :)

http://www.ticker.7910.org/wa__61.2__02oz0000-WnmNzc3MTBqfDU1Mjk3NTQ1amRhfE1BS1BJQSBBUE8gRElBSVRFUw.gif
έναρξη 12/8/'10
Συντηρηση απο 6/6/'11
ύψος 1,66
Είμαι πάντα 1 u2u μακριά για όποιον με χρειαστεί

"Αν θες να αλλάξεις τον κόσμο, ξεκίνα από τον εαυτό σου!!!"
click
Moderator
*

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 14/9/13 στις 15:20

Α και κατι αλλο που ξεχασα. Το σεξ στο δευτερο "ραντεβου" δεν ειναι και τοσο κακο. Ειναι κι αυτο στα πλαισια γνωριμιας. Δηλαδη αν ο αλλος θελει να σε μπιπ στο 1ο η στο 2ο ραντεβου δε σημαινει απαραιτητα οτι θελει να πηδηξει και να την κοπανησει. Ναι, συμβαινει και αυτο, αλλα οχι απαραιτητα. Αμα του αρεσεις πολυ και τον φτιαχνεις ε ναι θα θελει να κανει σεξ μαζι σου. Το σεξ ειναι ενας τροπος να γνωρισεις και να μαθεις πραγματα για τον αλλον. Τον μαθαινεις, σε μαθαινει, δενεσαι, ΝΑΙ δενεσαι και με το σεξ.
Ε και στο φιναλε ρε κοριτσι, δε ρισκαρεις να βγεις 5 φορες με καποιον, να σου αρεσει να τον συμπαθησεις να τσιμπησεις καμποσο και μετα να φας το χαστουκι οτι στο σεξ υπαρχει προβληματαρα. Μαθε το νωρις νωρις, να μη μπλεξεις. Γιατι ειμαστε και ευαισθητες και χαπατα πολλες φορες και κανουμε εκπτωσεις λογω συναισθηματισμου.
Ομως το σεξ ειναι παρα πολυ σημαντικος παραγοντας σε μια σχεση. Παρα πολυ. Κουβεντουλα, συμβουλες, παρεα, καλοπεραση, εμπιστοσυνη μπορει να σου προσφερει και ο φιλος και ο συγγενης, καλο σεξ ομως???
Απλα χρειαζεται να διαβαζεις ποτε καποιος θελει μονο αυτο.
Αν δηλαδη βλεπεις οτι ο αλλος δε ΔΙΨΑΕΙ να σε μαθει, να δει τι εισαι, τι κανεις, πώς σκεφτεσαι, πώς κινεισαι αλλα ασχολειται μονο με το να σου κανει κουτοκοπλιμεντα και να χουφτωνει και να φιλαει, ε ενταξει.... πιθανοτατα δε σε βλεπει και πολυ σοβαρα.

http://www.ticker.7910.org/wa__61.2__02oz0000-WnmNzc3MTBqfDU1Mjk3NTQ1amRhfE1BS1BJQSBBUE8gRElBSVRFUw.gif
έναρξη 12/8/'10
Συντηρηση απο 6/6/'11
ύψος 1,66

joanna1991
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 14/9/13 στις 18:01

click thnx για την συμμετοχή σου στο θέμα. :)

Αυτό που λες ισχύει, ότι ακόμα δεν έχω μάθει να διακρίνω κάποια πράγματα, δεν έχω μάθει να "διαβάζω" καταστάσεις όπως λες. Και είναι απόλυτα φυσιολογικό νομίζω, γιατί αν το καλοσκεφτείς, από τα 17 μου που ξεκίνησα να παχαίνω -όπου και έχασα τελείως τον εαυτό μου,την αυτοπεποίθηση μου,την θηλυκότητα μου κ.ο.κ- ξαναμπήκα στο παιχνίδι στα 21+. Οπότε, όπως έγραψα και πιο πάνω, αυτή τη στιγμή μπορείς να με πεις και "έφηβη" που πρωτοανακαλύπτει την έννοια της προσωπικής ζωής. Παρόλα αυτά, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ξέρω τι ψάχνω από έναν άνθρωπο. Οι λιγοστές, αν θες, εμπειρίες που έχω σε συνδυασμό με το γεγονός ότι πάντοτε ήμουν άνθρωπος με κεραίες ανοιχτές οπότε και έπαιρνα παραδείγματα από γνωστούς/φίλους για το τι πρέπει να αποφύγω/αναζητήσω κτλ., μου έχουν δώσει μια -ίσως μικρή- ιδέα του τι ψάχνω.

Και η αλήθεια, εδώ που τα λέμε, είναι ότι ψάχνω τη σχέση (επαναλαμβάνω όχι κτητικές, αρρωστημένες καταστάσεις). Βέβαια, επειδή δυστυχώς ή ευτυχώς έχω μάθει στη ζωή μου να συμβιβάζομαι, όταν είδα και απόειδα ότι αυτή η ρημάδα η σχέση δεν κάθεται αφού βρέθηκαν στο δρόμο μου ουκ ολίγοι άντρες, αποφάσισα να ενδώσω στο σεξ από το 2ο ραντεβού. Δεν το μετάνιωσα. Αν μου δινόταν η ευκαιρία μάλιστα θα το ξανάκανα, γιατί όπως και να το κάνουμε έχουμε πάνω απ'όλα έχουμε φυσικές ανάγκες, οι οποίες πρέπει να ικανοποιηθούν και σίγουρα πέρα από αυτό, εγώ σαν γυναίκα είχα ανάγκη να έρθω σε επαφή με έναν άντρα. Να αισθανθώ ότι έχω την προσοχή ενός άντρα, το ενδιαφέρον του, ότι "ασχολείται" μαζί μου σεξουαλικά, ότι κάποιος φτιάχνεται με μενα, έστω και για κάποιες ώρες. Υποκατάστατο βέβαια γιατί αφού όλο αυτό τελείωσε, εγώ αισθάνθηκα πάλι κενό. Γιατί αυτός ο άνθρωπος ήταν κάτι το εφήμερο ενώ εγώ στη ζωή μου θέλω το μόνιμο.

Όσον αφορά τα λάθη, φρόντισα και διόρθωσα αυτά που "έτρωγαν" εμένα και τα οποία έβγαζα προς τα έξω. Δηλαδή, απέκτησα αυτοπεποίθηση, πλέον φροντίζω τον εαυτό μου σαν γυναίκα που είμαι, ντύνομαι πιο θηλυκά, συμπεριφέρομαι επίσης πιο πολύ σαν γυναίκα και νιώθω καλά με μενα, πράγμα που ο άλλος το αντιλαμβάνεται, για αυτό κιόλας έσκασαν και αυτές οι περιπετειούλες στη ζωή μου. Τώρα απο'κει και πέρα, δεν ξέρω γιατί στραβώνει το πράγμα. Κάποιο φανερό ελάττωμα το οποίο να μην αντέχεται (π.χ ψεύτρα, διπρόσωπη, ζηλιάρα, απότομη κτλ.) δεν έχω και μιλάω με πάσα ειλικρίνεια. Ο καθένας μας σίγουρα έχει τα μείον του τόσο στο χαρακτήρα όσο και στη συμπεριφορά, αυτό όμως δεν εμποδίζει έναν άνθρωπο από το να σε γνωρίσει.

Τέλος, αυτό που λες για τον άντρα που ερωτεύεται, ναι το παραδέχομαι ότι είναι ένα όνειρό μου. Ένας άντρας που θα τον κάνω να με ερωτευτεί (προσοχή, απευθύνομαι στους άντρες της παρέας, όχι να τον αλλάξω για να ταιριάξουμε αλλά να με ερωτευτεί από μόνος, για αυτό που είμαι και μόνος του να αλλάξει από "ελεύθερο πουλί" σε "έχω κοπέλα")!!!! Θεωρώ ότι μπορώ και αξίζω κάτι τέτοιο απλά όσο το βλέπω να μην έρχεται, τόσο πιο πολύ απογοητεύομαι, ειδικά όταν βλέπω άλλες κοπέλες με χειρότερο χαρακτήρα και συμπεριφορά, όχι απλά να κόβουν φλέβα για πάρτη τους αλλά να τις ερωτεύονται με τα μπούνια.
I guess, life is unfair

Σίγουρα θα έρθει από εκεί που δεν το περιμένω και όταν θα έχω πάψει πια να το σκέφτομαι αλλά νταξει όσο μεγάλη ανάγκη το έχω άλλο τόσο το αδημονώ και άλλο τόσο είμαι σίγουρη, ότι θα γελάω με αυτούς τους προβληματισμούς, όταν θα έρθει στη ζωή μου :)
Scarllet_D
Τακτικό μέλος

Registered: 6/7/13
Member Is Offline

Mood: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=TqhOVY58zIo
Warnings:

[*] posted on 14/9/13 στις 20:43

Εγω θα σχολιασω αυτο που ειπε η click! Παιδιά το σεξ στο δευτερο σεξ, ή ακόμα και στο πρώτο, δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να είναι κακό αν το θέλουν κι οι 2....

Sleeve Gastrectomy 21/12/2013
http://www.ticker.7910.org/wg__83__02YH00000g41Nzc3MzRkaHBsfDAwMDY4ODdofHlvdXIgdGV4dA.gif
click
Moderator
*

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 15/9/13 στις 12:36

Μου θυμιζεις εμενα Ιωαννα καταλαβαινω ακριβως απο πού περασες και σε ποιο σημειο εισαι.
Και σκεψου, εσυ ξαναμπηκες στο παιχνιδι στα 21. Εγω ειχα να ασχοληθω απτα 16 και ξαναμπηκα στα 23! Καλυτερα φιλη, δεν καηκαμε, ακου με που σου λεω, δες κι αυτες που πηδιουνται(συγνωμη....) απτα 13 νον στοπ και φτανουν στα 20 και ψαχνουν να παντρευτουν! Μετα μας φταινε οι αντρες που εχουν γινει μισογυνηδες! Μα πώς να μη γινουν?!

No worries!
Εισαι κοπελα εξυπνη, με χιουμορ, δεν εισαι ουτε χαζομπιμπο ουτε ξεκωλακι. Δεν παιζει να μη σε ερωτευτει ενας αντρας, βεβαια το σημαντικο ειναι αυτος που θα σε ερωτευτει να τον ερωτευτεις και συ! Εχε τις κεραιες σου ανοιχτες, να μαθαινεις απο το τι κανεις που μπορει να τους απομακρυνει ή τι ειδους ανθρωποι ειναι αυτοι που απομακρυνονται και τι τελικα ηθελαν απο σενα.

έναρξη 12/8/'10
Συντηρηση απο 6/6/'11
ύψος 1,66

Scarllet_D
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 15/9/13 στις 12:44

Μιας και αναφέρθηκε.....ρε παιδία πως μπορούν τα 13χρονα να κάνουν σεξ?! Εγώ στα 13 μου όχι απλά δεν το σκεφτόμουν.....δεν υπήρχε ούτε η ανάγκη ούτε τίποτα. Δεν μπορώ να καταλάβω ΠΩΣ το κάνουν. Αντιλαμβάνομαι το γιατί, αν και δεν συμφωνώ, αλλά τεχνικά ρε παιδιά, πως γινεται?! Δηλαδη ειναι υπερβολη....

http://www.ticker.7910.org/wg__83__02YH00000g41Nzc3MzRkaHBsfDAwMDY4ODdofHlvdXIgdGV4dA.gif
click
Moderator
*

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 15/9/13 στις 12:48

νομιζω οτι τεχνικα ειναι κατανοητο εφοσον το σωμα ειναι ηδη ετοιμο. Εμενα η περιοδος μου ηρθε περιπου 9+ ετων, οποτε στα 13 λογικα πρεπει το σωμα μου να ηταν ετοιμο για σεξ.
Πνευματικα δεν ειναι ετοιμο ενα κοριτσι στα 13. Ειναι παιδι. Σωματικα ειναι ομως. Για σεξ, οχι για εγκυμοσυνη.

έναρξη 12/8/'10
Συντηρηση απο 6/6/'11
ύψος 1,66

Scarllet_D
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 15/9/13 στις 12:58

Δεν νομιζω πως είναι γιατι δεν έχει αναπτυχθεί πλήρως. Δηλαδή....είναι μόλις 13! Πάνω στην ανάπτυξη. Δεν ξέρω μου φαίνεται κουλό.... Καλά το πνευματικό δεν το σχολιάζω καν γιατι πλέον τα 13 χρονα την έχουν δει ντιβες απο το Sex and The City -_- Εδώ όμως φταίνει κι οι γονείς έτσι; Κυρίως οι γονεις βασικα και γενικότερα οι διαπαιδαγώγηση.

Patso
Νέο μέλος
*

Registered: 13/12/09
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 15/9/13 στις 18:42

αυτό με το τι θέλει ένας άντρας,ούτε εγώ το ξέρω!!!Ξέρω κοπέλες που είναι τέρμα ειλικρινείς(μαζί και εγώ) και οι αντρες τις παρατανε για αλλες.Ξερω κι αλλες που ειναι αυτο που λεμε bitch,τύπου ξερεις ποια ειμαι εγω,και εχουν σοβαρη σχεση/παντρευτει και ο αντρας τους τρεχει απο πισω τους και ειναι ολο ''ναι,ο,τι πεις εσυ αγάπη μου''.Δεν τον αφήνουν ουτε ανασα να παρει,να βγει με φιλους,πανε κι αυτες μαζι,γκρινιαζουν κι αυτοι τα δεχονται κλπ.Φανταζομαι ειναι θεμα αυτοπεποιθησης,δεν πιστευουν οτι θα βρουν καλυτερη ή δεχονται πιεση να παντρευτουν/σοβαρευτουν απο τις οικογενειες τους.Εχω παρατηρησει οτι οι αντρες που με εχουν διεκδικησει για πολλους μηνες χωρις να τους δινω σημασια ηταν καταθλιπτικα ατομα χωρις αυτοπεποιθηση,απελπισμενοι απ τη ζωη,και οταν τους λες οτι δεν τους βλεπεις ετσι εξοργιζονται (χωρις να τους εχεις δωσει ελπιδες),πραγμα που μαλλον υποδεικνυει και καποια ψυχολογικα προβληματα.

http://tickers.myfitnesspal.com/ticker/show/5017/55/50170055.png
Created by MyFitnessPal.com -Free Calorie Counter
Ύψος:1,65
joanna1991
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 15/9/13 στις 22:48

click σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Δεν προσπαθώ σε καμία περίπτωση να το παίξω κάποια ή να ψωνιστώ αλλά όποιος έχει περάσει απ'τη φάση "μισώ την εικόνα μου" συνήθως έχει δομήσει πολύ καλά το μέσα του, σε πολλούς τομείς πάνω!
Μακάρι να έρθει κάποια στιγμή αυτός ο έρωτας (που τόσα έχω ακούσει!!!) και τότε θα μπαίνω να σας εξιστορούμαι τις εμπειρίες μου! :)

Πάντως όσον αφορά τα κοριτσάκια σήμερα, θα συμφωνήσω με την scarllet. Έχουν πάρει πολύ λάθος πρότυπα και αρκεί μια επίσκεψη σε ένα γυμνάσιο να το καταλάβεις. Πριν από λίγες μέρες, πήγα τον αδερφό μου στο σχολείο του, λόγω αγιασμού (3η γυμνασίου είναι η αγάπη μου!!! ^_^ ) και το τι ξεκωλο είδα δεν περιγράφεται. Και αναρωτήθηκα ρε κορίτσια, αυτά τα κορίτσια θα μπουν σε μια τάξη με πρώτον άνδρες καθηγητές και δεύτερον οι περισσότεροι έχουν και κάποια άλφα ηλικία, λίγο σεβασμό δεν μπορούν να επιδείξουν, εκτός από το στήθος τους και τον κώλο τους; Δηλαδή, αγανάκτησα. Ήθελα να πάω να τα πιάσω και να τα ρωτήσω, "πατέρα και μάνα δεν έχεις; ξέρουν ότι ντύνεσαι σαν πουτάνα για να πας στο σχολείο;".

patso, το ίδιο πρόβλημα έχω και γω. Πάντοτε είμαι ξεκάθαρη, πρώτον για την πάρτη μου, για να είμαι εγώ καλά με τον εαυτό μου και δεύτερον για τον άλλον, γιατί δεν μου φταίει σε κάτι να τον ταλαιπωρώ. Ανακάλυψα όμως ότι η ειλικρίνεια και η ευθύτητα είναι αρετές που δεν εκτιμούνται. Προφανώς, οι άντρες προτιμούν τη σκύλα με το πλούσιο ντεκολτέ και τον κώλο το σμιλεμένο χωρίς ίχνος κυτταρίτιδας από έναν άνθρωπο που τους ξηγιέται σπαθί ακόμα και αν δεν βγήκε από τις σελίδες του cosmopolitan. Εγώ ξεκίνησα και εφαρμόζω σούπερ ντούπερ τακτική, σε άνδρες φίλους ή γνωστούς που μου παραπονιούνται για τις σκύλες γυναίκες ενώ ουσιαστικά αυτοί το συντηρούν αυτό το είδος.
Πρώτα, πιάνεις τον καφέ/ποτό του και τον λούζεις.
Δεύτερον, πιάνεις το κεφάλι και το κοπανάς στο τραπέζι/τοίχο/καρέκλα.
Τρίτον, τον πας για λοβοτομή ή "θεραπείες" τύπου "Κουρδιστό πορτοκάλι".
Δεν πιάνει πάντα αλλά τουλάχιστον έχεις πλακώσει στο ξύλο και έχεις κάνει ρεζίλι έναν μαλάκα που τσουβαλιάζει όλο το γυναικείο φύλο επειδή σκέφτεται με το πουλί του.
Ελπίζω να σε βοήθησα :P
mermaid
Θαμώνας

Registered: 14/9/11
Member Is Offline

Mood: Mini-Gastric Bypass 30-3-12
Warnings:

[*] posted on 15/9/13 στις 23:05

κοβωντας βολτες στο φορουμ επεσα και εδω και διαβασα το τελευταιο μνμ της joanna1991 λοιπον πηγα και εγω στον αγιασμο στο γυμνασιο και οταν γυρισα λεω στη κορη μου που ειναι πια 22 νομιζεις οτι ειμαι πουριτανη η καθυστερημενη?? η οτι εχω παλια μυαλα??
λεει οχι βρε μαμα ισα ισα γιατι το λες ?
και της ειπα οτι πηγα στο σχολειο και οι μισες ηταν σαν να πηγανανε στα μπουζουκια οι αλλες μισες λες και πηγενανε για μπανιο και 4-5 λες και αφησανε το πελατη και ηρθανε και αυτη την απορια ειχα αυτα τα κοριτσια δεν εχουν γονεις??? αυτη η μανα πως αφηνει τη κορη να πηγαινει σαν ξεκ..... στο σχολειο?? οκ κοριτσακι ειναι αλλα να ξερει που βαζει τι??εμενα η δικια μου μια φορα ειπε να βαλει σορτς και μαλιστα οχι σαν αυτα που ειδα να ειναι πιο μικρο το σορτς απο το βρακι και δε την αφησα οχι να τα εχει ολα εξω και μαλιστα νομιζω οτι ετσι δειχενι οτι δε σεβετε το σχολειο και φυσικα τον εαυτο της οποια παει ετσι !

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wgthfFZ/weight.png
[/url]

http://www.ticker.7910.org/wg__92__03SA00000g41MW98MDAwMTIwOHxuZW9zIHN0b3hvcw.gif
View user's profile View All Posts By User U2U Member This user has MSN Messenger
ζηλιαρομπομπίκα
Τακτικό μέλος

Registered: 28/8/13
Member Is Offline

Mood: bored most of the times
Warnings:

[*] posted on 16/9/13 στις 11:36

Quote:
Originally posted by filipparas
Πωπω δυό σελίδες διάβαζα για μούσια... και τα συνδέουμε με μαμάκηδες, βαρβατίλα, κλαρίνα και δε ξέρω εγω τι άλλο. Τρίχες λέω εγώ...

Ο μεσος άντρας στις ηλικιες που μιλάτε δε θέλει σχέση, θέλει σεξ. Η σχέση καλώς ή κακώς δεν έχει να του προσφέρει πολλά, τη περιποίηση του την έχει στο σπίτι, παρέα καλύτερη έχει, ο ρομαντισμός είναι ανύπαρκτος. Αν τον ταλαιπωρήσετε πολύ θα τη κοπανήσει, αν το πάρει πολύ εύκολα θα τη κοπανήσει. Εκτός αν είναι πολύ καλό, τότε αλλάζουν τα πράματα.

Και κάτι για τους φίλους που εξαφανίζονται... επιβάλλεται να γίνει αυτό και επιβάλλεται να το κατανοούμε απόλυτα. Στις αντροπαρέες τουλάχιστον είναι απόλυτα φυσιολογικό να εξαφανίζονται άτομα για τέτοιους λόγους και απόλυτα σεβαστό. Και όταν έρθει ο καιρός, είτε αυτό σημαινει πως πέρασαν τα μέλια είτε χωρισμός, η παρέα εκεί είναι και δεν έχει αλλάξει. Και αν στραβώσουμε εμείς θα χάσουμε τη χοντρή πλάκα για τον σχεσάκια/αγκαλίτσα/παντοφλάκια που τον μάντρωσε η γκόμενα... Εννοείται βέβαια πως στην ανάγκη ο φίλος είναι πάντα εκεί, άνευ όρων και προϋποθέσεων αλλά η παρουσία σε μπαρότσαρκες, ποδόσφαιρα, playstation, καφέδες ή ο,τι μπορεί να κάνει αντίστοιχα μια κοριτσοπαρέα είναι optional.

δν ξέρω τι σε πειράξανε οι δυό σελίδες για μούσια,εγώ ξέρω οτι το φόρουμ έχει πολύ καιρό να κινηθεί πέρα από κάτι εκατοντάδες σελίδες από το τι έφαγα σήμερα ή πόσα γραμμάρια έχασα σήμερα!

κ δν λέω καλά κ αυτά
αλλά κ λίγο συζήτηση έστω κ επιπέδου κοσμοπόλιταν αν κ μπορεί να βοηθήσει κάποιον ή ακόμα κ κάποιος να την ανεβάσει επίπεδο σίγουρα είναι οτι πρέπει

[url=http://www.TickerFactory.com/weight-loss/wUyYYe1/]
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wUyYYe1/weight.png
[/url]
ζηλιαρομπομπίκα
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 16/9/13 στις 11:45

Quote:
Originally posted by Stephie_22

ζηλιαρομπομπίκα
Οσον αφορα το θεμα οτι η ηλικια των 22 23(και εγω ειμαι τοσο)δεν ενδυκνειται για σχεση .εγω και η jo(ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ),δεν θεωρουμε την φοβερη τη δεσμευση ουτε τον να γινεις σιαμαιος με τον αλλον ,αλλα να μοιραζεσαι πραγματα ουσιαστικα και συναισθηματα και η επαφη σας να μην εξαντλειται στο πηδημα και στον παμε και για ενα καφε για τα ματια του κοσμου μετα.Ετσι και αλλιως πιστευω οτι την σχεση ειναι οπως την βιωνει ο καθενας αντισοιχα,γιατι αν εσυ εισαι ο τυπος ο ανθρωπος μου και δεν κανω ρουπι χωρις αυτον.το ιδιο θα κανεις και στα 30 και το ιδιο και στα 25,δεν εχει ηλικιακο...

κορίτσια προς θεού δν είπα οτι είμαι κατά της σχέσης. είπα οτι δν χρειάζεται ΑΓΧΟΣ από τώρα για να κάνετε σχέση γιατί πρώτον έχουν και αρνητικά κ δεύτερον σκεφτείτε οτι σε μερικά χρόνια που θα θελήσετε να ανοίξετε σπίτι και να κάνετε οικογένεια ,τότε ναι θα είστε πάρα πολύ καιρό σε σχέση γιαυτό είναι καλό να χαρείτε και λίγο το μόνη μόνη σαν το λεμόνι δν είναι τόσο τραγικό.

τελευταία βλέπω dead drop diva και μου θυμίζει πάρα πολύ η συζήτηση αυτή την σειρά κ ίσως το τι φταίει που μια πάρα πολύ έξυπνη,όμορφη κ καλή κοπέλα δυσκολεύεται να βρει τόσο έναν άνδρα να βγει ραντεβού.

στην σειρά ίσως θα ξέρετε, μια αδύνατην μοντέλα μπαίνει στο σώμα μια παχουλοκομψής δικηγορίνας.
ο συνδιασμός των δύο προσωπικοτήτων την κάνει απλά υπέροχη!

[/url]
joanna1991
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 17/9/13 στις 08:51

mermaid και εμένα η μαμά μου, παρόλο που είναι σε πολλά πράγματα πιο open-minded από εμένα, πάντοτε μου μάθαινε να σέβομαι το χώρο που βρίσκομαι. Ναι, είσαι κορίτσι που μεταμορφώνεσαι σε γυναίκα, να περιποιηθείς τον εαυτό σου, να φτιάξεις τα μαλλιά σου, να ντυθείς ωραία αλλά με μέτρο. Το σχολείο δεν είναι πασαρέλα.

ζηλιαρομπομπίκα, νομίζω ότι έθεσες πολύ κόσμια αυτό που ήθελα να πω εγώ.
Δηλαδή για να καταλάβω, εδώ μέσα χρόνο, απαντήσεις και ενδιαφέρον αξίζουν μόνο όσοι είναι 100+ κιλά ή τρώνε ασύστολα ή κάνουν δίαιτα μια βδομάδα; Ενημερώστε με αν είναι έτσι, γιατί εγώ μέχρι πρότινος έγραφα κάπου που είχε τίτλο "Ψυχολογία για όλους".
Αν έχει αλλάξει σε "ψυχολογία για λίγους" ή "ψυχολογία για overweight ανθρώπους" να μου το πείτε, να μην ενοχλώ
Scarllet_D
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 17/9/13 στις 10:08

Καλέ προς θεού! Αυτές οι συζητήσεις έχουν τρομερό ενδιαφέρον :D

mermaid
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 17/9/13 στις 11:26

καλημερες! εγω δεν γραφω σε διαφορα θεματα γιατι ολοι εχουν κανει η θα κανουν σληβ και εγω εχω μπαι πας και συνηθως αυτοι γραφουν στο ριο και εγω ειμαι απο το ιππο αλλα ειπα να γραφω στο τι τρωω αλλα δεν μπορω μονο το τι τρωω δε σκεφτομαι οχι να το θυμαμαι κιολας! φυσικα εχω μιλησει με πολλα ατομα που ζητησαν τη γνωμη μου μεσω πμ και φυσικα πιστευω οτι πρεπει να συμετεχουμε σε οτι νομιζουμε εμεις καλυτερο και βοηθαει τη ψυχολογια μας !
ειναι δυσκολοι και καιροι και ολοι θελουμε καποια στηρηξη και φυσικα και μια αναλαφρη κουβεντουλα !!!!

[/url]

http://www.ticker.7910.org/wg__92__03SA00000g41MW98MDAwMTIwOHxuZW9zIHN0b3hvcw.gif
View user's profile View All Posts By User U2U Member This user has MSN Messenger
ζηλιαρομπομπίκα
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 17/9/13 στις 11:31

ναι αλλά δυστυχώς δν βλέπω ιδιαίτερη συμμετοχή στο φόρουμ με τόσα μέλη.
σε άλλα φόρουμ αυτό το θέμα θα είχε φτάσει ήδη στην 100 σελίδα.

[/url]
mermaid
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 17/9/13 στις 11:43

λες για το θεμα τι ζηταει ενας αντρας??
μαλλον δεν μας ενδιαφερει στη τελικη τι ζηταει
το θεμα πρεπει να ειναι τι δινουμε εμεις και ποσο μπορει να το καταλαβει

[/url]

click
Moderator
*

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 17/9/13 στις 11:43

Kαι τωρα εχει πιθανοτητα να φτασει τη 10η σελιδα αλλα οχι συζητωντας πανω στο θεμα του που ειναι οι αντρες, αλλα συζητωντας τι γραφει ο καθενας και πού και αν υπαρχει συμμετοχη και δε συμμαζευεται:cul:

εντιτ: στην 100 σελιδα εγραφες..... ενταξει, οχι οχι δεν παιζει

έναρξη 12/8/'10
Συντηρηση απο 6/6/'11
ύψος 1,66

giorgosdelta
Τακτικό μέλος

Registered: 4/5/12
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 17/9/13 στις 11:46

Εκτός θέματος: Συγκριτικά με άλλες διαδικτυακές κοινότητες κοινότητες, σε αυτήν εδώ οι προσβολές κι η επιθετική γραφή, δίνουν και παίρνουν. Εμένα μου είναι πολύ δύσκολο να γράφω καθώς κάθε λίγο και λιγάκι τα γραφόμενά μου γίνονται αντικείμενο επίθεσης και προσβολών. Τζοάνα είναι περίπου αυτό που είπες. περίπου.

Στα του θέματος, οι άντρες τί ζητούν;
Περίπου θέλω να πιστέυω ότι ζητούν ότι κι οι γυναίκες.
Ίσως ο χρονισμός να μην είναι σωστός και από εκεί να ξεκινούν οι ανησυχίες μας. Μπορούμε άραγε να συγκεντρώσουμε τα θέλω μας σε 2 σειρες;
Ίσως οι γυναίκες να θέλουν (να λαμβάνουν),
Ειλικρίνεια, δυναμισμό, κι ευαισθησία.
με τους άντρες να μπορεί να θέλουν,
Ειλικρίνεια, ευαισθησία και δυναμισμό.
Στην Γνωριμία, τη σχέση και τον έρωτα αντίστοιχα.
View user's profile Visit user's homepage View All Posts By User U2U Member
ζηλιαρομπομπίκα
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 17/9/13 στις 12:02

click δν σε είδα να παρεμβαίνεις για εκτός θέματος συζήτησης ,όταν στο τι έφαγα κάποιος μπορεί να γράφει για μαθήματα χορού ή για το που προτιμάει να βγαίνει με τον σύζυγο,που για μένα είναι θεμιτό αφού ξεφεύγεις από το κλασσικό τι έφαγα.

άρα καταβάθος συμφωνείς απλά δν σαρέσει που έπεσε εδώ? κ έγιναν 3 ποστ εκτός θέματος?

οκ γράψε λάθος.

giorgosdelta δν συμφωνώ οτι στα άλλα φόρουμ δν γίνονται προσβολές. βάλε να δεις συζήτηση για εμφύλιο σε φόρουμ να δεις εκεί κάτι χονδρές προσβόλες επί προσωπικού για θέμα ιστορικό.
δν λέω οτι είναι καλό να αρχίσουμε το ξεκατίνιασμα αλλά λίγος διάλογος κ κόντρα δν βλάπτει.στην τελική αυτό δν χρειαζόμαστε?

όσο αναφορά το θέμα μας τώρα, θεωρώ ότι δν είναι έτσι η σειρά ,οι γυναίκες κ αν θέλουν στον έρωτα δυναμισμό.

[/url]
anaisia_1989
Μέλος
**

Registered: 31/8/13
Member Is Offline

Mood: "The mind is everything. What you think you become." Buddha
Warnings:

[*] posted on 17/9/13 στις 12:24

(γυρίζω στο θέμα την κουβέντα) βασικά, όλοι μας, ψάχνουμε στο άλλο φύλο, στοιχεία του χαρακτήρα μας που δεν έχουμε. παράδειγμα, εγώ είμαι "υπερπροστατευτική" και θέλω συνεχώς να είμαι αυτή που γκρινιάζει και που ψάχνει για μια αγκαλιά στο τέλος της μέρας... αν ο σύντροφός μου, μου βγει το ίδιο με μένα, σίγουρα την έχω κάνει από αυτή την σχέση πετώντας!!! δεν θα άντεχα αυτό το παραπανίσιο "συναίσθημα". άρα, όλο το παιχνίδι ξεκινάει από την στιγμή που θα τον δεις τον άλλο, να κάθεται απέναντι και να μιλάει χαλαρά με τους φίλους του. προσωπικά, θέλω πολύ εξάσκηση σε αυτό το κομμάτι!

σημασία πάντως έχει να ξέρεις τον εαυτό σου. έχω περάσει ώρες μπροστά σε έναν καθρέφτη (κάποτε και σε καρέκλα ψυχολόγου, αλλά δεν μου έκανε) για να καταλάβω το ποια είμαι... και αν με ρωτήσετε τώρα, πάω στοίχημα πως δεν έχω ανακαλύψει ούτε τα μισά για να σας πω! άρα το τι ζητάει ο καθένας μας είναι διαφορετικό στον καθένα.

http://swlf.lilyslim.com/pu3Cp3.png

ύψος: 1,75 μ

αρχή: 17/8/12..........τέλος: ;;;;;;;;;

στόχοι της κάθε ημέρας:
1ος: 1200-1300 θερμίδες
2ος: 45 λεπτά "άσκηση του σώματος"
3ος: 1.5< λίτρα νερό την ημέρα
View user's profile Visit user's homepage View All Posts By User U2U Member
ζηλιαρομπομπίκα
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 17/9/13 στις 12:31

καλά όσα λες κ συμφωνώ .

αυτό που δν καταλαβαίνω πολλές φορές είναι αυτό το "να βρω τον εαυτό μου"
τι θέλει να πει ο ποιητής?
να βρω αυτό που θέλω να μαι?
γιατί μου φαίνεται ότι είμαστε όλοι πολύ αφηρημένες υπάρξεις για να προσδιορίσουμε τον εαυτό μας.
από τι προσδιορίζεται?
εγώ αλλάζω γούστα απόψεις κέφια ανά 10 λεπτο
πως μπορώ να καταλάβω ποιος είναι ο εαυτός μου?
σύμφωνα με αυτό ,πως μπορώ να είμαι σίγουρη για το τι θέλω?κ άμα δν ξέρω τι θέλω δν πρέπει να κάνω σχέση μέχρι να βρω τι θέλω?
μπορεί να το βρω μέσα στην σχέση

[/url]
Scarllet_D
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 17/9/13 στις 13:07

Μα αν δεν ξερεις τι θέλεις, πως θα ξέρεις ποια σχέση θα σε κάνει ευτυχισμένη;;;

Pages:  1  ..  3  4  5  6  7  ..  9

Διατροφική νοημοσύνη: Η απάντηση στη βουλιμία, την πολυφαγία και την παχυσαρκία  Στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Διαβάστε Αναλυτικά

Go To Top