Eating Disorders Last active: Never
Not logged in [Σύνδεση - Register]
Go To Bottom

Διατροφική Νοημοσύνη
Διατίθεται στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Αναλυτικές Πληροφορίες - Παραγγελία

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
Author: Subject: η ιστορία έχει ως εξής
aleksandra4
Νέο μέλος
*

Registered: 6/10/17
Member Is Offline

Warnings:
This Member Has No Warnings

[*] posted on 6/10/17 στις 21:58
η ιστορία έχει ως εξής

23 και φοιτήτρια.Με το φαγητό δεν είχα ποτέ πρόβλημα, δεν με απασχόλησε/προβλημάτισε ποτέ,και έτσι αβίαστα τα κιλά μου ήταν κοντά στα 57 με 58 και ύψος 1.65 περίπου.Δεν έλειπε η ελαφριά άσκηση από την καθημερινότητα αλλά δεν έλειπαν επίσης σοκολάτες,πάστες,πατατάκια.
1μιση χρόνο πριν πήρα μια ασυναίσθητη απόφαση του να χασω 2-3 κιλάκια μιας που πλησίαζε και καλοκαίρι.'Ηταν κάτι που πάντα έκανα με λίγο πιο συστηματικό τρέξιμο.Για κάποιον λόγο τα κιλά δεν ήταν 2-3 αλλά 12 και έφτασα τα 46.'Ημουν πλέον αρκετά αδύνατη χωρίς να ήταν κάτι που ονειρευόμουν ποτέ.Η μίνι δίαιτα έγινε αυτοσκοπός μου,και σταδιακά το κέντρο του κόσμου μου πλέον ήταν αυτή.Η περίοδος ήταν περίεργη,είχα βαλτώσει και υποσυνείδητα το ξεροκέφαλο μου έψαχνε μια αλλαγή και έναν στόχο να αφιερωθώ.Συγκυριακά η δίαιτα 'αποφασίστηκε' να είναι αυτή που θα μου έφερνε την αλλαγή που έψαχνα.Δεν είχα δηλαδή ποτέ όνειρο να είμαι αδύνατη,αλλά βλέποντας το σώμα μου να αλλάζει,ένιωθα να αλλάζω και εγώ.Γούσταρα να βλέπω τα κόκαλα μου να αχνοφαίνονται,μου άρεσε που έπεφτα σε νούμερα,μου άρεσε που ήμουνα η λεπτή της παρέας.Από τα μέσα και μετά η δίαιτα έγινε πραγματική αφαγία.1/2 κράκερς την ημέρα ή ακόμη και τίποτα.Μέχρι που η περίοδός μου σταμάτησε και τα σχόλια των γύρων μου για το πόσο αδύναμη δείχνω ήταν πλέον καθημερινότητα.Ήθελα πίσω την περίοδό μου και έτσι αποφάσισα να ξεκολλήσω και να αρχίσω να τρώω λίγο φυσιολογικά.Από αυτό το σημείο και μετά,έγινε κάτι που δεν φανταζόμουνα ποτέ πως μπορούσα να κάνω και γενικότερα θεωρώ αδύνατον κάποιος που δεν το έχει περάσει να μπορέσει να το καταλάβει.Τα πρώτα υπερφαγικά επισόδεια ήρθαν και ήταν τρομακτικά.Τρομακτικά μου φάνηκαν και τα ξαφνικά/γρήγορα 5 κιλά που μπήκαν.Έτσι,γύρω στον μισό χρόνο είμαι σε μια σταδιακή αύξηση βάρους(πλην του καλοκαιριού που έπεσα στα 49 λόγω πολύ έντονης καθημερινότητας)Τα κιλά μου αυτήν την στιγμή είναι στα 52 και αυξάνονται, καθώς τα υπερφαγικά συνεχίζονται αλλά πλέον δεν έχω το κουράγιο να στερούμαι πολύ την άλλη μέρα ή να αθλούμαι υπερβολικά.Η περίοδος μου πρόσφατα επανήλθε,αλλά πλέον έχω χάσει την μπάλα και δεν με ελέγχω.Τα βουλιμικά είναι σχεδόν καθημερινά και προφανώς έρχονται με τύψεις,αηδία κλπ.Όλοι μου λένε πως δείχνω καλύτερα, και πως τα κιλά μου χρειαζόντουσαν και ίσως να έχουν και δίκιο.Δεν ξέρουν όμως με πόσο άρρωστο τρόπο μπήκαν αυτά τα κιλά.Φοβάμαι πως τώρα που μπήκα στο τρυπάκι των υπερφαγικών δεν θα μπορέσω να βγω,προσπαθώ μισό χρόνο περίπου,διαβάζω,ενημερώνομαι,προσπαθώ να το αποδεχτώ,να αλλάξω πλάνο διατροφής κλπ κλπ.Νιώθω πως με χάνω,δεν νομίζω να έχω ξαναυπάρξει τόσο εθισμένη σε κάτι ποτέ,και τρέμω πως το βάρος μου θα εκτοξευθεί και δεν θα έχω την δύναμη μετά να επανέλθω.Τα baby foods και τα πρηξίματα είναι πλέον συνήθεια και με απομονώνουν.Διστάζω να πάω στην σχολή μου,να βρω την παρέα μου,δεν είμαι καθόλου αποδοτική γενικά.Σήμερα είναι μία από τις πολύ κακές μέρες,η κοιλιά μου πονάει εδώ και ώρες.Σήμερα επίσης είναι και τα γενέθλια μιας φίλης μου και με περιμένουν.Δεν θα πάω.
View user's profile View All Posts By User U2U Member
baklavadaki
Τακτικό μέλος

Registered: 10/6/12
Member Is Offline

Warnings:
This Member Has No Warnings

[*] posted on 22/10/17 στις 13:46

Γειά σου Αλεξάνδρα, ελπίζω να είσαι καλά :) Δεν έχω να σου πω πολλά μόνο ότι σε καταλαβαίνω.
Από τον τρόπο που γράφεις φαίνεται ότι καταλαβαίνεις τι κάνεις και τι κακό σου κάνει και αυτό από μόνο του είναι πολύ σημαντικό.
Αν δεν έχεις διαβάσει το βιβλίο Διατροφική Νοημοσύνη πιστευω ότι θα βοηθήσει. Αν το έχεις διαβάσει, ξαναδιάβασέ το! Ζηλεύω που είσαι 23 και έχεις όλο τον καιρό μπροστά σου αλλά
ταυτόχρονα λυπάμαι γιατί ξέρω πόσο άσχημο είναι αυτό που περνάς.
Αν έχεις τα χρήματα πήγαινε σε ένα διατροφολόγο ειδικευμένο στις διατροφικές διαταραχές για να ξεφύγεις πιο γρήγορα και να μην χάνεις χρόνο από τα νιάτα σου :)
Είμαι 30 εγώ και ακόμα παλεύω και λυπάμαι τις στιγμές που έχασα λόγω υπερφαγικών και άσχημης ψυχολογίας.

Ακούγεσαι έξυπνη κοπέλα και πιστεύω θα την βρεις την άκρη από αυτή τη φάση :)

https://swlf.lilyslim.com/J19Xp2.png
View user's profile View All Posts By User U2U Member

Go To Top