Eating Disorders Last active: Never
Not logged in [Σύνδεση - Register]
Go To Bottom

Thin positive: Μυστικά ελέγχου της πείνας και της διατροφής
Διατίθεται στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Αναλυτικές Πληροφορίες - Παραγγελία

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
 Pages:  1  ..  3  4  5
Author: Subject: διαιτα με θερμιδες
sweetOctober
Θαμώνας

Registered: 31/12/12
Member Is Offline

Mood: Αντί να αρχίσεις μια δίαιτα με ημερομηνία λήξης, ξεκίνα μια στάση ζωής που θα κρατήσει για πάντα!
Warnings:
This Member Has No Warnings

[*] posted on 12/1/14 στις 01:36

και η συνεχεια αφου δε λεει να κανει edit

εισαι μια μηχανη που εκανες σερβις, καις πολλαπλασια, δεν κοιτας αυστηρα τις θερμιδες αλλα την αλλαγη σου. Δεν μπορει το ιδιο σωμα που αγυμναστο αδυνατιζε με χ θερμιδες, γυμνασμενο με μυες να αδυνατιζει με τις ιδιες (ποσο μαλλον που εισαι σε συντηρηση!). Μπορει να νομιζεις οτι τα κιλα επηρεαζουν το μεταβολισμο, ομως ουσιαστικα ειναι ο μυικος ιστος. Καμμια θερμιδομετρια δε θα στο δειξει αυτο εκτος κι αν κανεις μετρηση σε εξειδικευμενο κεντρο.
Φαε συγκριτικα, αυτο που ησουν το ξερεις, το εχεις μελετησει. Πηγαινε μποσουλωντας για να μαθεις αυτο που εγινες. Ο αλλος σου εαυτος! Καλη δυναμη :love;

http://swtc.lilyslim.com/H6KVbbw.png
View user's profile View All Posts By User U2U Member
filipparas
Θαμώνας

Registered: 5/2/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 12/1/14 στις 12:24

Quote:
Originally posted by sweetOctober
και η συνεχεια αφου δε λεει να κανει edit

εισαι μια μηχανη που εκανες σερβις, καις πολλαπλασια, δεν κοιτας αυστηρα τις θερμιδες αλλα την αλλαγη σου. Δεν μπορει το ιδιο σωμα που αγυμναστο αδυνατιζε με χ θερμιδες, γυμνασμενο με μυες να αδυνατιζει με τις ιδιες (ποσο μαλλον που εισαι σε συντηρηση!). Μπορει να νομιζεις οτι τα κιλα επηρεαζουν το μεταβολισμο, ομως ουσιαστικα ειναι ο μυικος ιστος. Καμμια θερμιδομετρια δε θα στο δειξει αυτο εκτος κι αν κανεις μετρηση σε εξειδικευμενο κεντρο.
Φαε συγκριτικα, αυτο που ησουν το ξερεις, το εχεις μελετησει. Πηγαινε μποσουλωντας για να μαθεις αυτο που εγινες. Ο αλλος σου εαυτος! Καλη δυναμη :love;

Φυσικά και παίζει σημαντικό ρόλο η συνολική μάζα και η μυϊκή μάζα. Προφανώς και θα καίω σε turbo mode αν κυκλοφορώ με μια τσάντα 30 κιλά όλη μέρα(ή ξέρω γω μια κοιλιά 30 κιλά) σε σχέση με αυτά που καίω τώρα, κι ας μην είναι μυς...

Από 146--> 73 κιλά σε διάστημα 3 ετών

Τελικός στόχος: -Σωστή διατροφη και άσκηση
-Διατήρηση για άλλους 6 μήνες τουλάχιστον, ώστε τον 09/14 να γίνει κοιλιοπλαστική--> 6-pack
sweetOctober
Θαμώνας

Member Is Offline

Mood: Αντί να αρχίσεις μια δίαιτα με ημερομηνία λήξης, ξεκίνα μια στάση ζωής που θα κρατήσει για πάντα!
Warnings:

[*] posted on 12/1/14 στις 14:48

υπαρχει μια διαφορα, το λιπος ειναι ανενεργος ιστος. Απλα το κουβαλας. Ο μυς ειναι ζωντανος. Ακομα και μετα την ασκηση καιει ;)

sweetOctober
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 12/1/14 στις 18:43

ΠΩΠΩ ΣΟΣ παιδια πως την παταω ετσι τοσο καιρο? δεν ειχα ποτε ζυγισει το λαδι, παντα μετρουσα κουταλιες σουπας! Ε η εχω μικρο κουταλι η δε ξερω τι...
Σημερα εβαλα 3 κ.σ. στο φαγητο μου, και ηταν 22 γρ. ετυχε και το ζυγισα. Ε στο προγραμμα τα 22 γρ. τα δινει 194.5 θερμιδες
ενω τις 3 κσ 358 θερμιδες. Μιλαμε για διαφορα 160 θερμιδων. Δεν ειναι καθολου λιγο. Για σκεφτειτε το σε περισσοτερες κσ! :(

Tassos67i
Τακτικό μέλος

Registered: 27/4/13
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 12/1/14 στις 20:26

Από το ημερολόγιο συναισθημάτων...
γιατί είμαστε εκτός πεδίου...
μεταφέρω εδώ την απάντησή μου...
Quote:
Originally posted by Scarllet_D
Τάσο όταν λες 4-4,5 κιλά φαγητου το εννοείς κυριολεκτικά;;;;;; Εγώ νομίζω δεν κατάφερνα ποτέ να φάω τέτοιες ποσότητες ακόμα και στα 120 μέχρι τα 2-2,5 έφτανα, και το λέω μονο και μονο για αυτο που είπε η σουίτ για την ποιότητα. Δεν είναι ανάγκη κακό το να τρως ποσότητα φαγητού αρκεί να ειναι υγιεινή :) Να σε θρέφει και όχι να σε καταστρέφει! Κατι που νομιζω πως το έχεις πετυχει πανηγυρικά κιόλας!!!

Παρασκευή 10 Ιαν 2014
06:15 Γάλα 248γ, krispies 11γ
07:15 Αχλάδι μεγάλο 241γ, αχλάδι μικρό126γ, μήλο κόκκινο 290γ, μήλο πράσινο 226γ, ελληνικός σκέτος
10:00 καρύδια 15γ, τσάϊ
14:00 Πορτοκάλι 252γ, κίτρο 354γ, λεμόνι 166γ
22:45 λιβανέιζκη πίτα 51γ, cheddar 15γ, petit fromage 20γ, γιαούρτι στραγγιστό πρόβειο πλήρες 240γ, μουστάρδα 73γ, μοσχάρι 415γ+λάδι μοσχ.12γ+κρεμ.μοσχ50γ+λεμόνι μοσχ.50γ+καυτερή μοσχ. 22γ, ντομάτες812γ, πιπεριές πράσινες 409γ, καυτερή 19γ, κρεμμύδια 388γ, αγγουράκι 141γ
Σύνολο 3610 θερμίδες http://www.fatsecret.com) και 4258γ.
Και δεν έφαγα καρότα ή και λάχανο ή αρακά ή φακές πριν το γυμναστήριο στις 20:30. Ήξερα ότι με το κρέας απογειώνονται οι θερμίδες κι έκανα...κράττει! Ειδάλλως έπιανα τα πέντε κιλά αφού λάχανο δεν πέφτω κάτω από μισό κιλό και καρότα τα 250γ.
Πολύ λαχανικό και φρούτο. Δεν με αναγνωρίζω! Πρέπει να τα μετριάσω. Να δω πως. Δεν με πιέζω πάντως. Σιγά-σιγά θα το κάνω κι όσο πάρει.
sweetOctober
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 12/1/14 στις 20:31

τΑΣΟ δεν εχω χρονο ακριβως τωρα αλλα επιγραμματικα καταλαβαινω οτι τρως πολλα λαχανικα και πρεπει να καταλαβεις οτι αυτο ειναι ΚΑΛΟ. :dork:

sweetOctober
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 12/1/14 στις 20:38

Τα φρουτα σου ναι ειναι υπερβολικα, μη ξεχνας οτι εχουν θερμιδες και ζαχαρα. θα τα δω πιο αναλυτικα αυριο. καλο βραδυ και να μην ανησυχεις.

Scarllet_D
Τακτικό μέλος

Registered: 6/7/13
Member Is Offline

Mood: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=TqhOVY58zIo
Warnings:

[*] posted on 12/1/14 στις 20:51

Καλέ τα λαχανικά γιατί να τα κόψεις;; Κάνουνε καλό! Και τα φρούτα αλλά θελουν προσοχή γιατί είναι γλυκά!

Sleeve Gastrectomy 21/12/2013
http://www.ticker.7910.org/wg__76__02Yx00000g41MDAwMDA4fDAwMDEyODZofHlvdXIgdGV4dA.gif
sweetOctober
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 14/1/14 στις 11:55

Ενα ενδιαφερον αποσπασμα απο ενα χορτοφαγικο οδηγο https://app.box.com/shared/kgn4lc9gzt

Το σώμα μεταχειρίζεται τους υδατάν-θρακες διαφορετικά από τις θερμίδες του
λίπους. Η διαφορά είναι στο πώς το σώμα αποθηκεύει την ενέργεια των διαφορε-τικών τύπων τροφής. Είναι πολύ αναπο-τελεσματικό για το σώμα να αποθηκεύσει την ενέργεια των υδατανθράκων σαν σωματικό λίπος. Όταν το σώμα σας προσπαθεί να μετατρέψει τους υδα-τάνθρακες σε λίπος, σπαταλά το 23 % των θερμίδων των υδατανθράκων. Μόνο το 3% των θερμίδων στο λίπος καίγονται στη διαδικασία μετατροπής και αποθήκευσής
του.

Αρα εχω ελπιδες να αδυνατισω κι αλλο!

sweetOctober
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 22/2/14 στις 20:16

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ οσοι χρησιμοποιειτε το προγραμμα υπολογισμου θερμιδων fitday σας αφορα αμεσα...
εχω στεναχωρηθει παρααααααααααα πολυ, οι θερμιδες που βγαζει το προγραμμα δεν ειναι σωστες.

Η εγγυρες εξισωσεις ειναι εκεινες του BMR και μετα η Harris Benedict. Για να καταλαβετε αποκλιση, οταν στο ενα εχεις επιλεξει σπορ 1-3 φορες τη βδομαδα, στο αλλο η αντιστοιχη επιλογη (σε θερμιδες) ειναι seated all day. Με απλα λογια, τοσο καιρο νομιζα οτι καιω πολυ περισσοτερες θερμιδες ενω καθομουν. Εχω τσαντιστει υπερβολικα. Δεν το ξαναχρησιμοποιω, θα γυρισω στον κλασσικο θερμιδομετρητη και το τετραδιο μου :( :( :( :(
Ολα αυτα τα βρηκα τελειως τυχαια μολις πηγα να αλλαξω το στοχο μου, ο οποιος ηταν 12 κιλα σε 12 εβδομαδες, (με τοσες θερμιδες πουνομιζα οτι καιω) ενω τωρα ειναι σαφως ουτοπικως!!! Θα βρω αλλο στοχο και θα ξαναρθω, οχι που θα σκασω!

sweetOctober
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 22/2/14 στις 21:05

βρε παιδια να κανω μια απορια, τωρα που ειδα αυτη τη διαφορα και επελεξα στο προγραμμα τετοια δραστηριοτητα που να μου βγαζει σωστες θερμιδες (σχεδον ιδιες με την Harris benedict) μπορω να το χρησιμοποιω κανονικα ετσι? Με ειχε βολεψει πολυ. Εχω περασμενα ολα τα τροφιμα εκει. Υποθετω μαλλον εχει αλλο τροπο υπολογισμου δραστηριοτητας κι οχι ολα λαθος, ετσι δενειναι?

filipparas
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 22/2/14 στις 21:50

Θα σε στενοχώρήσω sweet, η Ηarris Benedict μάλλον σου υπολογίζει περισσότερες θερμίδες από τις πραγματικές, επανέφερα ένα σχετικό θέμα που είχα γράψει πριν κάτι χρόνια αν θες.

Το πρόγραμμα έχω σταματήσει να το χρησιμοποιώ τελευταία(όπως και τη θερμιδομετρηση εν γένει) προσπαθώντας να διατηρηθώ τρώγοντας ίσως λίγο περισσότερο διαισθητικά, τα τρία χρόνια όμως που περίπου με συντροφευε με βοήθησε πάρα πολύ και πίνω νερό στο όνομα του. Οφείλω βέβαια να ομολογήσω οτι ποτέ δε πήρα σοβαρά το κομμάτι που μετραγε καύσεις, αυτές τις υπολόγιζα (προσεγγιστικά πάντα) μέσω τύπων.

-Διατήρηση για άλλους 6 μήνες τουλάχιστον, ώστε τον 09/14 να γίνει κοιλιοπλαστική--> 6-pack
sweetOctober
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 22/2/14 στις 22:20

ax εχω σκασει εχχωωωωωωωω σκασει :( να φανταστεις οτι τα υπολογισα με βαση οσα λεγαμε στο αλλο θεμα (ταυτοχρονα) και το fitday μου βγαζει ιδιες θερμιδες αν επιλεξω sedentary!!! Να μη κανω τιποτα......ενω στους υπολογισμους εβαλα 3 φορες τη βδομαδα γυμναστηριο........τελοσπαντων εχω μια απορια (με πετυχες πανω στην τρελα μου που τα ανακαλυψα, αμα σε κουραζω μην απαντας, εγω ρωταω κι οποτε μπορεις...)
απορια λοιπον, ολα καλα βρηκα επιτελους τις σωστες θερμιδες. Εγω θελω να χασω 10 κιλα σε 12 εβδομαδες, απο 100 να παω 90. γιατι ετσι μου τη καρφωσε που λενε, με γυμναστικη 3 φορες τη βδομαδα. Να εμπιστευτω τωρα το fitday στον υπολογισμο θερμιδων η να τις υπολογισω μονη μου? Ποσες πρεπει να παιρνω ανα ημερα...

** Φυσικα στο φιτντει θα ειναι προσεγγιστικα αφουλ ιγοτερη δραστηριοτητα δεν εχει.....................αρα θα βαλω καποια με περιπου ιδιες θερμιδες (οχι ακριβεια)

*** δυστηχως το fitday μου βγαζει 1200 θερμιδες, για τον στοχο μου. Απλα δεν παιζει να το κανω αυτο. Θα τα υπολογισω μονη.....

filipparas
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 22/2/14 στις 22:32

Εγω γενικά είμαι υπέρ των μετρήσιμων στόχων, έτσι πορεύτηκα άλλωστε. Αρκεί φυσικά αυτοί να προκύπτουν από δεδομένα που να είναι πραγματοποιήσιμα. Καλή επιτυχία λοιπόν στο στόχο σου, αλλά δε θα άλλάξει τίποτα αν οι 12 εβδομάδες γίνουν 14 ή 15. Just a suggestion...

Aπό κει και πέρα, στον υπολογισμό θερμίδων του φαγητού είμαι απόλυτα πεπεισμένος οτι το πρόγραμμα είναι εξαιρετικό βοήθημα και πολύ ακριβές. Προϋπόθεση φυσικά να ειναι σωστά και ακριβή τα δεδομένα που του δίνουμε. Δε με κουράζεις καθόλου, απλά σε ό,τι άλλο θα απαντήσω αύριο μιας και είναι Σαββατόβραδο και ήδη μάλλον θα στήσω κόσμο αν δεν ετοιμαστώ άμεσα.:roll:

sweetOctober
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 22/2/14 στις 22:41

σε ευχαριστω θερμα, δες στο θεμα που ανοιξα, μεγαλωσα λιγο το στοχο μου, τα υπολογισα αναλυτικα, φυσικα οι 1400 μου φαινονται πολυ λιγες για αρχη και προβληματιζομαι για το μετα, ομως το μετα ειναι μετα. Τωρα τι κανουμε! βλεποντας και κανοντας, αλλωστε μπορει να καιω περισσοτερες. Σημασια εχει πως δε φταιει κανενα προγραμμα η εξισωση αν εγω εχω βαλθει να χασω 10 κιλα αμεσα.

sweetOctober
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 22/2/14 στις 22:43

** εχω μπερδευτει και απογοητευτει αρκετα σε 1 ημερα οποτε αποφασισα να κρατησω 1 εξισωση να δουλευω (αυτη που προτεινες) και θα εχω ενα ελαχιστο. Αν φαω παραπανω θα χασω λιγοτερο. Αλλωστε ειναι προσεγγιστικες σαν εξισωσεις απο τη φυση τους. τα εγραψα αναλυτικα και θα κανω παντα τους υπολογισμους με την ιδια, πεφτοντας τα κιλα. Αν δε με παιρνει σε θερμιδες θα εχω παραταση στον στοχο. Τα κιλα ομως θα τα χασω ΤΕΛΟΣ. Ειμαι αποφασισμενη. Καλα να περασεις εγω δουλευω , ας πουμε :smilegrin: :love:

Pages:  1  ..  3  4  5

Διατροφική νοημοσύνη: Η απάντηση στη βουλιμία, την πολυφαγία και την παχυσαρκία  Στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Διαβάστε Αναλυτικά

Go To Top